dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 36
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 709
  1. #1

    Domyślnie KOLEKTOR SłONECZNY- opłaca się czy nie

    Czy może ktoś mi podpowiedzieć czy w naszej strefie klimatycznej opłaca się montować kolektor słoneczny, który będzie służył do podgrzewania wody od maja do końca września. Jedni mówią że rewelacja, bo ciepłą wodę mam prawie za darmo przez połowę roku, a inni, że w Polsce jest za mało słonecznych dni i się nie opłaca. Może na forum jest jakiś specjalista, który będzie mógł mi doradzić. Nasza rodzina to ja.mąż i 3 chłopaków w wieku szkolnym. Kolektor który chcieliśmy kupić ma 2 płyty ,a zasobnik wody- 150 L

  2. #2

    Domyślnie Re: KOLEKTOR SłONECZNY- opłaca się czy nie

    Cytat Napisał Eunika
    ..........który będzie służył do podgrzewania wody od maja do końca września. .......... Kolektor który chcieliśmy kupić ma 2 płyty ,a zasobnik wody- 150 L
    a nie lepiej taki ktory bedzie działał cały rok?
    próżniowe zbierają światło rozproszone
    w styczniu z 10'C zrobia Ci 30'C i a reszte dogrzeje inne zrodlo
    to zawsze lepiej niz grzac od 10

    150l ale x2-3
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  3. #3

    Domyślnie Re: KOLEKTOR SłONECZNY- opłaca się czy nie

    Witam.

    Tutaj opinie sa podzielone. Jedni twierdzą, że jak najbardziej sie opłaca inni zas zaprzeczają. To samo dotyczy także pomp ciepła...................Wszystko uzależnione jest od tego jak duże pieniadze chcemy przeznaczyć na sama instalacje solarną. Jeżeli zapoznamy sie z ofertą renomowanych producentów takich jak Vaillant czy Viessman to sama cen może przywrócic nas o zawrót głowy. Są na rynku Polskim krajowi producenci, których wyroby są dobrej jakości za dużo, dużo niższa cene. Np jest firma Provsolar, www.provsolar.com której właścicielem jest mój kolega z branży. Powoli sam przymierzam sie do budowy i napewno moja instalcja bedzie rozbudowana poprzez solary. Tak wiec wg mnie opłaca sie.

    Ps. Nie licze jednak, ze inwestując w solary po kilku latch zwórci mi sie koszt instalacji solarnej. Wiem jednk, że z tego tytułu bede miał oszczedności z tytułu wody użytkowej.


    Pozdrawim
    W branży nie ma rzeczy nie możliwych...........................

  4. #4

    Domyślnie

    Witam
    Od 3 lat korzystam z paneli solarnych, Od marca do października wodę ogrzewa wyłącznie słońce. Mój układ to 4 panele i dwa zbiorniki 120 i 300l (120 musiałem zakupić bo był w komplecie). W dni upalne temp wody przekracza 70 st.C. Nawet w słoneczne dni grudnia i stycznia temperatura w układzie wzrasta o 10 st. Nie wiem kiedy i czy się inwestycja zwróci (5200zł), ale koszty zapotrzebowania na energię w moim domu są niewielkie. Jeśli byłbym na Waszym miejscu to zainstalowałbym większy zbiornik z dwoma wężownicami (większy akumuluje CWU na dni deszczowe). Swój dom ogrzewam kominkiem z pw, gazem i oczywiście słońcem (ogrzewanie podłogowe).
    Pozdrawiam Leon z Wrocławia

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Jakie kryteria opłacalności przyjąć?
    Akumulacja kosztu w 10 lat?
    Wychodzi na zero.
    Akumulacja w 10 lat z dopłatą z gminy?
    Wychodzi na plus.
    Robisz samodzielnie? (jak ja)
    Wielki plus.
    Zlecasz bez dopłat sporą powierzchnie renomowanego dostawcy?
    Zdecydowanie na minus w 10 lat.
    No i bufor musi byc dość spory, bo inaczej to logika tego rozwiazania klęka.
    Wiadro wody zagrzejesz każdym solarem, ale co potem, jak już go zagotujesz?
    Adam M.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie Re: KOLEKTOR SłONECZNY- opłaca się czy nie

    Cytat Napisał tuzin

    Nie licze jednak, ze inwestując w solary po kilku latch zwórci mi sie koszt instalacji solarnej. Wiem jednk, że z tego tytułu bede miał oszczedności z tytułu wody użytkowej.
    To po co to robic jak ma sie nie zwrócić ?
    Jak mam wydać kilka-kilkanaście tysiecy na instalacje "w jeden dzień" to wole je wydać co miesiac przez lata po ~50zł.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak ale latem napełniasz sobie basen ciepłą wodą i masz gdzieś jej podgrzanie

  8. #8

    Domyślnie

    mam znajomego jest handlowcem sprzedaje solary itp.
    przy budowie systemu zlecając to firmie system solarny nie opłaca się
    tymbardziej że raz w roku nalezy wykonać przegląd instalacji solarnej co podnosi jej koszty czynnik grzewczy też nalezy co pewien czas wymienic

    -każdy moze sobie to prosto obliczyć w jakim okresie czasu instalacja zacznie na siebie zarabiać ale nie jest to szybki zwrot poniesionych kosztów.

    ale jezeli ktos ma trzymac kase w skarpetce...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Heath
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.468
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Czytałem na jakieś ulotce (gdzie wszystko powinno być na plus solarów) że zaoszczedzona kwota to 60 - 80 zł rocznie. Czyli dla najprostszej instalacji czas zwrotu wychodziłby ok. 100 lat (nie licząc dodatkowych inwestycji czy przeglądów) - chyba że uzyskasz dopłatę.
    W Muratorze kiedyś napisali że takie ekologiczno - ekonomiczne rozwiązania są tylko dla bogatych i wygląda ze to prawda.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Heath
    W Muratorze kiedyś napisali że takie ekologiczno - ekonomiczne rozwiązania są tylko dla bogatych i wygląda ze to prawda.
    A nie napisali też, że "murator" jest drogi i, że jest tylko dla bogatych

    Zauważ, że dzisiejsze rozwiązania techniczne z reguły są ekologiczne i oszczędniejsze i nie zawsze droższe.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Heath
    zaoszczedzona kwota to 60 - 80 zł rocznie. Czyli dla najprostszej instalacji czas zwrotu to ok. 10 lat
    Z tego wnisoek ze najprostsza instalacja solarna to wydatek 800zł, nie za mało?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13
    Zauważ, że dzisiejsze rozwiązania techniczne z reguły są ekologiczne i oszczędniejsze i nie zawsze droższe.
    nie rozumiem ... a od czego droższe

  13. #13

    Domyślnie

    U mnie rachunki za gaz poza sezonem grzewczym wynosiły niecałe 100zł za dwa miesiące. Zakładając, że połowa z tego jest na podgrzewanie C.W.U. a druga połowa to gaz do kuchenki i opłaty stałe, wychodzi, że gaz do C.W.U to ok. 25 zł/miesiąc. Ciepła woda z kolektorów też nie jest za darmo, konieczne są pompy, przeglądy... Możliwe, że z tych 25 zł mogę zaoszczędzić 15 zł miesięcznie, czyli rocznie 180 zł. o ile moje obliczenia i założenia są słuszne to póki co zdecydowałem, że przy dodatkowym koszcie całej instalacji, razem z droższym kotłem i zbiornikiem, nie będę robić kolektorów

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiek13
    Cytat Napisał Heath
    W Muratorze kiedyś napisali że takie ekologiczno - ekonomiczne rozwiązania są tylko dla bogatych i wygląda ze to prawda.
    A nie napisali też, że "murator" jest drogi i, że jest tylko dla bogatych

    Zauważ, że dzisiejsze rozwiązania techniczne z reguły są ekologiczne i oszczędniejsze i nie zawsze droższe.
    Zauważyłem,że dzisiejsze rozwiązania wymagają skomplikowanej i drogiej elektroniki która lubi czasami zawodzić. Nikt się nie zastanawia nad tym ,że te cudowne urządzenia zaczną się z czasem sypać. Wierz mi ale po kilku latach trudno będzie dostać identyczną część lub podzespół. Wtedy co? Kupujemy nowe -za zaoszcządzone pieniążki. Podam Ci konkretny przykład: pompa cyrkulacyjna ze sterowaniem elektronicznym, znanej firmy. Cena 600 zł z montażem. Wytrzymała 4 lata. I do kogo mam mieć pretensje.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Cytat Napisał Heath
    zaoszczedzona kwota to 60 - 80 zł rocznie. Czyli dla najprostszej instalacji czas zwrotu to ok. 10 lat
    Z tego wnisoek ze najprostsza instalacja solarna to wydatek 800zł, nie za mało?
    Nie chodzi o instalację tylko o zmniejszenie kosztów ogrzewania. Tzn. o 60--80 zł rocznie mniej płacisz za gaz, prąd czy co tam jeszcze masz.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Heath
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.468
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Cytat Napisał Heath
    zaoszczedzona kwota to 60 - 80 zł rocznie. Czyli dla najprostszej instalacji czas zwrotu to ok. 10 lat
    Z tego wnisoek ze najprostsza instalacja solarna to wydatek 800zł, nie za mało?
    Już poprawiłem. Koszt instalacji to ok. 7 tys. zł, czyli jeżeli oszczędności wynoszą rzeczywiście tylko 80 zł rocznie (ze wzgledu na nasz klimat tylko na podgrzewaniu wody) to całkowity zwrot instalacji wychodzi prawie 100 lat

  17. #17

    Domyślnie

    Oplacalnosc instalowania solarow zalezy glownie od dwoch czynnikow (przyjmuje sprawnosc procesu identyczna dla calej Polski)
    - czym (gaz, prad, olej, wegiel) podgrzewa sie CWU
    - ile osob z tej wody korzysta - im wiecej tym lepiej - ekonomika skali

    Te dwa czynniki dziela nam uzytkownikow na grupy

    GRUPA OPLACALNA
    - dom zamieszkaly przez 10 i wiecej osob (bez znaczenia nosnik energii)
    - dom zamieszkaly przez 6 i wiecej osob z drogim grzaniem

    GRUPA NIEOPLACALNA
    - dom zamieszkaly przez 3 i mniej osob (bez znaczenia nosnik energii)
    - dom zamieszkaly przez 5 i mniej osob z tanim grzaniem (gaz, wegiel)

    Uwazam, ze jezeli ktos sie "lapie" na ktorakolwiek z grup - ma jasna odpowiedz. Jesli jestes pomiedzy - kompinuj kompinuj

    (Y)

  18. #18

    Domyślnie

    Opłacalność inwestycji pt. "Kolektory słoneczne" zależy od tego jakie są przyjęte założenia i kto liczy ...
    Można tak policzyć, że i kolektory za 20 tys. będą opłacalną inwestycją .....
    oczywiście tylko na papierze. Obecnie mieszkam w bloku - 2 osoby, za ciepłą wode płacimy ok. 50 zł/mies. (fakt często nas nie ma). Teoretycznie możnaby zaoszczędzić 600/rok. Ciepła woda z wodociągu jest niestety droższa od innych źródeł (porównywalna z grzaniem prądem). Jeśli oczywiście w domu jest wiecej osób, małe dzieci, duze zużycie wody rachunek moze wyglądać zupełnie inaczej.
    Np. kupno trzech płyt (każda np. ok. 2m2) po 1200 + instalacja i inne duperele, montaż we własnym zakresie, jeśli ktoś potrafi zamknie się kwotą ok. 5 tyś. Powinno w sprzyjających warunkach wystarczyć dla 4-6 osób.
    Aby zwróciło się przez 10 lat, musimy zaoszczędzić rocznie 500 zł. Wydaje się to realne. Ale jeszcze raz zaznaczam przy dużym zużyciu ciepłej wody i bardzo taniej instalacji. Jeśli ktoś sam potrafi wykonac w miare estetyczne kolektory, koszt może spaść nawet poniżej 3tys.
    Drogie kolektory próżniowe nigdy się nie zwrócą.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Ja chciałem mieć kolektory ale zrezygnowałem ostatnio się ponownie zastanawiam bo mam tylko prąd i tu 20 zł więcej tu 20 więcej i tu i wyjdzie 60-80 zł więcej/m-c i żona będzie mówić po co ten prąd. A jeśli zainwestuję w nie przy budowie domu to tego nie zauważy a rachunki co miesiąć będą niższe .
    Nie wiem skąd tak małe oszczędności mi wychodzi że jeśli kupimy zestaw solarny za ok 5000 (oczywiście - koszt zasobika bo on i tak musi być) to się zwróci po ok 15 latach przy podgrzewaniu grzałką gdy nie ma słońca w taryfie nocnej (0,22 zł). Oszczędność- 26 zł/m-c przy zużyciu 280 l zasobnika 3 x w tygodniu.
    Gdy porównywać do taryfy elektrycznej normalnej (0,36 zł) to o ok. połowę tego czasu czyli ok 7,5 roku.
    Trwałość takiej instalacji może być ok 20 lat, więc sie może opłącać ale nie przy wyższej kwocie za zestaw. Choć:
    Trzeba też doliczyć to że złońce zawsze będzie darmowe a energia elektryczna czy gazowa- nie. Będzie drożeć i wtedy możnaby stwierdzić że kto wie ale może się zwrócić dużo szybciej.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Heath
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.468
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawek_wlkp
    Obecnie mieszkam w bloku - 2 osoby, za ciepłą wode płacimy ok. 50 zł/mies. (fakt często nas nie ma). Teoretycznie możnaby zaoszczędzić 600/rok.
    ...Przy założeniu że przez cały rok kolektory będą w stanie pokryć zapotrzebowanie na CWU i nie liczymy kosztów pracy pomp obiegowych i innych dupereli. Poza tym w cenie CWU w bloku masz rówież wodę, za którą w domu płacisz osobno.

Strona 1 z 36

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony