dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie Mnogość obwodów

    Witam, na wiosnę ruszam z budową niewielkiego domu 112m2 i wziąłem się za wstępne planowanie elektryki, wg moich wyliczeń wyszło, że należałoby wydzielić:
    18 obwodów oświetleniowych
    25 napięciowych (230V)
    5 nisko napięciowych (12V)
    nie liczyłem do tego obwodów ogrodowych, rolet i garażu, który będzie wolno stojący.
    Dodatkowo chciałbym wprowadzić elementy automatyki opartej na centrali alarmowej Satela więc w szafce znajdą się też moduły INT IORS, jako, że lubię porządek to chciałbym mieć instalację jak najbardziej zcentralizowaną więc wszystkie zasilacze 12V i sterowniki do LED-ów także chciałbym mieć w jednej szafce.
    Według projektu przewidziana jest jedna szafka 7x12 modułów tymczasem mnie wychodzi bez różnicówek, przeciwprzepięciówki, czujników zmierzchowych i wspomnianych INT-IORSÓW 68 modułów "S"ek i niemal 50 modułów wykorzystanych przez zasilacze i sterowniki.
    Podsumowanie zrobiłem w excelu i załączam zrzut ekranu, czy może wydzieliłem za dużo obwodów? z czego zrezygnować ewentualnie można? które obwody zabezpieczyć różnicówkami? Żeby było jasne, nie będę sam tego robił ale elektryk, ale za wczesu chciałbym przewidzieć miejsce pod skrzynki na osprzęt z góry dzięki.


    Dom do "Dom w Jeżynach 2PD" z pracowni Archonu,



    Kolorami po lewej stronie oznaczyłem poszczególne obwody
    Co jeszcze warto dać do rozdzielni/zarezerwować miejsce?
    Ostatnio edytowane przez witu102 ; 18-01-2013 o 16:27

  2. #2

    Domyślnie

    Tak ma wyglądać projekt instalacji elektrycznej ?
    To ja dziękuję, postoję.
    I zostaw to lepiej elektrykowi, tak będzie lepiej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ellektryk.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Świdnica Polska
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam,
    Wiec zacznę od początku.
    Oświetlenie-
    ja dziele obwody w taki sposób, że gdy zadziała ci zabeżpieczenie nie gaśnie swiatło w całym pokoju(tak jak Ty to podzieliłeś chyba że czegos nie widze w tym nieczytelnym rysunku (mała rozdzielczość)).
    Podziel tak: masz 2 pokoje w pokojach np. po jednym żyrandolu i po dwa kinkiety i zabezpiecz to tak: jedna eska na żyrandole a druga na cztery kinkiety.
    I jeżeli tak to podzielisz to po zadziałaniu eski od żyrandoli bedziesz mógł zapalić kinkiet i nie potykać sie o wszystko w ciemnośći.
    Gniazdka-
    tu wydzieliłbym jeszcze obwód do lodówki.
    JA osobiście nie zabezpieczam róznicówkami:
    -zasilania pieca CO
    -centrali alarmowej
    Powód jest banalnie prosty a mianowicie np. wyjazd na wakacje lub ferie i zadziałanie rożnicowki pozbawia nas ochrony domu (alarm), zamarznięcie instalacji CO lub CWU- unieruchomienie pieca.
    Co do Centrali satela to polecam Integre WRL realizowałem na tej centrali bardzo rozbudowane funkcje i świetnie sobie radzi.
    INT IORS są drogie coś ok 500zł taniej wychodzi ekspander CA-64 O-OC (ok 140zł) + 8x przekaźnik (ok 20zł) to masz razem 300zł a nie 500 funkcjonalność ta sama a w kieszeni wiecej.

    Pozdrawiam,
    ellektryk.pl

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Te rysunki nie działają, tzn. nie da się powiększyć!
    Nie wiem jak ty to rozplanowałeś, ale zrobiłeś na każdą lampę osobny wyłącznik nad-prądowy? Jeśli tak to przesadziłeś!
    Co to gniazd to dajesz na każdy pokój po jednym wyłączniku nad. do kuchni możesz dać 2 + 3F.

    Cytat Napisał ellektryk.pl Zobacz post
    JA osobiście nie zabezpieczam róznicówkami:
    -zasilania pieca CO
    -centrali alarmowej

    Pozdrawiam,
    ellektryk.pl
    I uważasz że to jest zgodne z przepisami?
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie wiem czemu nie można prosto powiększyć, trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na obrazku i dać "pokaż obrazek" i potem daje się powiększyć.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    I naprawdę potrzebujesz aż 12 zasilaczy 12V!
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ellektryk.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Świdnica Polska
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    I uważasz że to jest zgodne z przepisami?
    PRZEPISY nakazują stosowanie środków ochrony ale nie precyzują jakich srodków ochrony należy użyć.
    A jeżeli chodziło Ci kolego o norme to Norma NIE JEST PRZEPISEM.

    Na te zasilacze to fakt nie zwróciłem uwagi kolega fenix2 ma racje troche przesadziłeś

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał ellektryk.pl Zobacz post
    PRZEPISY nakazują stosowanie środków ochrony ale nie precyzują jakich srodków ochrony należy użyć.
    A jeżeli chodziło Ci kolego o norme to Norma NIE JEST PRZEPISEM.

    Na te zasilacze to fakt nie zwróciłem uwagi kolega fenix2 ma racje troche przesadził

    Co tam sobie zrobisz w zaciszu domowym to pół biedy, ale żeby dawać takie rady ludziom którzy nie są elektrykami.
    Więc trzeba było napisać jakie środki zastosowałeś żeby było wszystko jasne.
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 18-01-2013 o 19:00
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ellektryk.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Świdnica Polska
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Co tam sobie zrobisz w zaciszu domowym to pół biedy, ale żeby dawać takie rady ludziom którzy nie są elektrykami.
    Więc trzeba było napisać jakie środki zastosowałeś żeby było wszystko jasne.
    To nie chodzi o pół biedy tylko rade ze zdobytego doświadczenia i przypadku który sie zdarzył i był płacz i zgrzytanie zębów właściciela jak w holu zamarzła podłogówka i rozsadziło pexa. Nie doradzam nic co jest niezgodne z przepisami.
    Pozdrawiam

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Więc jakie środki ochrony stosujesz w podanym przez siebie przypadku bo się nie doczekałem na odpowiedz?
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ellektryk.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Świdnica Polska
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Więc jakie środki ochrony stosujesz w podanym przez siebie przypadku bo się nie doczekałem na odpowiedz?
    Przeczytaj sobie opracowanie Dr inż. Edward MUSIAŁ

    "POŁĄCZENIA WYRÓWNAWCZE JAKO OCHRONA
    PRZECIWPORAŻENIOWA UZUPEŁNIAJĄCA"

    I bedziesz wiedział co stosuje w takich przypadkach
    tu link:
    http://ckp.nowysacz.pl/user_files/Fi...wyrwnawcze.pdf

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przecież alarm ma podtrzymanie 12V akumulatorem, więc to nie problem jak wybije, nie wiem czy jest opcja aby tenże alarm dawał mi znać, że wywaliło korki (czujnik zaniku fazy?)

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ellektryk.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Świdnica Polska
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    Przecież alarm ma podtrzymanie 12V akumulatorem, więc to nie problem jak wybije, nie wiem czy jest opcja aby tenże alarm dawał mi znać, że wywaliło korki (czujnik zaniku fazy?)
    Zgadza sie ma podtrzymanie na akumulatorze w zależności jaki zastosujesz tyle wytrzyma 12-48h a co dalej? Podczas gdy jesteś na 2 tygodniowych wakacjach/feriach i nie zostawiłeś nikomu klucza od domu? Jasne że jest możliwość żeby powiadamiał Cie o braku zasilania sieciowego.

  14. #14

    Domyślnie

    bardzo mi się podoba te 18 obwodów oświetleniowych.
    u mnie mam dwa: parter i piętro i tylko dlatego, że jak póki co nie mieszkam na piętrze to mam je wyłączone.
    tłumaczenie, że jak żyrandol wysiądzie to masz kinkiet jest.....
    ja mam w każdym pokoju zawsze jakąś lampkę (stojącą, biurkową, nocną) która jest podłączona do gniazdka, więc automatycznie na innym obwodzie.
    jak już chcesz koniecznie tak się zabezpieczać, to wystarczą 2 obwody oświetleniowe pociągnięte do każdego pomieszczenia - jak nie działa jeden to masz drugi. ale po co 18 ?!?!?!?!?!
    desmear

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Tak ma wyglądać projekt instalacji elektrycznej ?
    To ja dziękuję, postoję.
    I zostaw to lepiej elektrykowi, tak będzie lepiej.
    To nie jest projekt tylko schemat ideowy dla mojego użytku!!
    pisałem, że nie zamierzam nic robić sam tylko chcę przewidzieć miejsce pod rozdzielnie!

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear Zobacz post
    bardzo mi się podoba te 18 obwodów oświetleniowych.
    u mnie mam dwa: parter i piętro i tylko dlatego, że jak póki co nie mieszkam na piętrze to mam je wyłączone.
    tłumaczenie, że jak żyrandol wysiądzie to masz kinkiet jest.....
    ja mam w każdym pokoju zawsze jakąś lampkę (stojącą, biurkową, nocną) która jest podłączona do gniazdka, więc automatycznie na innym obwodzie.
    jak już chcesz koniecznie tak się zabezpieczać, to wystarczą 2 obwody oświetleniowe pociągnięte do każdego pomieszczenia - jak nie działa jeden to masz drugi. ale po co 18 ?!?!?!?!?!
    Dwa? To fajnie, bo na starej instalacji w domu moich rodziców przed przebudową na dwużyłowej instalacji był obwód oświetleniowy w każdym pomieszczeniu osobno i podobnie z elektrycznymi. A czy wg przepisów łazienka i kuchnia nie wymagają aby różnicówek? Masz je wpięte za "S" czy w jaki sposób realizujesz swoje dwa obwody zgodnie z obowiązującym prawem?

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    I naprawdę potrzebujesz aż 12 zasilaczy 12V!
    Tak, każda sekcja ledów wymaga osobnego (chyba) bo wolę sterować 230V podawanymi na zasilacz niż 12V za nim (choć może to błąd w myśleniu??)
    Jak tak, to walnę jeden zasilacz 500W i mi cały dom obskoczy, ale muszę mieć niezawodny sposób wysterowania obwodami 12V

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    Dwa? To fajnie, bo na starej instalacji w domu moich rodziców przed przebudową na dwużyłowej instalacji był obwód oświetleniowy w każdym pomieszczeniu osobno i podobnie z elektrycznymi. A czy wg przepisów łazienka i kuchnia nie wymagają aby różnicówek? Masz je wpięte za "S" czy w jaki sposób realizujesz swoje dwa obwody zgodnie z obowiązującym prawem?
    widocznie u Twoich rodziców instalację robił podobnie "zakręcony".
    Piszę o dwóch obwodach oświetleniowych (Ty o osiemnastu !!!). Na gniazdka mam osobne obwody, łazienkę i kuchnię również na osobnych. W całej chałupie mam może ze 12 obwodów (w tym osobny na taras na zewnątrz) .
    desmear

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar witu102
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Posty
    997
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No to widać, że drugi elektryk który robił nową instalacje też poszalał, bo obwodów dołożył, a u mnie w mieszkaniu zupełny szaleniec, bo 16 obwodów na 3 pokoje go zadowoliło...

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał witu102 Zobacz post
    Tak, każda sekcja ledów wymaga osobnego (chyba) bo wolę sterować 230V podawanymi na zasilacz niż 12V za nim (choć może to błąd w myśleniu??)
    Jak tak, to walnę jeden zasilacz 500W i mi cały dom obskoczy, ale muszę mieć niezawodny sposób wysterowania obwodami 12V
    Skoro masz 12 osobnych obwodów punktów oświetleniowych LED to faktycznie lepiej jak każdy ma własny zasilacz. Tylko uważaj bo zasilacze większej mocy nie upchniesz w zwykłej rozdzielni, bo mają wymiary większe niż moduły. No i w ogóle 12 zasilaczy zajmie kupę miejsca! Może lepiej osobna szafka!

    Co do osobnego wyłącznika różnicowoprądowego dla łazienki to chodzi o gniazda, a nie oświetlenie.

    Co do alarmu to jezeli będziesz miał powiadamianie SMS to informacja o zaniku napięcia jest bardzo łatwa do zrobienia. Jest to bardzo przydatna rzecz ponieważ jak cie nie bedzie w domu, a wyłaczą prad to aku panie i alarm przestanie działać!
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 19-01-2013 o 17:26
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony