dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Montaż ogrzewania podłogowego a ścianka działowa karton-gips.

    Witam wszystkich. Proszę o poradę. Otóż mam zamiar zmienić ogrzewanie grzejnikowe na podłogówkę. Mam problem z jednym pokojem. Jest to pokój o wymiarach ok 5x5m i został on podzielony ścianką działową z karton-gipsu na dwa mniejsze dla dzieci. Dodatkowo powstał też niewielki korytarz żeby było dojście do jednego z pokoi. Ścianka stoi na posadzce betonowej o grubości ok 4cm pod którą wysypane jest ok 5cm keramzytu. Najpierw chciałem frezować posadzkę pod podlogówkę ale okazała się za cienka (miejscami 3cm). Zostaje klasyczna podłogówka co wiąże się że skuciem podłogi. I tu proszę o poradę czy zostawiając po 10 cm posadzki z każdej strony ścianki a resztę skuwając zapewni ściance właściwą podporę tzn żeby nie popękała lub się rozjechała. Ścianka przykręcona do sufitu i podłogi. Lub czy jest jakiś sposób na inne zabezpieczenie ścianki?
    Poglądowo zamieszczam rysunek - ścianka jest zakreskowana.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20240125_153331_Gallery.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	467873

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    iorąc pod uwagę planowany zakres pracy ja bym rozebral ścianke i złożył na nowo po wykoananiu posadzki.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie nie chcę rozbierać ścianki i dlatego szukam pomysłu jak zrobić podłogówkę bez jej zniszczenia. Pomyślałem żeby wzdłuż jednej strony ścianki zrobić w posadzce rowek coś jak dylatację i wlać przez niego rzadką zaprawę żeby jak najmocniej wyniknęła w luźny keramzyt i go związała. Ewentualnie jakieś podpórki co np pół metra pod wylewkę na której stoi ścianka. Rozbiórka nie wchodzi w grę. W ostateczności zamontuję folie grzewcze chociaż mając pompę ciepła wołałbym podłogówkę wodną

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał michniak Zobacz post
    Rozbiórka nie wchodzi w grę.
    Dlaczego nie? Rozbranie i ponwny montaż to pewnie jedna dniówka pracy. Jak zniszczysz troche płyt dokupisz ze 2-3 sztuki albo i nie będzie potrzeby, zyskasz pusta przestrzeń do kucia i wykonywania wylewki oraz ogrzewania. Zostawisz ściankę, będziesz kombinował z podcinaniem, podkuwaniem , będzie przeszkadzała, a na końcu okarze się że płyty na stykach wymagają szpachli a może i jakas pęknie. Wg mnie warto ja rozebrać.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał michniak Zobacz post
    No właśnie nie chcę rozbierać ścianki i dlatego szukam pomysłu jak zrobić podłogówkę bez jej zniszczenia. Pomyślałem żeby wzdłuż jednej strony ścianki zrobić w posadzce rowek coś jak dylatację i wlać przez niego rzadką zaprawę żeby jak najmocniej wyniknęła w luźny keramzyt i go związała. Ewentualnie jakieś podpórki co np pół metra pod wylewkę na której stoi ścianka. Rozbiórka nie wchodzi w grę. W ostateczności zamontuję folie grzewcze chociaż mając pompę ciepła wołałbym podłogówkę wodną
    Zrób rowek z każdej strony ścianki w odległości 10=15cm od ścianki a następnie wlewaj do wewnątrz rzadko rozrobione mleczko cementowe lub klej do płytek.
    Zaprawa musi być rzadka na tyle aby weszła głęboko z keramzyt aż do płyty podłogowej wiążąc warstwę keramzytu z płytą podłogową a także posadzką..
    To pozwoli na ustablizowanie keramzytu aby po skuciu posadzki keramzyt pod ścianką nie zruszył się powodując ewentualne osiadanie i pękanie ścianki przy suficie i ścianie murowanej z którą jest ona związana.
    Zamiast kucia wylewki proponuję wycięcie rowka za pomocą tarczy do betonu i dopiero potem wykucie wyciętej warstwy wylewki.
    Ważna jest jak najmniejsza ingerencja.
    Wierzchnia warstwa keramzytu może być związana z wylewką i dopiero w głębsze partie należy wlewać zaprawę.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Jajmar dziękuję za opinię. Ścianka jest przykręcona do podłogi, z jednej strony do ściany na dole a u góry do ramy okna (zastosowałem poszerzenie). U góry ścianka wchodzi pomiędzy sufity podwieszane 3 pomieszczeń. Ponadto jest to podwójne płytowanie. Poświęciłem sporo czasu na jej postawienie jako amator.

    Mareks77 dziękuję za rzeczową podpowiedź. Najprawdopodobniej postawię na Twój pomysł. Zastanawiam się tylko czy wylane mleczko lub Klej do płytek po prostu nie rozleje się na boki zamiast podeprzeć wylewkę ze ścianką.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    @michniak

    Ja bym tę ściankę rozebrał i wykonał ją porządnie, a nie zostawiał na podsypce z kruszywa, jakoś poklejonego mleczkiem cementowym. Raz postawiłeś ściankę z GK, to drugi raz też postawisz, tyle, że dwa razy szybciej. Żebyś sobie podwójnej roboty nie zrobił takimi "oszczędnościami"!
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Cytat Napisał michniak Zobacz post

    Mareks77 dziękuję za rzeczową podpowiedź. Najprawdopodobniej postawię na Twój pomysł. Zastanawiam się tylko czy wylane mleczko lub Klej do płytek po prostu nie rozleje się na boki zamiast podeprzeć wylewkę ze ścianką.
    Tylko na boki się nie rozleje .
    Gdy będzie na tyle rzadkie aby nie stworzyło skorupy na wierzchu to wcieknie do głębi.
    Owszem na dole będzie szerzej niż na górze ale to oznacza że mleczko zwiąże keramzyt także pod pozostawionymi 15 cm
    Dlatego lepszy będzie rozwodniony cement.
    5 cm keramzytu to niewiele a przy związanej z wylewką wierzchniej warstwie zostało już niewiele.
    Ścianki nie trzeba podpierać bo stoi stabilnie na wylewce i keramzycie. Najważniejsze aby tą resztkę keramzytu ustabilizować tak aby podczas rozbiórki nie rozluźniła się jego zagęszczona struktura bo to pociągnie stabilność ścianki.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Chciałbym jeszcze dopytać czy lepiej użyć mleczko cementowe czy klej do płytek? Wytrzymałość chyba podobna ale Klej do płytek szybciej schnie. I jeszcze chyba trzeba brać pod uwagę skurcz po wyschnięciu. Widziałem zaprawy np atlasu bezskurczowe. Czy to nie byłby pewniejszy wybór niż cement lub klej do płytek?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.246

    Domyślnie

    Mleczko cementowe. Klej do płytek zawiera jeszcze kruszywo więc jest większa możliwość że utworzy się na zewnątrz skorupa i tylko niewielka ilość wcieknie do środka. Za kruszywo ma u nas służyć keramzyt więc dodatkowa ilość jest zbędna.

    Po zaaplikowaniu odczekał bym z tydzień. Raz ze rozwodnione dłużej schnie a dwa że zamknięta przestrzeń posadzki utrudnia parowanie wody.

    PAMIĘTAJ !!! Mleczko to mleczko a nie śmietana. Konsystencja ma być LEJĄCA, rzadsza od śmietany lub farby.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 26-01-2024 o 12:47
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony