dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 601 z 902
Pokaż wyniki od 12.001 do 12.020 z 18028
  1. #12001
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    czytam od początku, jestem na 160 stronie ale inaczej się ma przyswojenie tej samej wiedzy gdy nigdy się na oczy nie widziało takiego rozwiązania ani nie słyszało. Większość zdjęć jest niedostępnych a z samych opisów czasem trudno jest osobie to wyobrazić nie mającej z tym styczności nigdy...

    kontaktowałem się również z kilkoma osobami z moich okolic którzy tutaj przedstawiali swoje wężownice ale to było kilka lat temu i już nie odwiedzają forum często, a chciałbym zobaczyć to rozwiązanie w praktyce
    Ostatnio edytowane przez sieno26 ; 20-01-2016 o 18:57

  2. #12002
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.
    Też mam jak na razie,poważne obawy co do poprawnego zbudowania tego baniaczka przez kolegę sieno26.
    Życzę mu,żeby się nie poddawał,skoro tak daleko zaszedł.
    Pozdrawiam.

  3. #12003
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    Dzięki miedziannik. Niestety zbyt późno tu trafiłem i sie o wężownicy cwu dowiedziałem a nie zdążę nadrobić tych zaległości z wiedzą na ten temat. Piec już zamówiony za tydzień dostanę tydzień wolnego na zrobienie kotłowni i chyba będę musiał postawić drugi zbiornik na cwu bo robić wężownicy nie będę ryzykował skoro jednak źle ją pojmuję.
    w każdym bądź razie, dzięki wszystkim za pomoc.
    Pozdrawiam Paweł

  4. #12004
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "bajcik" zrobił "domkopedię"
    Popytaj Google.
    Tam masz wszystko z rysunkami i fotkami, które tu poginęły.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #12005
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    No to dawaj sieno,może jednak zdążysz.
    Druga opcja,przemyśleć dobrze i na lato zmontować poprawnie.
    Pozdrawiam.

  6. #12006
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    Od lutego delegacja w Krakowie do grudnia więc czasu wolnego brak a na jesień planuję się wprowadzić do domu. Sorry za oftopa

  7. #12007
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rjarek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    224

    Domyślnie

    Poczytaj moje wątki ,popatrz na fotki . Ja mam układ rozwiązany właśnie z dwoma zbiornikami , jeden 2tyś l , drugi 500 l . Drugi raz zrobił bym identycznie
    Możesz sobie teraz wstawić ( goły ) bufor a latem dostawić mniejszy na cwu z kilometrem wężownic

  8. #12008
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Kod html:
    Od lutego delegacja w Krakowie do grudnia więc czasu wolnego brak a na jesień planuję się wprowadzić do domu. Sorry za oftopa
    Współczuje pracy na wyjazdach ,mam to samo ,chcę się wykorzystać każdą godzinę by coś zrobić i jeszcze trzeba dużo czasu poświęcić na naukę.
    Popatrz na wężownicę ,którą ja już prawie kończę / niestety operacja ręki i mimo, że siedzę w domu to nic zrobić nie mogę/ .Przed jej ukształtowaniem dzwoniłem do Adama i starałem się wszystko zrobić według jego wskazówek. Ja zdecydowałem się na miedż 22 .Mam większą powierzchnie wymiany ciepła ,większa pojemność wody ,woda wolniej płynie w rurkach ,dłuższy czas wymiany ciepła. Miałem kupione w sumie 50 m tej rury ,ale niestety bez dostatecznego przygotowania i pomocy kolegów , zabrałem się do jej nawijania i część rurki popsułem. Musiałem dokupić następne 15 mb. Adam doradził mi ,abym nawinął dwie wężownice w przeciwnych kierunkach i całość tak polutował by jedna była w drugiej. Między te dwie spirale mam włożone 3 rurki z miedzi twardej 12 ,do których lutowałem te wężownice. Rozciągasz je tak ,by na górze były gęsto 2-3 zwoje blisko siebie i na dół coraz rzadziej ,Ostatnie zwoje to nawet 0,5 m odległości między nimi. Jak je nawiniesz w różnych kierunkach to nie ma żadngo problemu łączenia tych spiral między sobą. Łączysz je trójnikiem /ja 22 / i dolutowujesz trzecią rurkę , która będzie przechodziła przez ścianki baniaka na zewnątrz. Wężownica powinna iść od dołu baniaka, by jak powiedział Adam, choć trochę tego ciepełka zabrać z dołu bufora . Do tego takie wejście nie będzie zakłócać ruchu wody w samym buforze .
    Jak chcesz mieć cyrkulację CW ,to na wysokości, ok 1/3 od dołu dajesz jeszcze jeden trójnik /ja dałem 22/12/ 22.Ja dałem ten trójnik na zewnętrznej spirali i była tu dyskusja ,czy to dobrze ,czy nie trzeba spirali zewnętrznej połączyć jednak w tym miejscu z wewnętrzną .Niestety ,Adam w tej kwestii się nie wypowiedział.Choć jak dobrze sobie przypominam naszą rozmowę, to On zasugerował ,aby do cyrkulacji wykorzystać tylko jedną spiralę. Jak będę miał już sprawną rękę ,to spytam się go ,czy łączenie tych spiral jest w tym miejscu konieczne.
    Miłego dnia J.Korona
    Ostatnio edytowane przez jerzyka51 ; 21-01-2016 o 10:57

  9. #12009
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Z nudów wymyślam sobie pracę. Mam taki problem .Nawinąłem już prawie wężownicę. Ale zastanawiam się czy jeszcze nie dać 2-3 zwojów. Wężownica tak jak ją mam w tej chwili nawiniętą, nie dochodzi do samej góry baniaka. Dekle są wyoblone, w związku z czym te 2 -3 zwoje musiały by mieć coraz mniejszą średnice .Mam wężownicę z miedzi 22 i wygięcie jej w okręgi oKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160121_120236914.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	343932 średnicy 45 cm ,może być problemem. .Bez tej dodatkowej wężownicy, ostatnie 15-17 cm bufora nie będzie wykorzystane, Jest sens by zrobić te 2-3 spirali dodatkowo?
    Na zdjęciu czarnym kolorem zaznaczona spirala do ewentualnego dorobienia. Średnica baniaka to 81 cm .
    Miłego dnia J.Korona

  10. #12010
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Z nudów wymyślam sobie pracę. Mam taki problem .Nawinąłem już prawie wężownicę. Ale zastanawiam się czy jeszcze nie dać 2-3 zwojów. Wężownica tak jak ją mam w tej chwili nawiniętą, nie dochodzi do samej góry baniaka. Dekle są wyoblone, w związku z czym te 2 -3 zwoje musiały by mieć coraz mniejszą średnice .Mam wężownicę z miedzi 22 i wygięcie jej w okręgi oKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20160121_120236914.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	343932 średnicy 45 cm ,może być problemem. .Bez tej dodatkowej wężownicy, ostatnie 15-17 cm bufora nie będzie wykorzystane, Jest sens by zrobić te 2-3 spirali dodatkowo?
    Na zdjęciu czarnym kolorem zaznaczona spirala do ewentualnego dorobienia. Średnica baniaka to 81 cm .
    Miłego dnia J.Korona

  11. #12011

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sandek Zobacz post
    Bufor jest mi potrzebny do kolektora słonecznego, no i cwu z wężownicy. Polecicie jakiś produkt ? Co myślicie n/t robionych zbiorników na zamówienie ?
    Ja myślę tak na temat robionych zbiorników na zamówienie: "Zamawiam, sprawdzam, płacę i mam."

    Jak masz kasę to adam wielokrotnie wspominał w buforach Paradigmy. Jak nie masz aż tak dużo kasy to szukasz spawacza co i butle ma, kupujesz pusty bufor, rozcinasz, wsadzasz wężownice, spawacz lutuje a potem zaspawuje i voila... Jak i ta wersja jest za droga to niestety pozostaje przedrzeć się przez temat.


    Cytat Napisał sieno26 Zobacz post
    ...Niestety zbyt późno tu trafiłem i sie o wężownicy cwu dowiedziałem a nie zdążę nadrobić tych zaległości z wiedzą na ten temat. Piec już zamówiony za tydzień dostanę tydzień wolnego na zrobienie kotłowni i chyba będę musiał postawić drugi zbiornik na cwu bo robić wężownicy nie będę ryzykował skoro jednak źle ją pojmuję.
    ano.. planuje się budowę domu na rok, dwa a potem wychodzi z tego 3 albo i 4 lata poczekać aż sie Świeta urzadzi dla rodziny

    To co na pewno warto to zgłębić tu w tym temacie zawartą wiedzę aby bardziej świadomie budować dom i jego instalacje W moim przypadku na początku drogi z buforem była to dla mnie tylko bańka do gromadzenia ciepłej wody a dopiero po przeczytaniu większości postów, kilku dyskusjach zacząłem postrzegać tą bańkę jako URZADZENIE, w którym zachodza procesy fizyczne a w dalszej kolejności jak te procesy wykorzystać za pomoca prostych urządzeń typu kolanka hamburskie, wężownice, grzałki. Trochę to trwało ale warto było poczekać z ostatecznymi decyzjami


    Cytat Napisał jerzyka51 Zobacz post
    Jest sens by zrobić te 2-3 spirali dodatkowo?
    Jak dla mnie każdy dodatkowy zwój szczególnie na górze bufora ma sens. możesz zamiast okręgów w spirali dokupić kilka kolanek i polutować zmniejszające się kwadraty w spirali a wtedy ten najmniejszy będzie tak mały jak bardzo będzie Ci sie opłacało dokupowac kolejne kolanka.


    pozdro
    Ostatnio edytowane przez Okta ; 21-01-2016 o 12:22

  12. #12012

    Domyślnie

    Cytat Napisał szakul_lp Zobacz post
    chciałbym poznać Wasze zdanie na temat kładzenie podłogówki w sypialniach?
    Nadmienię, że przy ogrzewaniu niskotemperaturowym to podłogówka powinna być w standardzie w całym domu - tak mi się wydaje.

    Z chęcią poznałbym opinie Ci którzy mają podłogówkę w sypialniach
    Tak mam i nie narzekam, dobrze się śpi, "puchnących nóg" nie mamy, podłoga wręcz jest zimnawa w dotyku, może dlatego że w największe mrozy tej zimy zasilanie nie przekroczyło 30stC. Przy buforze więcej sie ciepła zmieści niż gdyby miały być grzejniki.

  13. #12013
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    jerzyka51

    Nie robiłbym tych zwojów.
    Zaleta jest pozorna.
    Zaburzysz ruch zładu.
    Oziębiona woda zładu będzie chciała "spadać w dół" prawie centralnie a nie przy ściance.
    Centralnie to się ta ciepła wznosi.

    Zresztą... to stany sporadyczne.
    W ciepłym baniaku te rurki wewnątrz maja temperaturę taka jak zład.
    Tam nie ma już wymiany ciepła.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #12014
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar piori
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Kod pocztowy
    05-140
    Posty
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Centralnie to się ta ciepła wznosi.
    No właśnie, a jakby ten obieg odwrócić to jakie będą tego konsekwencje?
    Sytuacja jest taka:
    Mam fajny zbiornik hydroforowy 1000l (taki z balonem wewnątrz, ale on chyba niepotrzebny do niczego?) i ma on fabrycznie przykręcany dekiel na szczycie. Sęk w tym, że światło otworu tego dekla to zaledwie ok 25 cm. Aby go nie rozcinać, można by przez ten dekiel wcisnąć taką wężownicę z miedzi karbowanej z pierwszych fotek: https://www.google.pl/search?q=w%C4%99%C5%BCownica+mied%C5%BA+karbowana& tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiyzKGs5 7zKAhUEMhoKHZ6sClcQsAQIHg&biw=1920&bih=1091 o pow. 4,5 m2. Odbierała by ona ciepło z wody ze środka zbiornika i schłodzona woda opadałaby środkiem na dół. Stożków do solara na dole nie planuję, zasilanie bufora to kocioł na paliwo stałe (może kiedyś grzałka elektryczna, ale wpinana przez "drabinkę" z boku). Czy taki "odwrotny" obieg wody wewnątrz bufora będzie miał jakieś istotne wady względem "zwykłego", ogólnie przyjętego w tym wątku?
    Pozdrawiam,
    Piotrek

  15. #12015
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Panie Adamie,dziękuje za wyjaśnienie problemu,Trzeba ten kawałek buforu zostawić w spokoju.Mniej pracy i kombinowania.
    Mam do Pana jeszcze jedno pytanie.Jak z Panem rozmawiałem o zrobieniu wężownicy ,to o ile dobrze zrozumiałem ,to wyjście na cyrkulacje miałem zrobić tylko na tej zewnętrznej?/ mam dwie jedna w drugiej/ .Opisałem na forum ,jak zrobiłem swoją wężownicę i była krytyka takiego sposobu podłączenia tej cyrkulacji.Wyszło na to, że w miejscu podłączenia tej cyrkulacji dobrze byłoby połączyć te wężownice z sobą.
    Z punktu mojego, ta cyrkulacja ,chyba nie będzie wykorzystana. Wolę stracić trochę wody/ mam tanią własną / ,niż ciepła z bufora. Do tego cała automatyka ,pompka to dodatkowe koszty. Chcę mieć jednak, możliwość ewentualnie takiego rozwiązania / rurki mam już poprowadzone w styropianie/ ,gdyby trzeba, było na ciepłą wodę długo czekać. A to okaże się dopiero za jakiś czas ,gdy zamieszkam w nowym domu. Mam rurki rozprowadzone, miejsce podłączenia w buforze, to ewentualne dokończenie cyrkulacji nie będzie już problemem.
    Miłego dnia J.Korona
    Ostatnio edytowane przez jerzyka51 ; 22-01-2016 o 11:13

  16. #12016

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Czytam i zupełnie nie rozumiem!

    Na powrocie ci, którzy jakiś wyrok maja to maja zawory kręcone imbusem, coby sobie przepływ przez jaką pętlę zwiększyć lub zmniejszyć.
    Kumaci maja tam głowiczki sterowane z termostatu pokojowego.
    Taka głowiczka ma porażającą moc około 1,5W
    Przekaźnik termostatu to zwykle 2A/250V.
    ILE takich głowiczek do JEDNEGO termostatu da się JEDNOCZEŚNIE podłączyć?
    witam
    czy można prosić o jakąś nazwę tych głowic lub link

  17. #12017

  18. #12018
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    Kod html:
    witam 
    czy można prosić o jakąś nazwę tych głowic lub link
    Wpisz sobie w znanym portalu -wkładka termostatyczna i siłownik do wkładki termostatycznej ..Masz tam tego dużo.
    Teraz praktycznie wszystkie rozdzielacze do podłogówki, wyposażone są w wkładki termostatyczne do siłowników i z reguły dokupuje się same siłowniki. Przepływ można sterować ręcznie ,wkręcając mniej lub więcej trzpień wkładki.,lub przy pomocy termostatu i siłownika.
    Miłego dnia J.Korona

  19. #12019
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    nie poddaje się.
    Wężownicę z 18 Cu nawinąć na jakąś beczkę średnicy 100-110cm 25m, drugie 25m Cu 18 lub 15 zrobić podobnie tylko w przeciwnym kierunku by na końcach zeszły się razem i tam wrzucić trójniki z wyjściem na 22. Obydwie wężownice zasunąć od boku na siebie tak by spirale się mijały (aby woda buforowa która oddała ciepło dla wężownicy nie spływała bezpośrednio na niższe spirale????). Zastosowanie ślimaka na samej górze zaburzy warstwowy układ temp i nie pozwoli ciepłej wodzie unosić się ku górze, zapobiegł by temu talerz z lejem w dolnym kierunku (ale chyba nie jest to dobre rozwiązanie). Powiedzcie mi proszę krótko jakie są minusy braku warstwowego układu temperatur?? Dodam że u mnie w sumie to całość jest na podłogówce.

    Mój zbiornik ma wysokość 150cm i dennice elipsy o wymiarach ok 150x120. Wężownicę po zrobieniu jej o średnicy ok 100cm trzeba spłaszczyć by nabrała kształtu bufora czy lepiej zostawić?? Od jakiej wysokości zacząć wężownicę i jakie przekroje byście mi polecili by nie mieć problemów z jej wydajnością nawet przy np 45'C w buforze??
    zasilanie zimnej wody wyprowadzić z boku na wysokości jej początku czy od góry by wstępnie ogrzać??

    Mam nadzieję że troszkę usystematyzowałem wiedzę...
    Który typ byłby wydajniejszy (zdjęcia niżej)

    http://imgur.com/a/vAor0


    jerzyka51 niestety takie życie, za pracą trzeba jeździć a czas ucieka...
    Jak zwijałeś te zwoje bo nie ogarniam, cały czas myślałem że robi się dwie wężownice i następnie się je zasuwa z boku na siebie ale z Twoich zdjęć wynika iż jest to inny sposób którego ja niestety nie potrafię sobie wyobrazić.
    Ostatnio edytowane przez sieno26 ; 22-01-2016 o 18:18

  20. #12020
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar jerzyka51
    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Rybocice ,Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    405
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Witam
    sieno26
    Ja na tą samą beczkę nawinąłem dwie wężownice,tylko w różnych kierunkach.Przygotowałem 3 rurki miedzi twardej 12 na stelaż. By nie pracować na ziemi skorzystałem z jeszcze jednej rury stalowej,którą włożyłem w środek wężownicy. Tą stalową rurę końcami oparłem o stojaki, aby mieć wygodne miejsce pracy. Teraz ułożyłem na tej stalowej rurze , tak wężownicę by na górze było gęsto i póżniej coraz rzadziej. Na tej stalowej rurze zaznaczyłem punkty odpowiadające długości wężownicy.Teraz drutem miedzianym 4, połączyłem przygotowaną wężownicę z rurkami miedzianymi 12. Polutowałem to w kilku miejscach i już miałem usztywnioną pierwszą wężownicę.Tera drugą wężownice, lekko rozciągnąłem by weszła na już polutowaną konstrukcję. Ułożyłem tą drugą wężownicę ,pokrępowałem drutem 4 i całość polutowałem.
    Miłego wieczoru J.Korona
    Ostatnio edytowane przez jerzyka51 ; 22-01-2016 o 20:32

Strona 601 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony