dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Linie kroplujące

    Witam.
    Będę sadził 100 szt thuj i zastanawiam się jak je podlewać aby tracić jak najmniej czasu. W sprzedaży wysyłkowej znalazłem tzw linie kroplujące ale zastanawia mnie duża rozbieżność cenowa oraz czy w ogóle sprawdzi się takie rozwiązanie.
    Gdyby ktoś miał doświadczenia w tym temacie to bardzo proszę o parę słów.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie Re: Linie kroplujące

    Cytat Napisał jan-stan
    Witam.
    Będę sadził 100 szt thuj i zastanawiam się jak je podlewać aby tracić jak najmniej czasu. W sprzedaży wysyłkowej znalazłem tzw linie kroplujące ale zastanawia mnie duża rozbieżność cenowa oraz czy w ogóle sprawdzi się takie rozwiązanie.
    Gdyby ktoś miał doświadczenia w tym temacie to bardzo proszę o parę słów.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    Nowoposadzone krzewy żywotników powinno podlewać się niezbyt często (np. co kilkanaście dni) lecz bardzo obficie, co zmusza roślinę między innymi do głębszego korzenienia się.
    Uważam, że linia podlewania kroplującego nie spełnia takich wymogówi.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  3. #3

    Domyślnie

    Linie kroplujące są wykonane z bardzo różnych materiałów .
    Najtańsze służą do nawadniania upraw jednorocznych i wytrzymują tylko jeden sezon.(kosztują ok 0,4zł za mb)
    Droższym ale znacznie lepszym jest linia kroplująca do sadów.Może ona występowac w odmianie z kompensatą ciśnienia (z każdego emitera wydostaje się dokładnie taka sama ilośc wody niezależnie od ciśnienia) lub bez.
    Kosztują od ok.1,5-3zł za mb.
    Zakładanie lini kroplującej ma sens tylko na piaszczystej ziemi.
    Tuje do swojego wzrostu potrzebują stosunkowo dużo wody.
    Przy zastosowaniu regularnego nawadniania stają się jednak "leniwe" i nie rozwijają swojego systemu korzeniowego zbyt obficie bo nie muszą szukac wody.
    Przy awarii systemu przeżywają szok i mogą wypadac.
    Wiatry mogą też taki żywopłot dużo łatwiej przewrócic
    Polecam automatyczne podlewanie do trawników to naprawdę świetna sprawa. Co do rabat i żywopłotów uważam że trzeba im poswięcic kilka tygodni po posadzeniu a potem powinny poradzic sobie same.Muszą byc przecież dobrane przede wszystkim do gleby na której rosną
    DIDYMOS

  4. #4

    Domyślnie Re: Linie kroplujące

    Cytat Napisał Pinus
    Cytat Napisał jan-stan
    Witam.
    Będę sadził 100 szt thuj i zastanawiam się jak je podlewać aby tracić jak najmniej czasu. W sprzedaży wysyłkowej znalazłem tzw linie kroplujące ale zastanawia mnie duża rozbieżność cenowa oraz czy w ogóle sprawdzi się takie rozwiązanie.
    Gdyby ktoś miał doświadczenia w tym temacie to bardzo proszę o parę słów.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    Nowoposadzone krzewy żywotników powinno podlewać się niezbyt często (np. co kilkanaście dni) lecz bardzo obficie, co zmusza roślinę między innymi do głębszego korzenienia się.
    Uważam, że linia podlewania kroplującego nie spełnia takich wymogówi.
    ..
    Faktycznie troche mało wody - jeden krpolownik daje 3-4 l wody na godzinę
    trzeba by ustawić system na podlewanie przez 2-3 godziny. Ale czy sa lepsze automatyczne rozwiązania?
    To charakterystyczne że w ogrodach gdzie są systemy trawa ( szczególnie gdy położono ją z rolki ) ma korzenie na gł. 5 cm - wystarczy że psuje się system w upalne lato i trawnik na straty.
    Podobnie z krzewami - korzenią się płytko - tu gdzie mają wodę i dobrą ziemię którą zaprawiono doły. Przesadzanie ich po paru latach to łatwa operacja ale przy byle stresie ( upały, wysokie mrozy) rośliny cierpią

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    I dlatego też, z przyczyn podanych powyżej, podlewam ogród wtedy, kiedy koniecznie muszę (niech sobie zielone radzi,na ile może) zwykłymi młoteczkowymi zraszaczami, śred. dyszy 5 mm, a jak dwa chodzą cały dzień, oczywiście przestawiane, to wiem, że mam podlane.
    Kroplowniki dobre są do borówki, azalii i rododendronów, to i tak się płytko korzeni.

  6. #6

    Domyślnie

    Czy dobrze zrozumiałam, że lepiej w takim razie nie robić automatycznego systemu podlewania w całym ogrodzie, a opierać się tylko na miejscowo zraszaczach? Czy coś źle zrozumiałam?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Do wad systemów kroplujących należy dorzucić częste zapychanie się tegoż ustrojstwa. A już przy twardej wodzie to koszmar.
    Słuchaj rad Mirka i innych. Zdecydowanie lepiej zraszcze.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał pilot_pirx
    Czy dobrze zrozumiałam, że lepiej w takim razie nie robić automatycznego systemu podlewania w całym ogrodzie, a opierać się tylko na miejscowo zraszaczach? Czy coś źle zrozumiałam?
    A tutaj to ja nic nie radzę. Niektórzy uważają to za koniecznośc. Ja nie. A zapewniam Cię, że różne rzeczy mam w ogrodzie, i raczej dość unikalne. I rosną. Częste podlewanie po trochu nie jest korzystne dla roślin, ba, nawet dla trawnika (napisane wyżej) Na samym wierzchu to sobie może być sucho- ważne na 20, 30 cm i głebiej. Mam kilka zaworów czerpalnych (i to calowych- ciśnienie- rury też calowe) w miejscach "strategicznych" , coby długich węży nie ciągać i tyle. Podlewam rzadko, ale jeśli już, to do oporu.
    Np. u zygmora- rododendrony w sosnowym lesie- automatyczne nawadnianie to konieczność.
    A jeśli ogród na 5 tys m. kw. to też ręcznie trudno. Choć są zraszacze o promieniu zraszania i 25 m.

  9. #9

    Domyślnie

    A jeśli chodzi o ogródek warzywny? Tam chyba linia kroplująca sprawdzałaby się, prawda?
    I jeszcze uściślając co to znaczy podlewać rzadko, ale do oporu - raz na tydzień i przez całą noc (czy więcej czy mniej)?
    Wybaczcie głupie może pytania, ale dopiero się uczę

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał pilot_pirx
    A jeśli chodzi o ogródek warzywny? Tam chyba linia kroplująca sprawdzałaby się, prawda?
    I jeszcze uściślając co to znaczy podlewać rzadko, ale do oporu - raz na tydzień i przez całą noc (czy więcej czy mniej)?
    Wybaczcie głupie może pytania, ale dopiero się uczę
    Do ogrodu warzywnego to całkiem nieżle sprawdza się taki wšż z dziurkami który układa się w międzyrzędzia. Osobiœcie idę na łatwiznę i albo zraszać albo zwykły wšż i rowki w ktróre powoli leje się woda. takie podlewanie lubiš pomidory i ogórki. Zwišzane jest to z tym że nie powinno się zwilżać ich liœci ze względy na możliwoœć rozwoju chorób.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Cytat Napisał pilot_pirx
    A jeśli chodzi o ogródek warzywny? Tam chyba linia kroplująca sprawdzałaby się, prawda?
    I jeszcze uściślając co to znaczy podlewać rzadko, ale do oporu - raz na tydzień i przez całą noc (czy więcej czy mniej)?
    Wybaczcie głupie może pytania, ale dopiero się uczę
    Do ogrodu warzywnego to całkiem nieżle sprawdza się taki wšż z dziurkami który układa się w międzyrzędzia. Osobiœcie idę na łatwiznę i albo zraszać albo zwykły wšż i rowki w ktróre powoli leje się woda. takie podlewanie lubiš pomidory i ogórki. Zwišzane jest to z tym że nie powinno się zwilżać ich liœci ze względy na możliwoœć rozwoju chorób.
    No i znowu wyjdę na niedouka , ale muszę spytać: czym się w takim razie różni linia kroplująca od takiego zwykłego węża z dziurkami, bo ja naiwnie myślałam, że to to samo.

    I jeszcze jedno pytanie o podlewanie, tym razem róż. Marzy mi się ogród różany przed domem, nie wiem co prawda czy starczy mi umiejętności i zapału, ale na razie plany są , no i właśnie, jakie podlewanie lubią róże, czy tam zaplanować zraszacze czy coś innego?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał pilot_pirx
    No i znowu wyjdę na niedouka , ale muszę spytać: czym się w takim razie różni linia kroplująca od takiego zwykłego węża z dziurkami, bo ja naiwnie myślałam, że to to samo.

    I jeszcze jedno pytanie o podlewanie, tym razem róż. Marzy mi się ogród różany przed domem, nie wiem co prawda czy starczy mi umiejętności i zapału, ale na razie plany są , no i właśnie, jakie podlewanie lubią róże, czy tam zaplanować zraszacze czy coś innego?
    Linia kroplująca to taki zestaw gdzie na końcu są specjalne dysze kroplujące w postaci np bagietek do wbijania w ziemię. I wtedy taką jedną dyszę umeszcza się pod każdą rośliną. Natomiast wśród zwykłych polewaczek są wężę z diurkami. Te węże są nieco sztywniejsze choć w taniej wersji można samemu w węzu wypalić trochę dziurek
    A co do rózy to one niezbyt kochają walenie wody na liście zwłaszcza gdy kwitną. Podlewanie od spodu jak najbardziej wskazane.
    Ale za to np marchew, piwtruszka i graszek wolą od góry. Trawa zresztą też.

  13. #13

  14. #14

    Domyślnie

    To jeszcze jedno pytanko laika - chodzi mi wciąż o żywopłot z tuji: a czy słusznym jest zakopywanie przy każdym iglaku kawałka żółtej rury (tak widziałam przy centrach handlowych ), która pewnie służy to tego aby podlać jak najgłębiej?

    I pytanko drugie: czyli wogóle zrezygnować z automatycznego podlewania (myślę tu o rurkach z dziurkami zakopywanych w ziemi) aby rośliny same przystosowały się do życia i walczyły o nie? (ale mi się napisało )

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gwizdki
    To jeszcze jedno pytanko laika - chodzi mi wciąż o żywopłot z tuji: a czy słusznym jest zakopywanie przy każdym iglaku kawałka żółtej rury (tak widziałam przy centrach handlowych ), która pewnie służy to tego aby podlać jak najgłębiej?

    I pytanko drugie: czyli wogóle zrezygnować z automatycznego podlewania (myślę tu o rurkach z dziurkami zakopywanych w ziemi) aby rośliny same przystosowały się do życia i walczyły o nie? (ale mi się napisało )
    Nie rozumiem i nie widzę potrzeby zakopywania przy iglakach żóltych (ani w innym kolorze ) rur majacych służyć do głębszego podlewania (a może wysuszania i wentylacji ).
    Nowoposadzone iglaki (w pierwszym i ewentualanie drugim roku) mogą wymagać obfitego podlania np. co 10-15 dni. Nie wydaje mi się w takich przypadkach konieczne używanie jakichś specjalnych linni nawadniajacych. Wystarczy wąż podłącony do wodociagu.
    Wskazanym jest wykonanie przy poszczególnych roślinach (podczas ich sadzenia) takich niewielkich zagłebień w ziemi („miski") aby woda podczas obfitego podlewania nie rozpływała się na boki.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    I to najlepiej "goły" wąż, bez żadnych wymyślnych końcówek, których ci u nas dostatek. To dobre do opłukania kurzu i podniesienia wilgotności powietrza. Proponuję prosty test- wetknąć toto do wiaderka np 10 l i dowiedzieć się, ile czasu się ono napełnia.

  17. #17

    Domyślnie

    Ja tez mysle ze dla przecietnego ogrodu dobry waz w zupelnosci wystarczy. Nie za gruby, zeby nie byl ciezki i nie za cienki zeby nie trzeba bylo wybierac pomiedzy zbyt wysokim cisnieniem, a zbyt dlugim czasem podlewania, warstwowy, zeby sie nie zaginal. Oprocz tego taki zeby z jednej strony mozna bylo podlewac prawidlowo, czyli tak zaby strumien wyplywal jak najnizej nad ziemia, a z drugiej zeby nie trzeba sie bylo w tym celu schylac. Moze w przypadku zywoplotu nie ma to az tak duzego znaczenia, ale przeciez najczesciej podlewamy rabaty warzywne czy kwiatowe...

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pozeracz
    Ja tez mysle ze dla przecietnego ogrodu dobry waz w zupelnosci wystarczy. Nie za gruby, zeby nie byl ciezki i nie za cienki zeby nie trzeba bylo wybierac pomiedzy zbyt wysokim cisnieniem...

    Tak sobie czytam ten wątek po długim czasie i jakieś straszne farmazony .. przynajmniej wg mnie prawić odwodząc człowieka do pomysłu zrobienia automatycznego nawadniania ogrodu

    automatyczne nawadnianie nie jest równoznaczne z tym , że się podlewa mało a codziennie od tego są sterowniki , dzielenie na sekcje itd . !

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek R
    Tak sobie czytam ten wątek po długim czasie i jakieś straszne farmazony .. przynajmniej wg mnie prawić odwodząc człowieka do pomysłu zrobienia automatycznego nawadniania ogrodu

    automatyczne nawadnianie nie jest równoznaczne z tym , że się podlewa mało a codziennie od tego są sterowniki , dzielenie na sekcje itd . !
    To nie są farmazony tylko opinie i rady na temat sensu montowania automatycznego nawodnienia kropelkowqego dla 100 sztuk żywotników, bowiem jan-stan pyta:
    Będę sadził 100 szt thuj i zastanawiam się jak je podlewać aby tracić jak najmniej czasu. W sprzedaży wysyłkowej znalazłem tzw linie kroplujące ale zastanawia mnie duża rozbieżność cenowa oraz czy w ogóle sprawdzi się takie rozwiązanie.
    Gdyby ktoś miał doświadczenia w tym temacie to bardzo proszę o parę słów.
    Nie zauwazyłem aby ktoś tutaj odwodzil Cię od pomysłu zrobienia sobie automatycznego podlewania .
    Myślę, że wypowiadajacy się wcześniej w tej sprawie wiedzą na czym polega automatyczny system nawodnienia kropelkowego. Wiedzą też o możliwościach jego samoczynnego komputerowego sterowania także z wykorzystaniem odpowiednich czujników wilgotnoći gleby, temperatury itd.
    Chyba nic nie stoi na przeszkodzie abyś sobie takowy system zamontował.
    Ja jestem zacofany i pomimo kilkuset gatunków i odmian drzew oraz krzewów posadzonych w ogrodzie i kolekcjach nie posiadam takiego systemu.
    Drzewa i krzewy podlewałem doslowniew kilka razy w pierwszym roku po posadzeniu (w dalszych latach nie widziałem takiej potrzeby).
    Deszczownie (zresztą włączaną i wyłączaną ręcznie ) wykorzystuję do systematycznego podlewania trawników.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    Deszczownie (zresztą włączaną i wyłączaną ręcznie ) wykorzystuję do systematycznego podlewania trawników.
    ..
    inny użytkownik :

    " ....Ja tez mysle ze dla przecietnego ogrodu dobry waz w zupelnosci wystarczy.

    Panowie litości ...

    3 tygodnie słońce + 35 w dzień to nie afryka tak było tego roku ...
    i przeciętny człowiek etatowy , gdzie jego działka w wodę zasilana jest z wodociągu o wątpliwych parametrach czeka do 21-wszej na ciśnienie i lata do nocy , żeby dobrze zlać trawnik ....... do pewnego momentu wykazywałem taką naiwność

    no ale każdy ma co lubi ja preferuję odpoczynek na tarasie a trawnik "sam " się podlewa rano

    nie wspominam już nawet o dłuższych wyjazdach

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony