dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 121

Temat: Wierzba!

  1. #21

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Ale macie farta, właśnie realizuję projekt rządowy dotyczący roślin energetycznych. Jeśli chcecie (mam w doświadczeniach już kilka fajnych roślin) mogę poopowiadać coś niecoś o nich

    Zacznijmy o żywopłotów z wierzby. I owszem wierzba nadaje się ale.....ma duże wymagania wodne więc nie wszędzie będzie tak szybko rosła. Owszem trzeba to ciąć i nawet intensywniej niż inne żywopłoty. Ważne jest aby kupić zrzezy (te patyczki do posadzenia) z pewnego żródła. Była historia ze pewna firma handlująca na allegro i nie tylko, sprzedawała owszem wierzbę wyciętą z rowu a nie wierzbę wiciową. A wtedy jest mierny efekt. W Polsce mamy ponad 35 gatunków wierzb dzikorosnących więc o pomyłkę łatwo.
    Co do przydatności na opał to niestey są dość cienkie patyki ale na podpałkę czy na ognisko się nadaje. Problemem może być rozrastanie się krzewów i potem pewne trudności z ewentualnym wurugowaniem. Ze względu na szubki wzrost można raz poraz wyciąć do zera i odnowić żywopłot.

  3. #23

    Domyślnie

    jeszcze
    www.bramptonwillows.co.uk

    ja też coś próbuję się wywiedzieć, ale polskie strony bardzo skromne. Czy ktoś wie jaka wierzba najlepsza w bardziej suche miejsca, wzgórza? itd. ja myślę, że iwa czy tak?

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Ale macie farta, .......
    Zacznijmy o żywopłotów z wierzby. I owszem wierzba nadaje się ale.....ma duże wymagania wodne więc nie wszędzie będzie tak szybko rosła.....
    Wciornastek.. z nieba mi spadasz podaj gatunek wierzby która ma jaknajwiększe wymagania wodne, bardzo mi na tym zależy.
    Najchętniej bym posadził rośliny które przyczyniły sie do powstania Sahary.
    Pozdrawiam.
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Cytat Napisał Wciornastek
    Ale macie farta, .......
    Zacznijmy o żywopłotów z wierzby. I owszem wierzba nadaje się ale.....ma duże wymagania wodne więc nie wszędzie będzie tak szybko rosła.....
    Wciornastek.. z nieba mi spadasz podaj gatunek wierzby która ma jaknajwiększe wymagania wodne, bardzo mi na tym zależy.
    Najchętniej bym posadził rośliny które przyczyniły sie do powstania Sahary.
    Pozdrawiam.
    Hmm... powiedzmy że nasza znajoma wierzba wiciowa, a do tego wierzba dobrze znana iwa. Wszystkie wierzby świetnie dają sobie radę na wilgotnych i podmokłych terenach, ale oczywiście nie mogą na okrągły rok być w wodzie po kolana. A do czego ta wierzba ma służyć. Bo chyba nie do osuszania terenu to nie taki tok rozumowania

  6. #26

    Domyślnie

    No właśnie Wciornastek - ja mam różne działki do obsadzenia (trzy) pierwsza - dużo wody - myślałam o wierzbie laurowej, (to się chyba nazywa pięciopręcikowa, wiem, że rośnie na mokradłach) tylko mam problem z nabyciem zrzezów, druga działka to stok i dziko rośnie tam głównie iwa i trochę purpurowej.Jest dość sucho choć nie tak bardzo (Podhale)
    HELP!!. Co z tą iwą, bo już trochę patyków nacięłam na "słupki" a pomiędzy to zamyślałam dać takiej czy innej odmiany patyczki czy witki.

  7. #27

    Domyślnie

    Najlepiej gdyby jednocześnie osuszała.
    Warunki wodne mam doskonałe dlatego pozostaje sie cieszyć z szybkiego przyrostu.
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maria Dobrzańska
    No właśnie Wciornastek - ja mam różne działki do obsadzenia (trzy) pierwsza - dużo wody - myślałam o wierzbie laurowej, (to się chyba nazywa pięciopręcikowa, wiem, że rośnie na mokradłach) tylko mam problem z nabyciem zrzezów, druga działka to stok i dziko rośnie tam głównie iwa i trochę purpurowej.Jest dość sucho choć nie tak bardzo (Podhale)
    HELP!!. Co z tą iwą, bo już trochę patyków nacięłam na "słupki" a pomiędzy to zamyślałam dać takiej czy innej odmiany patyczki czy witki.
    Kochani ale sprecyzujcie w jakim celu chcecie nasadzić wierzbę. czy jako ozdobę, czy żywopłot czy na opał itp.
    Ale tak generalnie to wierzba iwa teoretycznie przetrzyma wszystko.
    Ale do tych pozostałych celi tj. żywopłot czy energia to najlepsza jest wierzba wiciowa. I dalej na jedno pole należy sadzić różne klony tej wierzby. Wtedy zapewnimy sobie większe powodzenie przy założeniu plantacji.
    Na Podhalu z tego co wiem to jest coś niecoś już rożnych producent
    • w wierzby energ. a najlepiej zwrócić się do ludzi z AR Kraków wtedy podadzą pewne żroła zrzezów.

  9. #29
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Najlepiej gdyby jednocześnie osuszała.
    Warunki wodne mam doskonałe dlatego pozostaje sie cieszyć z szybkiego przyrostu.
    To osuszanie może być złudne. Ale wysoki poziom wód gruntowych sprzyja i będą ładne przyrosty.

  10. #30

    Domyślnie

    Wciornastek - wielkie dzięki za odzew, ja myślę o żywopłocie, ale bez wielkich pretensji. Iwa by mnie zadowalała - mieszkam w dolinie potoku i wierzby dookoła jest od groma, ja nacięłam już trochę purpurowej i kruchej. Zasadniczy zrąb chciałam zrobić jednak z iwy, bo wydaje mi się pancerna. Ktoś mnie jednak ostudził, że nie "pójdzie" z patyków.
    Wypatrzyłam taki płot na www. bramptonwillow.co.uk zakładka in situ fencing, tylko ja chciałabym ażurowy żywopłot, a nie taki gęsto pleciony, ale to już dalsza bajka.
    Ponoć niezła jest też brzoza, muszę jeszcze i za tym się rozejrzeć, ale to trzeba chyba nie patyki tylko sadzonki.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Ale macie farta, właśnie realizuję projekt rządowy dotyczący roślin energetycznych. Jeśli chcecie (mam w doświadczeniach już kilka fajnych roślin) mogę poopowiadać coś niecoś o nich
    Opowiadaj opowiadaj. Szczególnie o tych gatunkach...


    Cytat Napisał Wciornastek
    I owszem wierzba nadaje się ale.....ma duże wymagania wodne więc nie wszędzie będzie tak szybko rosła.
    Ja mam do ogrodzenia rów z wodą. Nie moge ogrodzenia odsunąć za bardzo od tego rowu, dlatego mnie ta wierzba tak zainteresowała. Jestem przekonana, ze będzie rosła świetnie. Jedyne co mnie martwi to:
    1. Nasłonecznienie (teren jest raczej zacieniony)
    2. Rozrastanie się (wolałabym coś co nie rozkrzewia się za bardzo)
    3. Rośnięcie wzwyż (chciałabym płotek 1.7 - 2 metrów)

    Jak szybko pędy wierzby grubieją ?
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  12. #32
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maria Dobrzańska
    Ponoć niezła jest też brzoza, muszę jeszcze i za tym się rozejrzeć, ale to trzeba chyba nie patyki tylko sadzonki.
    Niezła jest też akacja i topola. Pomyśl o akacji te mają mniesze wymagania wodne do tego mają kolce tak że płot nie do przebicia

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Gatunki które mam na tapecie to ślazowiec (malwa ) pensylwańska, miskat olbrzymi, palczatka gerarda, róża bezkolcowa, topinambur i oczywiście wierzba

    Cytat Napisał "JoShi
    Ja mam do ogrodzenia rów z wodą. Nie moge ogrodzenia odsunąć za bardzo od tego rowu, dlatego mnie ta wierzba tak zainteresowała. Jestem przekonana, ze będzie rosła świetnie. Jedyne co mnie martwi to:
    1. Nasłonecznienie (teren jest raczej zacieniony)
    2. Rozrastanie się (wolałabym coś co nie rozkrzewia się za bardzo)
    3. Rośnięcie wzwyż (chciałabym płotek 1.7 - 2 metrów)

    Jak szybko pędy wierzby grubieją ?
    W cieniu będzie wolniej rosła i początkowo może troszku być kiepska ale jeśli zadbasz o odchwaszczanie powinna sobie dać radę. Rozrasta się ale nie jakoś kosmicznie ale musisz liczyć ze do 1 metra to dojdzie szerokości spokojnie. Rośnie zastraszająco szybko nawet 4-5 metrów na dobrej ziemi w roku. Przeciętnie ok 3m. Trzeba ciąć ale wtedy się mocno rozgałęzia.
    Co do grubości to w ciągu trzech lat ma grubośc +/- 10 cm. Najczęściej jednak mniej. Gęsto posadzona ma cienkie pędy.

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    W cieniu będzie wolniej rosła i początkowo może troszku być kiepska ale jeśli zadbasz o odchwaszczanie powinna sobie dać radę. Rozrasta się ale nie jakoś kosmicznie ale musisz liczyć ze do 1 metra to dojdzie szerokości spokojnie. Rośnie zastraszająco szybko nawet 4-5 metrów na dobrej ziemi w roku. Przeciętnie ok 3m. Trzeba ciąć ale wtedy się mocno rozgałęzia.
    Co do grubości to w ciągu trzech lat ma grubośc +/- 10 cm. Najczęściej jednak mniej. Gęsto posadzona ma cienkie pędy.
    Wszystko pięknie, ale o której wierzbie teraz piszesz? Troszke się pogubiłam.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    Cytat Napisał Wciornastek
    W cieniu będzie wolniej rosła i początkowo może troszku być kiepska ale jeśli zadbasz o odchwaszczanie powinna sobie dać radę. Rozrasta się ale nie jakoś kosmicznie ale musisz liczyć ze do 1 metra to dojdzie szerokości spokojnie. Rośnie zastraszająco szybko nawet 4-5 metrów na dobrej ziemi w roku. Przeciętnie ok 3m. Trzeba ciąć ale wtedy się mocno rozgałęzia.
    Co do grubości to w ciągu trzech lat ma grubośc +/- 10 cm. Najczęściej jednak mniej. Gęsto posadzona ma cienkie pędy.
    Wszystko pięknie, ale o której wierzbie teraz piszesz? Troszke się pogubiłam.
    Oczywiście o tzw. energetycznej tj. wiciowej. Te wszystkie obrazki z żywopłotami powyżej są zrobione wlaśnie z tej wierzby

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    A co z wikliną ?
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  17. #37

    Domyślnie

    Witam , ja zamierzam zrobić sobie taki płotek , kupiłem nawet już sadzonki z allegro . Mam nadzieję że będą dobre , sprawdzę to wkładając kilka pędów do wody . Jak puszczą korzenie to będzie oznaczało że jest ok , a czy dobry gatunek to okaże się niestety później
    Ziemia jest dość żyzna , bynajmniej zielsko rośnie jak jasna ..... , nawet w upały .
    Wody gruntowe na wysokości ok 1,50 m . Pod humusem sam piasek .
    Trzeba będzie działeczkę przeorać , odchwaścić i posadzić wierzbę .
    Kiedy najlepiej ją posadzić ?

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    A co z wikliną ?
    Na dobrš sprawę to wierzby które nazywamy wilkinš to również klony wierzby wiciowej ale wyselekcjonowone pod kštem wilkiniarstwa. Wœród używanych w wilkiniarstwie sš też klony wierzby purpurowej.


    Nawiasem mówišc żeby wytłumaczyć zamiesznie wokół wierzbowych gatunków trzeba powiedzieć że nawet nasi botanicy majš nieraz trudnoœć z okreœleniem tego. Zwišzane jest to z tym że wierzby mogš się miedzy-gatunkowo krzyżować. To taki fenomen przyrodniczy doœć ciekawy pod względem genetycznym. Dlatego mówišc o wierzbach użytkowanych na energetyczne czy wikliniarskie lub nawet ozdobne lepiej operować pojęciem klonu lub w przypadku wierzb ozdobnych wystarczy nawet odmiana.

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Cytat Napisał JoShi
    A co z wikliną ?
    Na dobrš sprawę to wierzby które nazywamy wilkinš to również klony wierzby wiciowej ale wyselekcjonowone pod kštem wilkiniarstwa. W�ród używanych w wilkiniarstwie sš też klony wierzby purpurowej.
    Właśnie o wierzbę purpurowa mi chodziło
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Gatunki które mam na tapecie to ślazowiec (malwa ) pensylwańska, miskat olbrzymi, palczatka gerarda, róża bezkolcowa, topinambur i oczywiście wierzba
    Wciornastku,
    Nie sądziłem, że ten miskant olbrzymi może być roślina energetyczną. Miałem właśnie go nabyć jako trawę ozdobna do mojego skalniaka.
    I ten topinambur, z fotografii odszukanej w internecie wygląda, że ja go mam u siebie w ogrodzie. Nie wiem czy to ten, ale rozrasta się niesamowicie jak mu się stworzy dogodne warunki. Nawiasem mówiąc ładnie kwitnie późną jesienią. Jeszcze ta palczatka mnie trochę zainteresowała, ale niestety nie mogę nigdzie znaleźć jej foto.

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony