dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 576 z 902
Pokaż wyniki od 11.501 do 11.520 z 18028
  1. #11501

    Domyślnie

    dzięki Grand na odpowiedź,
    właśnie to PP średnio mi się podoba na wyjściu z wężownicy CWU - będzie musiał to zrobić w stali lub miedzi

  2. #11502

    Domyślnie montaz bufora

    witam
    mam prośbę. przygotowuje się do montażu bufora ciepła. tylko mam jedno pytanie odnośnie zbiornika przelewowego. czy jak powiększę znacznie zbiornik przelewowy to przy dolożeniu bufora instalacja będzie odpowiednio zabezpieczona . bufor będzie wpięty pomiędzy kociol a instalację co, instalacja będzie funkcjonowała przy pomocy zaworu 3D i pompki. odrecznie naszkicowalem uproszczony schemat Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Skan.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	61,8 KB
ID:	330615. Proszę o opinię przed rozmowa z hydraulikiem czy dobrze kombinuje.

  3. #11503
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    A te "przepływowe przygotowanie c.w.u" z miedzi ?
    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Za taką cenę?

    Nie...

    Adam M.
    Gdy jakość wody nie pozwala na zastosowanie standardowego wymiennika ciepła z lutem miedzianym, to można zamówić wymiennik z lutem niklowym (płatne dodatkowo). Wydatek c.w.u. do 35l/min - bez znaczenia jaka pojemność zbiornika buforowego.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  4. #11504
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    No a ta wężownica to z miedzi, czy kwasówki ?

  5. #11505
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grand72
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    226

    Domyślnie

    Cytat Napisał konradus Zobacz post
    Proszę o opinię przed rozmowa z hydraulikiem czy dobrze kombinuje.
    Tą gałązkę do naczynia daj bliżej bufora. Między bufor i zawór 3D. Nie będzie żadnej przeszkody, niby w normalnych warunkach zład mógłby pracować przez grzejniki, ale na nich też założysz pewnie jakiś zawór, którego nie narysowałeś na schemacie. Odpada zupełnie. Gdyby to chciało jakimś cudem zabulgotać to nie da rady. Tylko bezpośrednio z bufora, bez przeszkód.
    edit> Albo z kotła
    Ostatnio edytowane przez Grand72 ; 14-09-2015 o 19:54
    Budownictwo mieszkaniowe wcale nie jest budujące

  6. #11506
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grand72
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    226

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "Chciałbym, żeby na dole została jak najzimniejsza woda dla solarów, a tylko górna połowa była CWU."

    Da się tak to połączyć. Poprawnie to interpretujesz.
    Ale...
    Korzystasz "na stałe" z połowy pojemności a z reszty okazjonalnie - jak jest słońce.

    Adam M.
    Myślę o pozostawieniu miejsca dla ewentualnego słoneczka. Poranna toaleta i temperatura w dół, słońca jeszcze nie ma więc gaziak napcha bufor i potem solary nie będą mogły się popisać.
    Mam zainstalowane 4 czujniki na różnych wysokościach -zasobnikowe, które pilnują zadanej temperatury. Przełącznikiem mogę wybierać do jakiej wysokości ma grzać piec, a w nim mogę ustawić zadaną temperaturę. Chodzi tylko o to czy pobór zimnej wody z dołu i grzanie jej o deltę +30 nie jest mniej ekonomiczne od dogrzania wody pobranej z połowy zbiornika czyli lekko ciepłej delta 10-15 st.
    Połowa zbiornika czyli 500l w zupełności wystarcza na potrzeby CWU i można by ją tylko lekko dogrzewać, a nie walić z pełną mocą. Co wy na to?
    Budownictwo mieszkaniowe wcale nie jest budujące

  7. #11507

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedno pytanie - czy za wężownicą z miedzi stosujecie rury stalowe do zawory mieszającego ?

  8. #11508
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grand72
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    226

    Domyślnie

    Cytat Napisał kopar Zobacz post
    Mam jeszcze jedno pytanie - czy za wężownicą z miedzi stosujecie rury stalowe do zawory mieszającego ?
    Ja dałem miedź. Za zaworem PP
    Budownictwo mieszkaniowe wcale nie jest budujące

  9. #11509
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Dogrzewanie pochłania mniej energii jak grzanie "od podstaw".
    Zrobiłeś bufor "o regulowanej pojemności" ustawianej tymi przełącznikami.


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #11510
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    No a ta wężownica to z miedzi, czy kwasówki ?
    Bez wężownicy - wymiennik płytowy.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  11. #11511
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grand72
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    226

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Dogrzewanie pochłania mniej energii jak grzanie "od podstaw".
    Zrobiłeś bufor "o regulowanej pojemności" ustawianej tymi przełącznikami.


    Adam M.
    Mam wspawane takie mufki do czujników 1/2 cala. Chyba jednak zdecyduję się na wyprowadzenie stamtąd powrotu dla gaziaka. Puszczę w dół do tego co jest przez trójnik i dodam zawór, żeby można było zamknąć dół. Będą opcje do wyboru. Na lato pół baniaka, a w zimie ewentualnie cały. Dodam tylko, że latem liczę na kolektory, a w zimie na kominek z PW. Gaz ma się włączać po to żeby nigdy nie brakło 50st. dla CWU + podłogówki. Albo przejąć rolę głównego zasilania
    Ostatnio edytowane przez Grand72 ; 15-09-2015 o 10:48
    Budownictwo mieszkaniowe wcale nie jest budujące

  12. #11512

    Domyślnie montaz bufora

    Cytat Napisał Grand72 Zobacz post
    Tą gałązkę do naczynia daj bliżej bufora. Między bufor i zawór 3D. Nie będzie żadnej przeszkody, niby w normalnych warunkach zład mógłby pracować przez grzejniki, ale na nich też założysz pewnie jakiś zawór, którego nie narysowałeś na schemacie. Odpada zupełnie. Gdyby to chciało jakimś cudem zabulgotać to nie da rady. Tylko bezpośrednio z bufora, bez przeszkód.
    edit> Albo z kotła
    Będzie problem ze zmiana podlaczenia naczynia. Teraz jest instalacja co grawitacyjna - jak sie domyslam to naczynie przelewowe jest na przedlużeniu "pionu" - zmiany umiejscowienia naczynia nie chcialbym zmieniac tylko go powiekszyc. Teraz chce miedzy kotlem co a instalacja wpiąć bufor. I moje pytanie czy jak sie bedzie zwiekszala objetosc wody podczas nabijania bufora to czy przez pompke CO ta objętość zostanie "wypchana". Jesli znacznie powieksze naczynie przeplywowe to nie powinno byc problemu z ubytkiem wody w instalacji i cisnieniem. Dziekuje za sugestie.

  13. #11513
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grand72
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    226

    Domyślnie

    Rozumiem, że do tej pory było tak samo tylko bez bufora? Jeśli tak, to skoro działało to się w sumie nic nie zmienia. Pompa jak się zatrzyma to przepuści, natomiast nie wiem czy przez zawór 3D popłynie do naczynia, a grzejniki mogą być czasem zakręcone. Dlatego uważam, że nic nie powinno być po drodze. Do pracy zładu może wystarczy ale gdyby, kocioł zagotował to będzie problem z odprowadzeniem pary. Ja mam pomiędzy kotłem i buforem w górnej gałązce. Kiedyś przy napełnianiu, żeby dobrze odpowietrzyć pozamykałem zawory od strony kominka (powstał na chwilę układ zamknięty) i uruchomiłem kocioł gazowy. Bardzo się zdziwiłem jak szybko zadziałał zawór bezpieczeństwa 3bar.
    Ostatnio edytowane przez Grand72 ; 15-09-2015 o 18:59
    Budownictwo mieszkaniowe wcale nie jest budujące

  14. #11514
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Grand72
    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    226

    Domyślnie

    Dla użytkowników kotłów Vaillant: Długo szukałem jaki czujnik stosują do zasobników. Jest to owiane tajemnicą, fora milczą, albo piszą bzdury. Przemierzyłem i posprawdzałem. W tym kabelku, który kosztuje 123zł netto jast termistor NTC 2,7 k za jakieś 2zł -mają sklepy internetowe. Pierwszy wcisnął mi instalator za 200zł mówiąc, że to okazja, potem 3 szt na aukcjach i zapłaciłem za nie ponad 200zł. Da się po taniemu
    Napiszę jeszcze raz dla wyszukiwarek:
    Sonda Czujnik Vaillant temperatury zasobnikowy 306787 , 306 787 , VR10 , VR 10 , 306257 , 306 2057
    Budownictwo mieszkaniowe wcale nie jest budujące

  15. #11515
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    godz

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Brwinów
    Kod pocztowy
    05-840
    Posty
    45

    Domyślnie

    witam forumowiczow
    mam pytanie czy dysponuje ktos projektami Adama z pierwszej strony tego forum?
    mi sie niestety nie wyswietlaja te projekty ;-(
    pozdrawiam
    godz

  16. #11516
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    godz

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Brwinów
    Kod pocztowy
    05-840
    Posty
    45

    Domyślnie

    witam
    kolego JandJ ja mam smieciucha 30 kw i duzy stary dom budowany przez wiele lat, chce zeby moje spalanie drewna bylo ekonomiczne wiec musze sie wyposazyc w bufor. ty jak rozumiem nie masz jeszcze domu wiec duzo mozliwosci przed toba, wejdz sobie np na strone: czysteogrzewanie.pl tam znajdziesz fajne zestawienia kosztow dotyczace grzania i budowy roznych wariantow ogrzewania, chyba ze musisz miec bufor i juz.
    pozdro.
    godz

  17. #11517
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    migoo

    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Kalety
    Kod pocztowy
    42-660
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam.
    To i jak się pochwalę odpalonym buforem prostopadłościennym 2000l. Wszystko super ale...
    mimo zamontowania zaworu zwrotnego klapowego na powrocie do kotła, baniak grzeje rurę zasilającą oraz piec.
    I tak po całej nocy termometr kotła pokazuje 45 stopni. Jak sobie z tym poradzić?
    migoo

  18. #11518

    Domyślnie

    U mnie problem się rozwiązał w dość ciekawy sposób (nieświadomie). Opis sytuacji: kocioł przestaje grzać bufor, temperatura na kotle spada poniżej 35 st, pompka się wyłącza i woda powoli zaczyna się cofać do kotła (przez zasilanie oczywiście). Ale na zasilaniu mam czujnik od sterownika i jak temperatura wzrośnie do 40 pompka się załącza i dalej pompuje resztkę ciepła z kotła. Zasadniczo po około godzinie od napełnienia bufora w kotle zostaje woda praktycznie zimna. Próg załączania można oczywiście zmienić
    Dom: 185m2 Ogrzewane 120m2
    Kocioł: MPM Uniwersal "GS" + Bufor 1000l z wężownicą CWU
    Ogrzewanie: Mieszane: Dół-podłogówka /\ Góra-grzejniki
    Koszt ogrzewania:

    2015/2016 800zł - temp wew. ~15st.C (
    2016/2017 - Się okaże

  19. #11519
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ogleniu

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Czeladź
    Kod pocztowy
    41-250
    Posty
    25

    Domyślnie

    Witam,
    Na poczatku proszę o wyrozumiałość ponieważ ekspertem nie jestem i czasami moge pisac jakieś bzdury...
    Dodam tylko jeszcze że szukałem gotowego rozwiązania...ale nie znalazłem.

    Kupiłem stary domek w którym robię remont i do obecnego ogrzewania podłącze kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym poprzez bufor/zbiornik akumulacyjny 1000l - chyba jeszcze nie rozumiem róznicy pomiędzy buforem a zbiornikiem aku.
    Domek 60m2 który zostanie za rok/dwa powiększony do 120m2...dlatego też mam już zakupiony przewymiarowany wkład kominkowy Maja 12kW z płaszczem wodnym i wężownicą. Obecne ogrzewanie zasilane jest z kotła dwufunkcyjnego gazowego.

    Założenie jest takie że palę w kominku a kocioł ratuje mnie wieczorami bądź podczas dłuższej nieobecności...dlatego wydaje mi się że nie ma sensu aby grzał on bufor.
    Poczytałem trochę i naszkicowałem taki oto schemat...który jako tako by działał...ale mam kilka pytań.
    1. Czy to bedzie działać i ewentualnie co dodac/zmienić.
    2. Czy potrzebny jest termiczny bądź ręczy zawór mieszający przy buforze po stronie grzejników? Wydaje mi się ze coś jest potrzebne w sytułacji gdy przykręce grzejniki i zamkne obieg wody.
    3. Czy wystarczy jedno naczynie przeponowe i czy dobrze je umieściłem?

    4. Jeśli kupię zbiornik z wężownicą , bądź nawet z dwoma pod przyszłe solary to czy można to jakoś połaczyć do mojego kotła który ogrzewa wodę urzytkową? Jak? Myślałem że sprawa jest prosta i ciepłą wodę z wężownicy po prostu podaję na wejście c.w.o. w piecyku ale to chyba tak nie działa... piecyk tak czy owak się załączy, prawda? Woda musi iśc przez piecyk ponieważ w lato nie planuje palić w kominku a ogrzewanie bufora kotłem gazowym chyba mija się z celem.

    prosze o pomoc i dziekuję


  20. #11520
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "do obecnego ogrzewania podłącze kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym poprzez bufor/zbiornik akumulacyjny 1000l "

    Ryzykant...
    Coś się zatnie i masz remont/rozbudowę wcześniej niż planowałeś...
    Zrób całość w układzie otwartym.
    Jak coś "pójdzie nie tak" to chmurkę wyprodukujesz i nic więcej...
    Nie sam w tym kominku będziesz palił!
    Albo...
    Rodzinie kurs palaczy kotłowych zafunduj i nie dopuszczaj bez okazania uprawnień - do palenia w tym kotle, co go w salonie zabudujesz.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 576 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony