dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 9
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 167
  1. #1

    Domyślnie Jaki przekrój przewodu??

    Czytałem wszędzie ze do gniazdek powinno się dawac przewody o przekroju 2,5mm.(pomijam podziały obwodów )
    Był u mnie elektryk i powiedział ze taki przekrój trzeba dac do gniazdek do ralki i do kuchni a do pokoi wystarczy w do gniazdka przewód o przekroju 1,5mm .
    Czy moze mi powiedzie jakiś prawdziwy elektryk lud ktoś kto już ma instalacje elektryczną jak powinno byc??

  2. #2

    Domyślnie

    wszędzie wystarczy 1,5 ale ja do gniazdek dałem wszędzie 2,5 a 1,5 do swiatla.
    chyba tak się przyjeło.

  3. #3

    Domyślnie

    Kiedys przewody do gniazdek byly z przewodu 1.5 i wszystko działalo swietnie teraz jednak sa inne normy i pomimo ze wystarczylo by 1.5 to do gniazdek daje sie 2.5 mm a na swiatło 1.5mm.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Zależy jakie dajesz zabezpieczenie poszczególnych obwodów. Przy 10A wystarczy 1,5mm2, jak 16 lub 20A, to 2,5mm2, jak jeszcze większe to i większy przekrój. Nie chcesz chyba, żeby przewód robił za element topikowy bezpiecznika.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  5. #5

    Domyślnie

    Śmiało możesz pakować 1,5mm2 taki przekrój można obciążyć prądem
    12-14A w zależności jak jest ułożony p/t,n/t itd.co daje około 3kw na gniazdko przy ciągłym obciążeniu, jakie urządzenie podłączysz o mocy 3Kw
    2,5mm2 daje się do gniazdek przeznaczonych do ciągłego obciążenia np:
    pralka,czajnik itp.
    ja dałem linkę LGY1,5mm2 do wszystkich gniazdek

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Midami
    Śmiało możesz pakować 1,5mm2 taki przekrój można obciążyć prądem
    12-14A w zależności jak jest ułożony p/t,n/t itd.co daje około 3kw na gniazdko przy ciągłym obciążeniu, jakie urządzenie podłączysz o mocy 3Kw
    2,5mm2 daje się do gniazdek przeznaczonych do ciągłego obciążenia np:
    pralka,czajnik itp.
    ja dałem linkę LGY1,5mm2 do wszystkich gniazdek
    Zważywszy na to, że na jednym obwodzie masz kilka gniazdek to łatwo może dojść do tego, że te 3kW uzbierasz i co wtedy?

    Ułóż przewód 2,5mm2 Moc urządzeń rośnie, a te grosze zaoszczędzone na przewodach nie zrekompensują Tobie późniejszych niedogodności lub co gorsza wymiany instalacji.

    1,5mm2 możesz śmiało dać na oświetlenie (zakładam, że nie masz mega-żyrandola o mocy kilku kW)

  7. #7

    Domyślnie

    Moc urządzeń wykorzystywanych w miedszkaniu rośnie i samych urządzeń przybywa. Więc nie ma najmniejszego sensu wstawiać instalacji na styk, tylko dla oszczędności może 100-200 zł w całym obmiarze. Dzisiaj może i by wystarczyła 1,5 mm2, ale co będzie za lat 10-20 ? Przepisy w latach 60-70 przewidywały instalacje aluminiowe, teraz są one tylko do wymiany. Dlatego lepiej położyć 2,5 mm2 i mieć na długie lata spokój i nie martwić się jak dokupisz jakieś kilka dodatkowych urządzeń, czy na obwodzie nie przekraczasz 3000W ( 3kW to wydaje się dużo, ale w rzeczywistości bardzo szybko je zagospodarujesz.)
    Regulamin forum

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    ( 3kW to wydaje się dużo, ale w rzeczywistości bardzo szybko je zagospodarujesz.)

    hmmmm....


    tak "stałe" to:

    telewizor 150 watów

    komputer z monitorem 150 watów /w porywach/...

    wieża np 200 watów...


    tak od czasu do czasu

    odkurzacz /raz na jakiś czas 5 minut/ no 1500 watów....

    wiertarka /raz na rok 2 minuty/ 800 watów


  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    Najnowsza suszarka do włosów małżonki 2kW.
    Jednocześnie właczona lokówka 800W.

    Córeczka wtedy prasuje spodnie na dyskotekę żelazko 1,5kW

    Po co ta licytacja ??
    Na 99% wystarcza 1,5mm2 ale ...... ale ......... czasami nie.
    A oszczędnosć nie wynosi 2tys zł tylko 200zł.

    Ale każdy u siebie robi jak chce
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar sebo8877
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    Głogów Młp
    Kod pocztowy
    36-060
    Dzielnica
    Zabajka
    Posty
    4.324

    Domyślnie

    Zgadzam się tutaj z większościa.
    Starcza 1,5 ale to jest na styk - zdarzy się wieksze obciązenie i....
    Koszt przewodu 2,5 niewiele wyższy a sen spokojniejszy.
    Zdarzają się obwody gdzie jest podłączone i 10 gniazdek....?? Tu 1,5 może niekiedy nie wystarczyć.
    Może uznasz to za bezsensowne - ale u siebie mam w każdym pokoju zrobiony osobny obwód dla oświetlenia (zawsze 1,5) osobny dla gniazdek.
    Obwody pod zmywarke, lodówkę z piekarnikiem osobno. Dodatkowo kuchnia i łazienka na osobnych róznicówkach. fazy tak pomieszane by jak wywali jedną zawsze na 1-nym poziomie gdzieś znajdowła się druga (conajmniej pod oświetleniem)
    Pozdrawiam i zalecam jednak pod gnazdka wstawić 2,5

    Sebo8877
    Już niedługo już niebawem u siebie...

  11. #11

    Domyślnie Re: Jaki przekrój przewodu??

    Cytat Napisał mawo.gdy
    Czytałem wszędzie ze do gniazdek powinno się dawac przewody o przekroju 2,5mm.(pomijam podziały obwodów )
    Był u mnie elektryk i powiedział ze taki przekrój trzeba dac do gniazdek do ralki i do kuchni a do pokoi wystarczy w do gniazdka przewód o przekroju 1,5mm .
    Czy moze mi powiedzie jakiś prawdziwy elektryk lud ktoś kto już ma instalacje elektryczną jak powinno byc??
    Wiem że Niemcy to inne państwo i inne normy,ale ja tam tyle grzebałem w instalacjach elektrycznych że nigdzie nie widziałem przewodów 2,5 wszędzie były 1,5 ,a do kuchenek elektrycznych 4,0 ciekawe!!!!!!! -mam na myśli te 1,5.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar jabko
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    5.428
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    201

    Domyślnie

    A może maja dpuszczone tylko 3 gniazda na takim obwodzie.
    I do tego każde urządzenie np: powyżej 1,5kW na osobnym obwodzie.

    Trzeba by całosć przeczytać.

    Zresztą w kwestii elektryki akurat nie mamy się czego wstydzić. Mamy w kraju światowe sławy opracowujące także normy europejskie.
    Ogromnie lubię kobiety, zwłaszcza te piękne i uległe.
    Dzienik JABKA
    Komentarze

  13. #13

    Domyślnie

    Z tymi kabelkami to tak jak z autem. Możesz kupić takie z 90 KM a możesz dopłacić i kupić sobie takie samo ale ze 115KM.
    I jednym i drugim dojedziesz w to samo miejsce jeśli będziesz go właściwie eksploatował. Tylko ,że pod większą górkę ten 115 KM w pełni załadowany wyciągnie a ty możesz ze swojego 90 KM czasem wypraszać teściową bo nie pojedziecie dalej. A jak zechcesz dorównać koledze115KM i nie wyprosisz teściowej z pokładu to zarżniesz motor.
    Tak więc przy podejmowaniu decyzji o kabelkach zastanów się jak ci się będzie układało z teściową.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  14. #14

    Domyślnie

    Zresztą w kwestii elektryki akurat nie mamy się czego wstydzić. Mamy w kraju światowe sławy opracowujące także normy europejskie.
    Zapomniałeś dodać : noblistę- elektryka ,światowej sławy
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie Re: Jaki przekrój przewodu??

    Cytat Napisał Leszko
    Cytat Napisał mawo.gdy
    Czytałem wszędzie ze do gniazdek powinno się dawac przewody o przekroju 2,5mm.(pomijam podziały obwodów )
    Był u mnie elektryk i powiedział ze taki przekrój trzeba dac do gniazdek do ralki i do kuchni a do pokoi wystarczy w do gniazdka przewód o przekroju 1,5mm .
    Czy moze mi powiedzie jakiś prawdziwy elektryk lud ktoś kto już ma instalacje elektryczną jak powinno byc??
    Wiem że Niemcy to inne państwo i inne normy,ale ja tam tyle grzebałem w instalacjach elektrycznych że nigdzie nie widziałem przewodów 2,5 wszędzie były 1,5 ,a do kuchenek elektrycznych 4,0 ciekawe!!!!!!! -mam na myśli te 1,5.
    Może robili te 1,5mm2 w pętlach. Czyli teoretycznie 3mm2.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie każde pomieszczenie ma oddzielną puszkę zasilającą na gniazda i oświetlenie. Każde gniazdo zasilone jest od puszki oddzielnie przewodem 3x1,5mm2 (oprócz kuchni i garażu), natomiast puszka dla gniazd od rozdzielni przewodem 3x2,5mm2. Czy waszym zdaniem to wystarczy, pytam bo elektryk tym systemem kończy poddasze i przechodzi na parter.
    Krzysztof

  17. #17

    Domyślnie

    Wymogi co do dzisiejszej instalacji elektrycznej domku jednorodzinnego są takie że na oświetlenie musi być 3x1,5 (L+N+PE) a na gniazda 3x2,5 (L+N+PE) w innym wypadku mogą być kłopoty z odbiorem jak się trafi jakiś upierdliwiec.

    Wiadomo że potem z 3x1,5 można zrobić sobie dwa oddzielne obwody ale to już po odbiorze...
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kryspin
    Wymogi co do dzisiejszej instalacji elektrycznej domku jednorodzinnego są takie że na oświetlenie musi być 3x1,5 (L+N+PE) a na gniazda 3x2,5 (L+N+PE) w innym wypadku mogą być kłopoty z odbiorem jak się trafi jakiś upierdliwiec.

    Wiadomo że potem z 3x1,5 można zrobić sobie dwa oddzielne obwody ale to już po odbiorze...
    A na jakiej podstawie musi tak być?

  19. #19

    Domyślnie

    Teoretycznie jest to gdzieś zapisane, znajdę to podam.
    Praktycznie 3x1,5 oświetlenie i 3x2,5 gniazda i nie ma żadengo problemu z odbiorem - to tak w kwesti bezproblemowej

    Co do możliwości obciążalności przewodów to
    3x1,5 nie narażony na warunki działania słońca ma max 19A 4,4kW
    3x2,5 nie narażony na warunki działania słońca ma max 37A 8,5 kW

    Tak więc zastosowanie przewodu 3x1,5 przy zabezpieczeniu 16A (tym bardziej przy 10A) przy współczynniku jedczesności 0,3 dla domku jednorodzinnego jest w zupełności wystarczające bo jeśli tak jak któryś z przedmówców napisał że włączy suszarkę, lodówkę, pralkę i jeszcze parę dużych odbiorników i przekroczy 3,6 kW to i tak "wyskoczy" zabezpieczenie.

    Jednakże ogólenie się przyjęło iż na gniazda daje się 3x2,5 i tego żąda się przy odbiorze. Tak naprawdę zastosowanie 3x2,5 to czyste niepotrzebne przewymiarowanie... dla zabezpieczeń 10A i 16A.
    Prawa autorskie do tego postu przysługują Kryspinowi

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kryspin
    Teoretycznie jest to gdzieś zapisane, znajdę to podam.
    poproszę

    Co do możliwości obciążalności przewodów to
    3x1,5 nie narażony na warunki działania słońca ma max 19A 4,4kW
    3x2,5 nie narażony na warunki działania słońca ma max 37A 8,5 kW
    Dla przewodów o o przekroju 1,5mm2 i typowej temperaturze otoczenia 30 stopni C
    Sposób ułożenia A1 - Iz =14,5A
    Sposób ułożenia A2 - Iz =14A
    Sposób ułożenia B1 - Iz =17,5A
    Sposób ułożenia B2 - Iz =16,5A
    Sposób ułożenia C - Iz =19,5A
    Sposób ułożenia D - Iz =22A

    Jednakże ogólenie się przyjęło iż na gniazda daje się 3x2,5 i tego żąda się przy odbiorze.
    Więc albo sie przyjeło i to jest uznaniowe albo się żada mając podstawy.

Strona 1 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony