dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie fundamenty-od czego zaczac?

    zamierzam sam budowac,najpierw fundamenty potem zobaczymy,
    mysle ze dam rade choc nurtuje mnie kilka pytan,byc moze dla innych bardzo prostych ale dla mnie nie wszystko.
    mam takie pytanko;odnosnie fundamentów,a raczej jego poziomu,
    wykop,chudziak,fundamenty ,w jaki sposób wytyczaliscie poziom kazdej warstwy by było równiutko? potrzebny niwelator czy dobra poziomica wystarczy?
    moze to proste,ale ja jestem jeszcze zielony w tych sprawach.

  2. #2

    Domyślnie Re: fundamenty-od czego zaczac?

    Cytat Napisał ania i grześ
    zamierzam sam budowac,najpierw fundamenty potem zobaczymy,
    mysle ze dam rade choc nurtuje mnie kilka pytan,byc moze dla innych bardzo prostych ale dla mnie nie wszystko.
    mam takie pytanko;odnosnie fundamentów,a raczej jego poziomu,
    wykop,chudziak,fundamenty ,w jaki sposób wytyczaliscie poziom kazdej warstwy by było równiutko? potrzebny niwelator czy dobra poziomica wystarczy?
    moze to proste,ale ja jestem jeszcze zielony w tych sprawach.
    Wykop przy wykorzystaniu ław drutowych( druty mocno naciągnięte) i miarki.
    poziom wytycza się poziomicą wodną zaznaczając go na wbitych palikach i pozniej na ta wyskosc robi sie szalowanie idealnie w poziomie. Chudziak wbijajac gwozdzie w takiej odleglosci od gory szalunku jaka wynika z grubosci lawy tzn jej czesci z betonu konstrukcyjnego . Pamietac nalezy oczywiscie o zbrojeniu,zakladach,otulinie odpowiedniej odleglosci strzemion. Wiem ze to triuzm ale jezeli tego nie robiles zlec to komus (przynajmniej ławy)to oszczednosc niewielka a tego juz nie poprawisz. Bedziesz mial okazje jeszcze sie narobic.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  4. #4

    Domyślnie Re: fundamenty-od czego zaczac?

    Cytat Napisał ania i grześ
    zamierzam sam budowac,najpierw fundamenty potem zobaczymy
    Oczywiście, że dasz rade bo o tym zdecydowałeś i widać, że sobie poradzisz.
    Odnośnie poziomowania, tak jak opisał I.W. Twoją bazą będą ławy drutowe i to jest Twoja baza pomiarowa., aczkolwiek warto sprawdzać co jakiś czas poziom , ale to na etapie stawiania ścian fundamentowych, za pomocą poziomnicy wodnej (zwykły przewód o średnicy ok. 12mm) . Nie przejmuj się błędami typu 1 cm, ale warto poziom „zero „(parteru) wyprowadzić faktycznie na zero, jeśli zamierzasz zlecić dalsze prace firmie typu "zero" .
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  5. #5

    Domyślnie Re: fundamenty-od czego zaczac?

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Cytat Napisał ania i grześ
    zamierzam sam budowac,najpierw fundamenty potem zobaczymy
    Oczywiście, że dasz rade bo o tym zdecydowałeś i widać, że sobie poradzisz.
    Odnośnie poziomowania, tak jak opisał I.W. Twoją bazą będą ławy drutowe i to jest Twoja baza pomiarowa., aczkolwiek warto sprawdzać co jakiś czas poziom , ale to na etapie stawiania ścian fundamentowych, za pomocą poziomnicy wodnej (zwykły przewód o średnicy ok. 12mm) . Nie przejmuj się błędami typu 1 cm, ale warto poziom „zero „(parteru) wyprowadzić faktycznie na zero, jeśli zamierzasz zlecić dalsze prace firmie typu "zero" .
    dzieki za wsparcie,moze to banalne pytanie,ale lubie miec wszystko wyjasnione i zaplanowane,ale z tego powyzej wnioskuje ze,cały poziom domu ustawi geodeta na palikach które powbija?myslałem ze geodeta tylko powyznacza narozniki budynku,czy jak to jest?

  6. #6

    Domyślnie

    Geodeta wykona ławy drutowe z określonym poziomem. Od tej wysokości obliczasz poziom posadowienia ławy i inne wymiary. Bez niwelatora się nie obejdzie.Poziomica może być rewelacyjna nawet z odchyłką 0,1mm na długości ale wystąpi błąd ludzki.Pamiętaj o tym aby w razie wykopów mechanicznych odsunąć ławy drutowe od wykopu aby mogła zmieścić się koparka.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  7. #7

    Domyślnie Re: fundamenty-od czego zaczac?

    Cytat Napisał ania i grześ

    dzieki za wsparcie,moze to banalne pytanie,ale lubie miec wszystko wyjasnione i zaplanowane,ale z tego powyzej wnioskuje ze,cały poziom domu ustawi geodeta na palikach które powbija?myslałem ze geodeta tylko powyznacza narozniki budynku,czy jak to jest?
    Godeta wytyczy Ci posadowienie budynku. będzie to poziom "zero"
    czyli poziom parteru.W zasadzie jest to baza pomiarowa.
    Jak popatrzysz sobie na projekt budynku....no właśnie masz projekt?
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  8. #8

    Domyślnie

    no przecież mamy projekt
    po prostu lubie miec wszystko dokladnie wyjasnione
    i żona tez
    dzieki i czekam na wiecej

  9. #9

    Domyślnie

    Skoro poradzisz sobie z rysunkiem technicznym ,to nie ma najmniejszego problemu. I nie przejmuj sie żoną
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  10. #10

    Domyślnie


    Masz przykład szalunku.
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  11. #11

    Domyślnie

    dzieki KRZYSZTOFIK ,teraz wszystko mam jasniejsze
    dzieki za wsparcie i na pewno sobie poradze,wkoncu polak wszystko potrafi....

  12. #12

    Domyślnie

    Ja też fundamenty robiłem za drobnymi wskazówkami zupełnie sam. Pierwszy raz w życiu. I powiem ci jak to najprościej i najtaniej wykonać. Szalunki pod ławy to koszt chyba, że deski masz za darmo, ale dziś za darmo to raczej nic nie ma. Jesli masz zebrany humus pod cały dom (załóżmy ze 40 cm) to ława będzie i tak przynajmiej 80cm do metra metra niżej w ziemi (w moim rejonie strefa przemarzania jest na poziomie 80 cm). Jeśli będziesz sam kopał rowy pod ławy to odejdzie ci cały koszt szalunków. Kopiesz rowy idealnie szerokie pod szserokość ław (ja miałem 50 cm i tak dokładnie kopałem). Na deskach wyznaczających budynek masz cały czas napięty sznurek osi ław. Przycinasz sobie listewke na długość od sznurka czyli stanu zero do dna ławy (czyli jakieś 1,5 m zależnie od tego co powie kierownik budowy- czyli jakiś 1 m, który będzie w przyszłości pod ziemią i reszta to przyszły cokół). I tak kopiesz cały czas mierząc przygotowaną listewką głębokośc wykopu. Potem wkładasz zbrojenie układając je najlepiej na kawałkach starych, betonowych płyt chodnikowych. U mnie ława miała 35 cm. I tak myśłałem co zrobić aby równo wylać łąwe w momencie gdy nie będzie czasu na mierzenie gdy beton będzie sie lał z gruchy. I znowu rada doświadczonych znajomych okazała sie zbawienna. Od 1,5 m jakie miałem od zera do dna wykopu odjąłem 35 cm na ławe i zostało mi 1,15. Do wczesniej wykorzystywanej listwy wbiłem gwoździa na wysokość 1,15 i wył on miarką wieszaną na sznurek naciągnięty na deskach geodety na wysokości zera. Beton sie lał a ja co jakiś moment mierząc rozgarniałem wszystko po wykopie. Na całości miałem odchylenia max 1cm czyli wręcz idealnie. Przy pierwszym rzędzie emek już sie okazało, że ławy są super. I to wszystko BEZPŁATNIE znaczy praca za free a dodatkowo mnóstwo doświadczenia i zadowolenia z wykonanej pracy. POWODZENIA.

  13. #13

    Domyślnie

    Trzci_kris DZIĘKI, DZIĘKI, twoja wypowiedz jest bardzo szczególna i superowa , taka że nawet moje szare komórki to rozumieją
    wiem że to nie takie trudne , tylko trzeba mieć kilka dobrych rad , np.taka jak twoja,dzieki.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam. podlacze sie pod temat'
    Czyli jesli dobrze rozumiem wolam geodete in wbija paliki gdzie ma stac dom, sciagam humus na 30-40 cm,wtedy w wykopie robie maly szalunek pod chudziaka 20-30 cm szerszy niz lawa pozniej na tym stawiam szalunek pod lawe (jak wysoki??)wtedy wkladam zbrojenie i podwieszam je na rozpurkach i zalewam. Jaki jest rozstaw pomiedzy strzemionami??

    Dzieki

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał D@riusz Zobacz post
    Jaki jest rozstaw pomiedzy strzemionami??
    To masz w projekcie. U mnie np..:
    7. Fundamenty
    Budynek posadowiono w sposób bezpośredni na monolitycznych ławach żelbetowych, wysokości 30cm, ułożonych na lOcm chudego betonu. Wszystkie ławy zbrojone są podłużnie 4 fi 12 + strzemiona fi 6 co 30cm. Pręty ław łączyć na zakład równy min. 55cm oraz kotwić w ławach prostopadłych na długość min. 55cm.


    Co do humusu - to lepiej go zdjąć przed wizytą geodety. Z grubsza wymierzyć gdzie będzie dom i zdjąć trochę szerzej. I przygotować ławy ciesielskie do naniesienia osi budynku. Potem są zasadniczo dwie opcje - wykopać ławy w gruncie (jak pozwalają na to - nie sypią się) i w nie wylać beton. Albo zdjąć szerzej i zrobić szalunki.

    Tu masz przykład tej drugiej metody:


  16. #16

    Domyślnie

    U mnie woda jest bardzi wysoko,w marcu na glebokosci ok 40 cm a teraz 20cm wiec tylko ta druga metoda,
    Probuje sie przugotowac bo na wrzesien chce zalac lawe zeby przyspieszyc budowe,wszelkie rady mile widziane

  17. #17

    Domyślnie

    Na tym filmiku widac prety pionowe do czego one sa,sa one zaznaczone w projekcie,I jak mowilem budowlancom ze zrobie lawe,majster wspomnial o
    przylaczach,o co dokladnie chodzi?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony