dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 551 z 902
Pokaż wyniki od 11.001 do 11.020 z 18027
  1. #11001

    Domyślnie

    @miwok termometry poprawnie podłączone?
    PS nie widzę wykresu.

  2. #11002
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miwok

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Złoczew
    Kod pocztowy
    98-270
    Posty
    43

    Domyślnie

    adam_mk,
    Lejek wygląda tak jak na fotce, tylko że są w nim nacięte kątówką poziome szczeliny oddalone od siebie na górze lejka o ok. 15 cm, zagęszczające się w dolnej części lejka. Szczeliny mają ok. 5 mm szerokości. Nie wiem czy to nie za mało.

    bajcik,
    Zapomniałem wstawić wykres do postu. Dam tu jeszcze raz: link

  3. #11003

    Domyślnie

    miwok
    Podgrzana przez węzownicę woda będzie miała niższą temperaturę niż sam solar. Założyłbyś sondę w wylocie to przekonałbyś się.
    Co do wykresu: grzeje mocno dolną część bufora, górna jest już gorąca. Potestowałbyś lejek na wychłodzonym buforze, wiedziałbyś lepiej co się dzieje.
    Skoro masz więcej szczelin w dolnej części lejka to tam część wody wycieka i podgrzewa tamte warstwy. Do góry nie ma co lecieć, tam juz jest ciepło.
    5mm to niewiele ,trochę kamienia kotłowego i zostanie włos.

  4. #11004

    Domyślnie

    laik7,
    poprawność schematu jest w miarę dobra.
    Mylące są strzałki przy zaworze 8, woda powinna iść w drugą stronę
    lepszy od 3-drogowego byłby termostatyczny na 15.
    Do palenia drewnem ustaw temperaturę wysoką w małym obiegu na czterodrogowym (80-90 st), ale w tego typu kotle cudów z drewnem nie uświadczysz.
    Po zaistalowaniu bufora pompa 16 oraz połączenia do ogrzewacza cwu będą nadmiarowe.
    Jak bufor się sprawdzi, to z czasem pewnie dostawisz mu braciszka z wężownicami
    Co do poprawek w dziedzinie ograniczania zużycia opału.
    Sam mam ocieplony dom częściowo podobnie jak ty, podobnej wielkości, a wiem że można zejść z 17,2 KW mocy i 31,3 Mwh/rok do 9kW mocy i 12,4 MWh/rok jak się pomyśli, zainwestuje i popracuje.
    Wyzbądź się myślenia, że juz wszystko zrobione w jakiejś dziedzinie. To zawsze kończy się kiepsko. Wróć do tematu za pare-paręnaście lat i pomyśl.

  5. #11005

    Domyślnie

    [strusp - dzięki za sugestie.

    Mylące są strzałki przy zaworze 8, woda powinna iść w drugą stronę

    Jasne! moje przeoczenie.

    lepszy od 3-drogowego byłby termostatyczny na 15.

    1.Jeśli możesz, narysuj mi odręcznie połączenie bufora z instalacją c.o. przy zastosowaniu zaworu termostatycznego (napisz może jakiś konkretny model) i jak zamontować tam pompkę( jak nią sterować?).


    Po zainstalowaniu bufora pompa 16 oraz połączenia do ogrzewacza cwu będą nadmiarowe.

    2. Nie wiem jak rozumieć w powyższym zdaniu wyraz " nadmiarowe" - może napisz o tym coś jeszcze?

    Jak bufor się sprawdzi, to z czasem pewnie dostawisz mu braciszka z wężownicami

    3. Taki mam plan - zacząłem też zbierać info. na temat kotłów zgazowujących drewno.


    Pozdrawiam - laik7

  6. #11006

    Domyślnie

    Czemu nadmiarowe? Podbierasz wodę z obiego kotłowego zaworu 4-drogowego by podgrzewać cwu. Trochę to dziwaczne.
    Już lepiej, by tych rurek i pompki nie było, a podłączenie do zbiornika cwu szło z głownej arterii, a zawory odcinające dalej na nitkach do dalszych pionów. Wtedy będziesz miał możliwość grzania cwu albo kotłem albo buforem z możliwością odcięcia instalacji CO.
    Jak założysz bufor wg dotychczasowego schematu, to nie będziesz miał możliwości grzania buforem tylko cwu.
    Jaki zawór temostatyczny? Szukaj Afriso o wymaganym przepływie, średnicy i zakresie temperatur.
    Schemat podłączenia buforu do zaworu i miejsce pompy jest naprawdę porządny.
    Pompa może byc startowana na żądanie(moze być nawet gniazdko na pilot, hehe) a zatrzymywana np. stycznikiem umieszczonym u góry bufora, gdy temperatura tam spadnie poniżej zadanej

  7. #11007

    do strusp

    Cytat Napisał strusp Zobacz post
    Czemu nadmiarowe? Podbierasz wodę z obiego kotłowego zaworu 4-drogowego by podgrzewać cwu. Trochę to dziwaczne.

    Tak zamontował serwis żeby była możliwość grzania tylko cwu i była gwarancja na kocioł. Tutaj, w ich instrukcji jest właśnie takie podłączenie ogrzewania cwu dopuszczalne. ( na str. 12)
    http://www.klimosz.pl/media/site/201....13%5B7%5D.pdf


    Już lepiej, by tych rurek i pompki nie było, a podłączenie do zbiornika cwu szło z głownej arterii, a zawory odcinające dalej na nitkach do dalszych pionów. Wtedy będziesz miał możliwość grzania cwu albo kotłem albo buforem z możliwością odcięcia instalacji CO.
    Jak założysz bufor wg dotychczasowego schematu, to nie będziesz miał możliwości grzania buforem tylko cwu.


    Mogę bez problemu podciągnąć dodatkowe gałązki od zasilania wężownicy cwu ( okolice zaworów 11 i12 ) do zasilania między bufor a zawory 9 i 10.
    Patrząc od bufora to wpinając je za pompką. Do tej pory nie brałem takiej możliwości grzania tylko cwu z bufora pod rozwagę.

    Jaki zawór temostatyczny? Szukaj Afriso o wymaganym przepływie, średnicy i zakresie temperatur.

    Znalazłem coś takiego: ( Największy jaki znalazłem - czy będzie dobry?)
    [B] Termostatyczny zawór mieszający ATM 883, ARM 8831 1/4" GZ, zakres temperatury 35÷60°C, Kvs 4,2



    [I]Pompa może byc startowana na żądanie(moze być nawet gniazdko na pilot, hehe) a zatrzymywana np. stycznikiem umieszczonym u góry bufora, gdy temperatura tam spadnie poniżej zadanej



    Masz może przykład takiego stycznika umieszczonego na górze bufora?

    Pozdrawiam -laik7

  8. #11008
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusp Zobacz post
    Czemu nadmiarowe? Podbierasz wodę z obiego kotłowego zaworu 4-drogowego by podgrzewać cwu. Trochę to dziwaczne.
    Już lepiej, by tych rurek i pompki nie było, a podłączenie do zbiornika cwu szło z głownej arterii, a zawory odcinające dalej na nitkach do dalszych pionów. Wtedy będziesz miał możliwość grzania cwu albo kotłem albo buforem z możliwością odcięcia instalacji CO.
    Jak założysz bufor wg dotychczasowego schematu, to nie będziesz miał możliwości grzania buforem tylko cwu.
    Bufor i Bojler to działa, mam bo muszę mieć ale planuje bojlera nie mieć.
    Bojler grzany z bufora to sztuka dla sztuki.
    Bufor grzany z kotła po przez 4D to nie za dobre rozwiązanie.

    Ja to robię tak: grzeje bojler ile mogę (ok 95 oC) potem grzeję bufor.

  9. #11009

    Domyślnie

    Witam.
    Proszę Was o pomoc w rozwiązaniu następującego dylematu.
    Planuję połączyć w jeden system grzewczy kocioł na drewno (np. KALVIS K-2 16 kW lub kocioł KDS-RD 8-15 kW forumowego kolegi Przemka) i, docelowo, PC PW (np. Panasonic Aquarea). Oczywiście niezbędnym elementem takiego systemu będzie zbiornik buforowy z wężownicą (przewiduję 1000L). Kocioł podłączony do bufora bezpośrednio (układ c.o. otwarty), a pompa przez wężownicę... i tu mnożą się moje wątpliwości.
    Proponowany przez przyszłego instalatora pompy bufor zbudowany jest ze stali czarnej, a jego producent zaleca napełnienie go wodą demineralizowaną lub roztworem glikolu (to samo mówi mój hydraulik). Odpowiedni wymiennik 1000L z pow. emaliowaną jest droższy o min. 2800-3000 zł.
    Czym ryzykuję uzupełniając zbiornik ze stali czarnej wodą z wodociągu (dodam, że będzie ona "zmiękczona")?
    Ile szacunkowo kosztowałoby napełnienie bufora i instalacji wodą demineralizowaną/roztworem glikolu?
    Może jakieś alternatywne rozwiązania?
    Kilka info o budynku: ozc ok. 55 kwh/m2*rok, podłogówka po całości- ok 175 m2 pow. ogrzewanej.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  10. #11010
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_82 Zobacz post
    Witam.
    Proszę Was o pomoc w rozwiązaniu następującego dylematu.
    Planuję połączyć w jeden system grzewczy kocioł na drewno (np. KALVIS K-2 16 kW lub kocioł KDS-RD 8-15 kW forumowego kolegi Przemka) i, docelowo, PC PW (np. Panasonic Aquarea). Oczywiście niezbędnym elementem takiego systemu będzie zbiornik buforowy z wężownicą (przewiduję 1000L). Kocioł podłączony do bufora bezpośrednio (układ c.o. otwarty), a pompa przez wężownicę... i tu mnożą się moje wątpliwości.
    Proponowany przez przyszłego instalatora pompy bufor zbudowany jest ze stali czarnej, a jego producent zaleca napełnienie go wodą demineralizowaną lub roztworem glikolu (to samo mówi mój hydraulik). Odpowiedni wymiennik 1000L z pow. emaliowaną jest droższy o min. 2800-3000 zł.
    Czym ryzykuję uzupełniając zbiornik ze stali czarnej wodą z wodociągu (dodam, że będzie ona "zmiękczona")?
    Ile szacunkowo kosztowałoby napełnienie bufora i instalacji wodą demineralizowaną/roztworem glikolu?
    Może jakieś alternatywne rozwiązania?
    Kilka info o budynku: ozc ok. 55 kwh/m2*rok, podłogówka po całości- ok 175 m2 pow. ogrzewanej.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Napełnij instalacje deszczówką

  11. #11011
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    Ja to robię tak: grzeje bojler ile mogę (ok 95 oC)
    masakra, tam musi być pełno kamienia
    Cytat Napisał Tomek_82 Zobacz post
    Witam.
    Proszę Was o pomoc w rozwiązaniu następującego dylematu.
    Planuję połączyć w jeden system grzewczy kocioł na drewno (np. KALVIS K-2 16 kW lub kocioł KDS-RD 8-15 kW forumowego kolegi Przemka) i, docelowo, PC PW (np. Panasonic Aquarea). Oczywiście niezbędnym elementem takiego systemu będzie zbiornik buforowy z wężownicą (przewiduję 1000L). Kocioł podłączony do bufora bezpośrednio (układ c.o. otwarty), a pompa przez wężownicę... i tu mnożą się moje wątpliwości.
    Proponowany przez przyszłego instalatora pompy bufor zbudowany jest ze stali czarnej, a jego producent zaleca napełnienie go wodą demineralizowaną lub roztworem glikolu (to samo mówi mój hydraulik). Odpowiedni wymiennik 1000L z pow. emaliowaną jest droższy o min. 2800-3000 zł.
    Czym ryzykuję uzupełniając zbiornik ze stali czarnej wodą z wodociągu (dodam, że będzie ona "zmiękczona")?
    Ile szacunkowo kosztowałoby napełnienie bufora i instalacji wodą demineralizowaną/roztworem glikolu?
    Może jakieś alternatywne rozwiązania?
    Kilka info o budynku: ozc ok. 55 kwh/m2*rok, podłogówka po całości- ok 175 m2 pow. ogrzewanej.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    po co dwa systemy? pompa działałaby w zamkniętym bez bufora.
    zmiękcza się tylko twardą wodę
    wlej srodek antykorozyjny albo koncentrat płynu do chlodnic

  12. #11012
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    masakra, tam musi być pełno kamienia
    Doskonała w swojej prostocie analiza mojej wody wodociągowej. Nie wiem czy wiesz że twardość wody nie wyraża się w oC tylko są do tego (dwie) inne jednostki.

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    po co dwa systemy? pompa działałaby w zamkniętym bez bufora.
    zmiękcza się tylko twardą wodę
    wlej srodek antykorozyjny albo koncentrat płynu do chlodnic
    Znaczy się ma minie (powszechny środek antykorozyjny do stali czarnej) wlać bo ma bufor z stali czarnej?

  13. #11013
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał cruz Zobacz post
    Doskonała w swojej prostocie analiza mojej wody wodociągowej. Nie wiem czy wiesz że twardość wody nie wyraża się w oC tylko są do tego (dwie) inne jednostki.

    Znaczy się ma minie (powszechny środek antykorozyjny do stali czarnej) wlać bo ma bufor z stali czarnej?
    o inhibitorach korozji słyszał czy tylko rżnie głupa?

  14. #11014
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cruz

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piekary Śl.
    Kod pocztowy
    41-948
    Posty
    567

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    o inhibitorach korozji słyszał czy tylko rżnie głupa?
    A słyszał że nie każdy środek antykorozyjny jest inhibitorem, czy tylko rżnie głupa?
    Gogle zna? jak zna to wpisze "środek antykorozyjny" i się może czego nauczy.

    I jeszcze nich się pochyli nad potrzebą stosowania inhibitorów w buforach.

  15. #11015
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    z takim filozofem to nie ma sensu dyskutować, zamiast napisać coś mądrego to zaraz będziesz się czepiał przecinków, żeby grać inteligenta, jesteś koło 60-tki? niektórzy zakompleksieni w tym wieku tak się zachowują, muszą wszystkim udowadniać swoją wyższość.

  16. #11016
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrszym80

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    32
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Witam
    nawinąłem wężownicę do CWU fi 15 CU 2 szt po 25mb. Jedna w lewo druga w prawo.
    W jaki sposób je połączyliście? Wkręcaliście jedną w drugą czy też z boku.
    Dom z 1950 z cegły białej właśnie remontowany. Planowane ogrzewanie podłogowe na 20 cm styro 0,4. Ściany 20 cm 0,4. Dach 30 cm wełny 0,35. Powierzchnia parteru około 65 m2(podłogówka), piętro ogrzewanie ścienne. Wysokość parteru 2,3m piętro 2,2m. Całość ogrzewana drewnem w piecu z buforem by Adam_MK. Okna PCV z 2005 dwuszybowe.

  17. #11017
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrszym80 Zobacz post
    Witam
    nawinąłem wężownicę do CWU fi 15 CU 2 szt po 25mb. Jedna w lewo druga w prawo.
    W jaki sposób je połączyliście? Wkręcaliście jedną w drugą czy też z boku.
    Jak znaczenie ma czy w lewo czy w prawo??

    wężownica ma dwa końce jeden do zasilania drugi do powrotu innej wersji niema

  18. #11018
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Trójnik 15 - 22 - 15.
    Góra i dół.
    Trójnik w zewnętrznej wężownicy tak na 1/2 jej wysokości do cyrkulacji.
    Tu 15 - 15 - 15.
    Wężownica w wężownicy.
    Połapane co kawałek twardym lutem do siebie dla usztywnienia konstrukcji.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #11019
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    piotrszym80

    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    32
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Zgadza się robię to na trójnikach 15-22-15 i tutaj wszystko do siebie pasuje góra i dół. Położyłem 1 wężownicę na ziemi i drugą do niej włożyłem z boku. Kiepsko to wygląda. Czy wkręcaliście jedną wężownicę w drugą z góry czy wkładaliście ją z boku?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bufor 3.jpg
Wyświetleń:	255
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	307935   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bufor 1.jpg
Wyświetleń:	227
Rozmiar:	89,9 KB
ID:	307936   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bufor 2.jpg
Wyświetleń:	218
Rozmiar:	86,8 KB
ID:	307937  
    Ostatnio edytowane przez piotrszym80 ; 10-03-2015 o 05:38 Powód: Dodanie zdjęć
    Dom z 1950 z cegły białej właśnie remontowany. Planowane ogrzewanie podłogowe na 20 cm styro 0,4. Ściany 20 cm 0,4. Dach 30 cm wełny 0,35. Powierzchnia parteru około 65 m2(podłogówka), piętro ogrzewanie ścienne. Wysokość parteru 2,3m piętro 2,2m. Całość ogrzewana drewnem w piecu z buforem by Adam_MK. Okna PCV z 2005 dwuszybowe.

  20. #11020
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Odpowiednio dobrana beczka, gar...
    Owijasz CIASNO, zwój do zwoja pierwszą wężownicę.
    Układasz ją poziomo i rozciągasz CZĘŚĆ na odpowiedni wymiar.
    To, co będzie w najcieplejszym miejscu bufora, u góry, ma zagęszczone zwoje. To około 3/4 długości rury.
    Wzdłuż tak ukształtowanej węzownicy układasz pręty fi 4 (ja stosuję mosiężne) i mocujesz je, 3 sztuki co 120 st starczają.
    Ustawiasz ją pionowo, zagęszczonymi zwojami do ziemi.
    Owijasz na niej tę drugą wężownicę, wstępnie LUŹNO ukształtowaną na beczce i mocujesz zwój do zwoja co kawałek.
    Masz praktycznie monolit.

    Mam nadzieję , że rada nie jest spóźniona...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 551 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony