dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 9
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 167
  1. #81

    Domyślnie

    Moja propozycja jest taka:
    przedzwoń do Nadzoru budowlanego i zapytaj powiatowego inspektora czy zmiana w wykonaniu budynku ( podaj miejsce budowy) gdzie miała byc instal . ochronna odgromowa a nie jest wykonana jest odstępstwem istotnym czy nie.

    To samo o instalacje elektryczną : zamiana przewodów 2,5 mm2 na 1,5 mm5 , czy jest odstepstwem istotnym czy nie (tutaj kłaniają sie przepisy energet. i p.poż, a teraz PINB jest na to b. uczulony)


    Wtedy będziesz mógł z czystym sumieniem podpisać papier, że wybudowano dom zgodnie z projektem.

    Na dodatek deweloper podsunął mi dzisiaj do podpisu dla starostwa pisemko <Zawiadomienie o Zakończeniu Budowy>. Pisemko zwiera m.in. klauzulę, że budowa prowadzona była zgodnie z z projektem (formalnie to ja podpisuje jako właściciel) .

    Widze że deweloper " kombinuje pod górkę" teraz to on jest właścicielem , a Ty będziesz właścicielem dopiero jak podpiszecie - umowe przeniesienia własności domu ( chyba że już masz wpis do księgi wieczystej, ze jesteś właścicielem to kopnij w d...e tego dewelopera i nic mu nie płąć niech spada )
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  2. #82

    Domyślnie

    Trochę sie boję zaczynać sprawę w powiecie bo nie lubie awantur wokół siebie. Może spróbuję zaczerpnąc tam informacji incognito. Hipotekę mam już od dawna na siebie, <dom mi wydano>a deweloperowi mam wyplacic resztę kasy (pare procent) gdy starostwo nie zgłosi sprzeciwu do zgłoszenia. Dotychczas deweloper grał fair, ja też tak zawsze grałem.

    Sprawa nie jest tak oczywista, bo instalacja <odgromowa> nie zostala wyszczególniona w zakresie prac do wykonania, który podpisalismy przy akcie notarialnym. W akcie była natomiast klauzula <Roboty budowlane winny być wykonane zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej>. Niestety w momencie podpsywania aktu deweloper udostepnial nam jako projekt kilka kartek z planami pomieszczeń + schematy instalacji. Nie widziałem, ze Projekt to <gruba ksiega> ostemplowana przez pracownie architektoniczna i Starostwo. Taka ksiege dostalem dopiero kilka dni temu i wtedy zobaczylem tam instalacje odgromową.

    Cytat Napisał mariankossy
    Moja propozycja jest taka:
    przedzwoń do Nadzoru budowlanego i zapytaj powiatowego inspektora czy zmiana w wykonaniu budynku ( podaj miejsce budowy) gdzie miała byc instal . ochronna odgromowa a nie jest wykonana jest odstępstwem istotnym czy nie.

    To samo o instalacje elektryczną : zamiana przewodów 2,5 mm2 na 1,5 mm5 , czy jest odstepstwem istotnym czy nie (tutaj kłaniają sie przepisy energet. i p.poż, a teraz PINB jest na to b. uczulony)


    Wtedy będziesz mógł z czystym sumieniem podpisać papier, że wybudowano dom zgodnie z projektem.

    Widze że deweloper " kombinuje pod górkę" teraz to on jest właścicielem , a Ty będziesz właścicielem dopiero jak podpiszecie - umowe przeniesienia własności domu ( chyba że już masz wpis do księgi wieczystej, ze jesteś właścicielem to kopnij w d...e tego dewelopera i nic mu nie płąć niech spada )
    Janusz314

  3. #83

    Domyślnie

    w innym wątku na ten temat napisałem
    Co do odgromówki, projektant opracował projekt na który jest prawomocne pozwolenie na budowę. A rysunków zamiennych do pozwolenia chyba nie ma. Czyli odgromówka ma być zrobiona lub developer powinien przedstawić Ci zatwierdzone rysunki zamienne do pozwolenia.
    Słowa kierownika budowy przemilczę. Jego rola na budowie nie polega na interpretacji stanu rzeczy ale pilnowania aby budowa wykonana była zgodnie z projektem. I wara mu od wyrażania opinii na temat istotnych lub nie zmian.
    Jest to święte i zbójeckie prawo projektanta. Należy zastanowić się co w przypadku gdy przyniesie taki zapis od projektanta. Moim zdaniem jest to istotne odstępstwo i powinny być rysunki zamienne do proj. budowlanego zatwierdzone w architekturze.
    Telefon do Nadzoru nic nie da bo to po prostu nie jest ich działka. Z całą pewnością odeślą Cię do projektanta. On tylko może podjąć taką decyzję.
    jacek

    zapraszam wszystkich mających pytania z dziedziny elektryki do wątku http://www.murator.com.pl/forum/view...890&highlight= tam zaglądam częściej i łatwiej jest mi wyłapać pytania na które postaram sie w miarę mojej wiedzy odpowiedzieć.

  4. #84

    Domyślnie

    Przejrzałem jeszcze raz Projekt. Instalacja odgromowa jest opisana jako część instalacji elektrycznej, tak jak instalacja oświetelniowa więc nie musiała być explicte wymieniana w akcie notarialnym. Z drugiej strony projektant dał projekt instalacji i wpisał " Każdorazowo należy przeanalizowac potrzebę wykonania instalacji odgromowej ... zgodnie z PN-86/E-05003/01 oraz PN-IEC 61024-1 , PN-IEC 61024-2" Czyli nie ma PRZYMUSU. Dzisiaj przejrzę te normy.
    Janusz314

  5. #85

    Domyślnie

    He, he a ja pół roku miałem dom podłączony na przedłużaczu od z garażu. To najlepsze zabezpieczenie- jak się włączyło czajnik i było cos jeszcze to przygasało i wiadomo było że cos innego trzeba wyłaczyć.
    Oczywiście to z przymrużeniem oka(nie piszcie że tak się nie robi, bo to wiem).
    Ostatnio jakaś moda panuje na pętle - wychodzisz z zabezpieczenia lecisz np przez pokój i wracasz w tym samym miejscu. Wtedy z 1,5 mm2 mamy w teorii 3mm2 tyle że w rozdzielni to chyba ciasno się robi i wcale nie wiem czy oszczędniej.
    Sam dawałem 2,5 mm2 ale jakoś mi się wydaje że od różnych dostawców te 2,5 mm2 to się różnią (przekrojem).

  6. #86

    Domyślnie

    Jak tak zostawisz to nie ubezpieczaj domu od pożaru w wyniku uderzenia pioruna , bo to wyrzucona kasa.
    to samo przy pożarze od instalacji elektrycznej , szkoda kasy.

    (pracowałem dla ubezpieczyciela to swoje wiem )
    Dotyczy mn Janusza 314
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Jak tak zostawisz to nie ubezpieczaj domu od pożaru w wyniku uderzenia pioruna , bo to wyrzucona kasa.
    to samo przy pożarze od instalacji elektrycznej , szkoda kasy.

    (pracowałem dla ubezpieczyciela to swoje wiem )
    Jużjest normalnie 5 x 10 mm2 a to wszystko przez ENION bo lubi robić pod górę

  8. #88
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    .... dołączę do rozmowy... mam identyczną sytuację

    Deweloper - bliżniak - wszędzie kable 3x1,5....


    ALe w projekcie mam 3x2,5 do gniazd...mało tego mam to zabezpieczone na 7 różnicówkach, bezpieczniki 16-stki plus oczywiście odrgomówka, tablica 60 polowa....

    W rzeczywistości: kable nie tego przekroju, różnicówka szt 1, odgromówki brak, tablica 36 pól.



    i teraz... mój budynek jest już odebrany i ma zgodę na użytkowanie.

    Oczywiście nie mogę się 'doprosić' dokumentacji powykonawczej.... ale mam projekt arch-budowl. ze starostwa, na podstawie którego wydano pozwolenie na budowę , w którym są inne parametry instalacji.... czy jesli nie ma tam żadnych wzmianek o zmianach w projekcie - czy to oznacza, ze taki obowiązuje i kropka?

    czy musze mieć ten po-wykonawczy? z ewentualnymi zmianami...

  9. #89

    Domyślnie

    Cytat Napisał nitubaga
    .... dołączę do rozmowy... mam identyczną sytuację

    Deweloper - bliżniak - wszędzie kable 3x1,5....


    ALe w projekcie mam 3x2,5 do gniazd...mało tego mam to zabezpieczone na 7 różnicówkach, bezpieczniki 16-stki plus oczywiście odrgomówka, tablica 60 polowa....

    W rzeczywistości: kable nie tego przekroju, różnicówka szt 1, odgromówki brak, tablica 36 pól.



    i teraz... mój budynek jest już odebrany i ma zgodę na użytkowanie.

    Oczywiście nie mogę się 'doprosić' dokumentacji powykonawczej.... ale mam projekt arch-budowl. ze starostwa, na podstawie którego wydano pozwolenie na budowę , w którym są inne parametry instalacji.... czy jesli nie ma tam żadnych wzmianek o zmianach w projekcie - czy to oznacza, ze taki obowiązuje i kropka?

    czy musze mieć ten po-wykonawczy? z ewentualnymi zmianami...
    Dokumentacja powykonawcza elektryki ( to co idzie do starostwa) odpowie czy to było wyłudzenie , oszustwo ze strony dewelopera oraz poświadczenie nieprawdy przez sporządzającego schemat kreskowy elektryki.
    Prokurator " się kłania"
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  10. #90

    Domyślnie

    Co to jest dokumentacja powykonawcza elektryki ? Deweloper chce w moim imieniu zaniesc mi.n. protokól odbioru instalacji eletrycznej oraz ewentualnie (bo nie zakreślił tego punktu na liscie załaczników ) opis zmian niestotnych. Czy to jeden z tych załączników ? Jestem w tym zagubiony bo od lutego hipoteka jest na mnie, i formalnie to ja prwoadzę budowe (przepisano na mnie pozolenie) ale udzeiliłem deweloperowi prawa do reprezentwoania mnie wobec urzędów.
    Cytat Napisał mariankossy

    Dokumentacja powykonawcza elektryki ( to co idzie do starostwa) odpowie czy to było wyłudzenie , oszustwo ze strony dewelopera oraz poświadczenie nieprawdy przez sporządzającego schemat kreskowy elektryki.
    Prokurator " się kłania"
    Janusz314

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) CZARNY PAS W WALCE O PRAWA INWESTORAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar nitubaga
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    18.724

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janusz314
    Co to jest dokumentacja powykonawcza elektryki ? Deweloper chce w moim imieniu zaniesc mi.n. protokól odbioru instalacji eletrycznej oraz ewentualnie (bo nie zakreślił tego punktu na liscie załaczników ) opis zmian niestotnych. Czy to jeden z tych załączników ? Jestem w tym zagubiony bo od lutego hipoteka jest na mnie, i formalnie to ja prwoadzę budowe (przepisano na mnie pozolenie) ale udzeiliłem deweloperowi prawa do reprezentwoania mnie wobec urzędów.
    Cytat Napisał mariankossy

    Dokumentacja powykonawcza elektryki ( to co idzie do starostwa) odpowie czy to było wyłudzenie , oszustwo ze strony dewelopera oraz poświadczenie nieprawdy przez sporządzającego schemat kreskowy elektryki.
    Prokurator " się kłania"

    cóż... w takim razie jak tylko dostanę tę dokumentację - musze to posprawdzać

    Janusz, jeśli można to zadam pytanie: kto będzie występował o pozwolenie na użytkowanie? kto się będzie szarpał z potrzebnymi papierami?

    pytam, bo ten kto występuje o pozwolenie świeci potem oczami jak coś jest nie halo więc dopilnuj by czasem nie było tak, że oni wszystko robią... a jak dochodzi do inpektoratu - to żeby potencjalne kary nie spadły na Ciebie

  12. #92

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janusz314
    Co to jest dokumentacja powykonawcza elektryki ? Deweloper chce w moim imieniu zaniesc mi.n. protokól odbioru instalacji eletrycznej oraz ewentualnie (bo nie zakreślił tego punktu na liscie załaczników ) opis zmian niestotnych. Czy to jeden z tych załączników ? Jestem w tym zagubiony bo od lutego hipoteka jest na mnie, i formalnie to ja prwoadzę budowe (przepisano na mnie pozolenie) ale udzeiliłem deweloperowi prawa do reprezentwoania mnie wobec urzędów.
    Cytat Napisał mariankossy

    Dokumentacja powykonawcza elektryki ( to co idzie do starostwa) odpowie czy to było wyłudzenie , oszustwo ze strony dewelopera oraz poświadczenie nieprawdy przez sporządzającego schemat kreskowy elektryki.
    Prokurator " się kłania"
    Wg. formularza jednego z zakładów Energetycznych schemat jedno kreskowy instalacji elektrycznej powinien zawierać :


    "SCHEMAT JEDNOKRESKOWY WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ
    z uwzględnieniem usytuowania licznika, wielkości i rodzaju zabezpieczeń głównych, wielkości i rodzaju zabezpieczeń obwodowych oraz typu przewodów"

    Instalację elektryczną odbiera pracownik energetyki nie wpisuje się do dziennika budowy tylko na protokole odbioru energetyki.

    Po uprawomocnieniu się umowy inwestor przechodzi z taryfy budowlanej na mieszkaniową
    Inwestor po dokonaniu odbioru musi przedstawić w Urzędzie Miasta protokół odbioru z energetyki wraz z pomiarami wykonane przez osobę posiadającą aktualne świadectwo na wykonywanie takich prac. Ostatnio żądają uprawnienia budowlane do kierowania robotami elektrycznymi.


    Wg. formularza jednego z zakładów Energetycznych schemat jedno kreskowy instalacji elektrycznej powinien zawierać : "SCHEMAT JEDNOKRESKOWY WEWNĘTRZNEJ INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ z uwzględnieniem usytuowania licznika, wielkości i rodzaju zabezpieczeń głównych, wielkości i rodzaju zabezpieczeń obwodowych oraz typu przewodów"

    http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=...ad8a78c8831ba6


    Wrocławski ZE przy odbiorze w.l.z. wymaga wszystkiego co tylko można wymagać od inwestorów i wykonawców.

    PRZY ZŁOŻENIU DOKUMENTÓW DO ODBIORU:
    1. Protokoły rezystancji izolacji.
    2. Protokoły badania uziomu połączeń wyrównawczych.
    3. Kopia protokołu odbioru złącza.
    4. Akt notarialny lub inny dokument potwierdzający prawo do obiektu.
    5. Schemat ideowy instalacji.
    6. Projekt inst. z ewentualnymi poprawkami naniesionymi przez projektanta.
    9.Warunki zasilania.
    10. Wniosek o sprawdzenie instalacji.

    PO ZAMONTOWANIU LICZNIKA:
    11. Protokoły z szybkiego wyłączenia zasilania.
    12. Protokoły z badania wyłączników różnicowo-prądowych.

    Nawet w jednym z rejonów tegoż ZE zażądano protokołu z badania wyłączników różnicowo-prądowych przed zamontowaniem licznika.
    To tyle ale zawsze można zapytać w urzędzie co będzie potrzebne do odbioru, czasy sie zmieniają i papierologia w urzędach rosnie
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał nitubaga

    Janusz, jeśli można to zadam pytanie: kto będzie występował o pozwolenie na użytkowanie? kto się będzie szarpał z potrzebnymi papierami?

    pytam, bo ten kto występuje o pozwolenie świeci potem oczami jak coś jest nie halo więc dopilnuj by czasem nie było tak, że oni wszystko robią... a jak dochodzi do inpektoratu - to żeby potencjalne kary nie spadły na Ciebie
    Co to jest <pozwolenie na uzytkownie> ? Naiwnie myślałem, ze to właśnie ZAWIADOMIENI O ZAKOŃCZENIU BUDOWY , które ja formalnie skladami jesli Inspektor w Poweicie daje OK to podpisuje on wtedy na moim wnioku klauzulę

    ==========================
    Adnotacja PINB




    Pieczątka urzędu

    Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego potwierdza, że w przewidzianym w art. 54 Prawa budowlanego, terminie 21 dni, nie zgłosił sprzeciwu do ww. zawiadomienia o zakończeniu budowy, w związku z tym można przystąpić do użytkowania przedmiotowego obiektu.



    Data, podpis…..………………
    ===================================

    Zgodnie z umowa notarialną aa wywiązanie sie z uzyskania takiego zewwolenie odpowidzialny jest deweloper. Jak uzyskuje zezwolenie (brak sprzeciwu z powiatu) to dostaje wtedy ode mnie ostatnią ratę. Jeśli będą opóznienai w zezwoleniu większe niż 3 miesiące to deweloper płaci mi karne odsetki.
    Czy oprócz ZAWIADOMIENIA tego są potrzebne formalnie jeszcze inne zezwolenia aby zamieszkać ?
    Janusz314

  14. #94

    Domyślnie

    Zawsze szarpałem sie z biurokracją ale teraz czasami widzę, ze te procedury mogą mieć sens. Deweloper musi pokazać <biurokratom> pomiary aby taki <leszcz> jak ja mógł bezpieczniej mieszkać. Temu to winno służyć.

    Cytat Napisał mariankossy

    To tyle ale zawsze można zapytać w urzędzie co będzie potrzebne do odbioru, czasy sie zmieniają i papierologia w urzędach rosnie
    Janusz314

  15. #95
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    jakubol

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    i tu dodam,że coś mi świta o przewodzie PE przekrój minimóm 2,5mm w obwodach gniazd.Nie jestem pomiarowcem ale chodzi o pętle zwarcia?

  16. #96

    Domyślnie

    Zgadzam się z kolegami standardem jest przewód YDYżo3x2,5 na gniazda i zabezpieczenie B16 dla domku jednorodzinnego stosowanie 3x1,5 da groszowe oszczędności. Wydaje mi się że dobrym pomysłem jest zmiana elektryka.

  17. #97
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pietrowy

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    6

    Domyślnie

    To i ja może wtrące swoje 3 grosze. Przerabiałem instalację, którą kładł "fachowiec od wszystkiego" znany i lubiany wujek Józek, znawca wszystkiego (przyznacie że każdy zna przynajmniej jedną taką osobę). Przewody które położył miały przekrój 1mm2. W całym mieszkaniu. Po czasie doszło parę prądożernych odbiorników (piekarnik elek, czajnik, itp) i zaczęło coś śmierdzieć. Zapytały fachowiec powiedział że dał takie przewody bo się dobrze kładły.

    Tak więc zwolennikom 1,5mm2 w gniazdach życzę dobrego elektryka

  18. #98

    Domyślnie

    Miłośnikom potężnych przekrojów w ścianach proponuje rozebrać bezpiecznik topikowy np 20A i zobaczyć co jest w środku. Jest tam bardzo cienka blaszka na dodatek z otworami której daleko do przekrojów 1,5 lub 2,5. I pomyśleć że przez tą blaszkę przepływa prąd zasilający mieszkania całymi latami. Oczywiście to bezpiecznik i w przypadku awarii powinien się przepalić a nie instalacja w ścianie ale porównanie tej blaszki i przewodu 2,5mm2 daje do myślenia.
    Elektrycy wszystkich krajów łączcie się (przez internet)

  19. #99
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Ech, specjalisto, toś teraz dowalił...

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  20. #100

    Domyślnie

    Czasami trzeba dowalić żeby się obudzić , powyższy wpis dodałem dla rozruszania forum gdyż dawno go nie wizytowałem. A na forum jakaś cisza - może to wakacje???
    Elektrycy wszystkich krajów łączcie się (przez internet)

Strona 5 z 9

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony