dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Przeróbka naczynia przelewowego na strychu do układu zamkniętego/otwartego C.O

    Posiadam układ otwarty C.O (dolne zasilanie- co oznacza ze można spuścić polowe wody a dolna cześć grzejników będzie grzała nadal. Dom piętrowy ) stara instalacja grzejniki w części żeliwne w części aluminiowe , nie ma podłogówki Po wywaleniu pieca węglowego została założona Pompa ciepła i pogrzała już obecny 2023/2024 sezon grzewczy na otwartym układzie i w sumie nie było najgorzej. Pomyślałem sobie jednak, ze może gdybym zamknął układ było by lepiej . Wpadłem wiec na pomysł aby w tym celu przerobić naczynie przelewowe na strychu i wykonać polaczenia tak żeby układ był zamknięty lub otwarty w zależności od potrzeb i wyników testu , który będzie sprawował się lepiej Żeby mona było w prosty sposób zamykając lub otwierając zawory szybko zmienić układ otwarty/zamknięty .
    Układ otwarty – otwarte wszystkie zawory oprócz Z3 (bo to tylko zawór spustowy w rasie chęci spuszczenia wody z naczynia , w roli naczynia korpus filtra wody ) Czy będzie działał tak samo jak stare naczynie ?
    Układ zamknięty :
    1 zamknąć zawór Z1 (przelew na zewnątrz)
    2 otworzyć zawór dopełniania wody powrotem w kotłowni po nabiciu odpowiedniego ciśnienia zamknąć zawór napełniania
    3 następnie aby było ciśnie w układzie , ale żeby ciepła woda nie krążyła po strychu i nie potrzebnie go nie ogrzewała (rurki pionów idą w podłodze strychu i gdyby krążyła tam ciepła woda były by straty ciepła) zamknąć zawory Z2,Z4,Z5 czyli po napełnieniu ciśnienia zamknięte wszystkie zawory .

    Mam w kotłowni założone naczynie przeponowe do C.O i do CWU osobne bo instalacja była przygotowana pod układ zamknięty.

    Zamieszczam rysunki do oceny . Chciałbym zapytać fachowców czy taki pomysł ma racje bytu i czy będzie działał dobrze zarówno w układzie zamkniętym jak i otwartym . Proszę o ewentualne sugestie bo może cos przeoczyłem –nie jestem hydraulikiem.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nowy projekt.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	14,9 KB
ID:	468696   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	stare naczynie.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	11,8 KB
ID:	468697  

  2. #2

    Domyślnie

    Układ zamknięty jest lepszy od otwartego, bo woda nie ma kontaktu z powietrzem, przez co układ nie zapowietrza się a brak dostawy świeżego tlenu do wody ogranicza korozję. Z kolei zalety układu otwartego nie mają przy pompie ciepła żadnego znaczenia bo nie da się przy takim źródle ciepła zagotować wody.

    Stąd też nie wiem po co w ogóle te kombinacje. Co chcesz osiągnąć pozostawieniem tego naczynia przelewowego? Narobisz się, wydasz pieniądze, i w sumie na nic, bo to naczynie przelewowe jest potrzebne jak dziura w płocie.
    Wywal to naczynie przelewowe, zamknij układ, ustaw odpowiednie ciśnienie i tyle, tak jak to powinno być zrobione od początku. Nie zapomnij o odpowietrznikach w najwyższych punktach instalacji jeśli są w niej jakieś niepożądane syfony gdzie mogłoby się zbierać powietrze.

    Dziwne, że to w ogóle działa, bo przy tak niskim ciśnieniu jakie panuje w otwartych układach większość pomp czy kotłów gazowych wywali po prostu błąd i odmówi pracy.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Panowie, układ zamknięty bez naczynia przeponowego?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Panowie, układ zamknięty bez naczynia przeponowego?
    Przeczytaj dokładnie cały 1 post napisałem ze naczynie jest



    ok michcio0711 dzięki ze odpisałeś ale dwa pytania w jaki sposób najprościej zamknąłbyś mój układ ?

    drugie pytanie czy mój wymysł tak jak go opisałem będzie działał poprawnie jako układ zamknięty i otwarty ? a jeśli nie to pokaz dlaczego nie ważne czy się narobię czy nie. Wymyśliłem tak dlatego żeby zawsze móc wrócić jeśli zajdzie taka potrzeba . Co do ciśnienia masz racje w układzie otwartym większe pompy wywalają błąd przepływu ze względu na małe ciśnienie u mnie 0,6 bar ale serwisant pozbył się czujnika przepływu w pompie i działa bez błędów całkiem nieźle .

  5. #5

    Domyślnie

    Do otwartej instalacji raczej powracać nie będziesz mieć potrzeby, bo ewentualny kocioł na pellet czy drewno (o węglu raczej zapomnijmy w perspektywie czasowej takiej zmiany) można używać także w układzie zamkniętym po zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia.

    Nie wiem jak ten układ otwarty miałby niby funkcjonować w takim układzie, bo na załączonym schemacie przede wszystkim nie ma żadnego naczynia wyrównawczego, bez którego ciężko mówić o otwartym układzie... Przy chęci korzystania z otwartego układu trzeba by to wywalić i zamontować znowu naczynie.
    Dodatkowo jakiekolwiek zawory na rurach doprowadzonych do naczynia otwartego są zakazane.
    Mało tego - naczynie powinno być wpięte bezpośrednio w kocioł, wprost do króćców kotła, bez żadnych zaworów po drodze, a nie na końcu instalacji (częsta praktyka w dawnych czasach, ale nieprawidłowa).

    Ewentualna przeróbka tego układu na zamknięty to po prostu wycięcie pionów biegnących na strych zaraz nad najwyższym grzejnikiem w danym pionie i montaż w tym miejscu odpowietrzników automatycznych (ewentualnie w pionie 2 można z odpowietrznika na powrocie zrezygnować o ile pozwoli na to geometria rury doprowadzonej do górnego grzejnika, tzn. czy odpowietrzy się ona sama przez grzejnik - jeśli idzie od pionu pod górę do grzejnika to tak).

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.271

    Domyślnie

    Cytat Napisał marko121 Zobacz post
    Dom piętrowy ) stara instalacja grzejniki w części żeliwne w części aluminiowe , nie ma podłogówki Po wywaleniu pieca węglowego została założona Pompa ciepła i pogrzała już obecny 2023/2024 sezon grzewczy na otwartym układzie i w sumie nie było najgorzej. Pomyślałem sobie jednak, ze może gdybym zamknął układ było by lepiej
    Rozwiń swoją myśl. W czym miałoby być lepiej?

    PS.
    Co to za pompa i jaka moc? jaki metraż i ocieplenie? dodatki jakieś są?.
    Regulamin forum

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Cytat Napisał marko121 Zobacz post
    Przeczytaj dokładnie cały 1 post napisałem ze naczynie jest
    ...
    No, jakie niby naczynie jest, skoro napełniasz i zamykasz wszystkie zawory?
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; Wczoraj o 18:02
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  8. #8

    Domyślnie

    Na schemacie go nie ma, ale napisane jest przecież bardzo wyraźnie, że w kotłowni jest zainstalowane naczynie przeponowe do CO i CWU.

    Cytat Napisał marko121 Zobacz post
    Mam w kotłowni założone naczynie przeponowe do C.O i do CWU osobne bo instalacja była przygotowana pod układ zamknięty.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    729

    Domyślnie

    Uuups! Przepraszam. Mój błąd. Nie doczytałem.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony