dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 14
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 264
  1. #1

    Domyślnie Schody zabiegowe - szalunek

    Czy ktoś z forumowiczów ma zrobione zdjęcie szalunku schodów zabiegowych ?? Albo link do strony na ktorej mozna zobaczyć jak ten szalunek powinien wyglądać ?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    moze google.pl ?

  3. #3

    Domyślnie

    ooo dzieki !! wlasnie czekalam na tą odpowiedź

  4. #4

    Domyślnie

    Też bym chciał zobaczyć
    Artur

  5. #5

    Domyślnie

    Aby wykonać szalunek schodów zabiegowych to wpierw trzeba narysować te schody (czyli zaprojektować).
    Schody takie muszą spełniać wymagania prawa budowlanego.
    Chodzi tu o wysokość i szerokość stopni.
    Nie polegajcie na wiedzy majstrów. 90% z nich nie ma tej wiedzy (i co gorsza do tego się nie przyznaje).
    Ja narysowałem dokładnie swoje schody i też mi sknocił, musiałem rozbijać i poprawiać.
    Zwykle popełniane są trzy błędy :
    1. Niewłaściwa wysokość najwyższego stopnia (w stanie surowym jest inna od pozostałych, bo bedzie wylewka)
    2. Niewłaściwe usytuowanie krawędzi stopni zabiegowych, powodujące stromiznę na zakręcie.
    Jak się komuś stopa obsunie to noga leci przez kilka stopni.
    3. Przekroczenie przepisowej liczby stopni, nie oddzielonych spocznikiem (w jednym biegu).
    Jest kilka podręczników, którymi może się wesprzeć inwestor z wykształceniem technicznym.
    N.p. "Żeńczykowski", lub tłumaczenie z czeskiego.

  6. #6

    Domyślnie

    mnie tez interesuje ten temat - tez mam takie w projekcie

  7. #7

    Domyślnie Schody zabiegowe i problemik...

    Witam i proszę o radę...
    Za kilka dni będę miał szalowane schody zabiegowe i po zrobieniu ostatecznych pomiarów i wylaniu fundamentu wyszło, że stopni będzie 15 o wym. wys=17,5cm, dług=27cm ale na zabiegu (w połowie wysokości wypada prawie 5 stopni. Szerokość schodów to 95cm.
    Jak uważacie czy 5 stopni na zabiegu to nie będzie zbyt strome? Mogę jeszcze spróbować zmienić długość stopni np. na 25cm i dzięki temu zabieg by miał 4 stopnie.
    Co o tym sądzicie?

    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    A nie ma możliwości zrobienia schodów dwubiegowych ?
    Moim zdaniem są dużo wygodniejsze

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał SławekD
    A nie ma możliwości zrobienia schodów dwubiegowych ?
    Moim zdaniem są dużo wygodniejsze
    No właśnie sie nie da . Schody umiejscowione są w narożniku ścian nośnych i ograniczone przestrzenią, z resztą strop już odlany i nie ma możliwości korekty. Sprawa się trochę rypła gdyż wg projektu miejsca na schody miało być o 20 cm więcej ale podczas szalowania stropu okazało się, że podciąg musiał być o te 20cm przesunięty kosztem schodów (tak to bywa przy rozbudowie) i teraz zagwózdka.
    Pozdr...

  10. #10

    Domyślnie

    Jest taki "chwyt" zmniejszający stromość w miejscu zabiegu (skrętu).
    Polega on na tym, że jeśli mamy 5 stopni zabiegowych w obrębie skrętu, to 2 stopnie powyżej i 2 poniżej też wykonujemy jako "pseudozabiegowe".
    Mianowicie stopnie te nie są prostokątne (27x95cm), lecz po stronie osi skrętu mają n.p. tylko 20cm, zaś po stronie przeciwnej 34cm.
    Dzięki temu stopnie zabiegowe mogą mieć po stronie skrętu kilka centymetrów, a nie zero i przeraźliwą stromiznę.
    Można to określić : wchodzimy w skręt już 2 stopnie przed skrętem.
    Trzeba to rozrysować i murarzy przypilnować, bo zwykle kiwają głowami, ale nie wiedzą o co chodzi.

  11. #11

    Domyślnie

    Ja to mam zrobione tak jak na zdjęciu (mam nadzieję że będzie to dobrze widoczne ) - schodow mam rownież 15 szt.

    [img] http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...6202cb19c.html [/img]

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Zabieg winien być tak wykonany, by po stronie skrętu żaden schód nie miał szerokości "0"
    Najlepiej zawsze 10 cm.
    Wówczas schody są bezpieczne.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał AldonkaS
    Ja to mam zrobione tak, jak na zdjęciu (mam nadzieję że będzie to dobrze widoczne.
    Aldonko, masz stromiznę za ostatnim prostokątnym stopniem (tym na którym opiera się słupek).
    Ale poza tym schody b. ładne.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw
    Zabieg winien być tak wykonany, by po stronie skrętu żaden schód nie miał szerokości "0"
    Najlepiej zawsze 10 cm.
    10 cm będzie trudne do osiągnięcia, przy 180 stopniowym zabiegu. Może 6-7cm.
    10 cm to ewentualnie przy zabiegu 90 stopniowym i półspoczniku.

  15. #15

    Domyślnie

    Zabieg winien być tak wykonany, by po stronie skrętu żaden schód nie miał szerokości "0"
    Najlepiej zawsze 10 cm.
    Wówczas schody są bezpieczne.
    nie do końca tak
    szerokość stopni po wewnętrznej stronie schodów jest bardzo różna przy schodach zabiegowych, aby była jednakowa ,wszystkie stopnie muszą być zabiegowe
    generalnie przy projektowaniu schodów najważniejsz jest linia podziałowa schodów, czyli linia schodów na której stawiamy zazwyczaj stopę.
    Szerokość każdego stopnia mierzona na lini podziałowej powinna być jednakowa,
    W tym konkretnym przypadku proponuję powiększyć liczbę stopni zabiegowych ( zabieg łagodniejszy), sugerował to Zbigniew Rudnicki, ale koniecznie trzymać się lini podziałowej- szerokość stopni zabiegowych mierzona około 45-50 cm od wew poręczy powinna być równa szerokości stopni prostych (27 cm)

  16. #16

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi ale wciąż nie wiem czy w tej konkretnej sytuacji lepiej dać 5 stopni na zabiegu i stopnie szer 27cm czy 4 stopnie na zabiegu i stopnie szer 25cm.
    Chyba nie do końca wyjaśniłem, że zabieg to 90stopni a nie 180.
    Pozdr...

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał AldonkaS
    Ja to mam zrobione tak jak na zdjęciu (mam nadzieję że będzie to dobrze widoczne ) -
    Niestety masz te schody źle zrobione - za wąskie przy wewnętrznej krawędzi zakrętu.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.126
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    Napisałem najlepiej.....
    Może to byc również nieco mniej....

    Ważne jest to co napisał MARIO345: szerokość stopni mierzona na linii stawiania stopy powinna być zawsze taka sama i najkorzystniej nie mniejsza niż szerokość typwego przepisowego stopnia.

  19. #19

    Domyślnie

    Duży Boban - pewnie że chciałabym mieć szersze - ale cała klatka schodowa ma 2m szerokości, czyli każdy schód ma po 100cm szerokości, a poza tym nie chodzę przy słupku (po wewnętrznej stronie) tylko na środku i nie zauważyłam jakiegos dyskomfortu .
    A czy są źle wykonane - może - dla mnie bomba, porównaj te zabiegi z tym co mają niektórzy FORUMOWICZE.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Traper2000
    Dzięki za odpowiedzi ale wciąż nie wiem czy w tej konkretnej sytuacji lepiej dać 5 stopni na zabiegu i stopnie szer 27cm czy 4 stopnie na zabiegu i stopnie szer 25cm.
    Chyba nie do końca wyjaśniłem, że zabieg to 90stopni a nie 180.
    Pozdr...
    Schodo o długości stopnicy 25 cm też mogą być wygodne, więc się tego nie obawiaj. Moim zdaniem te 17,5 cm wysokości to trochę dużo i to może w przyszłości stwarzać problemy (jeżeli nie dla Ciebie to dla dzieci). Jeżeli możesz to skróć stopnice, wstaw dodatkowy schodek i zmniejsz ich wysokość.

Strona 1 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony