dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 99 z 902
Pokaż wyniki od 1.961 do 1.980 z 18029
  1. #1961
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar K160
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Sądeczczyzna
    Dzielnica
    Górzysta
    Posty
    590

    Domyślnie

    Super, dziękuję za odpowiedź.

  2. #1962
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Właśnie zabieram sie za zwijanie wężownic i mam pytanie jak zmiękczyć to miedz, wiem że trzeba rozgrzać i szybko ostudzić ale czym to najlepiej rozgrzewać palnikiem +mała butla turystyczna? taką właśnie posiadam, i podgrzewać na bieżąco miejsce gięcia i studzić, czy całe koło 25m wsadzić w rozpalone ognisko a póżniej do zimnej wody jak bardzo ma byc nagrzana ta miedż ze nie można będzie dotknąć?
    Dziśiaj robiłem próbę rozgrzałem tym sprzętem który posiadam następnie wsadziłem w śnieg przy gięciu trochę sie załamało. może za słaby palnik.

    Najmniejszy okrąg jaki będzie do wygięcia to około 15cm średnicy miedż 15mm,może skombinować jakąś giętarkę ręczną?
    A jeśli chodzi o wężownice solarową 18mmto myśle żeby zrobić jakiś stelaż z prętów w kształcie stożka ,uformować okrąg i do niego spawać pręty powiedzmy co 10 cm które bedą się schodziły w jednym punkcie jak wy robiliście to od ręki?
    I jeszcze jedno skąd wziąć te druty do krępowania tej miedzi i czy zwykły lut na wspawanie trójników wytrzyma czy musi być twardy? bo ten co będzie spawał twardym nigdy nie robił Pozdrawiam

  3. #1963
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Gnij na większej średnicy, szkoda walczyć o 20 cm długości w środku. A do solara zwinąłem w krąg na stole zwoje jeden do drugiego potem zrobiłem stożek, rzuciłem to z góry i ustawiając skok zwojów (szczeliny miedzy zwojami), lekko rozciągając lutowałem to stożka.

  4. #1964
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Miedź kupuje się w kręgach - miękką.
    Tylko jej nie utwardzić przez ostukiwanie/kucie - to da się ją powolutku ukształtować.
    Lut twardy taki sam jak ten miękki, tylko temperatury nieco wyższe.
    Żaden cud. 15 minut treningu - i wyjdzie!

    Do usztywnienia - pręty lub rurki fi 3 do 4 TWARDE. Mosiężne.
    Do kupienia w wielu miejscach. Lekkie to cena nie zabija.
    Adam M.

  5. #1965

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Miedź kupuje się w kręgach - miękką.
    Tylko jej nie utwardzić przez ostukiwanie/kucie - to da się ją powolutku ukształtować.

    Adam M.
    "Ręcami" nie idzie ukształtować. Spróbuje jeszcze zagrzać i ostudzić.

  6. #1966
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Poszukaj jakiej obłej podpory.
    Kawałek rury czerwonej do kanalizy czy co...
    Na tym owijaj.
    Te najciaśniejsze kawałki są, faktycznie, najpaskudniejsze.
    Potem już idzie.
    (dlatego równolegliłem dwie cieńsze)
    Adam M.

  7. #1967
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teves
    Gnij na większej średnicy, szkoda walczyć o 20 cm długości w środku. A do solara zwinąłem w krąg na stole zwoje jeden do drugiego potem zrobiłem stożek, rzuciłem to z góry i ustawiając skok zwojów (szczeliny miedzy zwojami), lekko rozciągając lutowałem to stożka.
    To zwijanie na stole bardzo mi sie podoba bardzo dobry pomysł.A w jaki sposób to lutowałeś dawałeś rurki prostopadle do zwojów i i do nich lutowałeś każdy zwój żeby się nie przemieszczał?

    Ja to myślałem żeby dać pręty żebrowane 6mm kilka sztuk prostopadle do zwojów przy podstawie pospawać je do koła zrobionego tez z takiego samego pręta i do nich wiązać każdy zwój drutem mosiężnym tylko czy stal nie będzie sie gryzła z miedzią? Co o tym myślicie?

  8. #1968
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    A jakby tak wlać wodę do tej rurki i poczekać aż zamarznie? przy tych temperaturach nie trzeba było by długo czekać,myślałem też o piasku ale z tym za dużo roboty.

  9. #1969
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja to robiłem tak:

    1. Stara pralka automatyczna a na niej kawałek płyty jako stół (może być inne dowolne zaczadzenie zamiast pralki)
    2. kawał czegoś okrągłego jako średnica początkowa przymocowane do stołu. Średnica tak z 15 cm.
    3. Rurka 15 mm sklepana i przykręcona wkrętem do stołu, przy tym czymś okrągłym.
    4. Dwóch kolesi - mogą być z wykształceniem technicznym - nie przeszkadza stwierdzone empirycznie.
    5. Jeden gania z kręgiem rurka wokół pralki, drugi układa dogina do tego okrągłego na środku.
    6. pierwszy zwój albo i półtora były miały lekko zowalizowany przekrój rurki, wyciąłem to potem i wyrzuciłem, w ten sposób powstał elegancki ślimak miedziany. W tym momencie żona kolegi zaczęła być podejrzliwa, a tato kolegi już wiedział do czego to będzie


    Krzyżak:

    7 trzeba sobie wyliczyć jak wysoki mam być na stożek i przyciąć rurkę na wymiar, duży młot i kowadło klepiemy w środku po 10 cm i na końcu po 2 cm w sklepanych końcach otwory .
    8 na w/w bacie zamocowanym do prali kreślimy koło o średnicy bufora o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej. _
    9. Rurki gniemy w coś takiego _/ \_ to płaskie na dole przykręcamy do stołu tak żeby z dwóch rurek powstał krzyżak, górę lutujemy.

    10. Ślimaka rzucamy na krzyżak z góry i lutujemy punktowo do nóżek krzyżaka, czynność została powtórzona dwukrotnie i dwie wężownice zostały skręcone do siebie na śrubki, ale kolejną zrobiliśmy lutując z dwóch sron do jednego krzyżaka.





  10. #1970
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Teves Ładnie i pomysłowo. Zapisane do wykorzystania

    Gratulki

  11. #1971

    Domyślnie

    No bardzo ładnie Taves
    Oby tak dalej

  12. #1972
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Zaciągnąłem informacji z wątku elektrycznego i niniejszym podsumuję sprawę zabezpieczeń bufora.
    Dla grzałek 3x2kW.

    1. Wyłącznik różnicowo-prądowy trzyfazowy 80mA. W buforze są spore prądy upływu, stąd wył. różn,prąd. 30mA może być zbyt czuły.
    2. Koniecznie należy uziemić bufor przewodem PE o przekroju min 6mm2 podłączając z jednej strony do metalowej części bufora, a z drugiej do głównej szyny uziemiającej.
    3. Wyłącznik nadprądowy trzyfazowy może być 10A. I=9,15. Osobiście dam 16A.
    4. Kabel 5x2,5mm2.

    To jest minimum. Rzecz jasna jeśli ktoś już ma wyposażoną rozdzielnię i wył. różnicowo-prądowy na kotłownię, to nie wstawia tego podanego w pkt 1.

    Zastosowanie wyłącznika czasowego coby ciągnąć 2-gą taryfa, jak sądzę, wiąże się z zastosowaniem styczników.

    Pozdrawiam

    EDIT:
    Najlepiej w ogóle nie dawać różnicówki w obwodzie bufora.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  13. #1973
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał samir
    No bardzo ładnie Taves
    Oby tak dalej
    Dzięki

    Coś tam kiedyś nakręciłem z Twoim buforem na forum sorki ,
    Mam pytanie czym ociepliłeś rurę komunikującą lejki?

    na piriv dostałem pytanie o długość więc tak:

    Kupiłem 50mb fi 15 (a może fi16 w każdym razie innych nie ma) 30mb poszło na górę dla CWU a reszta na dół do solara.
    Przejścia zrobię ze złączek conex 1"/22m skręcanych z baryłką, w buforze mufa 1" z GW a złączka z GZ (trzeba ją przetoczyć żeby rura mogła przejść na wylot)
    Rury z miedzi przez mufę od środka złączka zakręcona w mufę z zewnątrz a potem baryłka na rurę i nakrętką docisnę. Za bardzo rozbieralne to i tak nie będzie bo ta baryłka raczej się nie przesunie na rurze, ale złączki nie są drogie (11,50 pln) a połączenie będzie pewne.

  14. #1974

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teves
    Mam pytanie czym ociepliłeś rurę komunikującą lejki?
    Chodzi w tym miejscu o chwilową różnicę temperatur więc jako ocieplenie dałem zwykły szary thermoflex.

  15. #1975
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał samir
    Cytat Napisał Teves
    Mam pytanie czym ociepliłeś rurę komunikującą lejki?
    Chodzi w tym miejscu o chwilową różnicę temperatur więc jako ocieplenie dałem zwykły szary thermoflex.
    Tak mi to wyglądało w materiałach przesłanych, które dostałem od ciebie tylko to niby ma parametry do 95C czyli na granicy no i muszę przeciąć thermaflex w miejscach otworów, moje obawy to czy nie będę miał zupy termaflexowej no ale u Twój działa!

  16. #1976
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teves
    Cytat Napisał samir
    Cytat Napisał Teves
    Mam pytanie czym ociepliłeś rurę komunikującą lejki?
    Chodzi w tym miejscu o chwilową różnicę temperatur więc jako ocieplenie dałem zwykły szary thermoflex.
    Tak mi to wyglądało w materiałach przesłanych, które dostałem od ciebie tylko to niby ma parametry do 95C czyli na granicy no i muszę przeciąć thermaflex w miejscach otworów, moje obawy to czy nie będę miał zupy termaflexowej no ale u Twój działa!
    Też podłączam się pod to pytanie,a i z jakiej blachy wykonać lejek i rurę (aluminium może zwykła blacha cynkowana?)
    Wężownice dzisiaj zwinąłem według wskazówek Tevesa (WIELKIE dzięki za zdjęcia)wszystko poszło sprawnie solarową zrobiłem pojedynczą ok. 24mb fi18mm skoro się zmieściła to już nie chciałem komplikować glikol będzie szybciej krążył niż w podwójnej ale mam nadzieje że będzie dobrze najwyżej wolniejszą pompkę się założy,jeśli chodzi o cwu to na razie zwinąłem dwa ślimaki każdy po 10mb fi15mm większe nie bardzo mi się zmieszczą dołożę jeszcze jednego w sumie będzie 30mb( czy zasilanie do tych trzech ślimaków też zrobić z fi 15mm ?

  17. #1977
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    jeśli 3x15 to zasilanie tego min fi25 i najlepiej by było gdyby najpierw rozgałęzienie fi-25 a dopiero potem redukcje na fi 15, chodzi o opory przepływu, jeśli dasz zasilanie fi 15 to potem spadek ciśnienia będzie tak duży że uniemożliwi korzystanie równoczesne z dwóch odbiorników na raz
    To tak rzeczywiście jest a ja myślałem że jeśli dam zaśilanie też z fi15 to przez wężownice będzie płyneło 3razy wolniej a po wyjściu z nich będzie taka sama prędkość jak na zaśilaniu do nich
    Jeśli dam 25mm to będzie problem bo mam wyjście z gwintem wspawane na 18mm a instalacja jest zrobiona na alupexie 22mm po zewnętrznej

  18. #1978
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Teves

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    555
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    jeśli 3x15 to zasilanie tego min fi25 i najlepiej by było gdyby najpierw rozgałęzienie fi-25 a dopiero potem redukcje na fi 15, chodzi o opory przepływu, jeśli dasz zasilanie fi 15 to potem spadek ciśnienia będzie tak duży że uniemożliwi korzystanie równoczesne z dwóch odbiorników na raz
    A jest miedz fi 25? Wydaje mi się ze tylko fi28 odpowiednik 1". Ja mam zasilenie cwu do bufora fi20 w alupex, wejscie do bufora fi22(odpowiednik 3/4) miedź a potem trójnik na dwa fi15 iw wyjście znów na fi 22 i znów na alupex fi20 . Powinienem mieć zasilenie do bufora fi25 alupex ale mój hydraulik nie grzeszył pomyślunkiem.

  19. #1979
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał PeZet
    2. Koniecznie należy uziemić bufor przewodem PE o przekroju min 6mm2 podłączając z jednej strony do metalowej części bufora, a z drugiej do głównej szyny uziemiającej
    czy koniecznie to ja bym podyskutował, bo jeśli do bufora dochodzi jakaś metalowa rura np: od zewnętrznego przyłącza wody to wtedy automatem mamy uziemienie i jednocześnie szynę wyrównująca potencjały, koniecznie więc należy uziemić tylko ten bufor gdzie wszystkie rury dochodzące są z plastiku, i nie trzeba uziemiać samego bufora bezpośrednio, wystarczy dopiąć się do jakiejś metalowej części albo rurarzu czegokolwiek co wychodzi z bufora
    Mpoplaw, chodzi o wyrównanie potencjałów. Jak idzie metalowa rura do ziemi, tym lepiej dla całej Twojej instalacji elektrycznej.
    A podłączyć bufor do GSU trzeba koniecznie.
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  20. #1980
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teves
    Cytat Napisał mpoplaw
    jeśli 3x15 to zasilanie tego min fi25 i najlepiej by było gdyby najpierw rozgałęzienie fi-25 a dopiero potem redukcje na fi 15, chodzi o opory przepływu, jeśli dasz zasilanie fi 15 to potem spadek ciśnienia będzie tak duży że uniemożliwi korzystanie równoczesne z dwóch odbiorników na raz
    A jest miedz fi 25? Wydaje mi się ze tylko fi28 odpowiednik 1". Ja mam zasilenie cwu do bufora fi20 w alupex, wejscie do bufora fi22(odpowiednik 3/4) miedź a potem trójnik na dwa fi15 iw wyjście znów na fi 22 i znów na alupex fi20 . Powinienem mieć zasilenie do bufora fi25 alupex ale mój hydraulik nie grzeszył pomyślunkiem.
    No to ja mam identycznie, dam zasilanie fi 22 jak ty innego wyjścia nie mam a czy to coś da przecież alupexfi20(z którego mam całą instalacje cwu) ma chyba taką samą średnicę wewnętrzną co miedż fi15jjak nie mniejszą

Strona 99 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony