dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 121

Temat: Wierzba!

  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał bluszczyk
    Cytat Napisał Wciornastek
    Gatunki które mam na tapecie to ślazowiec (malwa ) pensylwańska, miskat olbrzymi, palczatka gerarda, róża bezkolcowa, topinambur i oczywiście wierzba
    Wciornastku,
    Nie sądziłem, że ten miskant olbrzymi może być roślina energetyczną. Miałem właśnie go nabyć jako trawę ozdobna do mojego skalniaka.
    I ten topinambur, z fotografii odszukanej w internecie wygląda, że ja go mam u siebie w ogrodzie. Nie wiem czy to ten, ale rozrasta się niesamowicie jak mu się stworzy dogodne warunki. Nawiasem mówiąc ładnie kwitnie późną jesienią. Jeszcze ta palczatka mnie trochę zainteresowała, ale niestety nie mogę nigdzie znaleźć jej foto.
    Wszystko się zgadza miskant jest sprzedawany jako ozdobna. Ale naogół nie jest to miskant olbrzymi ale miskant cukrowy lub chiński. Ma takie pióropuszowe wiechy bardzo ozdobniaste. Poszukaj też pt. zibra grass to też ozdobny miskant. Miskant olbrzymi jest mieszńcem i rośnie jak ch...ra dlatego można z niego z powodzeniem produkować pellet czy brukiety. Z kolei topinambur to rzeczywiście niezły chwast. A czy wiesz że ma bulwy i to bardzo smakowite. Co do palczatki wejdż na stronki ogrodu botanicznego w Bydgoszczy.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    A czy wiesz że ma bulwy i to bardzo smakowite. Co do palczatki wejdż na stronki ogrodu botanicznego w Bydgoszczy.
    Jakiegoś małego miskanta mam już w swojej kolekcji i znalazłem w końcu zdjęcia palczatki gerarda. Trochę mnie rozczarowała swoim pokrojem, nie wiem czy można ją zaliczyć do traw ozdobnych. Obawiam się wprowadzania do ogrodu roślin szybko rozrastających się, okropnie nie lubię plewienia. Ten mój ala słonecznik gęsto się ukorzenia, ale po Twoich wyjaśnieniach zaczynam mieć wątpliwości czy pochwaliłem się tym topinamburem. Tych bulw jakoś nie widziałem ...
    Ale jeżeli ma bulwy i są smakowite to nie omieszkam kiedyś posadzić na próbę i je wypróbować. Wpierw muszę gdzieś zdobyć sadzonki.

  3. #43
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Może było kiepskie zdjątko, palczatka też ładniusia. A co do topinambura to inaczej słonecznik bulwiasty. I te bulwy są pod ziemią. Wyrwij teraz kawałek Twojego i będziesz od razu wiedzieć. Wiosną jak ruszy to bulwy zaczną znikać bo z nich czerpie pożywienie na start. A znajdziesz tego chwasta na wielu ugorach. Bulwy zawierają dużo inuliny. Można je ugotować jak szparagi. Jako dzieciak wykopywaliśmy jesienią bulwy i piekliśmy je na ognisku jak ziemniaki. Pycha bo słodkie.

  4. #44

    Domyślnie

    Jak zdążę dzisiaj przez zmierzchem dotrzeć do domu to z ciekawości ukopie, może cos znajdę. A tu można poczytać o tej inulinie http://www.xorceria.com/ogloszenia/i...prebiotyk.html.
    Przyznam się, że słabo znałem ten temat. Dzięki za mały wykład.

  5. #45

    Domyślnie

    do Wciornastka - proszę napisz mi czy masz jakieś pojęcie nt. iwy. Jak już pisałam poprzednio, chcę właśnie nabić patyki - słupki z tejże wierzby, bo rośnie dziko w pobliżu miejsca planowanego ogrodzenia -żywopłotu. Jak wspominałam miejsce nie jest bardzo, mokre bo to stok. Niemniej w pobliżu rośnie iwa i jakieś mieszańce, których nie potrafię zidetyfikować. Ponadto gdzieś czytałam, że iwa niezabardzo idzie z patyków. Nie wiem co zrobić, bo planuję kilkaset metrów tegoż płotu i szkoda mi roboty na marne. Wiem, że niezależnie od wszystkiego i tak może to nie wyjść przy suszy jak w zeszłym roku, ale to już inna przyczyna niepowodzenia.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał GACUŚ










    A czy ktoś z Was może plótł takie ładne tunrle do przechodzenia. jak widzę tam jest posadzone więcej niż jeden patyk> strasznie mnie to intryguje.
    CHCESZ BYĆ SZCZĘŚLIWYM CZŁOWIEKIEM ZOSTAŃ OGRODNIKIEM.

  7. #47

    Domyślnie

    Ja też kupiłam już witki - sadzę w tym tygodniu jak czas dopisze. Czy ktoś wie co ile powinno sie nasadzać wierzby, żeby płot był w miare gęsty ale nie za gęsty ? Witki u podstawy mają średnicę jakieś 2 - 2,5 cm.
    Wybudowac dom i nie kipnąc z głodu to dopiero sztuka

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał agiszonek
    Ja też kupiłam już witki - sadzę w tym tygodniu jak czas dopisze. Czy ktoś wie co ile powinno sie nasadzać wierzby, żeby płot był w miare gęsty ale nie za gęsty ? Witki u podstawy mają średnicę jakieś 2 - 2,5 cm.
    Witam
    Grube masz te witki od 2 cm do 2,5 cm a jaką mają grubość ?
    Coś mi się wydaje że kupiłaś te długie ok 2,5m .
    Ja kupowałem te krótkie o długości 25 cm i najgrubsze mam ok 1 cm
    W jakiej odległości sadzić to niestety na 100% nie wiem ale wydaje mi się że długie witki w odległościach ok 15cm do 20cm a krótkie w odległościach od 20cm do max 30 cm w zależności od przewidywanej ilości wypuszczenia pędów .
    Ale to jest tylko moja opinia .Może ktoś inny lepiej doradzi .
    Pozdrawiam

  9. #49
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    paullina

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    114
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał agiszonek
    Ja też kupiłam już witki - sadzę w tym tygodniu jak czas dopisze. Czy ktoś wie co ile powinno sie nasadzać wierzby, żeby płot był w miare gęsty ale nie za gęsty ? Witki u podstawy mają średnicę jakieś 2 - 2,5 cm.
    ja znalazłam tylko to, może komuś się przyda

    Wykopać rowek głębokości 15 cm co 15-20 cm i wsadzić wierzbe w ziemie na ok 35 cm. Jeżeli pędy są grupsze to po jednym, cieńsze po 2 lub 3

  10. #50

    Domyślnie

    Witam serdecznie .
    Muszę się troszeczkę pochwalić .
    Wsadziłem na próbę kupione przeze mnie kijki wierzby do wody oraz do ziemi w doniczce . Po dziesięciu dniach moczenia sadzonki puściły korzenie oraz pędy
    Wyglądają tak :






    Pozdrawiam

  11. #51

    Domyślnie

    zaraziłam mojego ojca waszym pomysłem
    zdjęcia zamieszczone przez pauline oraz GACUSIA baaardzo go zainspirowały, od początku marca w ciągu ostatnich dzięsięciu dni rozsadził już 500 wysokich sadzonek, z dwóch stron ma dosyć wścibskich sąsiadów, więc powsadzał wierzbę również, gdzie miał prześwity..
    w sumie niesamowity zbieg okoliczności, przeczytałam tutaj o wierzbie, zgrałam zdjęcia, akurat w weekend odwiedzałam rodziców, mieszkają w Wielkopolsce, pokazałam i buum wierzba u nich rządzi super się złożyło, że znajomy ma od dwóch lat plantację wierzby energetycznej( o czym nawet nie wiedzieliśmy)
    obiecuję, że jak do nich pojadę porobię zdjęcia i zamieszczę na forum
    sadzonki były przez 3 dni zanużone w wodzie z piaskiem blisko miejsc gdzie miały być rozsadzone, do ziemi wsadzone na 30 cm pod skos, w miejscach łączenia badyli zostały związane
    to tanie rozwiązanie, dobre dla tych co urzadzają dom, zaciskają pasa, ale marzą o wolnosci i ścianie zieleni bez wybrzydzania
    dziękujemy forumowiczom za kolejną inspirację
    Prawo Van Herpena:
    Rozwiązanie problemu leży w znalezieniu osób, które umieją go rozwiązać

  12. #52

    Domyślnie

    Ja już posadziłam płot - czekam na efekty
    Wybudowac dom i nie kipnąc z głodu to dopiero sztuka

  13. #53

    Domyślnie

    Witam! Proszę o odpowiedź czy wierzba, o której tu mowa przycięta po wyrośnięciu na odpowiednią wysokość rozrasta się mocno na boki jak zwykły żywopłot? Biorąc pod uwagę, że być może, to w jakiej odległości od granicy działki sadzicie swoją wierzbę? Mam dość niesympatycznego sąsiada i nie chciałbym mieć z nim żadnych wspólnych tematów do rozmów i nie dawać mu do tego okazji. Tak na marginesie dzięki takim jak on ludziom funkcjonuje powiedzenie " im więcej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta"- taki wątek roślinno-ludzki na koniec. Pozdrawiam!

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał janusz_21
    Witam! Proszę o odpowiedź czy wierzba, o której tu mowa przycięta po wyrośnięciu na odpowiednią wysokość rozrasta się mocno na boki jak zwykły żywopłot? Biorąc pod uwagę, że być może, to w jakiej odległości od granicy działki sadzicie swoją wierzbę? Mam dość niesympatycznego sąsiada i nie chciałbym mieć z nim żadnych wspólnych tematów do rozmów i nie dawać mu do tego okazji. Tak na marginesie dzięki takim jak on ludziom funkcjonuje powiedzenie " im więcej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta"- taki wątek roślinno-ludzki na koniec. Pozdrawiam!
    Ja przez jakieś 3-4 lata miałem taki żywopłocik z wierzby, szczerze mówiąc, to
    przycinanie gałązek powodowało raczej stagnację.
    Wcale nie chciała uzupełniać ubytków powodowanych cięciem jakimś rozrastaniem się na boki.
    Prawdziwie duże przyrosty zaobserwowałem dopiero po zaniechaniu przycinania.
    Wierzba moim zdaniem to nie liguster niestety, jeżeli chodzi o reakcję na cięcie.
    (Ta reakcja to jakie takie zagęszczanie w miejscach ciętych, bez wyraźnej tendencji do wypuszczania gałązek w innych miejscach).
    Natomiast jeżeli dać jej trochę "odetchnąć", to i tak potrafi stworzyć sporą barierę dla wścibskiego wzroku.
    Paweł

  15. #55

    Domyślnie

    "Walczylem" kiedys z taka wierzba u dziadkow na ogrodzie. Mordercza praca.
    Wierzba rzeczywiscie rosnie jak szalona , wrasta nawet w siatke. Sciete galezie rzucone na kupe zaczely wrastac w ziemie. Korzenie trzeba bylo usuwac ciagnikiem .... prawdziwa demolka ogrodu.
    Oj zastanowilbym sie 10 razy zanim zalozyl taki "plotek z wierzby".


    Pozdrawiam

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Cytat Napisał Goni_Mnie_Peleton
    "Walczylem" kiedys z taka wierzba u dziadkow na ogrodzie. Mordercza praca.
    Wierzba rzeczywiscie rosnie jak szalona , wrasta nawet w siatke. Sciete galezie rzucone na kupe zaczely wrastac w ziemie. Korzenie trzeba bylo usuwac ciagnikiem .... prawdziwa demolka ogrodu.
    Oj zastanowilbym sie 10 razy zanim zalozyl taki "plotek z wierzby".


    Pozdrawiam
    a korzenie dorosłej roślinki mają ok. 10 m średnicy. I na Dolnym Śląsku oraz na Podbeskidziu używa się jej do obsadzania i stabilizowania nadrzecznych skarp.
    I co roku - mocno ogławia.
    Ale, że wierzb jest ok. 40 taksonów, to wielbiciele mogą wybierać i w odmianach gigantycznych ( 20-30m wyskości) i w szczepionych miniaturkach.
    Ale fakt- sama bałabym się posadzić taki płotek w odległości mniejszej niż 7-10 metrów od granicy działki !
    No, chyba, że zrobiałaby najpierw betonowe zapory dla korzeni.
    U nas 10-letnia babilonka posadzona metr od ścniany, podniosła o 30 cm fundament budynku !!!!

  17. #57

    Domyślnie

    jasne, że wierzba się rozrasta.. dlatego zanim rozrośnie się za bardzo należy zlikwidować zielony płot, trzeba wtedy pamiętać, że likwidujemy coś co kosztowało tylko kilkadziesiąt złotych
    to nie jest opcja przy podmurowanych ogrodzeniach, korzenie są zbyt silne
    Prawo Van Herpena:
    Rozwiązanie problemu leży w znalezieniu osób, które umieją go rozwiązać

  18. #58

    Domyślnie

    Witam! Wierzbowi śpią? czemu nic się tu nie dzieje. Ja dopiero przed sadzeniem.

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał novi_ana
    jasne, że wierzba się rozrasta.. dlatego zanim rozrośnie się za bardzo należy zlikwidować zielony płot, trzeba wtedy pamiętać, że likwidujemy coś co kosztowało tylko kilkadziesiąt złotych
    to nie jest opcja przy podmurowanych ogrodzeniach, korzenie są zbyt silne
    Nie likwidujemy czegoś za 50zł , przecież z uciętych witek można posadzić nowy piękny płot

    Taki płot sadzi się na trzy lata , po trzech latach ścinamy na jesień i wykopujemy korzenie , ze ściętych witek sadzimy nowy piękny płot i tak co trzy lata .
    Mamy w tedy pewność że taka wierzba mocno się nam nie ukorzeni
    Pozdrawiam

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał janusz_21
    Witam! Wierzbowi śpią? czemu nic się tu nie dzieje. Ja dopiero przed sadzeniem.
    Chyba nie śpią , tylko przygotowują sadzonki do sadzenia albo sadzą .
    A że na razie pogoda nie sprzyjała szybkiemu wzrostowi to nie ma się czym chwalić .

    Pozdrawiam

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony