dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Pytanie do hydraulików i nie tylko?

    Mam w projekcie zrobione,że na każdy kaloryfer mam osobny pion?Tzn jest on w tym pionie podłocząny na parterze i górze,stąd też tych pionów wychodzi 6.
    Co daję ofertę do wycenienia każdy mi odradza i mowi, że tak sie juz nie robi tylko jeden pion na jeden poziom.
    Czy takie rozwiązanie jest złe?I jak to jest u Was?

    Drugie pytanie dotyczy podłogówki.
    Dom jest podpiwniczony i pierwotnie miało byc,że parter zostanie ocieplony sufitem piwnic,stad nie mam teraz miejsca na styropian na parterze.Jak to rozwiążac bo przeciez do założenia podłogówki potrzebny jest .
    Czy można ją jakos inaczej założyc bez styropianu? A może wystarczy go tylko 1 cm?Proszę o jakieś rady?

    Z góry bardzo dziękuję

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    tych pionów masz zdecydowanie za dużo
    do stropu w piwnicy przyklej 10 cm styropianu

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    A jak podłogówkę zrobić można ją położyć na stropie bez styropoianu ?A jak ja przymocować?I jak się zaleje wylewką to nic sie nie stanie jak beda same rury?
    A z tymi pionami to wystarczą dwa jeden na parter a drugi na poddasze?
    Dziwię sie dlaczego ktos tak zaprojektował z jakich względów?Czy tą rurę można kłaść w wylewce?

  5. #5

    Domyślnie

    Prawdopodobnie masz instalacje grawitacyjną,tzn.że bedzie działać jesli nawet nie bedzie prądu,potrzebnego do dzisiejszych instalacji w których obieg jest wymuszany przez pompkę.Taka jest przedstawiona na schemacie w moim temacie.
    Jest to stary system ,np.u moich rodziców w domu taki jest i mają w sumie 4 piony.Ilość pionów jest uzależniona od rozstawienia grzejników.
    W moim przypadku ta ilość była by zbliżona do twojej, ze względu na bryłę budynku.Dlatego odpuściłem sobie,jednym argumentem było to że rury potrzebne do tych pionów kosztują do 50zł/mb mowa tu o początkowych przekrojach pionów,ponieważ stopniowo zmienia sie przekrój na mniejsze,tm samym cena.
    Ale przeliczając to na 6 pionów to masakra
    Wybrałem układ z rozdzielaczami, jeden pion biegnący do poddasza,podrodze odgałęzienia do rozdzielki na parterze i poddaszu.
    Od rozdzielek rury pex/alu/pex w puszczone po podłodze.

    Jeżeli chodzi o podłogowe, to bede miał 8cm styropku potem mata z podłogówka na to beton.
    Wydaje mi sie że w twoim wypadku będziesz nagrzewać beton i pod rurkami i nad, niewiem czy to bedzie ekonomiczne

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kris2222
    Jeżeli chodzi o podłogowe, to bede miał 8cm styropku potem mata z podłogówka na to beton.
    Wydaje mi sie że w twoim wypadku będziesz nagrzewać beton i pod rurkami i nad, niewiem czy to bedzie ekonomiczne
    po pierwsze, Kris mylisz się, owszem w sumie będzie miała grubszy grzejnik podłogowy ale to ciepło które będzie zakumulowane w stropie nie przepadnie, bo będzie zaizolowane tymi 10 cm styropianu,
    owszem będzie to miało większą bezwładność (przy pierwszym odpaleniu będzie się dłużej nagrzewało, z tym, że tylko jeden raz w sezonie) ale nic poza tym,

    po drugie, po położeniu folii pod podłogówkę, rury możesz przymocować do siatki którą położysz na folii, a potem już tak jak w książce pisze, wylewka 6,5 cm i będzie dobrze,

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo to mnie trochę uspokoiło(jesli chodzi o podłogówkę).
    Myślę że zrezygnuję z ilosci pionów ze względów finansowych,choc muszę przyznac ze fajna sprawa jak cos działa grawitacyjnie, biorąc pod uwagę że tam często jest przerwa w prądzie.

    Kriss2222 mam rozumieć że do roździelacza masz rury miedziane?


    A i jeszce jedno co daje to aluminium w pexsie?Sam pex nie wystarcza?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał AGNIECHA
    A i jeszce jedno co daje to aluminium w pexsie?Sam pex nie wystarcza?
    aluminium to warstwa przeciwdyfuzyjna zabezpieczająca instalację przed tlenem,
    moim zdaniem w układzie otwartym nie powinno być tworzyw sztucznych

  9. #9

    Domyślnie

    Może i nie powinno ale sa coraz czesciej stosowane, tym bardziej że dzisiaj zabezpieczenia sa na zaawansowanym poziomie.

    Agniecha do rozdzielaczy ,do naczynia, bojlera tylko miedzią , u mnie jeszcze bedą dwa grzejniki w garażu pracować grawitacyjnie na miedzi, to takie zabezpieczenie
    przed zagotowaniem wody w razie braku prądu

  10. #10

    Domyślnie podłogówka

    witam

    Dołącze się do wątku. Mój hydraulik zaproponował mi zrobienie podłogówki na RTL. Zamierzam kupić kocioł gazowy. Podłogówki będe miał około 35m2 (kuchnia łazienka przedpokój) reszta to grzejniki. podłogówki będzie 3 pętle. Czy zastosowanie RTL to dobre czy złe rozwiązanie i dlaczego? Z góry dzięki za odpowiedź

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony