dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 902
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 18027
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek.dr
    pow. użytkowa 120 m2. U nas cena 1 kWh = 39gr. W układzie dwutaryfowym ceny: 20 gr i 46 gr. Tak więc, gdy z gazu ziemnego pozyskanie 1 kWh jes 3 razy tańsze, .........
    To Ty masz jakiś tani ten gaz. U mnie wychodzi 18gr kWh z gazu dla kondenstata pracującego ze sprawnością 105%, a 23gr dla zwykłego kociołka. Oczywiście z założeniem że gaz nie jest oszukany - a niestety każdej zimy obserwuję takie zjawisko że pali się strasznie na żółto - znaczy dowalili azotu ile wlezie

    Prądu nie da się oszukać, a i sprawność przetwarzania na ciepło zawsze wyniesie 100%

  2. #62

    Domyślnie

    Nie zawsze!!!
    Jeśli użyjesz prądu do napędzania pompy ciepła - wtedy ciepła na jej wyjściu ( tego dostarczanego do grzejników) może być 3-4-5 razy więcej niż ilość zużywanego prądu :-)

    pzdr.
    -romwis

  3. #63
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    konmer

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam wszystkich.

    Czytając lekturę tego i podobnych tematów mam wrażenie, że to o czym piszecie, tzn. budowa całego układu CO i CWU jest nie pozbawione sensu i jak najbardziej do wykonania wg schematu i wskazówek adam_mk.

    Teraz mój przypadek: jestem w trakcie wykonywania dopiero projektu architektonicznego, ale juz teraz staram się znalezć sposób na CO i CWU w swoim wymarzonym. Kiedy jednak rozmawiam z projektantami ( już z kilkoma) to w zasadzie narzucają swoje typy, oczywiście z głębokim uzasadnieniem, niejednokrotnie wykluczające się nawzajem, a już najmniej przystające do moich upodobań.
    Powiedzcie, czy to tak trudno połączyć ze sobą w spójną całość kominek z PW, kocioł elektryczny, i solary, a także wentylację mechaniczną z reku? Dodam, że chciałbym mieć ogrzewanie podłogowe, a jedynie w łazienkach wspomagane ew. grzejnikami. Dom ok. 200mkw z bk 24 + 20cm ocieplenia, dach 30 cm, podłoga 20cm.

    I jeszcze jedno: nie jestem majsterkowiczem ( przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo), a charaker mojej pracy nie daje mi wiele wolnego. Szukam konkretnych rozwiązań tj. koncepcji, projektu, urządzeń i oczywiście wykonania, gdyż obawiam się, że i wykonawcy instalacji, wzorem projektantów wymuszą tylko te rozwiązania, które już znają.

    Proszę, pomóżcie bo sam tracę wiarę.[/b][/url][/list][/list][/code][/quote]

  4. #64

    Domyślnie

    Cytat Napisał konmer
    Witam wszystkich.
    Powiedzcie, czy to tak trudno połączyć ze sobą w spójną całość kominek z PW, kocioł elektryczny, i solary, a także wentylację mechaniczną z reku? Dodam, że chciałbym mieć ogrzewanie podłogowe, a jedynie w łazienkach wspomagane ew. grzejnikami. Dom ok. 200mkw z bk 24 + 20cm ocieplenia, dach 30 cm, podłoga 20cm.
    Buduję dom o takiej samej powierzchni, nawet nieco mniej ocieplony, wszędzie tylko podłogówka. Dodatkowe kaloryfery w łazience są zbędne, jeśli prawidłowo zaprojektujesz i wykonasz podłogówkę to możesz łazienkę nawet przegrzać, a do suszenia ręczników lepiej wykorzystać wentylację.
    Centralnym punktem mojego systemu ogrzewania będzie bufor o pojemności 950 l, z wbudowanym zasobnikiem CWU z grzałkami elektrycznymi i z wężownicą która umożliwi podłączenie go do kominka i solarów.

    Przy okazji - 20cm styropianu w podłodze nie jest konieczne, grunt ma znacnzie wyższą temperaturę niż powietrze zimą. Lepiej zainwestować w okna - przy warstwach które planujesz w ściany i dach to okna będą źródłem największych strat ciepła.

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Cytat Napisał konmer
    Witam wszystkich.
    Powiedzcie, czy to tak trudno połączyć ze sobą w spójną całość kominek z PW, kocioł elektryczny, i solary, a także wentylację mechaniczną z reku? Dodam, że chciałbym mieć ogrzewanie podłogowe, a jedynie w łazienkach wspomagane ew. grzejnikami. Dom ok. 200mkw z bk 24 + 20cm ocieplenia, dach 30 cm, podłoga 20cm.
    Buduję dom o takiej samej powierzchni, nawet nieco mniej ocieplony, wszędzie tylko podłogówka. Dodatkowe kaloryfery w łazience są zbędne, jeśli prawidłowo zaprojektujesz i wykonasz podłogówkę to możesz łazienkę nawet przegrzać, a do suszenia ręczników lepiej wykorzystać wentylację.
    Centralnym punktem mojego systemu ogrzewania będzie bufor o pojemności 950 l, z wbudowanym zasobnikiem CWU z grzałkami elektrycznymi i z wężownicą która umożliwi podłączenie go do kominka i solarów.

    Przy okazji - 20cm styropianu w podłodze nie jest konieczne, grunt ma znacnzie wyższą temperaturę niż powietrze zimą. Lepiej zainwestować w okna - przy warstwach które planujesz w ściany i dach to okna będą źródłem największych strat ciepła.
    Te 20 cm styropianu w podłodze to jest chyba standard dla domów energooszczędnych. Jak omawiano w Muratorze zmianę domu ze standardowego na energooszczędny to pisano, że zmiana stolarki okiennej na "cieplejszą" nie przyniesie sensownych oszczędności (w odniesieniu do jej ceny oczywiście) natomiast w podłodze na gruncie planowano właśnie 20 cm styropku.

  6. #66
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    konmer

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    NJerzy napisał:
    Buduję dom o takiej samej powierzchni, nawet nieco mniej ocieplony, wszędzie tylko podłogówka. Dodatkowe kaloryfery w łazience są zbędne, jeśli prawidłowo zaprojektujesz i wykonasz podłogówkę to możesz łazienkę nawet przegrzać, a do suszenia ręczników lepiej wykorzystać wentylację.
    Centralnym punktem mojego systemu ogrzewania będzie bufor o pojemności 950 l, z wbudowanym zasobnikiem CWU z grzałkami elektrycznymi i z wężownicą która umożliwi podłączenie go do kominka i solarów.
    Dzięki za pierwsze podpowiedzi, tylko jak mam zaprojektować, skoro się na tym nie znam? Może jakieś gotowe wzorce lub namiary

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał konmer
    NJerzy napisał:
    Buduję dom o takiej samej powierzchni, nawet nieco mniej ocieplony, wszędzie tylko podłogówka. Dodatkowe kaloryfery w łazience są zbędne, jeśli prawidłowo zaprojektujesz i wykonasz podłogówkę to możesz łazienkę nawet przegrzać, a do suszenia ręczników lepiej wykorzystać wentylację.
    Centralnym punktem mojego systemu ogrzewania będzie bufor o pojemności 950 l, z wbudowanym zasobnikiem CWU z grzałkami elektrycznymi i z wężownicą która umożliwi podłączenie go do kominka i solarów.
    Dzięki za pierwsze podpowiedzi, tylko jak mam zaprojektować, skoro się na tym nie znam? Może jakieś gotowe wzorce lub namiary
    Zapytaj Mistrza (adam_mk) Może kogoś Ci na priv poleci.
    T.

  8. #68
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    konmer

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dizęki, Tomek_W.

    Prawdę mówiąc po cichu trochę na to liczę i pozdrawiam mistrza.

  9. #69
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    konmer

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Przepraszam za niezdarność, oczywiście pozdrawiam Mistrza

  10. #70

    Domyślnie


    Szybko zmieniaj posta
    Klawisz w prawym-górnym rogu...
    T.

  11. #71
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał konmer
    Powiedzcie, czy to tak trudno połączyć ze sobą w spójną całość kominek z PW, kocioł elektryczny, i solary, a także wentylację mechaniczną z reku? Dodam, że chciałbym mieć ogrzewanie podłogowe, a jedynie w łazienkach wspomagane ew. grzejnikami. Dom ok. 200mkw z bk 24 + 20cm ocieplenia, dach 30 cm, podłoga 20cm.
    Pozwolę sobie przedstawić moje przemyślenia na temat systemu ogrzewania dobrze izolowanego - niskoenergetycznego domu.
    Piszesz, że chciałbyś mieć ogrzewanie podłogowe w całym domu.
    Ogrzewanie to ma oczywiście wiele zalet, m.in. świetnie współpracuje z pompami ciepła i z gazowymi kotłami kondensacyjnymi.
    Jednak jego wadą są dużo większe straty energetyczne. Dlaczego?
    Dlatego, że przy okazji ogrzewania pomieszczenia znacznie mocniej niż w przypadku innych systemów grzewczych podgrzewasz grunt. Można to oczywiście zniwelować przez zastosowanie lepszej izolacji posadzki (stąd te proponowane 20 cm styropianu pod posadzką), ale po co ? Lepiej tą dodatkową izolację dać tam, gdzie będzie ona bardziej efektywna pod względem ekonomicznym, np. w ściany lub sufit.

    Jakie zatem rozwiązanie proponuję?
    Planujesz zastosować wentylację nawiewno wywiewną z rekuperatorem. Dlaczego więc nie zwiększyć nieco przekrojów kanałów wentylacyjnych i nie wykorzystać ich jako systemu grzewczego ?
    Wystarczy nagrzewnica wodna podłączona do bufora ciepła. Bufor z kolei możesz ładować tym co jest w danej chwili najtańsze lub najwygodniejsze (kominek, energia elektryczna, solary).
    Jeżeli to zrobisz na etapie projektowania, to nie powinno stanowić problemu zaplanowanie odpowiedniego systemu kanałów oraz wielkości bufora (akumulatora ciepła).

    Takie ogrzewanie, poza znacznie niższymi kosztami inwestycyjnymi ma jeszcze jedną zaletę - jest doskonale sterowalne. Bez problemu możesz w szybkim czasie podwyższyć lub obnizyć temperaturę w wybranym pomieszczeniu, lub w określonej sytuacji (np. w momencie zazbrojenia alarmu).

    Rezygnujac z ogrzewania podłogowego, możesz też dowolnie dobrać sobie materiał na posadzkę, np. deski ...

  12. #72

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o bufory ciepła co powiecie na temat elektrycznych piecy akumulacyjnych z dynamicznym wyładowaniem.
    Czy takie rozwiazanie się sprawdza?
    Pozdrawiam

  13. #73
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    konmer

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    HenoK napisał:
    Jakie zatem rozwiązanie proponuję?
    Planujesz zastosować wentylację nawiewno wywiewną z rekuperatorem. Dlaczego więc nie zwiększyć nieco przekrojów kanałów wentylacyjnych i nie wykorzystać ich jako systemu grzewczego ?
    Wystarczy nagrzewnica wodna podłączona do bufora ciepła. Bufor z kolei możesz ładować tym co jest w danej chwili najtańsze lub najwygodniejsze (kominek, energia elektryczna, solary).
    Jeżeli to zrobisz na etapie projektowania, to nie powinno stanowić problemu zaplanowanie odpowiedniego systemu kanałów oraz wielkości bufora (akumulatora ciepła).
    Czy to czasem nie będzie taki wzbogacony system DGP ze swoimi wadami typu zabrudzone ściany w okolicach nawiewu ? Tego wolałbym uniknąć ale pomysł jest wart zastanowienia. Nawet nie wiedziałem, że i tak można spiąć te elementy grzewcze.

  14. #74
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał konmer
    Czy to czasem nie będzie taki wzbogacony system DGP ze swoimi wadami typu zabrudzone ściany w okolicach nawiewu ? Tego wolałbym uniknąć ale pomysł jest wart zastanowienia. Nawet nie wiedziałem, że i tak można spiąć te elementy grzewcze.
    Twój dom będzie miał naprawde nieduże zapotrzebowanie na ciepło.
    Zakładam oczywiscie, że nie będziesz przesadzał z ilością okien, okna i drzwi będą dobrze izolowane cieplnie i będą szczelne.
    Efekty, o których mówisz pojawiają się w systemie DGP, w którym raczej nikt nie stosuje filtrów. Poza tym myślę o niskotemeraturowym ogrzewaniu z nawiewem doprowadzonym w dolnej części pomieszczeń i z kratkami wywiewnymi w górze pomieszczenia.
    To wszystko trzeba oczywiscie policzyć, tak aby taki system grzewczy spełnił swoja rolę nawet w ekstremalnie niskich temperaturach.

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Ogrzewanie nadmuchowe to wiatr w domu. Na jednej wymianie na godzinę się nie skończy. Potrzebne z 4 czy 5, a to już spore kanały. Zwłaszcza , jak ma być cicho (w nocy). Trzeba to bardzo dobrze policzyć. Da się. Ma zalety, ale też i wady.
    Adam M.

  16. #76
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    konmer

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    No właśnie , te wady. Kiedy powiedziałem to żonie minę miała skrzywioną. Od razu wykrztusiła kurz, wiatr, októrym wspomniał adam_mk i w ogóle, że jej się to specjalnie nie podoba. Nie dyskutowałem na wszelki wypadek. W takim razie co robić?
    Pozdrawiam

  17. #77

    Domyślnie

    witam
    Przyszedł czas na instalację w moim domu. Planuję wykonać w całym domu podłogówkę (160 m2 powierzchni). muszę zbudować bufor ciepła, który będzie współpracował z kominkiem z płaszczem wodnym oraz kotłem elektrycznym, bufor powinieni wyglądać tak:


    wymiary zbiornika to 200 x 110 x 60 cm ( kształt prostopadłościanu wymusza miejsce w domu , cały zbiornik schowany w ziemi i izolowany 20 cm warstwą ze wszystkich stron)
    Czy wloty i wyloty zaplanowałem odpowiednio
    czy nie powinien ten zbiornik posiadać jakiejś ściany grodziowej w środku z otworami , zapobiegającej mieszaniu się wody,
    Czy jeszcze powinien mieć jakieś krućce przyłączeniowe?
    Wszystkie przyącza i rurki wewnątrz planuję zrobić calowe, natomiast zbiornik będzie spawany z blachy 4 mm
    Proszę o opinie.
    pozdrawiam
    mario345

  18. #78

    Domyślnie

    Proponowałbym zwiącać ściany boczne prętami 8 mm - na duże boki 4-6 prętów, na małe 2-4 pręty.

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Dokładnie to samo sobie pomyślałem.
    Ciśnienie niewielkie, ale parcie duże.
    Zbiornik pownien być związany.

    Brakuje mi rury zwiniętej w płaską spiralę dla CWU i umieszczonej pod szczytem zbiornika.
    Brakuje mi tu jeszcze jednej takiej spirali przy samym dnie do zasilania bufora z solarka (Może kiedyś go sobie zrobisz? Zbiornik robisz!)

    Zasilanie kominkiem jest. I tylko kominkiem. A inne sposoby? Dałbym jeszcze jeden wlot i wylot. Zaślepiłbym korkiem. Teraz się da a potem już będzie to trudne.
    Wrzuć tam grzałę z wanny galwanizerskiej. Taką trójfazową przemysłówę.
    Nocna taryfa jest tania. Tańsza jak LPG.

    Problem z prądem jest głównie taki, że tanie godziny nie pokrywają się z mroźną pogodą. Jak się ma duży bufor, to ta zależność jest nieistotna. Grzeje się bufor w tanich godzinach a dom wtedy kiedy trzeba.

    Ładny klocek!
    Postaw go na styrodurze (twardy jest). Załóż ocieplenie w dwu trzech warstwach i każdą zawiń i zamknij gipsem.
    Pierwsza warstwa ocieplenia koniecznie z wełny mineralnej!
    Pozdrawiam Adam M.

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Ponieważ kilku uparciuszków zaczyna coraz częściej powtarzać
    "przestań ględzić, zrób coś"
    postanowiłem, że wrzucę kilka fotek z prowadzonych prac.

    To wątek o buforze. Teraz robię bufor dla podłogówki zasilany "na wszystko".
    Bufor taki bardziej "wypasiony", ale taki ma być.
    Adam M.

Strona 4 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony