dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Graczyk

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Posty
    941
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    78

    Domyślnie Jak najlepiej mocować przewody pod tynkiem?

    Witam
    Właśnie wybieram ekipy na elektrykę i jedna z tych które mi się podobała proponuje mocowanie przewodów za pomoca aluminiowych opasek i gwoździka wbijanego w ścianę. Przewody YDYP.
    Ściana to Ytong a planowany tynk to maszynowy gipsowy czy to ORTH czy Knauf około 1 cm.
    Kolega który prawie kończy przestrzegał mnie przed takim mocowaniem niemniej nie mówił specjalnie dlaczego. Jego ekipa robiła na klej.
    Dlatego tez pytanie o jakość takiego mocowania. Czy nie wychodzą jakieś rdzawe zacieki, czy przewód nieskruszeje w tym miejscu? Podpowiedzcie cos proszę.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie mocowali na opaski plastikowe z ząbkami.Paczka 100 szt ok 6zł

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Paski aluminiowe to całkowicie poprawne wykonanie instalacji. Tylko gwoździki powinny być przynajmniej ocynk.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar pawelurb
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Posty
    2.369
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    30

    Domyślnie

    u mnjie mocowali na gips budowlany taki zwykły na placki , i było ok, tynkarze zadowoleni, też tynk maszynowy gipsowy. a do podłogi do chudziaka mocowali tymi właśnie paskami metalowymi na sufitach przy lampach i zakończeniach przewodów kołeczek szybkiego montażu i drut miedziany ( kawałek przewodu poprostu

  5. #5

    Domyślnie

    Mocowanie instalacji elektrycznej za pomocą kleju jest bezpieczniejsze dla samej instalacji niż mocowanie na paski, a to z tego względu że podczas zbyt mocnego zasiśnięcia paska aluminiowego przewód moze ulec uszkodzeniu. Przy kleju takiego ryzyka raczej nie ma.

    Szczególnie podatne na uszkodzenia w przypadku stosowania pasków aluminiowych są przewody od alarmów, telefonów, czy domofonów. Przy zwykłych przewodach elektrycznych YDYp ryzyko uszkodzenia jest raczej minimalne.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Bez przesady z tymi uszkodzeniami, trzeba by chyba młotkiem walić z całej siły. Ktoś rozumny wie jak sie obejść z mocowaniem kabli. Klej jest dobry w przypadku kabli alarmowych. Jeżeli chodzi o itong to może byc problem z klejem, bo nie bardzo się klei do itonga. Ogólnie jak powierzchnia jest chropowata i zapylona to z klejem sa kłopoty.
    Inna kwestia do decyzja odnośnie kładzenia kabli na itongu. To materiał dośc równy, więc ściana jak dobrze postawiona powinna być równa, a co za tym idzie tynkarz położy cienko tynk tylko zakrywając kable. Później sa kłopoty bo po pomalowaniu ściany w krótkim czasie wychodzą ciemniejsze ślady w miejscach gdzie przebiegają kabelki.
    Itong jest na tyle miękki, że porponowałbym zrobienie bruzd i zatynkowanie w nich kabli nie stosując gpsu budowlanego (czyli szybkowiążącego) bo efekt wizualny później będzie taki sam. To widać na ścianach pomalowanych na kolor, białe prawie nie maja tego efektu.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofh
    Później sa kłopoty bo po pomalowaniu ściany w krótkim czasie wychodzą ciemniejsze ślady w miejscach gdzie przebiegają kabelki.
    Potwierdzam, tam gdzie nie robiłem bruzd wyszły mi ciemne ślady. To prawdopodobnie kondensująca na izolacji para wodna.
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  8. #8

    Domyślnie

    5 miniut temu wyszedł z m firmy Pan który robi instalacje elektryczne, alarmowe, tv itp.
    no to ja do niego jak pan to robi ...
    odpowiedz : najłatwiejsza, najszybsza i bezpieczna metoda to GLU-GUN na to potem packi gipsowe dla pewnosci że nic nie odpadnie - gość z branzy wiec yyk ... wie co mowi
    tylko ta cena za punkt

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaczorek.
    5 miniut temu wyszedł z m firmy Pan który robi instalacje elektryczne, alarmowe, tv itp.
    no to ja do niego jak pan to robi ...
    odpowiedz : najłatwiejsza, najszybsza i bezpieczna metoda to GLU-GUN na to potem packi gipsowe dla pewnosci że nic nie odpadnie - gość z branzy wiec yyk ... wie co mowi
    tylko ta cena za punkt
    Od wie swoje, zrobi kabelki, weźmie pieniądze i po sprawie. Ty zostaniesz z problemem, który wyjdziejak zamieszkasz i urządzisz dom. Kolejne malowanie nie nie daje tzn. pomaga na krótko. Taki sam problem jest jak się kable zaklei gipsem budowlanym. Tak mam bo o tym zapomniałem jak po zrobieniu tynków na gotowo trzea było podciągnąć kabelek. Wprawdzie na zewnątrz jest cekol ale i tak ciemna bruzda pozostała na ścianie. Myślę, że przed następnym malowaniem pociągnę ściane w tym miejscu jakąś farbą olejna lub czymś podobnym.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofh
    Cytat Napisał kaczorek.
    5 miniut temu wyszedł z m firmy Pan który robi instalacje elektryczne, alarmowe, tv itp.
    no to ja do niego jak pan to robi ...
    odpowiedz : najłatwiejsza, najszybsza i bezpieczna metoda to GLU-GUN na to potem packi gipsowe dla pewnosci że nic nie odpadnie - gość z branzy wiec yyk ... wie co mowi
    tylko ta cena za punkt
    Od wie swoje, zrobi kabelki, weźmie pieniądze i po sprawie. Ty zostaniesz z problemem, który wyjdziejak zamieszkasz i urządzisz dom. Kolejne malowanie nie nie daje tzn. pomaga na krótko. Taki sam problem jest jak się kable zaklei gipsem budowlanym. Tak mam bo o tym zapomniałem jak po zrobieniu tynków na gotowo trzea było podciągnąć kabelek. Wprawdzie na zewnątrz jest cekol ale i tak ciemna bruzda pozostała na ścianie. Myślę, że przed następnym malowaniem pociągnę ściane w tym miejscu jakąś farbą olejna lub czymś podobnym.
    ykk... ale o so chosi jaki problem ? i ja nie napisałem ze ten Pan cos u mnie robi...
    napisz prosze o jaki problem chodzi ? o te ciemniejsze plamy ?
    to słyszałem ale tylko o tynku gipsowym ja planuje tynk tradycyjny

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony