Dokładnie Weidmuller, Wago czy ContaClip a także inni producenci produkują zaciski spręzynowe np. do 4mm2 i nie ma problemu z umieszczeniem tam 1,5 ; 2,5. tak więc to żaden argument.

Inna sprawa że wykonywanie instalacji 2,5 do puszki a potem 1,5 to troszkę dzielenie włosa na cztery. A oszczędności żadne.
Uwaga o 2,5 schodzącym do rozdielnicy jest 100% słuszna bo przecież po xx latach jeśli na budunek wejdzie inny elektryk to znając życie (czyli nieszukając dziury w całym) nie zdejmie pierwszego lepszego gniazda żeby sprzawdzić czy jest tam 1,5 czy 2,5 a zasugieruje się 2,5 wychodzącym z rozdzielnicy. Z takich czy innych powodów mniena zabezpieczenia z 16 A na wyższe może przynieść raczej mocno nieporządane skutki.

Osobiście jako inwestor po części związany z branzą elektryczną zastosowałem do oświetlenia 3x1,5 i 3x2,5 na gniazda w układzie z gniazda do gniazda bez puszek. Z mojej wiedzy wiem że 1,5 na gniazdach też dałoby radę przy zabezpieczeniu 10 czy 16A ale lepiej spać spokojnie niż zastanawiać się nad losem przewodów w domu, który ma być przecież moją oazą spokoju.

Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów i właściwych elektryków.