dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KW100

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie Dylemat - piec gazowy dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny ?

    Witam
    Jestem tu nowy ale będę raczej często bo budowa ruszyła
    Szukałem w archiwalnych wątkach i coś tam jest ale mój mętlik w głowie jest jeszcze większy. Na wybór kotła mam jeszcze jakiś czas bo dopiero mam skończone fundamenty ale dobrze by było niedługo wiedzieć co chcę np. przy wyborze komina, murowaniu scianek działowych itp.
    Buduję nieduży domek:
    http://www.studioatrium.pl/projekt-d...4,61,opis.html

    Wprowadizliśmy pewne zmiany ale to nie ma w tym wątku znaczenia.
    Na działce mam gaz ziemny wiec planuję ogrzewanie gazowe. Napiszę jaki obecnie mam pomysł na c.o. i c.w.u i poproszę o opinie.
    Na tą chwilę planuję jednak piec dwufunkcyjny. Mam zamiar powiesić go w pomieszczeniu gospodarczym na ścianie z kominem więc będzie z otwartą komorą spalania. Idealnie by było dyby miał w wyposażeniu wbudowany jakiś mały zasobnik 15-20 litrów aby w miarę szybko podać ciepłą wodę. Mam na oku Vaillanta http://www.allegro.pl/item158408219_...ro_240_3_.html ale nie znam opinii o nim i nie wiem czy ma wbudowany taki mały zasobnik o którym napisałem.
    Łazienka na dole będzie sąsiadowac z pomieszczeniem gospodarczym z kotłem więc ciepła woda powinna być szybko (rura max 1-1,5metra). Łazienka u góry będzie bezpośrednio nad pomiesczeniem z kotłem (rury do umywalek będą więc max 2 metry, do wanny i prysznica 3-5 metów) więc myślę, ze to też na tyle blisko zeby ciepła woda leciała po paru-parunastu sekundach po odkeceniu kranu.
    Najdalej jest do kuchennego kranu bo wyjdzie z 10 metrów, jednak i tak planuję kupić zmywarkę więc ona i tak sama sobie będzie grzała wodę do zmywania. Dkoro będę miał zmywarkę to nie planuję zbyt często zmywać ręcznie w zlewie, nawet gdyby to zwłoka 20-25 do uzyskania ciepłej wody w kranie jest dla mnie akceptowalna, pytanie czy będzie to 20 s czy dużo dłuzej ?
    Ogrzewanie planuję zrobić podłogowe na parterze w pomieszczeniach z terakotą a więc hall, kuchnia, jadalnia, łazienka, przedsionek (doprojektowany) i pomieszczenie godpodarcze. W salonie na dole (powiększonym o powierzchnie pokoiku z którego rezygnujemy) chcemy dać ze 2 grzejniki. W salonie będzie również kominek, z którego planuję rozprowadzić ciepłe powietrze do pokoików u góry (dobrze pasuje bo są krótkie odcinki) no i oczywiście dogrzewać nim salon. Na poddaszu planuję tylko grzejniki (żadnej podłogówki).
    Myślę, ze w moim domku kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem (koszt 50-70% większy niż to co planuję) + cyrkulacja (kosztu nie znam ale jakiś jest) nie wiele pomoże a koszty eksploatacji mogą być nawet większe (ciągłe grzanie wody w cyrkulacji, prąd do pompy cyrkulacyjnej). O kondensacyjnym piecu nawet nie myślę bo przy tym domu prędzej by się rozsypał niż zwrócił koszt zakupu. Kominka z płaszczem wodnym też nie planuję bo to zdecydowanie większy koszt niż tradycyjny wkład (koszt wkładu 20-30% więcej, rury, wymienniki, naczynie wzbiorcze, jakiś UPS w razie zaniku prądu) a w dodatku nie chcę robić kotłowni z salonu, rury z powietrzem i anemostaty to niski koszt więc paląc w kominku dekoracyjnie warto to ciepło wykorzystać. Gdybym zrobił instalację z płaszczem inwestując bezsprzecznie 2 razy tyle kasy trzeba by było grzać kominkiem często skoro już zainwestowalem a więc kotłownia w salonie jak znalazł. Takie mam na dzisiaj poglądy. Pewnie znajdą się tacy co mnie poprą jak i tacy co powiedzą że głupoty piszę. Przyjmę wszelką konstruktywną krytykę, na tym mi w końcu zależy pisząc ten wątek.
    Czy taki pomysł na c.o. dla tego domku ma ręce i nogi ? Czekam na opinie zarówno na temat c.w.u. jak i c.o.

  2. #2

    Domyślnie

    Strasznie dużo napisałeś - i przyznam się szczerze, że całości nie przeczytałam , ale generalnie jest tak:
    1) jak chcesz mieć tanio i mniej komfortowo w użytkowaniu - to piec dwufunkcyjny,
    2) jak chcesz mieć komfort cieplny (ale niestety kosztem większej kasy) - to piec jednofunkcyjny z zasobnikiem.

    Ja miałam w bloku junkersa (to prawie jak piec dwufunkcyjny) i... jak się ktoś mył w łazience, to w drugim pomieszczeniu wody już nie było.

    Z doświadczeń znajomych - jedno małżeństwo poszło na takie rozwiązanie (brak kasy) i... dziś by sie zamienili na piec jednofunkcyjny z zasobnikiem, ale jkoś miejsca brak .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał AldonkaS
    ...ale generalnie jest tak:
    1) jak chcesz mieć tanio i mniej komfortowo w użytkowaniu - to piec dwufunkcyjny,
    ....
    ... no chyba że będzie to zasobnik ładowany warstwowo a tych wydajność jest duża to i konfort będzie zapewniony. Moim zdaniem dość dużo zależy od miejsca w "kotłowni"

  4. #4

    Domyślnie

    Mam podobne dylematy co autor, ale i brak kłopotu z miejscem na zasobnik. Też zastanawiam się nad rozwiązaniami. Dwufunkcyjny, czy jedno z zasobnikiem. I nie wiem. Bardziej zależy mi na komforcie użytkowania i jego kosztach, niż oszczędnościach podczas zakupu pieca.

    @KW100
    ...ale mamy podobne chaty. Lustrzane odbicie Twojego projektu jest bardzo podobne do mojego rozwiązania.
    Tu była reklama.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KW100

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marzin
    Mam podobne dylematy co autor, ale i brak kłopotu z miejscem na zasobnik. Też zastanawiam się nad rozwiązaniami. Dwufunkcyjny, czy jedno z zasobnikiem. I nie wiem. Bardziej zależy mi na komforcie użytkowania i jego kosztach, niż oszczędnościach podczas zakupu pieca.

    @KW100
    ...ale mamy podobne chaty. Lustrzane odbicie Twojego projektu jest bardzo podobne do mojego rozwiązania.
    ja mam lustrzane odbicie tego co podałem w linku
    dodatkowo dodłożyliśmy wykusz w ścianie jadalnianej, ganek przy wejsciu i trochę powiększyliśmy garaż.
    Oglądałem Twój wątek z budową, fajnie tak patrzeć jak chata rośnie. Gratuluję. Ja na razie mam stan zero. Dalej ruszamy od wiosny. Już się nie mogę doczekać

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KW100

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał AldonkaS
    Strasznie dużo napisałeś - i przyznam się szczerze, że całości nie przeczytałam , ale generalnie jest tak:
    1) jak chcesz mieć tanio i mniej komfortowo w użytkowaniu - to piec dwufunkcyjny,
    no właśnie dlatego pytam o ile mnie komfortowo będzie przy moim metrażu i podanych odległościach kranów od pieca. Jeśli to będzie kwestia kilku sekund różnicy to mogę to przełknąć. Zresztą teraz w bloku mieszkając na I piętrze też muszę poczekać na ciepłą wodę i to czasami z 20-30 sekund.
    Cytat Napisał AldonkaS
    2) jak chcesz mieć komfort cieplny (ale niestety kosztem większej kasy) - to piec jednofunkcyjny z zasobnikiem.:
    jak wyżej - ile zyskam ? Ogólnie tak się mówi jak piszesz, jednak czuje, że połowę z tych opinii jest powielanych bez poparcia własnym doświadczeniem.
    Cytat Napisał AldonkaS
    Ja miałam w bloku junkersa (to prawie jak piec dwufunkcyjny) i... jak się ktoś mył w łazience, to w drugim pomieszczeniu wody już nie było.
    Wydaje mi się, że takiego Junkersa o którym piszesz nie ma co porównywać z nowoczesnymi kotłami dwufunkcyjnymi, które mają np 24kW dla c.w.u. Taki Junkers to typowy podgrzewacz wody, bez żadnego wbudowanego wzbiorczego naczynie umożliwiającego tzw. "ciepły start" i pewnie z połowę mniejszą mocą. Zresztą nie wiem, nie znam się, stąd ten wątek
    Cytat Napisał AldonkaS
    Z doświadczeń znajomych - jedno małżeństwo poszło na takie rozwiązanie (brak kasy) i... dziś by sie zamienili na piec jednofunkcyjny z zasobnikiem, ale jkoś miejsca brak .
    Mam jednych znajomych z dwufunkcyjnym piecem zamontowanym w łazience i powiem szczerze, ze nie można się przyczepić do niczego. Co prawda odleglosci do kranu są małe, no ale u mnie będzie podobnie.
    Nie wiem sam.

  7. #7

    Domyślnie



    Już trzeci sezon w moim 110-metrowym domku idealnie sprawuje się atmosferyczny 2-funkcyjny Vaillant Aqua-Plus z 20-litrowym zasobnikiem warstwowym.

    Jak widać na zdjęciu wisi sobie na ścianie w rogu kuchni (nad pralką i mikrofalą) i udaje szafkę. Zajmuje mało miejsca (zasobnik jest wbudowany) a obsługuje 2 łazienki i kuchnię. Co prawda odległości są małe, łazienki jedna nad drugą i trochę dalej do zlewu, ale nigdy nie żałowałam, że nie mam cyrkulacji.

    Wody jest pod dostatkiem, dwa prysznice i zlew nie stanowia problemu (mieszkańcy to 4 dorosłe osoby). Poza tym piec ma funkcję tzw. ciepłego startu, czyli można zaprogramować w jakich godzinach ma być stale utrzymywana ciepła woda w zasobniku aby niemal od razu leciała ciepła woda.

    Nie mam podłogówki, wszędzie sa kaloryfery. Dodatkowo kominek Tarnawa z DGP z turbiną. Sprawdza się rewelacyjnie.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KW100

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał anna99


    Już trzeci sezon w moim 110-metrowym domku idealnie sprawuje się atmosferyczny 2-funkcyjny Vaillant Aqua-Plus z 20-litrowym zasobnikiem warstwowym.

    Jak widać na zdjęciu wisi sobie na ścianie w rogu kuchni (nad pralką i mikrofalą) i udaje szafkę. Zajmuje mało miejsca (zasobnik jest wbudowany) a obsługuje 2 łazienki i kuchnię. Co prawda odległości są małe, łazienki jedna nad drugą i trochę dalej do zlewu, ale nigdy nie żałowałam, że nie mam cyrkulacji.

    Wody jest pod dostatkiem, dwa prysznice i zlew nie stanowia problemu (mieszkańcy to 4 dorosłe osoby). Poza tym piec ma funkcję tzw. ciepłego startu, czyli można zaprogramować w jakich godzinach ma być stale utrzymywana ciepła woda w zasobniku aby niemal od razu leciała ciepła woda.

    Nie mam podłogówki, wszędzie sa kaloryfery. Dodatkowo kominek Tarnawa z DGP z turbiną. Sprawdza się rewelacyjnie.
    Lejesz miód na moje uszy. U mnie też rurki będą krótkie, łazienki nad sobą itp.

    Ile kosztowal ten Vaillant ? Szukałem po sieci i chyba nie mają takiej nazwy w ofercie masz jakiegoś linka do tego Twojego ? Teraz Vaillant ma jakieś typy atmomax pro i plus, może to to samo ?

    Co do kominka to także wybieram Tarnavę. Mam już upatrzoną. Słyszałem i czytałem same pozytywy o tych kominkach.

    Dzięki
    pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Tu przykładowa cena:

    http://www.nokaut.pl/oferta/vaillant...pb.html#prices

    Instrukcja cała w PDF:

    http://www.vaillant.pl/linebreak/mod...aPLUS_2006.pdf

    No i link główny:

    http://www.vaillant.pl/product.php?f...efault_id=2751

    Z tego, co sie doczytałam, to atmomaxy to są piece dwufunkcyjne z przepływową funkcją podgrzewania ciepłej wody czyli BEZ zasobnika. Ale z ciepłym startem.

    Aqua-Plus jest w wersji kominowej (ja taką mam) oraz w wersji turbo.

  10. #10

    Domyślnie

    my też zastanawiamy się nad 1-f z zasobnikiem, a 2-f z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 42-litrowym. Niedługo dojdę do stanu, gdy o wyborze zadecyduje rzut kostką...
    Joanna
    domek

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    dorzucę swoją opinie:
    wybierajcie tylko kocioł z zasobnikiem,
    dla mniej wymagających kocioł dwufunkcyjny ze zintegrowanym zasobnikiem,
    dla bardziej wymagających jednofunkcyjny z większym, zewnętrznym zasobnikiem.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Joanna i Janusz
    my też zastanawiamy się nad 1-f z zasobnikiem, a 2-f z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 42-litrowym. Niedługo dojdę do stanu, gdy o wyborze zadecyduje rzut kostką...
    Podobnie u mnie, niby nic wielkiego, a jednak trudno dokonać wyboru, chociaż czytając tego posta:
    Cytat Napisał andre59
    dorzucę swoją opinie:
    wybierajcie tylko kocioł z zasobnikiem,
    dla mniej wymagających kocioł dwufunkcyjny ze zintegrowanym zasobnikiem,
    dla bardziej wymagających jednofunkcyjny z większym, zewnętrznym zasobnikiem.
    decyzja nie powinna być taka kłopotliwa
    Tu była reklama.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KW100

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Podobnie u mnie, niby nic wielkiego, a jednak trudno dokonać wyboru, chociaż czytając tego posta:
    Cytat Napisał andre59
    dorzucę swoją opinie:
    wybierajcie tylko kocioł z zasobnikiem,
    dla mniej wymagających kocioł dwufunkcyjny ze zintegrowanym zasobnikiem,
    dla bardziej wymagających jednofunkcyjny z większym, zewnętrznym zasobnikiem.
    decyzja nie powinna być taka kłopotliwa [/quote]

    ten vaillant aqua cośtam dwufunkcyjny wiszący z wbudowanym zasobnikiem 20 litrów kosztuje ponad 5 kawałków o którym tu pisała pewna forumowiczka
    w tej cenie mozna miec jednofunkcyjny z zasobnikiem 100 litrów i cyrkulację ! Kurcze sam juz nie wiem

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał KW100
    Cytat Napisał Marzin
    Podobnie u mnie, niby nic wielkiego, a jednak trudno dokonać wyboru, chociaż czytając tego posta:
    Cytat Napisał andre59
    dorzucę swoją opinie:
    wybierajcie tylko kocioł z zasobnikiem,
    dla mniej wymagających kocioł dwufunkcyjny ze zintegrowanym zasobnikiem,
    dla bardziej wymagających jednofunkcyjny z większym, zewnętrznym zasobnikiem.
    decyzja nie powinna być taka kłopotliwa
    ten vaillant aqua cośtam dwufunkcyjny wiszący z wbudowanym zasobnikiem 20 litrów kosztuje ponad 5 kawałków o którym tu pisała pewna forumowiczka
    w tej cenie mozna miec jednofunkcyjny z zasobnikiem 100 litrów i cyrkulację ! Kurcze sam juz nie wiem

    I tu jest cały problem z wyborem,
    za te same pieniądze można kupić kotły w róznym układzie.
    wiszący kocioł 2f ze zintegrowanym zasobnikiem zajmuje mało miejsca a pod względem funkcjonalności niewiele odbiega od kotła 1f z osobnym zasobnikiem o wiekszej pojemności.
    Jest jeszcze jeden niuans obu systemów:
    kocioł 2f z zasobnikiem ze względu na niewielką jego pojemność po paru minutach puszczania ciepłej wody zaczyna grzać tę wodę przepływowo, dlatego ma odpowiednio dużą moc (24-28 kw, a nawet więcej).
    Zaletą tego układu jest to, że praktycznie nigdy nie brakuje ciepłej wody. Po napełnieniu jednej wanny można natychmiast napełniać następną co przy kotle 1f z osobnym zasobnikiem ale o zazwyczaj mniejszej mocy (np.12kw) nie zawsze jest możliwe.
    Układ słabszy kocioł 1f+zasobnik 120-150l zazwyczaj ma większą wydajność początkową ciepłej wody (jednocześnie można odkręcić kilka kranów bez wyraźnego spadku stumienia wody), natomiest układ mocniejszy kocioł 2f z zasobnikiem 50-60 l jest w stanie wyprodukować więcej ciepłej wody w dłuższym okresie czasu np. w ciagu godziny.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał KW100
    ten vaillant aqua cośtam dwufunkcyjny wiszący z wbudowanym zasobnikiem 20 litrów kosztuje ponad 5 kawałków o którym tu pisała pewna forumowiczka
    w tej cenie mozna miec jednofunkcyjny z zasobnikiem 100 litrów i cyrkulację ! Kurcze sam juz nie wiem
    Ta cena Vaillanta przy ofercie jaką dostałem od Viesmann, to bułka z masłem. Tamci to dopiero pojechali....

    Cytat Napisał andre59
    I tu jest cały problem z wyborem,
    za te same pieniądze można kupić kotły w róznym układzie.
    wiszący kocioł 2f ze zintegrowanym zasobnikiem zajmuje mało miejsca a pod względem funkcjonalności niewiele odbiega od kotła 1f z osobnym zasobnikiem o wiekszej pojemności.
    Jest jeszcze jeden niuans obu systemów:
    kocioł 2f z zasobnikiem ze względu na niewielką jego pojemność po paru minutach puszczania ciepłej wody zaczyna grzać tę wodę przepływowo, dlatego ma odpowiednio dużą moc (24-28 kw, a nawet więcej).
    Zaletą tego układu jest to, że praktycznie nigdy nie brakuje ciepłej wody. Po napełnieniu jednej wanny można natychmiast napełniać następną co przy kotle 1f z osobnym zasobnikiem ale o zazwyczaj mniejszej mocy (np.12kw) nie zawsze jest możliwe.
    Układ słabszy kocioł 1f+zasobnik 120-150l zazwyczaj ma większą wydajność początkową ciepłej wody (jednocześnie można odkręcić kilka kranów bez wyraźnego spadku stumienia wody), natomiest układ mocniejszy kocioł 2f z zasobnikiem 50-60 l jest w stanie wyprodukować więcej ciepłej wody w dłuższym okresie czasu np. w ciagu godziny.
    Wszystko prawda, tylko kto odkręci wszystkie krany z ciepłą wodą na godzinę czasu. Mnie nie do końca martwi to, w jakim czasie gorąca woda zacznie lecieć z kranu, bo przy obu wariantach może być podobnie, tylko które z rozwiązań będzie bardziej ekonomiczmne w użytkowaniu. Wydaje się, że skoro 2f podtrzumuje w gotoosci tylko 20-30 litrów wody, powinien być tańszy w eksploatacji. Ale jeżeli woda opuści mały zasobnik, piec daje nieźle czadu.
    Tu była reklama.

  16. #16

    Domyślnie

    ...dorzuce jeszcze dwa grosze. Spośród jakich marek wybieracie?
    Ja mam następującą listę:

    Termet
    Junkers
    Vaillant
    Beretta
    De Detrich
    Buderus
    Viessmann
    Brötje
    Immergas
    Wolf

    (kolejność przypadkowa)
    Tu była reklama.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marzin
    Cytat Napisał KW100
    ten vaillant aqua cośtam dwufunkcyjny wiszący z wbudowanym zasobnikiem 20 litrów kosztuje ponad 5 kawałków o którym tu pisała pewna forumowiczka
    w tej cenie mozna miec jednofunkcyjny z zasobnikiem 100 litrów i cyrkulację ! Kurcze sam juz nie wiem
    Ta cena Vaillanta przy ofercie jaką dostałem od Viesmann, to bułka z masłem. Tamci to dopiero pojechali....

    Cytat Napisał andre59
    I tu jest cały problem z wyborem,
    za te same pieniądze można kupić kotły w róznym układzie.
    wiszący kocioł 2f ze zintegrowanym zasobnikiem zajmuje mało miejsca a pod względem funkcjonalności niewiele odbiega od kotła 1f z osobnym zasobnikiem o wiekszej pojemności.
    Jest jeszcze jeden niuans obu systemów:
    kocioł 2f z zasobnikiem ze względu na niewielką jego pojemność po paru minutach puszczania ciepłej wody zaczyna grzać tę wodę przepływowo, dlatego ma odpowiednio dużą moc (24-28 kw, a nawet więcej).
    Zaletą tego układu jest to, że praktycznie nigdy nie brakuje ciepłej wody. Po napełnieniu jednej wanny można natychmiast napełniać następną co przy kotle 1f z osobnym zasobnikiem ale o zazwyczaj mniejszej mocy (np.12kw) nie zawsze jest możliwe.
    Układ słabszy kocioł 1f+zasobnik 120-150l zazwyczaj ma większą wydajność początkową ciepłej wody (jednocześnie można odkręcić kilka kranów bez wyraźnego spadku stumienia wody), natomiest układ mocniejszy kocioł 2f z zasobnikiem 50-60 l jest w stanie wyprodukować więcej ciepłej wody w dłuższym okresie czasu np. w ciagu godziny.
    Wszystko prawda, tylko kto odkręci wszystkie krany z ciepłą wodą na godzinę czasu. Mnie nie do końca martwi to, w jakim czasie gorąca woda zacznie lecieć z kranu, bo przy obu wariantach może być podobnie, tylko które z rozwiązań będzie bardziej ekonomiczmne w użytkowaniu. Wydaje się, że skoro 2f podtrzumuje w gotoosci tylko 20-30 litrów wody, powinien być tańszy w eksploatacji. Ale jeżeli woda opuści mały zasobnik, piec daje nieźle czadu.
    No daje czadu, pełną mocą,
    ale za to szybciej wodę podgrzewa.
    Wydaje mi się, że nie ma co dywagować, które rozwiązanie jest tańsze w eksploatacji, podejrzewam, że różnice są niewielkie o ile wogóle są.
    Obojętnie jaki układ, 2f z małym zasobnikiem czy 1f z większym zasobnikiem, zastosujesz i tak zużycie ciepłej wody będzie na jednakowym poziomie.
    Istotne jest to, że układ z zasobnikiem pozwala zaoszczędzić sporo wdy w porównaniu z układem bez jakiekokolwiek zasobnika.
    Niestety odbywa się to kosztem większego zużycia gazu.
    Jak Andre, Zosia-samosia, dom budował.
    Komentarze.
    punkt widzenia zależy od kąta patrzenia

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KW100

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał anna99

    Z tego, co sie doczytałam, to atmomaxy to są piece dwufunkcyjne z przepływową funkcją podgrzewania ciepłej wody czyli BEZ zasobnika. Ale z ciepłym startem.
    Kurcze, myślałem ,że funkcja ciepły start bierze się stąd właśnie, że jest jakiś zasobnik
    A co to w takim razie myślicie o tym http://www.allegro.pl/item158409546_...us_200_5_.html
    jes tam w opisie hasło: wtórny wymienni ciepła

    o co z tym chodzi ?

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    KW100

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    188
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał andre59
    Wydaje mi się, że nie ma co dywagować, które rozwiązanie jest tańsze w eksploatacji, podejrzewam, że różnice są niewielkie o ile wogóle są.
    Obojętnie jaki układ, 2f z małym zasobnikiem czy 1f z większym zasobnikiem, zastosujesz i tak zużycie ciepłej wody będzie na jednakowym poziomie.
    Istotne jest to, że układ z zasobnikiem pozwala zaoszczędzić sporo wdy w porównaniu z układem bez jakiekokolwiek zasobnika.
    Niestety odbywa się to kosztem większego zużycia gazu.
    No właśnie to chciałem się dowiedzieć, czy z zasobnikiem czy bez zasobnika zużywa więcej gazu. Dla mnie to jest właśnie decydujące o ekonomiczności eksploatacji. O czas uzyskania ciepłej wody raczej się nie martwię bo jak pisałem od pieca do łazienki jest bardzo blisko, dużo zimnej wobec tego nie zleci niepotrzebnie. Tak myślę.

  20. #20

    Domyślnie

    Czyli co: piec jedno czy dwu funkcyjny z zasobnikiem będzie miał podobne zuzycie gazu, a bez zasobnika większe niż ci dwaj...
    Tu była reklama.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony