dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 698 z 902
Pokaż wyniki od 13.941 do 13.960 z 18028
  1. #13941
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wyjście pod szczytem.
    Wejście tak 1/4 od dołu baniaka.
    Nad grzałkami. (no, jak je tam planujesz).
    ZNAKOMITA WIĘKSZOŚĆ zwojów pod szczytem baniaka.
    W dół schodzisz kilkoma zwojami. (2-3).
    Masz to na wielu fotkach...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #13942

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    Poddawałes go jakims dodatkowym obróbkom czy oryginał?
    Orginał. Mam go zamontowanego pod kątem ok 5* minus czyli tak aby na ładowaniu grawitacyjnym miał "ciężej" a na niechcianym rozładowaniu wstecznym miał już klapkę częściowo dociśniętą. Dwa razy przegrzałem już wodę do 104*C i nie "powyginało" gumy uszczelniajacej. Dodam, że grawitacyjne ładowanie rusza juz od różnicy temperatur zasilanie/powrót ok 10*C więc dużych oporów statycznych tam nie ma

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    ...czy przez termostatycznym (do ochrony kotła) ... to trza jakieś zwrotne - bo mi wychodzi ze nie.
    Jakiś schemat dorzuć bo ciężko domyśleć się, o które konkretnie miejsce chodzi Tobie.


    pozdro
    Ostatnio edytowane przez Okta ; 16-01-2017 o 21:36

  3. #13943

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	36,3 KB
ID:	378732

    czy tu trza zwory zwrotne?

  4. #13944
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ja mam u siebie tylko ten jeden u góry i prawie w poziomie jakieś 0,5cm od strony bufora wyżej i trzyma idealnie sprawdzałem przy zamkniętych zaworach a na drugi dzień przy otwartych w obu przypadkach po ok.15h spadła temperatura w całym buforze o 5 stopni ocieplenie z wełny ok.10cm

  5. #13945
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    kudlaty69

    TEN zawór mieszający ma tak, ze dopóki na rurze ciepłej nie przekroczysz nastawy to ta zimna jest zamknięta.
    Nie trzeba.
    Może tam się coś sączyć, ale tyle co nic. Pomijalne.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #13946
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Ja mam u siebie tylko ten jeden u góry i prawie w poziomie jakieś 0,5cm od strony bufora wyżej i trzyma idealnie sprawdzałem przy zamkniętych zaworach a na drugi dzień przy otwartych w obu przypadkach po ok.15h spadła temperatura w całym buforze o 5 stopni ocieplenie z wełny ok.10cm
    No i chyba masz taki zawór zwrotny/różnicowy na dole równolegle do 3d, bo inaczej ten układ słabo działa. Od siebie dodam, że w zupełności wystarczą zawory mieszające nie wymagające regulacji (ze stała nastawą temperatury otwarcia), Które posiadają większy dopuszczalny przepływ przy podobnej średnicy jak zawory z regulacją. Np taki https://kotly.com.pl/produkt-zawor-m...2655.html?l=pl

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	43cbe3f4d8f336c3fb16dec95f7e4dd3.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	18,6 KB
ID:	378802

  7. #13947
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    No i chyba masz taki zawór zwrotny/różnicowy na dole równolegle do 3d, bo inaczej ten układ słabo działa. Od siebie dodam, że w zupełności wystarczą zawory mieszające nie wymagające regulacji (ze stała nastawą temperatury otwarcia), Które posiadają większy dopuszczalny przepływ przy podobnej średnicy jak zawory z regulacją. Np taki https://kotly.com.pl/produkt-zawor-m...2655.html?l=pl

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	43cbe3f4d8f336c3fb16dec95f7e4dd3.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	18,6 KB
ID:	378802
    Roznicowy to wiadomo ze musi być ale po co klapkowy na powrocie to dalej nie wiem przecież problem jest z uciekajacym ciepłem z góry bufora do pieca chyba ze powrót do pieca jest wyżej od powrotu w buforze to w tym przypadku klapkowy tam na powrocie się przyda.
    Moja wypowiedź nie tyczy się tego schematu wyżej bo jest ok.chodzi mi o wcześniejsze gdzieś wyżej gdzie klapkowy znajdował się zaraz przy buforze na powrocie przed obejciem z pompką.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161119_135741.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	86,6 KB
ID:	378828  
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 17-01-2017 o 14:03

  8. #13948

    Domyślnie

    romano78 Rozwiń temat że różnicowy musi być - bo schemacie Adama nie ma i chyba nie potrzeba.

  9. #13949
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam.1983

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Dębska Kuźnia
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubus9 Zobacz post
    Adam.1983
    Podłogówka na rotametrach, i powiem że nie widać żeby zmieniał się przepływ wody przy włączeniu pompy do kotła. Jak chodzi sama pompa kotła to na rotametrach nie widać co by wymuszało obieg w podłodze.

    mac_612
    Zawór klapowy by uniknąć grawitacyjnego rozładowania bufora.
    Właśnie o to chodzi czy ta woda będzie pędzić raz w jedną raz w drugą, bo patrząc na to z drugiej strony to tak jak mówi Adam, pompa kotła pobiera od razu wodę z powrotu z instalacji i miesza z ciepłą wodą z kotła i daje z powrotem do kotła i leci w bufor.


    I teraz patrząc na to, że niby nie można, ale mimo wszystko układ ten działa bo palę tak już od ponad miesiąca i bufor, nawet przy włączonej pompie podłogówki a wyłączonej pompie kotła, ładuje się grawitacyjnie i o dziwo grzeje dom więc chciałbym zaczerpnąć waszej opinii czy zmieniać na oddzielne powroty czy jeżeli działa to pozostawić ten układ co jest w chwili obecnej.

    Pozdrawiam.
    Siemka

    Z ciekawości przetestowałem taki układ jak masz ty na mojej instalacji ( przy okazji robienia innej rzeczy ) i faktycznie na rotametrach nic się nie dzieje no może jakieś minimalne drgnięcie w momencie włączenia, ale jeśli pompa włącza się w trakcie pracy podłogówki to różnica w ciśnieniu na powrocie powoduje że temperatura wody lecąca na podłogę rośnie o jakieś 3-4st, do czasu aż sterownik nie zajarzy bo później to wyrównuje zmieniając ustawienie zaworu trójdrożnego o jakieś 2% w zależności od temperatury. Sytuacja powtarza się przy wyłączeniu pompy tylko w drugą stronę.
    Plusem tego rozwiązania jest możliwość naładowania praktycznie całego bufora wysoką temperaturą.
    Na potrzeby testu zrobione było w taki sposób jak na zdjęciu.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	S48400022.jpg
Wyświetleń:	155
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	378867

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Adam.1983 ; 17-01-2017 o 20:28

  10. #13950
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    romano78 Rozwiń temat że różnicowy musi być - bo schemacie Adama nie ma i chyba nie potrzeba.
    Nie nie musi może być klapkowy.

  11. #13951
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    [QUOTE=miedziannik;7388195]Adam 1983,co ma rodzaj układu do pracy pompy?
    Miałem zamknięty z jego największą wadą=zagotowaniem wody do ponad 200 st.roztopione luty i widok jak po walkach w Stalingradzie.


    Ja wczoraj postanowiłem zapalić w piecu bo mialem trochę czasu normalnie grzeje gazem zaladowalem całą komorę drzewem drzwiczki od popielnika otwarte i tak się paliło ile fabryka dała jak zwykle zresztą tylko zwykle zawór na zasilaniu jest otwarty a dzisiaj dopiero się dowiedziałem ze był zamknięty więc nie było żadnego obiegu instalacja zamknięta z dwoma zawodami bezpieczeństwa.

  12. #13952
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Adam.1983

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Dębska Kuźnia
    Kod pocztowy
    46-053
    Posty
    54

    Domyślnie

    [QUOTE=romano78;7390353]
    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Adam 1983,co ma rodzaj układu do pracy pompy?
    Miałem zamknięty z jego największą wadą=zagotowaniem wody do ponad 200 st.roztopione luty i widok jak po walkach w Stalingradzie.


    Ja wczoraj postanowiłem zapalić w piecu bo miałem trochę czasu normalnie grzeje gazem zaladowalem całą komorę drzewem drzwiczki od popielnika otwarte i tak się paliło ile fabryka dała jak zwykle zresztą tylko zwykle zawór na zasilaniu jest otwarty a dzisiaj dopiero się dowiedziałem ze był zamknięty więc nie było żadnego obiegu instalacja zamknięta z dwoma zawodami bezpieczeństwa.
    I jaki był efekt ?

  13. #13953
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    neokuba22

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Nowy Sącz
    Posty
    252

    Domyślnie

    [QUOTE=romano78

    Ja wczoraj postanowiłem zapalić w piecu bo mialem trochę czasu normalnie grzeje gazem zaladowalem całą komorę drzewem drzwiczki od popielnika otwarte i tak się paliło ile fabryka dała jak zwykle zresztą tylko zwykle zawór na zasilaniu jest otwarty a dzisiaj dopiero się dowiedziałem ze był zamknięty więc nie było żadnego obiegu instalacja zamknięta z dwoma zawodami bezpieczeństwa.[/QUOTE]

    W jakim celu zawor byl zamkniety?

  14. #13954
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokuba22 Zobacz post
    W jakim celu zawor byl zamkniety?
    Przerabialem trochę instalacjie aby się wpiac z wymiennikiem plytowym do solara i zapomniałem odkręcić zwykłe wszystko jest otwarte ale na szczęście nic się nie stało poza sporym ubytkiem wody pewnie kilkadziesiąt litrów bo parę minut dopuszczalemi
    Jak widać nic się nie stopilo ale ze by nie było ze polecam zamknięta instalacjie ostatnią zrobiłem jednak w otwartym
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170118_093411.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	378894   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170118_093341.jpg
Wyświetleń:	113
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	378895  
    Ostatnio edytowane przez romano78 ; 18-01-2017 o 08:41

  15. #13955
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Romciu,zrób to samo z węglem,ale do kotła pojemności taczki wungla=kws Spyra 25 kw.,zamknij obieg do bufora=wtedy jeszcze nie posiadałem i napisz co się stanie.
    Dokładnie tak było,drzwi popielnika musiały się otworzyć ,albo sąsiad zapomniał zamknąć,innej opcji nie ma,mnie przy tym nie było=mieszkałem jeszcze wtedy w Reichu,kocioł z dmuchawcem i sterownikiem więc drzwiczki popielnika co najwyżej do rozpalania były potrzebne.
    Dzięki Bogu nie robił instalacji jakiś świr i nie polutował na twardo,luty pękły na zasilaniu bojlera cwu i para wyleciała,ZB 2 szt. były i nie wiele pomogły,ten kocioł miał na pełnych obrotach przy otwartym popielniku,jakie 50- 70 kw.,testowałem=spaliłem taczkę węgla w 50 min.,żeby mi tu znowu ktoś pierdół nie zaczynał pociskać.

  16. #13956
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Spokojnie wcale nie zaprzeczam że tak było.

  17. #13957

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    ...i para wyleciała,ZB 2 szt. były i nie wiele pomogły,ten kocioł miał na pełnych obrotach przy otwartym popielniku,jakie 50- 70 kw.,testowałem=spaliłem taczkę węgla w 50 min...
    Bo w sumie te zawory bezpieczeństwa chronią przed wzrostam cisnienia upuszczając część cieczy. Dopuki jest to woda to mała ilość upuszczona zmniejszy szybko cisnienie dlatego ZB są małe przewidziane na małe przepływy. Jesli miały by upuszczać duże ilości wody/pary, bo w kotle zaczęło gotować, czyli wytwarzać z malutkiej objetości wody duże ilości pary to musiały by być przewidziane na dużo większe przepływy - coś w przekroju większego od rury 1". Dlatego rura bezpieczeństwa w układzie otwartym ma normatywnie jakieś minimalne przekroje aby opory przepływającej mieszanki parowo-wodnej były na tyle małe aby nie powodowały zbytniego wzrostu ciśnienia. Obliczeniowo nawet podaje się wzory, że średnica rury bezpieczeństwa nie mniejsza niż 8,08*pierwiastek_trzeciego_stopnia_z_mocy_kotła podanej w kW czyli dla 25kW masz nie mniejszą niż 25mm ale juz dla 70kW nie mniejsza niż 32mm. To ta wada układu zamknietego czyli za mały przepływ na zaworach bezpieczeństwa spowodowała nadmierny wzrost ciśnienia i rozwalenie instalacji w innym miejscu.

    To, że kocioł 25kW może mieć moc chwilowa 70kW to tylko kwestia co i jak spalasz. U mnie kociołek 25kW chodzący na brykiecie ma moc wydzielaną średnio ok 18kW ale kiedyś załadowałem węgiel, który prawie po całkowitym zgazowaniu sie zawiesił. Jak go odwiesiłem to nie dosyć, że nagle na ruszt poszedł czysty koks to resztki nieodgazowanego węgla zaczęły intensywnie odgazowywać wytwarzając "długi" płomień. Spojrzałem, że jest niebiesko w palenisku i niebiesko w wymiennikach i zadowolony odszedłem na kilka minut. W tym czasie deltaT na kotle zmieniła się z 12*C na 26*C i nadal rosła więc moc chwilowa mogła być w tym momencie nawet jakieś 50-60kW.

    W/g mnie przy doborze ZB dla instalacji zamkniętej nalezało by dobrać taki zawór bezpieczeństwa aby przy jego otwarciu był tam przeswit na nim równoważny obliczeniom dla rury bezpieczeństwa z układu otwartego i oczywiście zamontowac go tam gdzie nie było by przewężeń pomiędzy nim a zasilaniem kotła.

    pozdro
    Ostatnio edytowane przez Okta ; 18-01-2017 o 13:49

  18. #13958
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Romano, tak to brzmiało.
    Okta,mi to leży czy mi ktoś w to wierzy.
    Drugi raz bym tego nie chciał przeżyć i największemu wrogowi tego nie życzę.
    Ciśnienie nie rozerwało lutów tylko temp. je stopiła,w bolerze płaszcz trochę wygięło na górze,ale do dziś szczelny,solidna budowa,rok 2003,pianka z ocieplenia bojlera również ma trochę pęcherzy od temp.,sterownik na kotle się roztopił.
    Test później prowadzony po zamontowaniu bufora, przy pełnych obrotach pompy bufora, pompy co,ledwo wyrabiały z odbiorem,chata sauna,ale po tej awarii musiałem dać po garach kociołkowi żeby wiedzieć czy dalej szczelny,paliłem nim jeszcze 8 lat i nic mu nie było,poszedł w dobre ręce ludziom potrzebującym.
    Pozdrawiam.

  19. #13959
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Drugi raz bym tego nie chciał przeżyć i największemu wrogowi tego nie życzę."

    Eksperyment bardzo mocno pobudzający wyobraźnię.
    A mnie tu pytają czemu tak forsuję układ otwarty w kotłach stałopalnych... i... czy wiem, że MOŻNA je stosować w zamkniętym układzie...
    No, wiem, ale ja takiego dotąd "nie popełniłem" i raczej tego nie zrobię!
    Już tu gdzieś pisałem... Bufor 2 tonowy mi u klienta zagotowali!
    Ale była CHMURKA!!!
    Nie myślałem, że się da 2 tony , w sumie - małym kotłem - zagotować.
    Pokazano mi, ze się myliłem!
    Polak potrafi!
    ( Znaczy... - Co? JA nie zrobię? ... Potrzymaj mi piwo!!! )


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #13960
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ja sobie nawet nie chce wyobrażać co tam się działo bo rzeczy ok 4m od pieca były mokre jakieś 20cm od podłogi więc pryskalo chyba nieźle może i lepiej ze zajrzałem tam na drugi dzień bo w trakcie moze nie wlazł by do piwnicy.

Strona 698 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony