dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 101 z 902
Pokaż wyniki od 2.001 do 2.020 z 18027
  1. #2001
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "Zastanawiam się czy bufor daje mi oszczędności czy niestety jest obciążeniem dla instalacji i bezpodstawnie grzeje 700l wody technicznej, kóre tak naprawdę nic mi nie daję"

    Bufor nie daje oszczędności.
    Nie wprost!
    Nie grzeje "bezpodstawnie" tych 700 litrów.
    I nie połyka tego ciepła!!!
    Daje większą elastyczność pracy systemu grzewczego a Tobie więcej czasu.
    Odłącz go i zamieszkaj przy piecu - zobaczysz po co ci ten bufor!
    CZEMU gryzie Cię te 700 litrów ciepłej wody?
    Zimna czy ciepła i tak zajmuje tyle samo miejsca!
    Adam M.

  2. #2002
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Ł&L
    Kiedyś już pisałem, straty są jakieś zawsze ale przyjmując że bufor stoi w pomieszczeniu ogrzewanym to te straty są akceptowalne dopóki nam temp. nie rośnie powyżej tej jaką chcemy tam mieć.
    A prościej to bufor ze stratami robi to co bez nich, grzeje !
    Twój dom, nie sąsiada więc bez paniki.

  3. #2003

    Domyślnie

    Instalację odpaliłem 1 października i od razu była spięta w następujący sposób:

    Kocioł ---> Zasilanie bezpośrednie na bufor ---> Z buforu zasilanie na modół wysoka/niska temperatura ---> Stąd Podłogówka grzejniki i powrót:

    Podłogówka, grzejniki ---> Modół wysoka/niska temperatura ---> Bufor ---> piec

    Zastanawiam się czy w tej instalacji powinienem mieć jakiś zawór 3,4drożny, mieszacz czy coś podobnego. Czy instalację mam wykonaną poprawnie?

    Z tymi 700 litrami chodzi mi o to, czy np w tej chwili dajmy na to mam 1100l wody którą podgrzewam do 65*, a tak miałbym 400l podgrzewane do 65*. Czy nie zużywałbym na to mniej paliwa?
    WARZENKO.PL - Twoje miejsce - nie tylko w sieci!

  4. #2004
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "Czy nie zużywałbym na to mniej paliwa?"

    Od 6 do 12 - mniej. DUŻO MNIEJ.
    Od 12 do 6 - więcej. DUŻO WIĘCEJ!!!

    W sumie i na dobę - tyle samo!
    Dom bierze ile musi.

    Wydaje Ci się, że jest inaczej?
    To zakręć połowę kaloryferów.
    WTEDY spalisz mniej!

    Ale tak samo ciepło to nie będzie.
    Adam M.

  5. #2005
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ł&L
    Zastanawiam się czy bufor daje mi oszczędności czy niestety jest obciążeniem dla instalacji i bezpodstawnie grzeje 700l wody technicznej, kóre tak naprawdę nic mi nie daję...
    Jak to nic nie daje?
    Grzeje przez 6 godzin oddając do instalacji to co do niego włożyłeś.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  6. #2006
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ł&L

    Jakie jest Wasze zdanie?
    Ciekawy jestem, jaka temperatura jest na nieogrzewanym piętrze i ewentualnie skąd się bierze?
    Praca Twojego pieca jest jak dla mnie dziwna.Bufor jest po to, by piec mógł szybko spalić opał i się wyłączyć aż do czasu ponownego zapotrzebowania.

  7. #2007

    Domyślnie

    Piec to Heatmatix Burner 18kW sterownik estyma.

    Założenie było takie:
    Temperatura na piecu np. 65*, histereza np. 10* piec miał nagrzać instalację do zadanej temperatury 65* i przejść w stan wstrzymania/podtrzymania, włączyć się dopiero jak temp. na buforze spadnie do 55* i tak cały czas.

    Niestety sterownik estyma działa następująco piec osiąga zadaną temperaturę i redukuje moc do minimalnej starając się utrzymać zadaną temperaturę na kotle. Jeżeli odbiór ciepła jest mały to piec chodząc już na minimalnej mocy 20% przegrzewa zadaną temp. o 10* i dopiero wtedy przechodzi w stan podtrzymania.

    A w tych temperaturach - 15* -20* odbiór ciepła jest spory i piec chodzi tak jak to opisałem wyżej 24h/dobę tylko z różną mocą od 20%-35% i nie jest w stanie przegrzać zadanej temp. o 10* i nie przechodzi w stan podtrzymania. Pytanie czy właśnie z powodu zbyt dużej ilości wody w instalacji - bufor?

    I tu właśnie zacząłem się zastanawiać gdzie jest błąd? W sterowniku kotła, że estyma pracuje tak jak opisałem wyżej? Zła instalacja - brak jakiegoś zaworu, mieszacza itp.?

    Temperatura u góry przy -20* na dworzu = +8*
    WARZENKO.PL - Twoje miejsce - nie tylko w sieci!

  8. #2008
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Z tą górą,którą grzejesz sufitem,to parter ma 140 m2.Piec na spowolnionej mocy wypuszcza paliwo do komina.

  9. #2009
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ł&L
    Niestety sterownik estyma działa następująco piec osiąga zadaną temperaturę i redukuje moc do minimalnej starając się utrzymać zadaną temperaturę na kotle. Jeżeli odbiór ciepła jest mały to piec chodząc już na minimalnej mocy 20% przegrzewa zadaną temp. o 10* i dopiero wtedy przechodzi w stan podtrzymania.
    To jest jakieś niezrozumiałe, nie wiem o co biega temu sterownikowi, ale to wygląda tak, że piec jest zmuszany do podniesienia o kolejne 10C na małej mocy. Nie bardzo rozumiem po co? Praca kotła na paliwo stałe z małą mocą nie jest chyba szczytem ekonomiki? A że odbiór jest teraz duży, a moc mała, to ciągnie się to godzinami. Trzeba by się zapytać w estymie jaka jest logika tego pomysłu. Ale chyba nie jest to logika pod bufor.

  10. #2010
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Piec ma dognać zadane parametry szybko a potem je trzymać.
    Przestawiłbym przegrzanie na mniej niż 10st.
    Ma tę regulację?
    Adam M.

  11. #2011

    Domyślnie

    Jaką długość i średnicę powinna mieć wężownica do CWU.
    założenie wchodzi u dołu wychodzi u góry.
    bufor 1000l
    temp na górze w buforze 65-70*
    jaki rozkład w poszczególnych strafach temperaturowych równy czy w którejś więcej.
    pozdrawiam
    zientas

  12. #2012

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Piec ma dognać zadane parametry szybko a potem je trzymać.
    Przestawiłbym przegrzanie na mniej niż 10st.
    Ma tę regulację?
    Adam M.
    Niestety
    WARZENKO.PL - Twoje miejsce - nie tylko w sieci!

  13. #2013
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Witam mam pytanie odnośnie perforacji i rury czy rura ma być ocieplona (cwu pomysłu samira) a jeśli tak to czym to zrobić trochę się boję że zwykła izolacja którą daje się na rury poszczępi się po jakimś czasie i pozatyka mi całą instalacje a może dwie rury i między nimi ocieplenie ? i czy robić perforacje ?

    Dzisiaj w końcu udało się podłączyć wężownice solarową było bardzo ciężko ponieważ wyjścia zrobiłem na samym dole a wężownica miała średnice pierwszych zwojów tylko 10 cm mniejszą od średnicy zbiornika ale w końcu po dwóch nieudanych próbach ciśnieniowych 3bar udało sie ( puszczało na jednym łączniku gwintowym łączonym na konopie po wkręceniu na taśmę teflonową było ok czy wytrzyma ta taśma ?

  14. #2014
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam mam pytanie odnośnie perforacji i rury czy rura ma być ocieplona (cwu pomysłu samira) a jeśli tak to czym to zrobić trochę się boję że zwykła izolacja którą daje się na rury poszczępi się po jakimś czasie i pozatyka mi całą instalacje a może dwie rury i między nimi ocieplenie ? i czy robić perforacje ?
    Perforacje trzeba zrobić ocieplenie powinno być ale nie mam pomysłu czym innym to zrobić niż szara pianką taj jak zrobi samir. przydałby się strój nurka do pływania w basenie o temp 120C

    Dzisiaj w końcu udało się podłączyć wężownice solarową było bardzo ciężko ponieważ wyjścia zrobiłem na samym dole a wężownica miała średnice pierwszych zwojów tylko 10 cm mniejszą od średnicy zbiornika ale w końcu po dwóch nieudanych próbach ciśnieniowych 3bar udało sie ( puszczało na jednym łączniku gwintowym łączonym na konopie po wkręceniu na taśmę teflonową było ok czy wytrzyma ta taśma ?
    Ja za teflonem nie przepadam, drażni mnie że te złącza są "ruchome" a jak się to cofnie to potem cieknie, ale jak się raz dobrze skręci i nie dotyka to stoi to potem talami. Jak robiłeś przejścia przez ściany ? Ja dałem wyjścia od solarka w dnie.

  15. #2015
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    ja miałem wspawane króćce z gwintem w ściankach bufora (bufor bez nóżek)w nie wkręciłem kolanka 90 stopni stalowe i w te kolanka wkręcałem złączki miedziane z przyspawanym wcześniej kawałkiem rury miedziane ok 20cm ( spawanie do złączki po wkręceniu wypaliło by konopie )A co się będzie działo jeśli nie będzie perforacj, jeśli w rurze bedzie cieplejsza woda niż z solara to ciepło z solara popłynie może pomiędzy zewnętrzną krawędzią lejka a ścianą bufora?

  16. #2016
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Zastanawiam się jeszcze czy dawać ten talerz blaszany nad wężownicą cwu czy on nie będzie troche blokował tej ciepłej wody która będzie nad nim czy jako górny talerz nie potraktowac górnego dekla bufora ?Jutro prawdopodobnie finiszuje z buforem . Pozdrawiam

  17. #2017
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    powtarzam to co usłyszałem od semira:

    1. izolacja jest po to żeby woda w rurze mocno schładzana przez wewnętrzna rurę miedzianą nie nagrzewał się od rury zewnętrznej i szybko popłynęła w dół wywołując przepływ prze wężownice u góry.
    2. perforacja żeby woda mogła wydostać się na poziomie zgodnym z posiadaną temp.
    3. woda nie popłynie bokami dolnego lejka i potrzebne jest nacięcie w rurze i zagięcie do środka jakieś 10 cm powyżej dolnego lejka po to żeby po "zapchaniu" komina woda mogła wydostać się u dołu i zacząć lądować bufor od dołu.
    4. na izolację rurki wewnętrznej nadałaby się pianka pur twarda taka jak do i izolacji rur. Chodzi mi po głowie tez jakaś taśma do owinięcia tego, tak żeby omijać otwory, które już wykonałem.

  18. #2018
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Nie kumam tego nacięcia i zagięcia do środka 10cm powyżej lejka.
    I to chyba nie rurka wewnętrzna ma być ocieplona tylko ten kanał od zewnątrz w którym ta rurka zasilająca się znajduje.?

  19. #2019
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ocieplenie oczywiście nie rury c.w.u a rury "konwekcyjnej". Nacięcie poziome i dolna cześć zagięta do do środka, powstanie szczelina. Gdy konwekcja zatrzyma się po wyrównaniu temperatur, bufor będzie ładowany od dołu przez te nacięcia.

  20. #2020
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78
    to czym to zrobić trochę się boję że zwykła izolacja którą daje się na rury poszczępi się po jakimś czasie i pozatyka mi całą instalacje a może dwie rury i między nimi ocieplenie ? i czy robić perforacje ?
    Otulina z polietylenu spienionego ma temperaturę pracy +102oC wiec raczej zupy z niej nie będzie.
    Jak się obawiasz to owiń to matą z kauczuku syntetycznego (temp. pracy do +150oC) i pospinaj opaskami zaciskowymi.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

Strona 101 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony