dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 51 z 902
Pokaż wyniki od 1.001 do 1.020 z 18027
  1. #1001
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojaktoja
    1.Obniżyłem powroty
    2.Co i cwu zasilane z jednego wyjścia 2 cale
    3.Zabezpieczenie kołla przed zimnym powrotem, sama pompa bez zaworów mieszających- czy takie coś spełni swoje zadanie? Nie chce zaworów mieszających bo to dodatkowy koszt a pompa też musi być wtedy. no i chce żeby to działało grawitacyjnie a z zaworami to chyba musi chodzić cały czas pompa
    1. Podobno kotły gazowe mają trudnosci z praca w ukł. otwartym.
    2. Kocioł na paliwo stałe ma ładować grawitacyjnie czy jak? Bo nie bardzo rozumiem sens tej pompy.

    Piotr

  2. #1002

    Domyślnie

    1. Podobno kotły gazowe mają trudnosci z praca w ukł. otwartym.
    piec gazowy ten co mam akurat działa przy tym ciśnieniu co będzie z układu otwartego (będzie ok 0,6bar) bo sprawdzałem. Chyba, że są inne przeciwwskazania

    2. Kocioł na paliwo stałe ma ładować grawitacyjnie czy jak? Bo nie bardzo rozumiem sens tej pompy.
    Kocioł ma ładować grawitacyjnie, a pompa ma zabezpieczyć przed zimnym powrotem. Zamierzam ją sterować ze sterownika kotła od wyjścia na cwu. Podepnę czujnik temp na powrót i będzie włączał pompę jak powrót będzie poniżej zadanej temperatury.

  3. #1003
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojaktoja
    Chyba, że są inne przeciwwskazania
    Nawet w tym wątku odradzano kociołek gazowy w ukl. otwartym, choć podobno bardzo proste konstrukcje nie beda protestować.

    Cytat Napisał wojaktoja
    Kocioł ma ładować grawitacyjnie, a pompa ma zabezpieczyć przed zimnym powrotem. Zamierzam ją sterować ze sterownika kotła od wyjścia na cwu. Podepnę czujnik temp na powrót i będzie włączał pompę jak powrót będzie poniżej zadanej temperatury.
    Wydaje mi się ze ta pompka moze skutecznie "zabić" grawitację. Jesli sprzęgło/bufor bedzie miał mniejszy opór niż kocioł to zacznie krążyć w obiegu pompowo buforowym a nie kotłowym.

    Piotr

  4. #1004

    Domyślnie

    Nawet w tym wątku odradzano kociołek gazowy w ukl. otwartym, choć podobno bardzo proste konstrukcje nie beda protestować.
    Jeśli będą problemy to założę zawory i jak będzie miał chodzić gazowy to zamknę i dla gazowego zrobi się obieg zamknięty wystartuje gdzieś od ok 0,6bar, zawsze trzymałem mu tak ok 0,9 a wzrastało do ok chyba 1,5 ale już nie pamiętam dokładnie. A co do tego, że w układzie otwartym ubywa wody, to ja się zastanawiam czy do mojego zamkniętego układu nie dopuszczałem więcej, bo jak wzrosło ciśnienie to tu to tam się poci a ile jeszcze miejsc których się nie dostrzeże bo na bieżąco paruje. Fakt, ktoś powie trzeba instalację uszczelnić ale to instalacja ponad 10-cio letnia i lepiej na razie jej nie ruszać, częściowo jest tylko na miedzi, a na otwartym to wiem, że większość małych przecieków zniknie-zajdzie.


    Wydaje mi się ze ta pompka moze skutecznie "zabić" grawitację. Jesli sprzęgło/bufor bedzie miał mniejszy opór niż kocioł to zacznie krążyć w obiegu pompowo buforowym a nie kotłowym.
    Też o tym myślałem ale jeżeli kocioł będzie grzał, to ciepło do góry a pompa zbierze i i na dół. Ewentualnie myślałem jeszcze wspawać takie wejścia do tej pompy pod kątem __\__ żeby właśnie łatwiej miała wziąć i oddać do kotła. Ale zakładając, że ta pompa będzie działała zgodnie z moim zamierzeniem to czy takie zabezpieczenie zimnego powrotu może być?


    No i jeszcze ponawiam pytanie co znaczy ta "pompa przewałowa", bo takie zabezpieczenie pojawia się też w DTR-kach kotłów.
    Dziękuję wszystkim za zainteresowanie moim problemem.
    Pozdrawiam

  5. #1005
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojaktoja
    Też o tym myślałem ale jeżeli kocioł będzie grzał, to ciepło do góry a pompa zbierze i i na dół. Ewentualnie myślałem jeszcze wspawać takie wejścia do tej pompy pod kątem __\__ żeby właśnie łatwiej miała wziąć i oddać do kotła. Ale zakładając, że ta pompa będzie działała zgodnie z moim zamierzeniem to czy takie zabezpieczenie zimnego powrotu może być?
    IMHO grawitacja nie zadziała. A nie prosciej wstawic termostatyczny zawór mieszający i pompę na zasilaniu kotła?

    Piotr

  6. #1006

    Domyślnie

    tylko ja się bardzo uparłem aby to działało grawitacyjnie. A taki zawór termostatyczny 2 cale to chyba trochę kosztuje i za bardzo nie wiem jak by to miało być podłączone?
    Pozdrawiam

  7. #1007
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Na wyjsciu kotła na 2" zawór zwrotny, bypass o mniejszej srednicy na zawór o mniejszej srednicy. W bypass wpitęa pompa a po niej zawór termostatyczny. Zawór wyglada jak literka "T" i w bypass wpieta jest "daszkiem" a "nóżka" na powrót do pieca. Jak pompa chodzi to masz i ocgronę i ładowanie bufora, jak nie chodzi to grawitacja podniesie zawór i masz grawitację bez ochrony kotła.

    Piotr

  8. #1008

    Domyślnie

    Co myślicie o takim rozwiązaniu bufora,jest to bufor Adama na czereono są moje idee, jest on zasilany piecem od dołu prosto do lejka i napełnia bufor tak jak solar, gdy woda na górze jest cieplejsza od wody z pieca to w lejku są otwory którymi woda przedostaje się na zewnątrz lejka i uzupełnia odpowiednią warstwę.Rurę do ciepłej wody można na górzę zwinąć w dodatkowy ślimak i odpływ wody do podłogówki ustawić trochę niżej żeby zostawić najcieplejszą wodę do cwu.

  9. #1009
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeśli kocioł będzie ładował grawitacyjnie to taka zmiana zablokuje grawitacje. Jeśli kocioł będzie ładował pompa to woda będzie miała spory pęd i tak czy, inaczej pomknie na samą górę. IMHO paląc w kotle lub kominku i tak robi niezły Sajgon w buforze wiec uwarstwienie zostanie zburzone, a celem ładownia z takiego źródła jest władowanie max dużo ciepła o wysokiej temp. , a nie łapanie szczątków tak jak z solara. Podsumowując nie widzę głębszego sensu.

    Co do wody, to idea wydaje się słuszna. U góry będzie najcieplej, więc trochę rurek więcej przyda się. Co najwyżej problem tech. ze zwinięciem takiej
    wężownicy. Obniżenie punktu poboru dla podłogówki wydaje się słuszne. W tym watku wypowiadał się autor bufora którego budowa opisana jest na elektrodzie i wykonal tam dwie płaskie wezownice u góry i u dołu.

    Piotr

  10. #1010

    Domyślnie

    A co z rozładowywaniem bufora przez zimny piec lub kominek czytałem na poprzedniej stronie że to ma miejsce przy takim zasilaniu cos takiego nie wystąpi.A może by jakoś wyhamowac strumień z pompy.

  11. #1011
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Przy pompie moze być zawór zwrotny i powinno byc po temacie.

  12. #1012
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał elcorro
    Co myślicie o takim rozwiązaniu bufora,jest to bufor Adama na czereono są moje idee, jest on zasilany piecem od dołu prosto do lejka i napełnia bufor tak jak solar, gdy woda na górze jest cieplejsza od wody z pieca to w lejku są otwory którymi woda przedostaje się na zewnątrz lejka i uzupełnia odpowiednią warstwę.Rurę do ciepłej wody można na górzę zwinąć w dodatkowy ślimak i odpływ wody do podłogówki ustawić trochę niżej żeby zostawić najcieplejszą wodę do cwu.
    Cyrkulację c.w.u. można podłączyć spokojnie pod króciec zimnej wody, znacznie ułatwi to konstrukcje zbiornika.

  13. #1013

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn
    Cyrkulację c.w.u. można podłączyć spokojnie pod króciec zimnej wody, znacznie ułatwi to konstrukcje zbiornika.
    Konstrukcję ułatwi, ale też zwiększy prawdopodobieństwo zaburzenia układu warstwowego w zbiorniku, w czasie działania cyrkulacji... Ale być może nie warta skórka wyprawki - zależy jak dużo rur trzeba cyrkulować, jak są ocieplone i jak często ta cyrkulacja ma działać.

  14. #1014
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc
    Konstrukcję ułatwi, ale też zwiększy prawdopodobieństwo zaburzenia układu warstwowego w zbiorniku,[...]
    Gdzies na forum był omawiany patent z dowma zaworami termostatycznymi. Ze zbiornika przez zawór a potem cyrkulacja na swoim zaworze który trzymał jeszcze niższą temp.

    Poruszono wczesniej problem zasilania podłogówki. W zasadzie potrzeba nam do tego ciepło o dość niskim potencjale, wiec dlaczego bierzemy je z miejsca gdzie ma najwiekszy? Jedyny przypadek to taki gdy nie ma nas w domu i potrzebujemy rozładowac bufor do cna. W przypadku gdy jestemy w domu i korzystamy z c.w.u. to strzelamy sobie w kolan: obniamy tem. w górnej czesci choć potrzba nam tej energii o wysokim potencjale do c.w.u. W efekcie mozemy miec cały zbiornik o tem. np. 35C, który wystarcza nam na dobrych klika godzin do ogrzewnia domu, ale ... nie ma się w czym umyć i musimy załączyć inne zródło aby doładować bufor.
    A gdyby tak dwa zawory jeden u góry a drugi 1/3 od góry. Grzejemy tym drugim az do momentu gdy brak nam tem. w tym momencie cały czas mamy 1/3 dosyć ciepłej wody do c.w.u. Jak zabragnie temp. na drugim przełączamy na górę i mamy do rozładowania jeszcze 1/3 buforka o parametrach wystarczajacych do grzania i o ile nie potrzeba c.w.u bufor wytrzyma do kolejnego napełniania z tanszego zródła energii.

  15. #1015

    Domyślnie

    Witam serdecznie wszystkich.
    Piszę tu pierwszy raz, ale czytam od jakiegoś czasu większość wypowiedzi.
    Sporo się od szanownych forumowiczów dowiedziałem i za to dzięki.
    Po wielu przymiarkach do swojej dość już starowatej instalacji dodałem bufor o pojemności 1500 litrów. Ponioeważ nie miałem zbyt wiele czasu kupiłem gotowe zbiorniki. Samodzielnie zrobione będą zapewne trzy razy tańsze.
    Mimo to jestem z układu zadowolony. Udało się go wykonać maksymalnie prosto. Dużo więcej będę mógł powiedzieć po zimie.
    Pozdrawiam.
    Odrobina zdrowego rosądku.

  16. #1016

    Domyślnie

    Witam
    Mam pytanie, możliwe że odpowiedź już tu jest ale temat jest już tak bardzo obszerny że proszę o poradę.
    Jak w prosty sposób wyliczyć zmagazynowaną energię w akumulatorze wodnym i zapotrzebowanie na ciepło w KW/h.
    Chcę zrobić instalację C.O i C.W.U w oparciu o bufor i chcę oszacować jak duży by musiał być.
    Planuję zaopatrzyć się w przewymiarowany kocioł tak by oprócz normalnego grzania odkładał energię w buforze. Dzięki temu mam nadzieję, że uda ię dojść do sytuacji że będę palił kilka godzin z maksymalną mocą a wyprodukowane ciepło starczy do następnego dnia. Musze jednak ocenić jaką nadwyżkę musi mieć kocioł i jaki duży bufor potrzebuję.
    Wiem , że zapotrzebowanie na ciepło w ocieplonym domu liczy się jako 100W/m2, ale czy to chodzi o maksymalne czy średnie?

    Proszę o jakieś nakierowanie bo "zima za pasem"

    Pozdrawiam.

  17. #1017
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    4200 ciepło właściwe wody / 3600 sek * ilość wody m3 * różnica temperatur = X kWh

    przykładowo 1,1666 * 0,5 m3 * 50 K = 29,16666 kWh

    Cytat od mpoplaw z moich komentarzy !

    Pozdr.

  18. #1018
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturromarr
    Witam
    Mam pytanie, możliwe że odpowiedź już tu jest ale temat jest już tak bardzo obszerny że proszę o poradę.
    Jak w prosty sposób wyliczyć zmagazynowaną energię w akumulatorze wodnym i zapotrzebowanie na ciepło w KW/h.
    Ilość energii zmagazynowanej w buforze to:

    c x m x (Δt) = Q

    c - ciepło właściwe, (J/kg K), = 4187 J/(kgˇK)
    m - masa substancji,
    Q - ciepło dostarczane do układu (u nas zmagazynowane)
    (Δt) - zmiana temperatury


    Cytat Napisał arturromarr
    Wiem , że zapotrzebowanie na ciepło w ocieplonym domu liczy się jako 100W/m2, ale czy to chodzi o maksymalne czy średnie?
    To raczej max i to dla słabo ocieplonego budynku, należałoby wyliczyć coś co się nazywa OZC - czy jakoś tak. W moim przypadku wyszło około 40 W/m^2, ale nie liczyłem a przyjąłem z projektu.

    Piotr

    p.s.

    Dzisiaj przybywa rura na mój bufor

  19. #1019

    Domyślnie

    Mam zbiornik 1m3. Chciałabym dołożyć drugi taki sam, żeby zwiększyć czasookres międzyopałowy.
    Jak je połączyć? Jak włączyć do instalacji? Jaka średnica rur do łączenia zbiorników?
    Gorąca woda z kominka przepływa najpierw przez wężownicę zasobnika CWU, a następnie do bufora.
    Wstępna koncepcja:
    Zimne zasilenia kominka z dołu zbiornika pierwszego. Powrót podgrzanej wody z kominka do środka (połowa wysokości) 1 zbiornika. Zasilenie podłogówki z góry zbiornika 2, powrót z podłogówki do połowy zbiornika 2. Łącza zbiorników na szczycie i samym dole (fi32?). A może krzyżowo?
    W systemie będą dwie pompy jedna do kominka druga do podłogówki.
    Układ otwarty wraz z podłogówką i zasilany kominkiem z PW.

  20. #1020

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturromarr
    Wiem , że zapotrzebowanie na ciepło w ocieplonym domu liczy się jako 100W/m2, ale czy to chodzi o maksymalne czy średnie?
    Nie prawda. Liczy się rzeczywiste zapotrzebowanie za pomocą OZC. U mnie wyszło 27W/m2 i jest to wartość nierewelacyjna, jest tu na forum sporo osób które budują/zbudowały domy znacznie oszczędniejsze.

Strona 51 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony