dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    panoramix

    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    2

    Domyślnie !!! Bardzo proszę o pomoc i radę !!!

    Witam
    W sierpniu zamażyło nam się zmienić nasze M3 na coś większego. Znależliśmy kupców na nasze mieszkanie, podpisaliśmy umowę na sprzedaż i zaraz potem na kupno naszego wymarzonego domku - bliźniaka. Była to umowa
    w formie aktu notarialnego zawarta dwa miesiące temu, określająca termin podpisania umowy przyżeczonej do końca grudnia. Właścicielami było rodzeństwo (brat i siostra).
    Nasze mieszkanie sprzedaliśmy i chcielilśmy podpisać akt notarialny na zakup bliźniaka, ale wydarzyła się tragedia - zmarł jeden z właścicieli. W chwilii obecnej nie mamy z kim podpisać aktu notarialnego i teoretycznie pozostaje nam tylko czekać na przeprowadzenie sprawy spadkowej i dopiero wtedy będziemy mogli przystąpić do zakupu.
    Mam w związku z tym wiele pytań i mam nadzieję, iż któryś z forumowiczów będzie mi w stanie pomóc, a mianowicie:
    Czy po podpisaniu aktu, w którym określiliśmy termin podpisania końcowego aktu sprzedaży, któraś ze stron może się wycofać ? Termin minął ponieważ jedna ze stron zmarła. Dodam, że nie interesuje nas zapłata podwójnego zadatku, który wpłaciliśmy, a załatwienie wszystkich formalności po załatwieniu sprawy spadkowej, czyli zakup. Mój dylemat jest spowodowany tym ,iż może minąć pół roku i potem właściciele stwierdzą że ceny poszły w górę a im opłaca się oddać mi podwójny zadatek. dowiedziałem się, że akt noatarialny sprawia, iż obie srony są w sytuacji patowej. Ani my nie możmy zrezygnować z tej umowy ani oni. NIe można aneksować umowy - aktu z jedną ze stron - czyli tą zmarłą.
    Zaproponowałem drugiej stronie zakup jej 50 % udziałów (zapłate gotówką). Będąc w połowie właścicielem pozwoliłby nam to ruszyć z dokończeniem budowy( dodam, iż jest to stan surowy). Reszta formalności łącznie z kredytem na resztę załatwilibyśmy po sprawie spadkowej i po nabyciu drugiej połowy bliźniaka. Druga strona odmówiła, mówiąc że nie chce bardziej komplikować sprawy, co dla mnie jest absolutnie niezrozumiałe. Płacę i ma sprawę czystą (pieniądze dostaje od razu).
    Być może nie wyjaśniłem sprawy bardzo dokładnie, ale byłbym niezmiernie wdzięczny za wszelką pomoc. W razie pytań proszę pisać a będę na bieżąco dopowiadał wszystkie szczegóły. Sytuacja jest dla nas strasznie skomplikowana - zostałem z żoną i 1,5 rocznym dzieckiem " na lodzie". Nasze mieszkanie sprzedane, teraz coś wynajmujemy i nie jestem pewien tak na prawdę, czy mam czekać ten czas na przeprowadzenie sprawy spadkowej, czy może... No właśnie co ???


  2. #2

    Domyślnie

    Witam

    Doradzałbym wizytę u notariusza, on wyjaśni to konkretnie.

    Natomiast wydaje mi się, że skoro została spisana umowa przedwstępna to w niej określone zostały również warunki zakupu nieruchomości m.in. cena. To gwarantowałoby jej niezmienność. Przy naszych krajowych warunkach Twoje obawy co do planów(kombinowania) strony sprzedającej mogą mieć uzasadnienie, ale to też uzależnione jest od tego na ile (i czy) możesz zaufać sprzedającej osobie.

    Nie mniej jednak (jak pisałem na wstępie) radzę udać się do dobrego notariusza - on wyjaśni/doradzi najlepiej. Poza tym istotne będzie w tym przypadku jak zakończy się postępowanie spadkowe (np. ilu będzie spadkobierców, a tym samym ilu potencjalnych właścicieli nieruchomości i jaki będzie to rodzaj własności).

    Ze względu na czas pomyślałbym o jakimś wyjściu awaryjnym. Może lepszym (tj. szybszym i prostszym) wyjściem byłoby kupno innej nieruchomości?

    Pozdrawiam i życzę szczęśliwego zakończenia sprawy

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    ja tylko dodam ze radze udać sie do dobrego notariusza i to CZYM PRĘDZEJ.

    Umowa przedwstępna niesie ze sobą(zawiera) istotne warunki umowy przyżeczonej. Istotnym warunkiem jest cena jak i termin podpisania umowy oprzyżeczonej. Jeżeli ten ktoś zmarł przed podpisaniem umowy przyżeczonej to mimo wszystko wczesniej złożył oswiadczenie woli o sprzedazy wam tej nieruchomosci na umowie przedwstępnej. Mnie wydajeśie że umowa przedwstępna w momencie upłynięcia czasu na który została zawarta zmienia sie z mocy w umowe przyżeczoną czyli ostateczną i powinien być normalnie akt notarialny.

    ale czytaj pierwsze zadnie sentencji...

  4. #4

    Domyślnie

    Niech się w tej sprawie wypowie notariusz, u którego spisaliście ta umowę. Im szybciej tym lepiej dla Was.

  5. #5

    Domyślnie

    Ważne jest też czy podpisaliście umowę przedwstępną czy warunkową. Warunkowa podobno przenosi własność na kupującego automatycznie po spełnieniu warunku, jaki został w niej wpisany.Jak dokładnie jest z przedwstepną- nie mam pewności. Rodzaj umowy można sparwdzić w akcie notarialnym, a dalszy tok postępowaniu podpowie notariusz, który ja spisywał. Dla pewności można pogadać z prawnikiem, ostateczną decyzję można wydać znając całą treść umowy.
    Trzeba działać szybko i konsekwentnie. Powodzenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony