dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 102 z 902
Pokaż wyniki od 2.021 do 2.040 z 18027
  1. #2021
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Te naciecia poziome to rozumiem tylko nie wiem co zagiąc ja planowałem nacięcia zrobić szlifierką kątową lub wywiercić otwory .

  2. #2022
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    [quote="Jani_63"]
    Cytat Napisał romano78
    to czym to zrobić trochę się boję że zwykła izolacja którą daje się na rury poszczępi się po jakimś czasie i pozatyka mi całą instalacje a może dwie rury i między nimi ocieplenie ? i czy robić perforacje ?
    Otulina z polietylenu spienionego ma temperaturę pracy +102oC wiec raczej zupy z niej nie będzie.
    Jak się obawiasz to owiń to matą z kauczuku syntetycznego (temp. pracy do +150oC) i pospinaj opaskami zaciskowymi.[/quote
    a gdzie kupić tą matę

  3. #2023
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas
    Jaką długość i średnicę powinna mieć wężownica do CWU.
    założenie wchodzi u dołu wychodzi u góry.
    bufor 1000l
    temp na górze w buforze 65-70*
    Daj 25 mb i będzie spory zapas, fi 18 .
    Ja mam taką i wystarczy w takim układzie jaki proponujesz kilka stopni więcej niż potrzebuję w kranie.
    Czyli miałbyś ponad 60 C w kranach grzejąc bufor do 65-70 C.

  4. #2024
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78
    i pospinaj opaskami zaciskowymi.[/quote
    a gdzie kupić tą matę
    http://www.icmarket.pl/armacell-otul...10-p-2964.html


    Byłoby tylko nie nie na plastikowe opaski samozaciskowe, robią to teraz z jakiegoś twardego badziewia i samo odpada po dwóch latach. Lepiej drutem miedzianym zamocować. Nie wiem tylko jak ja powycinam w tym otworki/szczelinki pod perforację w górnej części

  5. #2025
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78
    a gdzie kupić tą matę
    Odpal Googlarkę i wpisz: K-FLEX - MATA SOLAR HT, 10 MM

    Ja zaczerpnąłem informację stąd: http://www.icmarket.pl/kflex-mata-solar-p-5027.html

    Może znajdziesz inne źródło bliżej siebie.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  6. #2026

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teves
    powtarzam to co usłyszałem od semira:

    1. izolacja jest po to żeby woda w rurze mocno schładzana przez wewnętrzna rurę miedzianą nie nagrzewał się od rury zewnętrznej i szybko popłynęła w dół wywołując przepływ prze wężownice u góry.
    2. perforacja żeby woda mogła wydostać się na poziomie zgodnym z posiadaną temp.
    3. woda nie popłynie bokami dolnego lejka i potrzebne jest nacięcie w rurze i zagięcie do środka jakieś 10 cm powyżej dolnego lejka po to żeby po "zapchaniu" komina woda mogła wydostać się u dołu i zacząć lądować bufor od dołu.
    4. na izolację rurki wewnętrznej nadałaby się pianka pur twarda taka jak do i izolacji rur. Chodzi mi po głowie tez jakaś taśma do owinięcia tego, tak żeby omijać otwory, które już wykonałem.
    Jeśli już to mnie cytuj dosłownie:
    1. Izolujemy kanał łączący lejki po to żeby w trakcie działania wężownicy c.w.u zimna woda z sieci na tyle schłodziła ten kanał by zaczął sie ruch zładu miedzy górnymi talerzami i dalej w dół kanałem centralnym. Wymuszenie tego ruchu jest niezbędne do działania przeciwprądowego wymiennika.
    2. Perforacja kanału w górnej jego części służy do uzyskania w maksymalnie krótkim czasie odpowiednio podgrzanego zładu (solarem) w obrębie wężownicy c.w.u po to by już krótkie działanie instalacji solarnej dało nam możliwość korzystania z ciepłej wody użytkowej.
    3. Po nagrzaniu górnych warstw bufora dalej działająca wężownica solar spowoduje "zapchanie" (tak jak napisałeś) kanału wznoszącego i dla poprawy jej dalszego oddawania ciepła dobrze zrobić ujście tuż powyżej dolnego lejka. Może być to symetryczne nacięcie lub jak napisałem Taves`owi rodzaj bramki powstały z nacięcia (w trzech liniach) materiału z którego jest kanał wykonany i odgięcia tak powstałej klapki.
    4.Nad izolacją kanału nie zastanawiałem się długo użyłem zwykłego szarego Thermoflex`u. Temperatury w moim zbiorniku wytrzymał, nie rozleciał się i nie postrzępił. Jedynie przy jego modelowaniu trzeba pamiętać by nie zostawić luźnych kawałków bo rzeczywiście mogą narobić problemów (pompy). Jeśli ktoś zastosuje inny materiał chętnie posłucham opinii.

  7. #2027

    Domyślnie

    A możecie wrzucic jakiś rysunek tych nacięć ?

  8. #2028
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał samir
    Jeśli już to mnie cytuj dosłownie:
    Czy mi się wydaje czy jakiś drażliwy zrobiłeś się ?

    A co do perforacji, po to żeby woda szybko znalazła się u góry to jest rura, a perforacja na wypadek gdyby woda ogrzana wężownicą solarną miła niższą temperaturę niż ta na wylocie rury lub w Twoim pomyśle - lejka. Wtedy układ "zapycha się" i zostawiamy perforacje żeby miał możliwość jakoś się wydostać na boki. Nacięcie u dołu teoretycznie potrzebne, ba wypadek gdyby w zimie tak jak dzisiaj zaświeciło słońce i było trochę ciepła z solara a góra bufora jest jeszcze naładowana wysokotemperaturowo inny źródłem.

  9. #2029

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teves
    Cytat Napisał samir
    Jeśli już to mnie cytuj dosłownie:
    Czy mi się wydaje czy jakiś drażliwy zrobiłeś się ? :)
    Sorry jeśli tak to odbierasz lecz walczę z Twoimi interpretacjami mojego wykonania bufora.

    Cytat Napisał Teves
    A co do perforacji, po to żeby woda szybko znalazła się u góry to jest rura, a perforacja na wypadek gdyby woda ogrzana wężownicą solarną miła niższą temperaturę niż ta na wylocie rury lub w Twoim pomyśle - lejka. Wtedy układ "zapycha się" i zostawiamy perforacje żeby miał możliwość jakoś się wydostać na boki. Nacięcie u dołu teoretycznie potrzebne, ba wypadek gdyby w zimie tak jak dzisiaj zaświeciło słońce i było trochę ciepła z solara a góra bufora jest jeszcze naładowana wysokotemperaturowo inny źródłem.
    Przecież wyżej napisałem jak to wszystko działa a nawet sprawdziłem praktycznie ale w/g Ciebie jest inaczej no cóż......to by było na tyle.

  10. #2030
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ja do ocieplenia rury między lejkami użyłem otuliny na rury kałczukowej taka czarna tylko ze największa średnica jaka była to 1 cal musiałem rozcinać i łaczyć z dwóch.

    Rurę zrobiłem z profili do płyt gipsowych 50mm w kształcie litery u z zagiętymi końcami do środka wbiłem jeden w drugi nawet nie trzeba było ich skręcać, powstał piękny kwadrat, następnie opasałem ją tą otuliną w koło wiążąc drutem miedzianym żeby się trzymała następnie całą tą konstrukcje opasałem profilami też do płyt chyba 75mmi związałem drutem miedzianym na górze i na dole, i powierciłem na całej wysokości rury kilkanaście otworów fi 10 na wylot przez dwa profile mam teraz pewność że zupa się nie zrobi .Moze jak się nauczę wklejać fotki to wkleję parę, dzisiaj zamontowałem również górną potrójną wężownice do cwu próba ciśnieniowa 6 bar wyszła pomyślnie za pierwszym razem.Pozdrawiam

  11. #2031
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Mam jeszcze pytanie odnośnie podłączenia pieca węglowego, hydraulik chce dać zasilanie na dole jako że piec jest dość wypasiony (optima komfort plus nowa linia)ma sterowanie dwoma pompkami cwu i co, chce on zrobić tak jakby dwa obiegi powrót na górze wspólny chyba do obydwóch obiegów, gdzieś w połowie zbiornika zasilanie (byłby to obieg do cwu) a na samym dole drugie zasilanie ( obieg do co) pomysł wydaje się dobry tylko te zasilania od dołu mnie się wydaje że jeśli całą wężownice od cwu mam na samej górze to po rozpaleniu pieca węglowego po krótszym czasie będzie woda ciepła leciała z kranu jeśli zasilanie będzie od góry Co o tym myślicie?

  12. #2032
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Nie inaczej.
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  13. #2033
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    A i jeszcze jedno jako że zbiornik mam bez nóżek ( każdy centymetr był ważny ponieważ piwnica dosyć niska ) na czym można by go postawić żeby go ocieplić od spodu i myślałem o styrodurze ale czy po jakimś czasie zbiornik nie opadnie w dół i nie zerwie śrubunków może wystarczy dać ze trzy cm styroduru
    ( reszte planuje ocieplić 20 cm pianki lub wełny
    na takim cienkim dużo nie opadnie i nic nie powinno oberwać , dół zbiornika i tak będzie najzimniejszy wielkich strat nie powinno być. (bufor prawie 700l)

  14. #2034
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Postaw to na płycie EcoTherm.
    Cienka, ciepła i wytrzymuje nacisk do 150kPa/m2
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  15. #2035

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Zaraz po napchaniu może się trochę ciśnienie zmieniać.
    To przez grzanie/stygnięcie tego powietrza.
    Potem się ustabilizuje.
    Jak jest szczelność - to ciśnienie jest stałe cały czas.
    Zostaw jaką dobę i sprawdź potem.
    A ciśnienie?
    Tak jak woda w instalacji.
    Ze 3 bar (at).

    Adam M.
    Próba zrobiona.
    Instalacja nabita na 2,6 bara. Po ok 8 godzinach spadło na 2,55.
    Ciekawe co będzie rano
    Jaki spadek ciśnienia będzie akceptowalny po upływie doby?

    Jak już jesteśmy przy próbach.
    Na ile bić podłogówkę?

    Michał

  16. #2036
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Tak samo.
    Adam M.

  17. #2037
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Chcę wrócić do wydajności wężownicy takiej jak u mnie i mam dobre wieści.
    Jako że zapominałem wczoraj wyłączyć pompę woda w buforze miała prawie tą sama temp. na całej wysokości.
    Pomiar robiłem godzinę po wyłączeniu pompy i jest niewielka różnica.
    Ale do rzeczy.
    Wklejam zdjęcia z komórki bo mi aparat siadł więc sorry za jakość :




    Puściłem wodę wcześniej przestawiając mieszacz na 60 C więc nie ograniczał temp. w żaden sposób.
    Oto wynik po 5 minutach od odkręcenia kranu na max :



    Chyba komentować nie muszę !!!?

  18. #2038

    Domyślnie

    witam.

    kiedyś pytałem jaką zamontować wężownice w buforze 1000l aby ten bufor pracował w układzie otwartym z kotłem na paliwo stałe a wężownica grzała cały dom.

    więc 160m2 w tym 70m2 podłogówki ogrzewa wężownica 2.6m2 z radiatorem.
    nie ma najmniejszego problemu z odbiorem ciepła nawet gdy podłoga jest wychłodzona i grzejniki zimne.


    pytałem też jak długo bufor będzie sie rozładowywał i też nikt nie wiedział więc
    u mnie przez miesiąc użytkowania gdy zima nie popuszcza rozładowuje się z temperatury 70st do około 35st jakieś 8 do 10 gdz.

    dom nowy. na chwile obecną 160m2 ogrzewanych w tym 70m2 podłogówki

    pisze bo może komuś to pomoże w podjęciu decyzji


    pozdrawiam

  19. #2039
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Jani_63
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.375

    Domyślnie

    Masz może jakieś zdjęcia tej wężownicy z radiatorem?
    Tak dla potomnych
    Jani_63

    --------------------------------
    Nie sztuką robić. Sztuką zrobić DOBRZE !!!

  20. #2040

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jani_63
    Masz może jakieś zdjęcia tej wężownicy z radiatorem?
    Tak dla potomnych

    nie wpadłem na to żeby zrobić zdjęcie

Strona 102 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony