dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 902
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 18027
  1. #201
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    No mam - to znaczy na razie wydaje mi się że mam

    Mam nadzieję, że stanie w moim domu, a konkretnie w pomieszczeniu gospodarczym. Być ma skuteczny i długowieczny

    "Mam mieć" kominek z PW i solary, więc jakiś baniak tak czy siak będę musiał postawić, więc czemu nie jakiś porządny od razu?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  2. #202

    Domyślnie

    Witam
    czas odświeżyć temat, oto mój buforek

    wykonany jest z blachy 5 mm ( wymiar 200x 70x 120 cm), mam zamiar wpiąć
    wążownicę z rury 22 mm (miękka miedz) długość 20 m po skosie (zgodnie z sugestią adama_mk, będzie ona współpracowała z kominkiem z płaszczem.
    druga wężownica tuż pod pokrywą ( w poziomie)będzie odbierała ciepło do cwu.
    zład zbiornika będzie połączony z instalacją podłogową,
    zasilenie podłogówki z góry zbiornika , natomiast powrót po przekątnej u dołu.
    pytanie czy przy takiej wysokości zbiornika ( 1,2 m) nie będzie następowało szybkie mieszanie warstw wody ( czy to będzie miało jakikolwiek wpływ na sprawność układu)
    i jeszcze jedno planuję zbiornik połączyć z naczyniem wzbiorczym poprzez mufę (wspawana w górnej części zbiornika) i wkręconą w nią rurkę sięgającą dna zbiornika czy to dobre rozwiązanie?
    rura ta będzie przechodzić przez całą wysokość zbiornika ( bądzie się nagrzewać od górnych warstw wody) , podobno powinno się naczynie wzbiorcze łączyć z dołem zbiornika ( ze względu na temperaturę) rurą wychodzącą na zewnątrz zbiornika
    pozdrawiam
    mario345

  3. #203

    Domyślnie

    Witam!
    Przeczytałem cały wątek i wszystko już wiem tzn. "wiem, że nic nie wiem", ale mam takie założenia:
    1) wytwarzanie ciepła:
    - kolektor (b. duży aby działał też wiosną i jesienią) będzie to własna konstrukcja;
    - kominek z płaszczem wodnym lub nadstawką na komin do ogrzewania wody tzw. wymiennik ciepła-płaszcz wodny;
    - nieduży piec gazowy jednofunkcyjny;
    2) wykorzystanie ciepła:
    - ogrzewanie podłogowe w całym domu ~130m kw. (dom parterowy z użytkowym poddaszem);
    - CWU na dole: kuchnia, łazienka z prysznicem, na górze łazienka prysznic+wanna;
    3) bufor ciepła
    - chcę jak największy bufor (aby być niezależnym od warunków pogodowych);
    - nie chcę mieć legionelli -jak pewnie każdy ;

    Znalazłem opis zbiornika firmy Galmet jest to chyba to co będzie dla mnie dobre


    Bardzo możliwe, że zrobię tzn. zlecę wykonanie takiego zbiornika na podstawie tego (bo cena "troszkę" powala ~7500zł za opcję 600l/200l pojemność bufora/pojemność CWU)

    I tu mam kilka pytań:
    1) Jaką temperaturę powinienem utrzymywać w tym zbiorniku, jeżeli mam ogrzewanie podłogowe? Czy dobrze myślę, że MAKSYMALNIE ~50-55st C?
    Czy taka temperatura wystarczy aby ogrzać wodę CWU?

    2) Co jeżeli będę chciał skumulować więcej energii (mocno i długo palone w kominku) i zasobnik by mi się nagrzał do np. 80st C to jak rozwiązać ten problem z podłogówką?

    3) Czy taki zbiornik wystarczy na 3 (a w niedalekiej przyszłości na 4) osobową rodzinę? Czy lepiej zrobić opcję np. 650l/150l (większy bufor-mniejszy bojler CWU)?

    pozdrawiam
    Viszna

  4. #204
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kane66

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    351
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    1) na moj rozum bufor grzejesz tyle co fabryka dala - na podlogowke idzie przez mieszacz ktory da ci na wyjsciu na podlodze taka temperature jak chcesz

    2) j.w. - brak problemu

    3) nie wiem, wg mnie zbiornik o tej pojemnosci jest po prostu mały. Tzn nie chodzi o zasobnik CWU w nim tylko o zasobnik bufora. Bedziesz zlecal - zlec wiekszy.

    Zbiornik bedzie w ukladzie otwartym - skoro kominek - takze jak bedziesz zlecal to mozesz pokombinowac z prostopadloscianem - zajmie podobna ilosc miejsca a prosciej to ocieplic no i dostaniesz wieksza pojemnosc z podobnego zajetego obszaru. Zaleznie od spawacza moze wyjsc takze taniej (bo nie kazdy spawacz bedzie ci chcial zrobic taka samorobke - po prostu zalezy gdzie to zlecisz) zrobic CWU na zewnatrz jako osobny zbiorniczek - po prostu kupic gotowy. Ogrzejesz go woda z bufora na krotkim obiegu (nie wiem jednak czy pojdzie to grawitacyjnie). Tyle moich przemyslen - jestem na tym samym etapie koncepcyjnym acz u mnie prosciej o jedno zrodło ciepła i zasobnik CWU zewnętrzny.
    BEZ REKLAM SWOICH USŁUG!

  5. #205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Depi
    O.K. Da się zrobić. Jeżeli tylko jest na to trochę czasu?...
    emilkiem lub na PW....

    Viszna
    Jak kolektory, to bardzo NIEPRAWIDŁOWO ustawione, jak mają być wielkopowierzchniowe. Ustawione POPRAWNIE to sam kłopot i problem!

    Ten zbiornik, to może nie do du.py jest, ale gdzieś tak niedaleko....
    Można lepiej do takich zadań.
    Tobie nie duża ilość CWU jest potrzebna tylko dużo ciepła na potrzeby CWU. To nie to samo.
    Grzanie bufora do 55stC to nieporozumienie. Podłogówka bierze około 30.
    Jak to ma być bufor i zapas, to powinien mieć jak najwyżej. I 90stC byłoby dobre.
    Założenia dobre.
    Realizacja, no, pomysł na realizację, można poprawić.

    Pozdrawiam Adam M.

  6. #206

    Domyślnie

    witam
    też zastanawiam się nad buforem (kolektory + kocioł na paliwa stałe) z przepływowym podgrzewem cwu i okresową cyrkulacją tzn napewno nad ranem zanim wstaniemy pare minut potem przed powrotem z pracy też pare minut tak żeby ciepła woda była w kranach
    ale caly czas dręczy mnie problem regulacji cwu
    tzn jeżeli temp wody w buforze jest zmienna (przy założeniu że grzejemy na maxa "90 oC" potem oddech "50 oC" i znowu max) to jak regulować temp cwu. Dlugość wężownicy jest stała więc albo wode przegrzewamy i można się poparzyć gdy w buforze jest "max" albo mamy ledwie ciepłą lub zimną w zależności do którego parametru dobierzemy długość wężownicy.
    Czy jest na to jakiś sposób? bo instalacje zrobiłem już pod cyrkulację
    myślałem o jakimś zaworze mieszającym ale przy wysokiej temp bufora np 90 oC podmieszanie z obiegu cyrkulacj nie wystarczy na długo do obniżania takiej temp cwu a dopuszczanie zimnej wody przez ten mieszacz możliwe byłoby tylko przy rozbiorze cwu

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Napisał minijack
    .......... jeżeli temp wody w buforze jest zmienna (przy założeniu że grzejemy na maxa "90 oC" potem oddech "50 oC" i znowu max) to jak regulować temp cwu.
    Zamontować baterie termostatyczne.

  8. #208
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Są takie specjalne zawory mieszające. Wpuszczasz to co masz + zimną i wychodzi to, co nastawione. Zaworek sam sobie pobiera tyle, ile potrzeba z właściwej rurki. W instalację wpuszczasz stale np. ok 50stC, niezależnie od tego o ile więcej jest w buforze.
    Adam M.

  9. #209

    Domyślnie

    Adamie, zgadza się z tym "złym" ustawieniem kolektorów, czytałem dużo postów na forum m.inn. Twoich i chcę wykonać duże -sporo przewymiarowane kolektory, ale najprawdopodobniej zamontuję je na ścianie budynku aby latem działały słabiej a wiosną i jesienią mocniej, lub będę po prostu wykorzystywał np 1/2 kolektorów latem -to jest jeszcze do rozważenia, ale głównie chodziło mi o zasobnik.
    To może lepiej by było zrobić np. 2 zbiorniki?
    1-szy duży 1000l typowy akumulator w którym będzie temp nawet 90st
    2-gi mniejszy np. 150l do CWU w którym woda w wężownicy będzie krążyła tylko jeżeli będzie miał niską temp. Rozwiązanie proste i tanie 1 czujnik + pompka.

    Kotłownię (pom. gosp.) będę miał dość dużą bo ~11m więc miejsca dość a w sumie 2 zbiorniki będą tańsze niż 1 (dziwne ale tak jest jak by nie liczył -oczywiście porównywałem gotowe wyroby)

    pozdrawiam
    Viszna

  10. #210
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał minijack
    witam
    też zastanawiam się nad buforem (kolektory + kocioł na paliwa stałe) z przepływowym podgrzewem cwu i okresową cyrkulacją tzn napewno nad ranem zanim wstaniemy pare minut potem przed powrotem z pracy też pare minut tak żeby ciepła woda była w kranach
    ale caly czas dręczy mnie problem regulacji cwu
    Najlepszą będzie automatyka która bada temperaturę wody w cyrkulacji. Nastawiasz program np. włą. 7:00 do 8:00 oraz 20:00 do 21:00 i w tych godzinach jeżeli ciepła woda w cyrkulacji dojdzie do czujnika to pompa zostaje wyłączona aby ograniczyć straty.


    Cytat Napisał minijack
    tzn jeżeli temp wody w buforze jest zmienna (przy założeniu że grzejemy na maxa "90 oC" potem oddech "50 oC" i znowu max) to jak regulować temp cwu. Dlugość wężownicy jest stała więc albo wode przegrzewamy i można się poparzyć gdy w buforze jest "max" albo mamy ledwie ciepłą lub zimną w zależności do którego parametru dobierzemy długość wężownicy.
    Czy jest na to jakiś sposób? bo instalacje zrobiłem już pod cyrkulację
    myślałem o jakimś zaworze mieszającym ale przy wysokiej temp bufora np 90 oC podmieszanie z obiegu cyrkulacj nie wystarczy na długo do obniżania takiej temp cwu a dopuszczanie zimnej wody przez ten mieszacz możliwe byłoby tylko przy rozbiorze cwu
    J.w. adam_mk - Automatyczny mieszalnik 35 - 60stC

    Jeżeli chcemy mieć c.w.u. o temp. 45stC to w warstwie bufora odpowiedzialnej za przygotowanie c.w.u. temp. powinna wynosić 55stC (w tych godzinach kiedy np. jesteśmy w domu).

    Grzanie bufora do 90stC to zwiększone straty zbiornika, ale np. chcemy mieć romantyczną kolacje, rozpalamy w kominku, temp. w buforze dociąga do 90stC (temp. max dla danego zbiornika) a kominek dalej kotłuje - automatyka chronić bufor powinna włączyć pompy od c.o. - jeżeli zamiast tego wyłączymy pompę od kominka, woda się wygotuje, wybulgoce i z romantycznego wieczoru nici

    Jeżeli mamy sterowalne źródło ciepła to automatyka ma zadbać o to aby wtedy kiedy chcemy była ciepła woda.

  11. #211
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Można ustawić dwa bufory.
    Jak jest miejsce, to jeden nad drugim (oczywiście decyduje kasa) i grzać je (napełniać ciepłem) od góry.

    Co by nie robił, to logika nakazuje załozyć zabezpieczenie przed przepełninieniem bufora.
    Tak na marginesie - cyrkulacja to najczęściej "wór bez dna" i złodziej ciepła....
    Można ją załączyć i "zbić temperaturę" w buforze.
    Szybko, bo może brać całe kilowaty.
    Adam M.

  12. #212
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Kilka obrazków.
    Może komu pomogą....














    Jak mawiał mości Kmicic - żadne arkana to nie są!
    Ale jak się to zbierze w jednej chałupie, to może nieźle działać.
    Tylko ten bufor to 100 litrów mieć nie może....
    Tak z 1000 dla dobrze opatulonego domu to byłoby dobrze...

    Pozdrawiam Adam M.

  13. #213
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar nabial
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Posty
    383
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    91

    Domyślnie ciepła woda uzytkowa

    w takim razie ja proszę o sugestie. W projektowanym domu ma być:
    pompa ciepła
    kominek PW
    solarki
    wiadomo,że jeżeli pompa ciepła, to im niżej podgrzeje wode w buforze to tym lepiej (45-40 stopni max)
    kominek ma być używany okresowo - mrozy albo jak bedzie "impreza" aby stworzyć nastrój
    solarki wiadomo w zimie nie podgrzeją za bardzo, zwłaszcza buforu.
    Jak zatem grzać ciepła wodę, żeby było jej odpowiednio dużo i o odpowiedniej temperaturze, zwłaszcza w zimie. ja sobie wymyśliłem, ze do umywalek i pryszniców 40 stopni wystarczy, czyli ok, natomiast wanna 45 stopni i jest juz mały problemik, natomiast w zlewie powinno być 55 (być może wystarczy dla zlewu mały elektryczny podgrzewacz elektryczny pod zlewem, coby podgrzał z 40 do 55). wszelkie sugestie mile widziane, zwłaszcza uczestników forum najbardziej obeznanych i czynnych w tym wątku

  14. #214
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Zainwestowałbym w baterie termostatyczne i puścił w obieg tak 55stC.
    Najprostsze.
    Adam M.

  15. #215

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Kilka obrazków.
    Może komu pomogą....
    ......

    Pozdrawiam Adam M.
    Witam

    I o to własnie chodzi - proste rysunki i w zasadzie nic dodawać nie trzeba.

    Osobiście zastanawialem się nad połaczeniem róznych żródeł ciepła przy czym założyłem że:
    - Ciepła woda w kuchni jest niepotrzebna (zmywarka) - kran obsługuje zwykły przepływowy ogrzewacz wody.
    - cwu grzejemy kotłem dazowym DWUFUNKCYJNYM (dogrzewamy wode podgrzana wstepnie w buforze (lub nie dogrzewamy jak ma właściwą temperaturę na wejściu do pieca) - na rysunku wyście z mieszacza CWU przechodzi przez "drugą" funkcje pieca.
    - C.O. - analogicznie - wejście do pieca z bufora
    - nie mamy grzałek w buforze
    - bufor grzejemy tylko a) solarami (przez weżownicę) , b) kominkiem (bezpośrednio)

    Co można powiedzeić o takim rozwiązaniu??
    Na pewno nie ma grzania bufora tylko po to aby był ciepły (zawsze)

    Pozdrawiam

  16. #216

    Domyślnie

    dziękuje za rysunki o takim właśnie rozwiązaniu z mieszaczem myślałem

  17. #217

    Domyślnie

    Adamie mam pewną uwagę do rysunku pt.: "GRZANIE CWU".
    Mianowicie jeżeli mieszacz podłączymy tak jak na rys, a będziemy mieli "zdrowo napalone" czyli bufor z 80-90st C to mieszacz będzie miał na wlotach wodę ~90 i ~50 czy nie będzie to zbyt gorąca jak na kran jeżeli wcześniej w postach było pisane, że powinna mieć z 40-45st? Czy nie lepiej podłączyć mieszacz z wlotem wody zupełnie zimnej np. przed wejściem jej do bojlera zamiast w połowie wężownicy?

    To tylko takie moje przemyślenia i jeżeli jestem w błędzie to proszę nie gańcie mnie za to gdyż dopiero zaczynam się tym interesować.

    P.S.
    Tak się przyglądam temu rysunkowi i zaczyna mi coś świtać.
    To odgałęzienie jest na tyle nisko, że woda chyba nie zdąży się nagrzać do 40st w tym odgałęzieniu. -Czy mam rację?
    Jeżeli tak to przepraszam za zamieszanie.

    pozdrawiam
    Viszna

  18. #218
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie


    No!
    Tak miało by być! To zbyt mały czas na zagrzanie sporego strumienia. Tam będzie tylko kilka (ze dwa) zwojów. Powinno zadziałać nawet przy nabitym "na full" buforze.

    st_x
    Dołożyłbym jednak te grzały ale... nie podpinał...
    Mogą się przydać a koszt mizerny, za to potem poprawienie tego braku to spory kłopot i duża wilgoć w pomieszczeniu...
    Pomysł dobry. Jeżeli akurat takie coś jest potrzebne, to tak się da.

    Te rysunki to szkic pomysłu. Można dać wszystko lub tylko część. Można sobie pozaślepiać nadprogramowe rurki a jak nam się polepszy....
    Albo zrobić to "po swojemu". Też będzie.
    Pozdrawiam Adam M.

  19. #219

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk



    st_x
    Dołożyłbym jednak te grzały ale... nie podpinał...
    Mogą się przydać a koszt mizerny, za to potem poprawienie tego braku to spory kłopot i duża wilgoć w pomieszczeniu...
    Pomysł dobry. Jeżeli akurat takie coś jest potrzebne, to tak się da.

    Te rysunki to szkic pomysłu. Można dać wszystko lub tylko część. Można sobie pozaślepiać nadprogramowe rurki a jak nam się polepszy....
    Albo zrobić to "po swojemu". Też będzie.
    Pozdrawiam Adam M.
    U źródeł "mojej" koncepcji leży założenie że podstawowym zródłem CWU i CO jest kocioł dwufunkcyjny.
    Kominek z płaszcze, solary etc sa żródłami pomocniczymi których ciepła nie chcę marnować, ale tez nie chciałbym być od nich uzależniony.

    Jednoczesnie utrzymanie temperatury w duzym zasobniku przy małych potrzebach na gorącą wode użytkową (jeden prysznic i jedna wanna) wydaje się nieekonomiczne.

    Grzały przy tych założeniach sa zbedne - woda nwet całkowicie "z wodociągu" nagrzeje się w dwufunkcyjnym.
    Jak bedzedzi wcześniej cieplejsza - to mniej gazu zostanie zuzyte (automatyka pieca)
    Podobnie z grzaniem CO - albo temperatura na wejściu pieca jest za niska i piec dogrzewa wodę, albo jest OK i piec tylko ja przepompowywuje.

    Pozdrawiam

  20. #220

    Domyślnie

    Witam,
    Chciałbym zapytać czy jest możliwe łączenie buforów w jedną baterię jeżeli znajdują się na różnych poziomach? Obecnie użytkuję bufor 1000 l z kotłem na paliwo stałe i układ działa poprawnie , ale ilość zgromadzonej energii w ~1 tonie wody nie wystarcza na podtrzymywanie zadanej temp w domu przez zadowalając długi czas (np ~20-24h). Dlatego rozważam dodanie bufora/buforów o dodatkowej pojemności 1500-2000l. Niestety w b. skromnej kotłowni absolutnie nie ma już na to miejsca i zastanawiam się nad umieszczeniem ich na zewnątrz budynku w komorze zagłębionej na 2-2,5m w gruncie. Stąd różnica poziomów może wynosić c.a 2.5m. Czy nie spowodowałoby to problemów z pracą np pompy obiegowej, albo rownoczesnym "uwarstwianiem" wody w zbiornikach etc?
    Dziękuję

Strona 11 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony