dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 720 z 902
Pokaż wyniki od 14.381 do 14.400 z 18027
  1. #14381

    Domyślnie

    Cytat Napisał bajcik Zobacz post
    A to nie jest tak że nasz węgiel nie może wygrać konkurencji cenowej z importowanym rosyjskim czy chińskim, które są wydobywane niemalże odkrywkowo?
    Metoda wydobycia to tylko część problemu. Ważniejsze jest to, że tamte kopalnie nie znajdują się w obszarze Unii Europejskiej, więc eko-terroryści mniej na cenę końcową węgla wpływają. No i tam nie trzeba opłacać nieprzebranej rzeszy związków zawodowych (co nie znaczy, że ich tam nie ma wcale) i innych naciągaczy.

    PS. Wydaje mi się, czy "trochę" zboczyliśmy z tematu wątku?

  2. #14382
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.818

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ferb Zobacz post
    ...ciężkie czasy nastały w Małopolsce. Kurde. Jedyny sensowny kocioł i to tylko z 4/5 klasą ma moc 12-14. Chętnie bym kupił 25 ale NI MA PANIE...
    Pewno skończę na pieprzonym ekogroszku i kotle z zylionem niepotrzebnych bajerów za 15 tysiaków. Jak żyć panie premierze, jak żyć...
    Ten MPM DS niestety ma 4 klasę nie udało się, nie przeszedł do końca badań i tylko w reklamie napisali mu 5 klasę bo kasy utopili na badania i trzeba ją odzyskać.

    A na jakie paliwko chcesz ten kociołek powyżej 20kW w 5 klasie.
    Na drewienko zagazowujące to masz ATMOS DC 25S, ATMOS DC 32S z wentylatorem wyciągowym
    Orligno 200 - 25 kW z wentylatorem nadmuchowym
    Kocioł zgazowujący węgiel ATMOS C 18S - 20 kW
    I do tego kupa pelletowych idealnie nadających się pod bufory z zapalarką.
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 22-02-2017 o 21:57
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  3. #14383
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar dawidjj
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Chmielnik k. Rzeszowa
    Posty
    18

    Domyślnie

    Okta, dzięki za odpowiedź.

    Przypomnę instalację
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podlaczenie-kotla-dawidjj.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	72,3 KB
ID:	382188

    Cytat Napisał Okta Zobacz post
    Sama rurka nic nie da bo to kocioł z buforem "walczy" o miejsce na umieszczenie gorącej wody a nie cienka rurka - ona jest tylko przekaźnikiem.
    Nie do końca - jeśli rurki idą podłogą to trzeba przepchnąć syfon. Więc wydaje się, że o tyle układ rurek ma znaczenie.

    Cytat Napisał Okta Zobacz post
    A jak prundu zabraknie lub pompa się "wypompuje" do zniszczenia?
    No właśnie kombinuję jak tylko mogę żeby temu zaradzić... Co będzie? Wtedy będziemy wodę gotować... i może nie warto tego tak demonizować? Przecież kocioł w układzie otwartym z prawidłowo poprowadzoną rurą bezpieczeństwa od święta ma prawo się zagotować. (poza tym będzie to koza o malej mocy, z małym wsadem i używana dla przyjemności przy obecności palaczy ).

    Odnośnie puszczenia kozy w grawitacji przez naczynie wzbiorcze to myślałem o układzie, gdzie w przypadku braku działania pompy obiegowej (awaria lub zimny czopuch), dzięki zaworowi różnicowemu otwierałaby się gałąź łączącą "gorący króciec" kozy z naczyniem wzbiorczym (naczynie wzbiorcze połączone również z dołem bufora).
    Wtedy, zanim doszłoby do wrzenia, koza musiałaby ogrzać do ponad 100 stopni swój zład oraz objętość wody większą od tej znajdującej się w naczyniu wzbiorczym (w rzeczywistości pewnie sporo więcej wody, gdyż z kozy, przy początkowo obfitym przepływie, nie wydostawałaby się woda o temperaturze 100 stopni). Minusem jest to, że w naczyniu wzbiorczym, przy zimnym buforze zbyt wiele wody nie będzie :/

    Jeśli dobrze liczę, w teorii, pomijając straty ciepła z instalacji do otoczenia, spalenie 15kg drewna bukowego (nieduża koza załadowana po brzegi) wygeneruje około 60kWh ciepła (wartość opałowa 1kg suchego buka to jakieś 4kWh). Gdy sprawność odbierana ciepła przez kozę będzie na poziomie 70%, i tylko około 70% z tego pójdzie do wody, odbierze ona około 29,4kWh. Ciepło to pozwoliłby na zagotowanie około 336,8kg (przy wodzie o temp 20 stopni - dno dużego bufora). Więc nawet moje dość duże naczynie wzbiorcze - 300 litrów może być zbyt małe.

    Robienie dodatkowego, drugiego, awaryjnego bufora/"chłodnicy" na strychu obierających ciepło w przypadku awarii raczej mija się z celem :/

    Gdzie ten złoty środek? W tym momencie skłaniam się ku temu co narysowane na schemacie, ewentualnie dołożeniu dodatkowej, awaryjnie startujące pompki z niezależnym zasilaniem z akumulatora. Proszę o komentarz kogoś patrzącego na problem z boku.

  4. #14384
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Naczynie wzbiorcze/bezpieczeństwa jest po to, by kompensowało przyrost objętościowy zładu. Należy je podłączyć do kotła z ogólnie przyjętymi zasadami, a nie kombinować z odbiorem przezeń ciepła. Nie kombinujcie, bo krzywdę sobie zrobicie.

    dawidjj twoja koza przez tak poprowadzonymi rurami prawdopodobnie będzie miała problem z pracą na grawitacji. Możesz spróbować puścić zasilanie z kotła górą, wtedy być może umożliwisz awaryjną pracę bez prądu.

    Jeszcze raz nie kombinuj z tym naczyniem, tylko podłącz jak należy.

  5. #14385
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.818

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawidjj Zobacz post
    Przypomnę instalację
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podlaczenie-kotla-dawidjj.jpg
Wyświetleń:	139
Rozmiar:	72,3 KB
ID:	382188
    No właśnie kombinuję jak tylko mogę żeby temu zaradzić... Co będzie? Wtedy będziemy wodę gotować... i może nie warto tego tak demonizować?

    Gdzie ten złoty środek? W tym momencie skłaniam się ku temu co narysowane na schemacie, ewentualnie dołożeniu dodatkowej, awaryjnie startujące pompki z niezależnym zasilaniem z akumulatora. Proszę o komentarz kogoś patrzącego na problem z boku.
    To jakaś piwniczka metrowa?
    Jak dasz rurę zasilającą na dól to już po grawitacji.
    A nie umiesz zrobić normalnego schematu instalacji?
    Koza nie odda całej energii do wody jak ma szybkę to już ze 30 % nią ucieknie,
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 23-02-2017 o 14:56
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  6. #14386

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie za udział w dyskusji.
    Cóż - poczytałem stosowny projekt uchwały dla Małopolski. Kocioł na paliwa stałe, za wyjątkiem zgazowujących, faktycznie musi mieć automatyczne podawanie paliwa. Jednak jest mała furteczka - karencja. Dla zwykłych bezklasowych kopciuchów granicznym rokiem wymiany jest 2023, natomiast dla kotłów 3, 4, 5 klasy zainstalowanych przed lipcem 2017 karencja wynosi 10 lat - do stycznia 2027. Przynajmniej tak to interpretuję.
    Daje to możliwość zainstalowania kotła 3 klasy o odpowiedniej mocy (i montaż bufora o odpowiedniej objętości
    Powoli zaczynają się"promocje" na takie kotły bo za chwile nie sprzedadzą nikomu takowych. Myślę, że pójdę tą drogą. Za 10 lat się okaże co dalej. Być może właśnie Atmos, wcześniej pomyślę o zapasie drewna...
    A kocioł MPM 12-14 ma 5 klasę emisji a 4 efektywności. Przynajmniej tak to pamiętam z lektury bardzo obszernego wątku...
    Biorąc powyższe pod uwagę zastanawiam się nad górniakiem DEFRO OPTIMA, w rankingu twierdzą że ma 3 klasę. Górniak dla mnie jest dobrym wyjściem, mam ciut niski komin...
    pozdrowienia

  7. #14387
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    tomno

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Nowy Sącz
    Kod pocztowy
    33-300
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ferb Zobacz post
    ... zastanawiam się nad górniakiem DEFRO OPTIMA, w rankingu twierdzą że ma 3 klasę. Górniak dla mnie jest dobrym wyjściem, mam ciut niski komin...
    pozdrowienia
    Nie niestety znów się rozczarujesz. Z ciekawości zadzwoniłem do Defro i zapytałem. Te kotły nie posiadają żadnej klasy i nie spełniają warunków uchwały antysmogowej, czyli będziesz musiał wymienić do końca 2023r. Defro optima to jak właśnie nazwałeś zwykły bezklasowy kopciuch.

  8. #14388

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomno Zobacz post
    Nie niestety znów się rozczarujesz. Z ciekawości zadzwoniłem do Defro i zapytałem. Te kotły nie posiadają żadnej klasy i nie spełniają warunków uchwały antysmogowej, czyli będziesz musiał wymienić do końca 2023r. Defro optima to jak właśnie nazwałeś zwykły bezklasowy kopciuch.
    ...no to RANKING się myli, podaje błędne info.
    Sprawdzałem ten kocioł w kilku miejscach, nie podawano nigdzie info o "klasowości" tego kotła, co wzbudziło moją czujność. Napisałem do DEFRO, nie mam jeszcze odpowiedzi. Szukam dalej. Niektóre Viadrusy mają. Kiedyś je sprzedawałem. Muszę popytać

    Dzięki

  9. #14389
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.818

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ferb Zobacz post
    A kocioł MPM 12-14 ma 5 klasę emisji a 4 efektywności. Przynajmniej tak to pamiętam z lektury bardzo obszernego wątku...
    To nie ma znaczenia, w certyfikacie kocioł (14kW) ma sprawność 82%, a w parametrach technicznych podają że ma sprawność 88% to trochę nieuczciwe.
    Sprawność niweczy certyfikat na emisję, bo trzeba spalić więcej paliwa żeby wytworzyć tyle energii co przy kotle o sprawności na 5 klasę.
    Doczytaj na certyfikatach - kociołek łącznie spełnia wymagania dla klasy 4 - patrz ostatni certyfikat.
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  10. #14390
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    WIADOMO.
    Najlepiej jak bufor trochę wyżej od pieca, ładowany grawitacją i w górze naczynie wzbiorcze otwarte.
    ZYCIE DAJE INACZEJ
    Piec już funkcjonuje - kominek z płaszczem + w górze naczynie wzbiorcze otwarte.
    W planie założenie bufora 600l i miejsce jest tylko niżej w piwnicy. Ładowanie grawitacją odpada a tylko pompką.
    Naczynie trzeba zmienić na ok 100 l i jaki wariant byłby najkorzystniejszy ?
    1. łączymy bufor z naczyniem rurką + łączymy piec z naczyniem niezależną rurką
    2. łączymy bufor z naczyniem rurką i do niej wpinamy rurkę od pieca
    3. łączymy bufor z naczyniem przez piec, czyli z bufora do pieca i z niego do naczynia.
    Zakładam ze z ciągniemy z dołu bufora.
    Zachęcam do przerobienia problemu na "wiórki"
    Pozdrawiam.

  11. #14391
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogusław_58 Zobacz post
    WIADOMO....
    Najkorzystniej:
    - Najniższy punkt instalacji (dół bufora?) z dołem naczynia (RW).
    - rura bezpieczeństwa bezpośrednio z wyjścia kotła nad poziom wody w naczyniu (RB)
    - na górze bufora odpowietrznik automatyczny lub rura odpowietrzająca nad poziom wody w naczyniu

    W razie potrzeby obieg cyrkulacji w naczyniu (kryzowane połączenie RB z RW)
    edit
    RB z naczyniem
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 24-02-2017 o 11:38

  12. #14392
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Dzięki.
    Jestem do tyłu ze skrótami, więc co jest : RW i RB ?
    No i pytanie : czemu rura z kotła nad poziom wody w naczyniu ?

  13. #14393
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    RW - rura wzbiorcz
    RB - rura bezpieczeństwa

    Nad poziom wody, aby ją zasyfonować w bezpieczny sposób - umożliwić bezpieczne ujście wrzątku/pary, oraz zapobiec niepotrzebnej cyrkulacji wody w naczyniu.

  14. #14394
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Wyobrażałem sobie że z bufora(niżej) i kotła (wyżej) idą niezależne RW do naczynia.
    Dlaczego z kotła nie proponujesz RW + ewentualny bezpiecznik lub RB ?

  15. #14395
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Z wyjścia kotła idzie rura bezpieczeństwa
    Skopiowałem obrazek z forum elektrody z opisem, może ci rozjaśni sytuacje
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	69_1266997739.jpg
Wyświetleń:	201
Rozmiar:	71,0 KB
ID:	382298

  16. #14396
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Jeśli kocioł i bufor pracują w jednym obiegu otwartym, to wystarczy jedna rura wzbiorcza (RW) najlepiej połączona z jak najchłodniejszą częścią instalacji - przeważnie jej najniższym punktem. Umożliwia ona kompensowanie przyrostu objętości zładu podczas działania ogrzewania.

    Rura bezpieczeństwa (RB) służy do jak najszybszego pozbycia się pary wodnej w wypadku zagotowania wody w kotle i zapobiega niebezpiecznym wzrostom ciśnienia. Dlatego powinna być poprowadzona od wyjścia kotła do najwyższej części instalacji, a po drodze nie powinno się montować żadnej armatury ograniczającej przepływ - żadnych "ping-pongów" czy zaworów.

    Zawór bezpieczeństwa nie jest potrzebny w takim układzie.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 24-02-2017 o 13:05

  17. #14397
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PIECÓW!
    Bogusław_58

    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Skąd
    Puszcza Augustowska
    Posty
    4.230

    Domyślnie

    Piękne dzięki mac_612.
    Rozjaśniło mi kopułkę

  18. #14398

    Domyślnie

    Witam
    A ja z taką refleksją tuż po wyjściu z wanny.. Chodzi o uwarstwienie wody w naszych buforach , a dokładniej o ruch
    wirowy.Wiadomo, że na naszej półkuli woda wiruje w lewą stronę , którą można było zaobserwować np: spuszczając wodę z wanny.
    Dziś po kąpieli , odtykając korek zaobserwowałem , że woda wiruje w prawą strone.. Czy coś się stało z naszymi biegunami???
    Dodam, że po ostatkach trochę się wypiło , ale tylko czysty c2h5oh z wodą, bez żadnych domieszek z tablicy mendelejewa
    Proszę sprawdzcie, czy u was też wiruje w prawą ...
    Ostatnio edytowane przez Piotrek_75 ; 26-02-2017 o 15:08

  19. #14399
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ostatnio jak robiłem bufor w ostatniej chwili podczas spawania przypomniałem sobie o tym i polecialem do umywalki sprawdzic i krecilo sie zgodnie z ruchem wskazowek zegara czyli w prawo.

  20. #14400

    Domyślnie

    Panowie, efekt Coriolisa w tak małej skali (wanna, bufor) w praktyce nie zachodzi. Północny i południowy kraniec naczynia ma tak podobną odległość od osi obrotu Ziemi, że duuuuuużo większy wpływ na kierunek wirowania ma kształt naczynia, sposób nalewania/wylewania wody czy machanie skrzydeł motyla za oknem

Strona 720 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony