dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Świerki serbskie -jak fajnie wykonac takie ogrodzenie

    Witam .
    Marzy mi sie ogrodzic dziłkę za 3 stron świata od wschodu,południa i zachodu świerkami serbskimi .Bardzo zależy mi aby odgrodzic sie od sasiadów .Jednak aby takie ogrodzenie nie było takie nudne chciała bym aby cos przed lub medzy tymi świerkami rosło i wypełniało świerkowe ogrodzenie .Myslałam o świerkach srebnych i jakiś tujach ....Nie znam sie na tym Ale przegladam forum bardzo dlugo i nie spodkalam sie z takim ogrodzeniem na zdjęciach .

    Glebe mam podobno kwśną rosnie skrzyp polny ,gliny piaszczyste i gline.Kategoria gleby III i tyle potrafie powiedziec na ten temat .
    Prosze o radę jak to zrobic by było fajnie działka 30m x30 m dom usadowiony w rogu działki przy ścianie wschód północ .

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marius37
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    puszcza darżlubska, prawie
    Posty
    252

    Domyślnie

    całkie fajny pomysł - mam takiego jednego - rośnie szybko i bezproblemowo a zawsze cos innego niz tuje i takie tam - może tez skorzystam z twojego pomysłu chociaż nie w takiej skali
    --------------------
    pozdrowienia
    Mariusz

  3. #3

    Domyślnie

    Znalazłam coś takiego tylko
    Co posadzic przed lub pomiedzy ?
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Marzy mi sie ogrodzic dziłkę za 3 stron świata od wschodu,południa i zachodu świerkami serbskimi
    Myśle, że działka jakby trochę mała (30 x 30 metrów) na obsadzenie jej z trzech stron świerkiem serbskim.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    Marzy mi sie ogrodzic dziłkę za 3 stron świata od wschodu,południa i zachodu świerkami serbskimi
    Myśle, że działka jakby trochę mała (30 x 30 metrów) na obsadzenie jej z trzech stron świerkiem serbskim.
    ..
    Ojej ... Jestem w stanie odpuścić wschodnią granice .Ale granica zachód ,południe musi byc obsadzona

  6. #6

    Domyślnie

    No właśnie tuje są o tyle lepsze że nie ma luk, no ale kwestia gostu. Świerk serbski do konca życia utrzymuje dolne gałęzie i to jest jego plus. Między nie to już raczej nic nie wciskaj, raczej z przodu. A co? Piękne kwitnące krzewy

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Douger
    No właśnie tuje są o tyle lepsze że nie ma luk, no ale kwestia gostu. Świerk serbski do konca życia utrzymuje dolne gałęzie i to jest jego plus. Między nie to już raczej nic nie wciskaj, raczej z przodu. A co? Piękne kwitnące krzewy
    dokładnie pomyślałam o tym samym: forsycja, jasminoiec, rodoodendrony,krzewuszka, berberys thunberga red pillar ... będzie kolorowo przez cały rok

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sylwia33
    Ojej ... Jestem w stanie odpuścić wschodnią granice .Ale granica zachód ,południe musi byc obsadzona
    Czy po to aby odsłonić działkę na działanie mroźnych wschodnich wiatrów?
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    Ja proponuje jednak zrezygnować ze ścian świerkowych,na rzecz gromad świerkowych. Tzn. też wzdłuż ogrodzenia, ale nie wzdłuż całych ścian, tylko np. 2 sztuki na ścianie, 3-4 sztuki w rogu, może jeszcze 1-2 sztuki na drugiej ścianie. Możesz je posadzić gęsciej niz na zdjęciu, serbskie mozna sadzić nawet co 1 metr, wtedy będą szczelne. A resztę ścian granicy wypełnij krzewami. Moim zdaniem sadzenie innych świerków, a szczególnie srebrnych= sztywnych to nie dobry pomysł- trzeba pozwolic żeby serbskie były dominantą w tej kompozycji i nic z nimi nie konkurowało ( do tego inny świerk to coś trochę podobnego, ale innego-słaby efekt). Proponuję krzewy najlepiej lisciaste, które dodadzą dynamiki ogrodowi, uplastycznią tą ścianę- np.kaliny, irgi pomarszczone, ogniki ( te są zimozielone, ale posadź je nie od strony wschodnich wiatrów), może berberysy, krzewuszki, hortensje, jaśmin. Z iglastych można cisy w odmianach kolumnowych, tuje też można. To są propozycje, nie sadź wszystkiego z tego, tylko wybierz i posadź też grupami. Stosuj powtórzenia tych samych gatunków. Lepiej mniej gatunków nią zbyt wiele. Wyjdzie Ci tak fajny ogród, ciekawe zamknięcie, a nie zmniejszysz przestrzeni wysokimi ścianami świerków z 3 stron.
    REKLAMA

  10. #10

    Domyślnie

    Witam.
    Czy odległości między świerkami SERBSKIMI co 2m będzie ok ? nie chce robić mega zasłony, prześwity mogą być...


  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Świerk możesz potraktować jako roślinę na żywopłot strzyżony i ciąć. Ale pomyśl też o sasiadach - czy im nie będa te świerki przeszkadzać.

  12. #12

    Domyślnie

    Mi się wydaje że dwa m to za mało , mam posadzone co 3,5 m i mocno się złączyły, ale na to potrzeba z 5-8 lat, jutro zrobię zdjęcia

  13. #13

    Domyślnie

    i gdzie te foto ?

  14. #14

    Domyślnie

    Hurrra udało się Elfir - dzięki

    Ostatnio edytowane przez duduś ; 21-02-2015 o 17:18

  15. #15

  16. #16

    Domyślnie

    Tutaj wypadło jedno drzewko i widać jaka jest przerwa , myslę że ok 3- 3.5 m


    Ostatnio edytowane przez duduś ; 21-02-2015 o 17:20

  17. #17

  18. #18

    Domyślnie

    Witaj , jak tam decyzje ? , przydały się poglądowe zdjęcia?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał duduś Zobacz post
    Witaj , jak tam decyzje ? , przydały się poglądowe zdjęcia?
    To są świerki serbskie, czy srebrne. Serbskie są chyba bardziej wąskie.

  20. #20

    Domyślnie

    moje są srebrne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony