dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Gdzie umieścić czujnik temperatury w bojlerze ?

    Witam.

    Mam taki problem. Obecnie użytkuję piec z podajnikiem na ekogroszek, do tego mam zasobnik wody użytkowej (bojler) na 140 litrów. Zasobnik ten posiada płaszcz wodny, natomiast z pieca wychodzi mi czujka temperatury która ma podawać sterownikowi jaka jest temperatura wody w bojlerze. Tak się zastanawiam w którym miejsu najlepiej wyciąć "piankę izolacyjną" i wstawić tam czujnik. Teraz mam zamontowany na dolnej części bojlera (bojler wisi poziomo), ale tak sobie myślę że to chyba nie zbyt dobre rozwiązanie bo z dołu raczej woda jest zimniejsza niż z góry, tylko w którym miejscu najlepiej umieścić ten czujnik ?

    Dzięki za pomoc.
    EKO-KIELAR II 23,4 KW

    Pozdrawiam

    Kulin

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Umieść go w połowie bojlera.
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem te dywagacje. Jeżeli jest to normalny zasobnik CWU, to on musi miec pochwę na czujniki (tak to się nazywa) i tam umieszcza sie ten czujnik. Jeżeli Twoj zasobnik ma termometr, to już w tej pochwie jest czujnik od termometru i tam też trzeba unieścić czujnik sterowania CWU z kotła.
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    No niezupelnie.
    Ja tez mam podobny zasobnik dwuplaszczowy, firmy GALMET. Nie ma tam miejsca na umieszczenie czujki bojlera. Zastanawialem sie czy przymocowac czujke wychodzaca z pieca do bojlera - wsadzic gdzies pod pianke, czy tez przymocowac ja do kolnierza anody i zaizolowac.
    Jak sie przymocuje pod pianke to nie bedzie wskazywal temp. CWU ale temp wody przeplywajacej przez wymiennik dwuplaszczowy, a chyba nie o to chodzi.

    Pozdrawiam
    Udało się od 1.07.2007 w nowym domu
    Nasz Dom: http://picasaweb.google.pl/gendek1

  5. #5

    Domyślnie

    mam też dwupłaszowy Galmeta i u mnie instalator wydłubał nieco izolacji w połowie zbiornika wcisnął tam czujkę zatkał styro i zalepił taśmą

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukol-bis
    Nie bardzo rozumiem te dywagacje. Jeżeli jest to normalny zasobnik CWU, to on musi miec pochwę na czujniki (tak to się nazywa) i tam umieszcza sie ten czujnik. Jeżeli Twoj zasobnik ma termometr, to już w tej pochwie jest czujnik od termometru i tam też trzeba unieścić czujnik sterowania CWU z kotła.
    Pozdrawiam
    Większość bojlerów o większych pojemnościach jest tak właśnie konstruowana. Tyle, że pochwa na czujnik (jak każda zresztą) jest dość długa i wychodzi na to, że czujnik jest umieszczany dość wysoko w stosunku do dna.
    Cytat Napisał Kulin
    Obecnie użytkuję piec z podajnikiem na ekogroszek, do tego mam zasobnik wody użytkowej (bojler) na 140 litrów. Zasobnik ten posiada płaszcz wodny, natomiast z pieca wychodzi mi czujka temperatury która ma podawać sterownikowi jaka jest temperatura wody w bojlerze. Tak się zastanawiam w którym miejsu najlepiej wyciąć "piankę izolacyjną" i wstawić tam czujnik.
    Musisz sam określić jaki zapas ciepłej wody jest ci niezbędny i odpowiednio ustalić wysokość czujnika. Po prostu, jeśli będzie za nisko, to dużo ciepłej wody będzie dodatkowo grzane, a jesli dasz go wysoko, to ogrzewanie zacznie działać dopiero jak zużyjesz całą ciepłą wodę.
    Więc krakowskim targiem wychodzi około środka, lub ciut wyżej.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  7. #7

    Domyślnie

    No i ciekaw jestem jak to działa?

    Mack - jak długo funkcjonuje u Ciebie takie rozwiązanie? Jak to jest kofortowe, jak się sprawdza, jak ciepła jest woda CWU, jak bojler trzyma temperaturę?
    W którym dokładnie miejscu masz przymocowaną tą czujkę.
    Zobaczyłem rysunek na stronie Galmetu. Płasz idzie środkiem zbiornika. Z jego prawej i lewej strony po wydłubaniu pianki powinien być dostep bezpośrednio do zasobnika w którym jest CWU.
    Umiejscowienie tam czujki nie odda to temp dokładnie, ale jak się skoryguje na piecu o parę stopni w dół to powinno być w miarę ok.

    Pozdrawiam
    Udało się od 1.07.2007 w nowym domu
    Nasz Dom: http://picasaweb.google.pl/gendek1

  8. #8

    Domyślnie

    hmm moj zasobnik ma odpowiednie "dziurki" jedna na termometr druga na czujkę cwu która podłaczona jest do "eko-groszka" , w instrukcji pisze że jeżeli zasobnik nie posiada wyjść na czujnik nalezy odslonic izolację i zamontowac czujnik tak żeby dotykał zbiornika z cwu.
    a gdzie zamontować - zalezy i jak stoji zy lezy)

  9. #9

    Domyślnie

    Witam
    Jeśli producent nie przewidział miejsca na czujnik temperatury to ja przymocowałbym go folią aluminiową lub opaską z miedzi do rury wychodzącej CWU pod izolacją. Na pewno nie niszczyłbym osłony zbiornika, a temperatura CWU byłaby bardzo dokładna.

  10. #10

    Domyślnie

    Kbab ale pod warunkiem że cały czas masz włączoną cyrkulację. Ja nie mam miejsca na czujkę, ale tak sobie myślę że oprócz tego na jakiej wysokości go zamontować to muszę się zastanowić na jakiej jego długości, bo jeżeli przy zasilaniu to tam będzie najczybciej ciepła woda, jeżeli przy wyjściu (czyli powrocie do pieca) to będzie dłużej się nagrzewał, ale wody będzie więcej. Ciekawe jak będzie działał jakbym czujkę umieścił na rurze powrotnej do pieca, zaraz przy wyjściu z bojlera ?
    EKO-KIELAR II 23,4 KW

    Pozdrawiam

    Kulin

  11. #11

    Domyślnie

    re Kulin
    Nie, odradzam, czujnik ma odczytywać temp CWU a nie zasilającej wężownicę, na zasilaniu czy powrocie. Tak jak zaznaczyłem wyżej na wyjściu CWU, może na śrubunku, jak najbliżej zbiornika przy dobrej izolacji nie musi być cyrkulacji, temperatura będzie prawidłowa. Dodam, że różnica temp w różnych wysokościach zasobnika jest bardzo zróżnicowana, natomiast jeśli temp CWU ustawisz np na 55 st.C, a piec będzie ustawiony np na 70 st.C - to wskazanie będziesz miał bardzo zakłamane i jeśli z takiego czujnika np sterowałbyś pompą obiegową, to CWU miałbyś zawsze niedogrzaną. Chyba, że chcesz mierzyć temperaturę czynnika grzewczego a nie wody użytkowej.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krupiarz
    No i ciekaw jestem jak to działa?

    Mack - jak długo funkcjonuje u Ciebie takie rozwiązanie? Jak to jest kofortowe, jak się sprawdza, jak ciepła jest woda CWU, jak bojler trzyma temperaturę?
    W którym dokładnie miejscu masz przymocowaną tą czujkę.
    Zobaczyłem rysunek na stronie Galmetu. Płasz idzie środkiem zbiornika. Z jego prawej i lewej strony po wydłubaniu pianki powinien być dostep bezpośrednio do zasobnika w którym jest CWU.
    Umiejscowienie tam czujki nie odda to temp dokładnie, ale jak się skoryguje na piecu o parę stopni w dół to powinno być w miarę ok.

    Pozdrawiam
    funkcjonuje - OK, tylko woda w CWU jest raczej przegrzewana, np w sterowniku kotła ustawiłem na 42 a przeważnie pokazuje jak długo nie korzystamy 49 st. Ale generalnie jestem zadowolony po prostu nie zauważam żadnego problemu aha tylko trzeba opróżniać naczynie pod zaworem bezpieczeństwa

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kudlatek77

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Biskupiec
    Kod pocztowy
    11-300
    Posty
    4

    Domyślnie

    .
    Cytat Napisał mack Zobacz post
    funkcjonuje - OK, tylko woda w CWU jest raczej przegrzewana, np w sterowniku kotła ustawiłem na 42 a przeważnie pokazuje jak długo nie korzystamy 49 st. Ale generalnie jestem zadowolony po prostu nie zauważam żadnego problemu aha tylko trzeba opróżniać naczynie pod zaworem bezpieczeństwa
    Temat stary ale i ja dodam 5 groszy. może się przyda. moim zdaniem najlepiej będzie zamontować czujkę , poprzez kapilarę , albo jak to mówią (pochwę termometryczną ) w miejsce gdzie montuje się grzałkę elektryczną , pod warunkiem że z takiej opcji nie korzystamy… wywiercić otwór w zaślepce grzałki nagwintować i wkrecic pochwę termometryczną na pakuły włożyć czujnik i gotowe. Albo w miejsce gdzie podłącza się cyrkulacje jeżeli jest oczywiście nie podłączona.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Rober1

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Brzeg
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał mack Zobacz post
    funkcjonuje - OK, tylko woda w CWU jest raczej przegrzewana, np w sterowniku kotła ustawiłem na 42 a przeważnie pokazuje jak długo nie korzystamy 49 st. Ale generalnie jestem zadowolony po prostu nie zauważam żadnego problemu aha tylko trzeba opróżniać naczynie pod zaworem bezpieczeństwa
    Żeby uniknąć kapania z zaworu bezpieczeńswta wynikającego z rozszerzalności, wystarczy zainstalować naczynie przeponowe na przyłączu zimnej wody.

  15. #15

    Domyślnie Czy podpinać oba czujniki temperatury?

    Mam zasobnik (bojler) Elektromet WGJ-S 220 Fit. Piec De Dietrich AMC 15.
    Jak widać są 2 wejścia czujnika temperatury CT.
    Czy dobrze byłoby podpiąć oba, aby piec lepiej zarządzał temperaturą CWU?
    Tzn. będzie znana temperatura na dole i na górze zbiornika.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zasobnik - etykieta3.jpg
Wyświetleń:	284
Rozmiar:	56,7 KB
ID:	451512  
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 30-12-2020 o 09:53
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony