dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 736 z 902
Pokaż wyniki od 14.701 do 14.720 z 18028
  1. #14701

    Domyślnie

    https://www.youtube.com/watch?v=zeDT...ature=youtu.be Chciałem się pochwalić moim buforem. Instalacja otwarta, podłaczenie laddomat, wkładka 78, 1000 L, + 140 CWU do pieca na drewno + palnik (pellet, owies, zrębka). A tak w nim się spala https://www.youtube.com/watch?v=PGAC...ature=youtu.be Nie wiem jak przesłać zdjęcia, to przesyłam film.
    Ostatnio edytowane przez rafwla ; 18-07-2017 o 23:50

  2. #14702
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukasz_biker

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    ligota
    Kod pocztowy
    43-518
    Posty
    28

    Domyślnie

    witam, jakiś czas temu na forum wstawiłem po wspólnych konsultacjach schemat instalacji:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat2.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	58,4 KB
ID:	393381

    Potrzebuję zrobić zmianę ponieważ prawie każdy producent kotła jakie oglądałem wymaga do gwarancji podpięcia zaworu 4 drogowego. Pytanie czy mogę zrobić to tak jak na
    schemacie 1:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z4 bypass.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	58,9 KB
ID:	393382
    czy schemacie 2:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	z4 sam.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	57,6 KB
ID:	393383

    czy w ogóle jakoś inaczej zrobić połączenie kocioł bufor z wykorzystaniem zaworu 4 drogowego?

  3. #14703
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Gwarancja na lat 10 czy 20?
    Takie gówniate kotły rozważasz, co roku, dwóch nie wytrzymają?
    Producent narzuca Ci co i jak masz zamontować w SWOIM domu?
    Dziwne...
    Nie wystarczy zbudowanie układu optymalnego dla zdrowia kotła?
    MUSI być sześcio czy siedmiodrogowy?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #14704
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sieno26

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Dynów / Podkarpacie
    Posty
    122

    Domyślnie

    Lukasz_biker mam identyczny schemat jak twoj razem z odbiorami i wezownica cwu jedynie ładowanie bufora mam zrobione na zaworze 3d 60'C. Działa pięknie, powrót od momentu włączenia pompy w granicach 60-63. Zasilanie 79-82, kocioł ds 20kw i bufor 1000l. Dwa załadunki drzewa i bufor po całości 90' (oczywiście bez używania CO).
    Nie baw się w żadne 4drogowce, nikt tak nie podłącza bufora. Na większości kotłów na obudowie jest info by powrót miał te 55' a jak to zrobisz to twoja sprawa.
    Jedynie w schematach dają ten zawór 4d jako jedna z opcji której w praktyce mało kto stosuje
    Ostatnio edytowane przez sieno26 ; 19-07-2017 o 21:26

  5. #14705
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Łukasz,
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    72
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    To jest chyba niemożliwe aby przeczytać wszystko, miałem zadawać jak najmniej pytań by się nie powtarzały ale to jest niewykonalne. Także do dzieła mam nadzieje na uzyskanie odpowiedzi.
    1.Rezygnuje z bojlera na ciepłą wodę ale za to chcę zamontować grzałkę w buforze aby latem mieć ciepłą wodę jeśli np. solary nie podgrzeją wody lub z jakiś powodów nie dam rady napalić w piecu do sedna czy grzałka zawsze musi być montowana na dole zbiornika czy niemożna by jej zamontować w połowie wtedy ogrzewała by mniejszą ilość wody w myśl zasady "że nie da rady zagotować szklanki wody od góry"
    2.Kwestia wykonania przejść przez ścinę bufora czy są jakiś gotowe np do skręcenia o spawaniu i lutowaniu już przeczytałem str.14
    3 Jak dobrać wężownicę do solara ( solar tez muszę jakiś stworzyć prawdopodobnie samoróbka z grzejnika panelowego) bo do cwu większość robi z rurki fi 22 długość 25 m ewentualnie z fi 18
    "Jeśli jest więcej niż jeden sposób wykonania pracy, i jeden z nich skutkuje katastrofą, to ktoś to w ten sposób zrobi"

  6. #14706
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    lukasz_biker

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    ligota
    Kod pocztowy
    43-518
    Posty
    28

    Domyślnie

    sieno26 możesz podesłać schemat jak masz podłączony kocioł-bufor? masz jeszcze dodatkowy zawór 3d przed buforem?

  7. #14707

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat OK.jpg
Wyświetleń:	175
Rozmiar:	30,2 KB
ID:	393579

    U mnie tak samo tylko bez pompy i zaworu mieszającego (działa na grawitacji na rurach 6/4).

  8. #14708

    Domyślnie

    Kupię ciepłomierz z przepływem 2,5m3 na godz.

  9. #14709
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Łukasz,
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    72
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Pierwsza 50 stron poszło Powoli rozjaśnia się wizja bufora, jednego czego brakuje to schematów większość gdzieś wcieło a bez tego będzie ciężko.
    "Jeśli jest więcej niż jeden sposób wykonania pracy, i jeden z nich skutkuje katastrofą, to ktoś to w ten sposób zrobi"

  10. #14710

    Domyślnie

    Poczytaj od posta #13261

  11. #14711
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Łukasz,
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Zgierz
    Kod pocztowy
    95-100
    Posty
    72
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Poczytaj od posta #13261
    No to rozumie dzięki
    "Jeśli jest więcej niż jeden sposób wykonania pracy, i jeden z nich skutkuje katastrofą, to ktoś to w ten sposób zrobi"

  12. #14712

    Domyślnie

    Uruchomiłem dzisiaj swój bufor 1000L z wężownicą CWU i grzałkami. Mam pytanie co do ciśnienia w instalacji. Sprawdziłem naczynie przeponowe (100L) przed podpięciem, było 1,8, spuściłem do 1,5. Instalację napełniłem, odpowietrzyłem i na zimnej wodzie ustawiłem 1,8 bara. Zawór bezpieczeństwa zamontowałem 3 bary. Ciśnienie nie za wysokie w układzie mam, a zawór prawidłowo dobrany ? Jak wy u siebie macie ?

  13. #14713
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    A po co tak zylowac bufor ja na zimnej mam poniżej 1 bar teraz grzeje solarami 7 szt do 90 na górze i wzrasta do góra 1,5bar zawor bezpieczenstwa 2bar.bufor 650l naczynie 50l

  14. #14714
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwekr Zobacz post
    Uruchomiłem dzisiaj swój bufor 1000L z wężownicą CWU i grzałkami. Mam pytanie co do ciśnienia w instalacji. Sprawdziłem naczynie przeponowe (100L) przed podpięciem, było 1,8, spuściłem do 1,5. Instalację napełniłem, odpowietrzyłem i na zimnej wodzie ustawiłem 1,8 bara. Zawór bezpieczeństwa zamontowałem 3 bary. Ciśnienie nie za wysokie w układzie mam, a zawór prawidłowo dobrany ? Jak wy u siebie macie ?
    Na stronie reflex.pl masz program doboru naczyń. Sprawdź co on dobierze.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  15. #14715

    Domyślnie domkopedia kolegi bajcika

    Cytat Napisał Łukasz, Zobacz post
    Pierwsza 50 stron poszło Powoli rozjaśnia się wizja bufora, jednego czego brakuje to schematów większość gdzieś wcieło a bez tego będzie ciężko.
    Lukasz, kolega bajcik zrobil kawal dobrej roboty i stworzyl strone gdzie umiescil najwazniejsze informacje z tego forum. Oczywiscie oplaca sie przeczytac calosc, ale jak ci sie spieszy i zeby uniknac zadawanych juz pytan, to tu masz sama "esencje".


    http://domkopedia.pl/index.php/Bufor_ciepła

    http://domkopedia.pl/index.php/Lista_buforów


    PS. Przepraszam za brak polskich znakow.

    Egon

  16. #14716

    Domyślnie

    Krzysztof1985, udzielasz bzdurnych odpowiedzi na pytanie jak dom jest ocieplony. Co z tego, ile ma w posadzce, na ścianach i w dachu. Mozna wtedy tylko bardzo grubo oszacować zużycie energii. Naprawdę grubo. Trzeba się naliczyć i tyle- czasu stracić. Podasz zużycie szczytowe w -20st C w W, temperaturę pracy instalacji CO, temperaturę do jakiej grzejesz bufor, może jeszcze tym razem ocieplenie tego bufora( do tego chyba jeszcze nie robią OZC, hehe) to jakaś dobra dusza jest w stanie policzyć, na ile ciepła starczy w takim a nie innym zbiorniku.

  17. #14717

    Domyślnie

    Aktualnie pracuję na podłączeniu pompy ciepła przerobionej z klimatyzatora, aktualnie tanio wyrwałem klimę Fujitsu AOYZ24LBT arctic - moc w trybie ogrzewania: 8,50 kW (0,9 ~ 11,0), przy -15 ma około 6 kw i cop około 2, ma już elektroniczny zawór rozprężny więc przeróbek w jednostce zewnętrznej nie trzeba robić.
    Ale chciałem podyskutować na temat podłączenia do bufora. Pc do bufora planowane podłączanie poprzez wymiennik płytowy SWEP B25THX30 i pompka obiegowa po stronie cieczy.
    Dla przypomnienia bufor mam 1500l u dołu wężownica do solarów z czapką i kominem (na razie nie używana). W góry wężownica do cwu tak około 1/3 baniaka od góry.
    Zasilanie z pc na potrzeby co (35-40stopni) bym dał poniżej wężownicy cwu tak by nie ochładzać gorącej wody u góry dla potrzeb cwu.
    Zasilanie na potrzeby cwu (50 stopni) bym dał u góry bufora tam gdzie zasilanie z kotła – gorąca woda będzie wypierać zimniejszą wodę na dół.
    Aktualnie miałem podłączoną inna pompę ciepła na wysokości 1/3 od góry i zanim gorąca woda 50 stopni dotarła do góry to częściowo się mieszała z zimniejszą po drodze i temperatura się rozmywała.
    Przełączenie za pomocą zaworu trójdrożnego i siłownika.
    Inna sprawa to myślę od odbiorze ciepła za skraplaczem. Czynnik po przejściu prze skraplacz będzie miał podczas grzania cwu około 45 stopni, a podczas grzania co około 35 stopni.
    Jako iż na dole bufora jest około 20 stopni i wężownica do solara pauzująca, to wymyśliłem że ciepło za skraplaczem odbiorę wymiennikiem rura w rurze. Rura powrotna czynnika do klimy przepuszczona przez wymiennik cieczowy (szersza rura na wierzchu) i dobrzanie wody w buforze na dole baniaka poprzez dalsze schłodzenie czynnika który i tak juzjest nie do wykorzystania. Myślę, że uda mi się odebrać ciepło z powracającego czynnika tak by go schłodzić do powiedzmy 25 stopni. Przez co cop na pc pewien być większy.
    Troszkę się napisałem - co wy na to?

  18. #14718
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwekr Zobacz post
    Uruchomiłem dzisiaj swój bufor 1000L z wężownicą CWU i grzałkami. Mam pytanie co do ciśnienia w instalacji. Sprawdziłem naczynie przeponowe (100L) przed podpięciem, było 1,8, spuściłem do 1,5. Instalację napełniłem, odpowietrzyłem i na zimnej wodzie ustawiłem 1,8 bara. Zawór bezpieczeństwa zamontowałem 3 bary. Ciśnienie nie za wysokie w układzie mam, a zawór prawidłowo dobrany ? Jak wy u siebie macie ?
    Jaka to instalacji opisz. Grzejniki czy podłogówka. Co to zasila i jaka maksymalna temperatura?
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  19. #14719
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    neccom

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Dobre Miasto
    Kod pocztowy
    11-040
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dzięki waszej wiedzy zrobiłem jako laik bufor i pochwalę się nim.
    Pojemność 1000l bez wężownicy- połączenie z kotłem rurą stalową 6/4 cala. Grzany jest kotłem heiztechnik ht15 15kw. Przy pierwszym paleniu nagrzałem go deskami w 3,5h z 10st C do 102/80/70st C. Układ mam otwarty z naczyniem wzbiorczym 50l.
    Za sterowaniem temperaturą w domu odpowiada sterownik kotła httronic320, którego czujnik przepnę na górę bufora.
    Termostat pokojowy będzie uruchamiał pompę CO jak tylko spanie temperatura w w domu na parterze. Góra jest znacznie cieplejsza, także tam są termostaty na grzejnikach.
    Posiadam grzejniki metalowe panelowe.
    Dużym dylematem jest nadal zawór termostatyczny.
    Kupiłem ESBE serii VTA520 50-75 st C kvs 3,2 max temp 95 a chwilowa 100 st C. koszt - 400zł
    Niestety przez pomyłkę sprzedawcy dostałem VTS520 45-65 kvs 3,2 max temp 110 chwilowa 120st C.
    Uzgodniliśmy, że mogę go zwrócić. Pracę w kotłowni wykonałem i zrobiłem bypass aby uruchomić kotłownię w weekend.
    Postanowiłem, że kupię zawór serii VTA ale w zakresie już 45-65( 250zł), bo te 75 st C będzie mi tylko potrzebne, żeby bujnąć dom po kilkudniowej nieobecności, ale skoro mam już bypass to teoretycznie sam sobie mogę zmieszać zaworem kulowym...
    Zawór mam już spakowany do odesłania, ale zastanowił mnie fakt max temperatury, który bez problemu na buforze osiąga 100st... Czy warto oszczędzić 150zł aby zamontować vta520 czy raczej duże prawdopodobieństwo, że go uszkodzę wysoką temperaturą?
    Zawór klapowy działa, ale ciepło ucieka mi przez pompę CO do jednego grzejka łazienkowego, który jest po drugiej ściany bufora. martwi mnie ten fakt, że pompa nie trzyma(może jak będzie zawór termostatyczny to nie puści.
    Jeśli chodzi o straty ciepła to będę liczył dopiero i starał się je ograniczyć, ale po 52 godzinach woda w buforze ma 44/42/40 st C. Grzałem tylko CWU dla 2 osób.

    Link do zdjęć- jeszcze bez ocieplenia ( będzie 10cm toprock super 0,035, folia aluminiowa i na wierzch 20cm climowool df1 0,039)
    https://goo.gl/photos/iQrrBTB3661RGpnL9
    Ostatnio edytowane przez neccom ; 16-08-2017 o 19:57

  20. #14720
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Bullineczka

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    RSR
    Posty
    133
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Witam, po roku użytkowania bufora zabrałem się w końcu na przeróbkę naczynia zbiorczego. Po rozcięciu na bocznych ściankach zobaczyłem brązowo- pomarańczowe zacieki grubości ok 5mm po wymyciu karcherem w miejscach gdzie były zacieki blacha jest idealnie "srebrna" i wydaje mi się że ma delikatne wżery. Góra zdjęcia to tam gdzie nie było wody- wylała się po podgrzaniu. Dodam, że po roztarciu na mokro tych osadów kolor był idealnie pomarańczowy. Rury wydaja się być ok. Miał ktoś taki przypadek? Czym to może być spowodowane? W instalacji stal czarna, mosiądz i miedz bez ocynku jeden rozdzielacz Caprikorn-a (taki srebrny) no i zawory oczywiście Armatury. Więcej zdjęć dodam później.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170819_095115.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	37,7 KB
ID:	395092

Strona 736 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony