dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 627 z 902
Pokaż wyniki od 12.521 do 12.540 z 18028
  1. #12521
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    472

    Domyślnie

    Brak ZZ w obwodzie podłogówki moim zdaniem nie ma nic wspólnego ze zbyt wysoką temperaturą. Zawór zwrotny jest konieczny, jeżeli do układu jest wpięty odbiornik, którego powrót ma wysoką temperaturę np. bojler cwu. Albo zawór 3D jest uszkodzony lub źle ustawiony, albo pompka się wyłącza i robi się obieg grawitacyjny, wtedy do podłogówki napływa gorąca woda. W tym przypadku podczas pracy pompy nie ma za bardzo możliwości aby do obiegu mieszania napływała woda z powrotu z bufora. Inna spraw, że już po niewielkim rozładowaniu bufora, dolne warstwy wody są zimne, więc dlaczego podłogówka miała by zasysać gorącą wodę z powrotu.

  2. #12522
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    A czysciles filtr? Ja od lutego juz 4 razy (tyle bylo syfu) a jak sie zatykal to tez swirowalo bo nie zasysalo z powroru i tylko 3d przepuszczal goraca wode jak grawitacyjnie.

  3. #12523
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Łosiu

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    okolice Wejherowa
    Dzielnica
    Kaszuby
    Posty
    145

    Domyślnie

    Grawitacja pewnie swoje robi. Pompy podłogówki teraz są w zasadzie wyłączone. biorę tylko CWU. W tym momencie, jeżeli grzałem bufor tylko dla wody, rura która miała dawać powrót do zaworu mieszającego jest ciepła. Jak hulały podłogówki na okrągło to problemu nie było.
    Czyli ciepło idzie do góry grawitacyjnie i w tym przypadku zawór zwrotny może pomóc.

    To ze przy braku prądu leże i kwiczę to wiem. Myśle nad tym i albo UPS albo bypass pompy z elektrozaworem który się otworzy przy braku napięcia. UPS łatwiej. Kupisz i masz. Grzebanie gorsze. Spuścić wodę, kogoś zawołać, a teraz na głowie mam dokończenie paru rzeczy. Mieszkamy i w pierwszej kolejności chcę wprowadzić do końca cywilizacje do domu

  4. #12524

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łosiu Zobacz post
    Na podłogę w obu układach podłogówki idzie za duża temperatura. Dlaczego? ... zamiast pobierać z powrotu z podłogówki, pobiera z powrotu bufora. Tzn ta odnoga do zaworu 3D jest gorąca jak bufor jest gorący.
    W/g mnie schemat przepływu wody jest taki, że jak pompy działają to zawór 3D przepuszcza prawie całą ilość wody z bufora a tylko małą część z "odnogi powrotu". Pompa przepycha wodę przez obiegi podłogi za szybko i w ten sposób masz wszędzie wysokie temperatury. Najprościej to sprawdzić patrząc jakie są temperatury na powrocie z obiegów podłogowych na rozdzielaczu. Jeśli są tak gorąge jak woda w "odnodze powrotu" do zaworu 3D to będziesz miał potwierdzenie. Zmienić to można jednocześnie korygując przepływy na obiegach tak aby woda na powrocie na rozdzielaczu miała te 10-15*C mniej niż na zasilaniu i dodatkowo korygując ustawienie zaworu 3D tak długo otwierając prześwit dla nitki na "odnodze powrotu" aż zacznie płynąc na zasilaniu w miare rozsądna temperatura (ok 30*C). Jednak są to ustawienia stałoproporcjonalne więc jakakolwiek zmiana temperatury wody w warstwie w buforze skąd pobierana jest woda do obiegów proporcjonalnie zmieni parametry na zasilaniu i powrocie w rozdzielaczu. Jeśli ta prosta korekcja ustawień przyniesie zadawalający rezultat dla w miare stale utrzymywanej temperatury w buforze to spokojnie możesz podłączać automatykę.

    pozdro

  5. #12525
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Okta Zobacz post
    W/g mnie schemat przepływu wody jest taki, że jak pompy działają to zawór 3D przepuszcza prawie całą ilość wody z bufora a tylko małą część z "odnogi powrotu". Pompa przepycha wodę przez obiegi podłogi za szybko i w ten sposób masz wszędzie wysokie temperatury. Najprościej to sprawdzić patrząc jakie są temperatury na powrocie z obiegów podłogowych na rozdzielaczu. Jeśli są tak gorąge jak woda w "odnodze powrotu" do zaworu 3D to będziesz miał potwierdzenie. Zmienić to można jednocześnie korygując przepływy na obiegach tak aby woda na powrocie na rozdzielaczu miała te 10-15*C mniej niż na zasilaniu i dodatkowo korygując ustawienie zaworu 3D tak długo otwierając prześwit dla nitki na "odnodze powrotu" aż zacznie płynąc na zasilaniu w miare rozsądna temperatura (ok 30*C). Jednak są to ustawienia stałoproporcjonalne więc jakakolwiek zmiana temperatury wody w warstwie w buforze skąd pobierana jest woda do obiegów proporcjonalnie zmieni parametry na zasilaniu i powrocie w rozdzielaczu. Jeśli ta prosta korekcja ustawień przyniesie zadawalający rezultat dla w miare stale utrzymywanej temperatury w buforze to spokojnie możesz podłączać automatykę.

    pozdro
    Okta Przykro mi, ale nie rozumiesz zupełnie działania zaworu 3d

    Łosiu
    Zamontuj zawór zwrotny na powrocie z podłogówki do bufora. Poniżej zacytuje, tożsamą sytuacje (najpierw działa, potem nie działa...).
    Długie, ale miło się czyta
    Cytat Napisał olorider Zobacz post
    Witam, żeby nie było tak pięknie to opiszę trochę jak dzisiaj wyglądała druga próba palenia i co mnie zaskoczyło.
    Bufor ociepliłem wełną taką ze złotkiem, cienka ale na razie do prób wystarczy.
    Wjechałem do piwnicy taczkami z drewnem naładowałem cały kocioł, weszła połowa taczek, czyli nie dużo, ale też nie starałem
    się bardzo układać. Odpaliłem od góry. Chyba ustawiłem za dużo powietrza na piecu, bo szybko zaczął się nagrzewać, dodatkowo zadyma w kotłowni
    bo na czopuchu zaczęła dymić farba a piec przy 60 *C zaczął bulgotać, włączyłem pompkę na I bieg - bardzo szybko wystudziła temperaturę na kotle.
    Po 20 minutach od rozpalenia, w kranie ciepła woda, taka w sam raz pod prysznic lub do zmywania.
    Podłogówki nie uruchamiałem dzisiaj, bo chciałem porządnie odgazować zład.
    Tak gdzieś po około 2 godz. palenia na piecu temperatura powyżej 80 *C, bufor robi się gorący poniżej połowy.
    No i tak sobie palę, to włączam pompkę to wyłączam jak za szybko mi kocioł stygnie( nie mam jeszcze termostatu do pompki).
    W między czasie układałem panele na poddaszu i w łazience miałem piłę i je przycinałęm i tak poczułem jakieś ciepło w pliczek, coś promieniuje.
    Złapałem dłonią za rozdzielacz podłogówki i czuję ją do tej pory . Na belce zasilającej było 90*, szkoda że wcześniej nie zerknąłem na termometr.
    Jaka cholera, gonię do kotłowni, pompka wyłączona, no ale wszystkie zawory pootwierane i ten womix 3D ustawiony na skali na 5.
    W pierwszej chwili pozamykałem zawory kulowe, ale po krótkiej analizie sytuacji, stwierdziłem że wystarczy ustawić zawór 3D na 0.
    I pomogło, temperatura zaczęła spadać. Była gorąca tylko na belce zasilającej, kawałek na rurkach pętli a na powrocie na szczęście zimna, czyli nie poszła w podłogi.
    Byłem bardziej czujny i obserwowałem termometry na rozdzielaczach podłogówki. Jak bufor naładował się tak że w okolicach powrotu z podłogówki temperatura zaczęła rosnąć to znowu na rozdzielaczach, na zasilaniach zaczęła rosnąć, wtedy zakręciłem zawór kulowy przy pompie. Pewnie teraz szła przez podmieszanie.
    Doszedłem do wniosku, że muszę założyć zawór zwrotny na powrocie podłogówki, przed samy buforem, tak żeby gorąca woda nie szła ani na rurę podmieszania, ani przypadkiem na rurę powrotną. A z tą gorącą wodą na zasilaniu to chyba trzeba po prostu pilnować, że jak nie mamy zamiaru grzać to zawór kulowy przy pompce zamknąć.
    Chyba że jak założę siłownik zaworu, (bo mam już kupiony i sterownik pogodowy) i jak sterownik wykryje wyższą temperaturę za zaworem 3D to go zakręci.

    PeZet trafiłeś w dziesiątkę


    Mogłem zapytać tutaj, to pewnie byście coś doradzili, a tak to czeka mnie mała przeróbka.
    Mam zamiar założyć ten zawór zwrotny przed samym buforem na powrocie podłogówki.
    Czy jeszcze czegoś nie widzę. Doradźcie.
    Wiem że trochę się rozpisałem, ale może komuś się przyda.
    Pozdrawiam
    Miłego

  6. #12526
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    godz

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Brwinów
    Kod pocztowy
    05-840
    Posty
    45

    Domyślnie

    witam koledzy
    kupiłem baniak na bufor, kusi mnie żeby go nie rozcinać (i wsadzić wężownice i lejek przez otwór)
    -czym najlepiej wycinać otwory? palnikiem?
    - bufor mój będzie na wysokości 110 cm, czy mogę go postawić na nogach? czy ze względu na płaskie dennice musi być podest i styrodur?
    wymiary to 200 x 100 grubość 0,6 cm.
    pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160629_130450.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	24,3 KB
ID:	359791

  7. #12527
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "czy ze względu na płaskie..."

    Można go postawić na nogach, jak jest miejsce.
    Byłoby jednak lepiej, gdyby go postawić np. na murowanym "stoliku".
    Nie podparte dno może mieć tendencje do wyoblania się od parcia.

    Jak się da bez rozcinania - to czemu nie?
    Trzeba tak działać, aby sobie życia nie utrudniać.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #12528
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    godz

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Brwinów
    Kod pocztowy
    05-840
    Posty
    45

    Domyślnie

    [QUOTE=adam_mk;7186592]"czy ze względu na płaskie..."

    Można go postawić na nogach, jak jest miejsce.
    Byłoby jednak lepiej, gdyby go postawić np. na murowanym "stoliku"

    Po długich oględzinach kotłowni niestety dochodzę do wniosku ze jak wymuruje stolik to będę miał bardzo dużo problemów żeby go na ten stolik wsadzić, wiec dam go na trzech skręcanych w połowie nogach a jak już będzie stal na miejscu to go podeprę jeszcze na środku nogą o dużej średnicy. Pod względem ocieplenia się będę potem strasznie z tymi nogami gimnastykował (trudno), ale dla mnie najważniejsza jest grawitacja, każdy centymetr do góry brak automatyki.
    Zrobiłem próbę i mieszczę się do środka mojego baniaczka , wiec nie będę go rozcinał tym bardziej ze spawać nie umiem i będę musiał za to płacić.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	buf.jpg
Wyświetleń:	172
Rozmiar:	29,2 KB
ID:	360216

  9. #12529
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    godz - wyszedłeś?
    Ja boję się pokazać swój "bufor" bo mnie wyśmieją , ale mam nadzieję, że zda egzamin.

  10. #12530

    Domyślnie

    Łosiu, mam podobny schemat, tzn oparty o bufor.

    Pompę mam zamontowaną na powrocie, ale z obejściem zaworu zwrotnego. W razie braku prądu działa grawitacyjnie
    Uparłem się na działanie grawitacyjne, dlatego kocioł z buforem połączyłem 6/4".
    W sumie mam trzy zawory termostatyczne:
    ochrona kotła 55C,
    podłogówka ATM 881,
    za zasobnikiem CWU ograniczenie temp do 50C

    Jarek, śmiać to się mogą.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kotłownia1.JPG
Wyświetleń:	256
Rozmiar:	12,4 KB
ID:	360579   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obejście1.JPG
Wyświetleń:	198
Rozmiar:	13,7 KB
ID:	360580  
    Ostatnio edytowane przez webi ; 10-07-2016 o 00:27

  11. #12531
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Ja też zasilanie z pieca robię duże -2" żeby grawitacyjnie poszło
    Mam prawie wszystkie materiały oprócz pompek do podłogówki i kotła. Ktoś ma własne spostrzeżenia jakiej mocy kotłem na paliwo stałe najlepiej zagrzać bufor 1000l ? Wyliczenia to jedno a praktyka to drugie, dlatego proszę o jakieś rady tych co użytkują.

  12. #12532
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    godz

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Brwinów
    Kod pocztowy
    05-840
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    godz - wyszedłeś?
    Ja boję się pokazać swój "bufor" bo mnie wyśmieją , ale mam nadzieję, że zda egzamin.
    tak wyszedłem chodzę na około tej mojej banki i myślę, żeby nic nie spiep..ć

  13. #12533
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    godz

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Brwinów
    Kod pocztowy
    05-840
    Posty
    45

    Domyślnie

    "kotłem na paliwo stałe najlepiej zagrzać bufor "
    Jarek myślę ze musisz bardziej sprecyzować rodzaj paliwa, nie ma kotła w którym się wszystko efektywnie spali.
    ja sporo o kotłach i z czym sie je dowiedziałem się z czysteogrzewanie.pl (zresztą dzięki tej stronce trafiłem tu)
    pozdr

  14. #12534
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Ktoś ma własne spostrzeżenia jakiej mocy kotłem na paliwo stałe najlepiej zagrzać bufor 1000l ? Wyliczenia to jedno a praktyka to drugie, dlatego proszę o jakieś rady tych co użytkują. "

    Ma...
    Kotłem mocy DOWOLNEJ.
    Małym będzie trwało długo.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #12535

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    jakiej mocy kotłem na paliwo stałe najlepiej zagrzać bufor 1000l ?
    Ja mam Defro DS 22kW bufor Galmet 1000l od 35 - 60C około 4 godzin palenia.
    Palę drewnem jakie się nawinie.
    Grzejąc tylko CWU z bufora, (zasobnik 200l, 4 osoby) palę 4-5 h co 3 dni.
    W sezonie grzewczym bufor spełnia rolę sprzęgła bo buforem ciepła jest tak naprawdę wylewka.
    Jak za bardzo naładowałem podłogówkę w nocy to w mroźne słoneczne dni temperatura w domu sięgała 26C.

    Generalnie palenie w lecie jest uciążliwe dlatego w przyszłym roku będzie pompa ciepła. jestem w trakcie kopania dolnego źródła.
    Ostatnio edytowane przez webi ; 11-07-2016 o 15:35

  16. #12536
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Planuję palić różnym drewnem (zależy jakie uda się kupić w dobrej cenie) np. jako pierwsza pójdzie brzoza (potężne drzewo za 98zł/m3). Wiem, że mniejszym kotłem zajmie to więcej czasu, jednak pytam, bo chciałbym znaleźć "złoty środek", tak, aby grzanie bufora szło sprawnie, jednak nie przesadzić z mocą kotła.
    Webi - piszesz, że 22kW grzejesz 4 godziny z 35 do 60 stopni. Ile razy w tym czasie musisz dokładać do pieca (przyjmując, że ładujesz do pełna)?? Ja marzę o tym, żeby maksymalnie ograniczyć dokładanie do pieca. Nie grzejesz do 80C i więcej?

  17. #12537
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rjarek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    olsztyn
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    224

    Domyślnie

    Moc kotła nie jest za bardzo ważna . Jednak im większy kocioł tym więcej trzeba energii aby kocioł rozgrzać ,a potem w nim zostaje . Aby rzadko biegać do kotłowni trzeba wybrać kocioł dedykowany do określonego rodzaju opału , oraz o max komorze załadowczej . Będzie to kocioł albo dolnego spalania , albo na tzw holzgas .

  18. #12538
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    godz

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Brwinów
    Kod pocztowy
    05-840
    Posty
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    Planuję palić różnym drewnem
    z tego co wiem to do drewna na polskim rynku wydajnych kotłów jest jak na lekarstwo(w rozsądnej cenie), więc nie będziesz miał wielkiego wyboru. trzeba pamiętać że jak producent pisze że kocioł na węgiel i drewno to nic dobrego nie oznacza. jak coś jest dobre do wszystkiego to wiadomo że to lipa
    znajomego tak zbajerowali ze kupił kocioł z podajnikiem na groch z przekonaniem że kocioł jest dwu-funkcyjny i że drugi ruszt(awaryjny) jest do wydajnego palenia drewnem, kolega ma kawał swojego lasu i dupa kupuje ekogroch
    ja mam defro optima komfort, pale tylko drewnem i dzisiaj kupił bym inny kocioł ale sam sobie jestem winny bo przyjąłem słowa fachowca jako pewnik i się tym nie zainteresowałem, Mam nadzieje że tą zimę będę miał już działający buforek.
    pozdr

  19. #12539
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Słyszałem w autobusie, że jeśli kotłownia ma dobre wymiary, to można zainstalować 2 lub nawet 3 różne piece.

  20. #12540
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Jak wybrać, żeby nie żałować? 1tys litrów trochę jest, ale strata ciepła na rozgrzanie i ostygnięcie kotła przy dużym kotle będzie duża. Ehhh a myślałem, że wybór kotła to prosta sprawa....

Strona 627 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony