dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 7
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 121

Temat: Wierzba!

  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    a korzenie dorosłej roślinki mają ok. 10 m średnicy.
    U nas 10-letnia babilonka posadzona metr od ścniany, podniosła o 30 cm fundament budynku !!!!
    No to się przeraziłam, bo nasza wierzba mandżurska rośnie 2,5 m od ściany domu, więc chyba ją wytnę, póki ma dopiero 4 lata. Tylko czy ona się da wyciąć, bo to już całkiem spore drzewo.
    If I were a rich (wo)man...

  2. #62

    Domyślnie

    fakt, nie dopisałam, że ze ściętych witek sadzi się nowy płot
    pzdr
    Prawo Van Herpena:
    Rozwiązanie problemu leży w znalezieniu osób, które umieją go rozwiązać

  3. #63

    Domyślnie

    A u mnie płot powoli puszcza zielone - na razie wyszły zielone oczka . Jak będzie widać gałązki - cyknę zdjęcie.
    Pozdrawiam
    Wybudowac dom i nie kipnąc z głodu to dopiero sztuka

  4. #64
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maddy
    Cytat Napisał hanka55
    a korzenie dorosłej roślinki mają ok. 10 m średnicy.
    U nas 10-letnia babilonka posadzona metr od ścniany, podniosła o 30 cm fundament budynku !!!!
    No to się przeraziłam, bo nasza wierzba mandżurska rośnie 2,5 m od ściany domu, więc chyba ją wytnę, póki ma dopiero 4 lata. Tylko czy ona się da wyciąć, bo to już całkiem spore drzewo.
    Spokojnie, spokojnie Maddy z tym wycinaniem !
    Budynek jest przedwojenny, na podwalinach z kamienia narzutowego i zaprawy piaskowo-wapiennej, więc parcie korzeniowe miało wdzięczny materiał do rozsadzania.
    Współczesne budownictwo, od czasu norm NSDAP, czyli lat 30-tych XX wieku, zakłada już fundamenty betonowe.
    A te, jak wiesz, może skruszyć dynamit lub młot pneumatyczny!
    I o ile masz solidny fundament betonowy i grubą membranę, to jesteś bezpieczna - korzenie " dojdą" do ściany i wdzięcznie, zakręcą wzdłuż budynku.
    Dlatego sadząc " długowłose wampiry" czy inne rozpełzające się korzeniami ( bambusy, sumaki) warto sadzić je w ograniczonej, ziemnej donicy. 70cm blachy, plastiku 2-3 mm ,wkopanego w ziemię,stworzy koło o promieniu 1/2 przyszłej korony i masz dożywotnio, problem z głowy

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    ...sadząc " długowłose wampiry" czy inne rozpełzające się korzeniami ( bambusy, sumaki) warto sadzić je w ograniczonej, ziemnej donicy. 70cm blachy, plastiku 2-3 mm ,wkopanego w ziemię,stworzy koło o promieniu 1/2 przyszłej korony i masz dożywotnio, problem z głowy
    Sprzedawana jest specjalna folia hdpe do wkopania jako bariera korzeniowa.
    Paweł

  6. #66

    Domyślnie

    Witam Miłośników płotu z wierzby

    Podoba mi się ten pomysł na tymczasowe ogrodzenie.

    Nie wiem tylko w jakiej odległości od granicy działki posadzić sadzonki? Bo przecierz trzeba chyba taki płot przycinać ze wszystkich stron?

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Spokojnie, spokojnie Maddy z tym wycinaniem !
    I o ile masz solidny fundament betonowy i grubą membranę, to jesteś bezpieczna - korzenie " dojdą" do ściany i wdzięcznie, zakręcą wzdłuż budynku.
    No toś mnie trochę uspokoiła.
    Nie będę wycinać, bo za bardzo ją lubię
    Dlatego sadząc " długowłose wampiry" czy inne rozpełzające się korzeniami ( bambusy, sumaki) warto sadzić je w ograniczonej, ziemnej donicy. 70cm blachy, plastiku 2-3 mm ,wkopanego w ziemię,stworzy koło o promieniu 1/2 przyszłej korony i masz dożywotnio, problem z głowy
    Na to rozwiązanie w moim przypadku raczej już za późno, ale na przyszłość się przyda. Np. chrzan tak można ograniczyć, bo też się rozrasta niemiłosiernie.
    A co do wierzby mandżurskiej, to bardzo ją lubię za jej dekoracyjne gałązki. Szczególnie wiosną, kiedy to robiąc silne cięcie mam mnóstwo gałązek, które znajomi biorą jak świeże bułeczki
    If I were a rich (wo)man...

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    ..... Była historia ze pewna firma handlująca na allegro i nie tylko, sprzedawała owszem wierzbę wyciętą z rowu a nie wierzbę wiciową. A wtedy jest mierny efekt. W Polsce mamy ponad 35 gatunków wierzb dzikorosnących więc o pomyłkę łatwo.
    Co do przydatności na opał to niestey są dość cienkie patyki ale na podpałkę czy na ognisko się nadaje. ...
    na jesień zasadziłem wierzbę i dziś z tych badyli wyrastają mi bazie, takie podobne do bazi wielkanocnych, czy to napewno aby wierzba energetyczna?

  9. #69

    Domyślnie

    Cytat Napisał marian14
    Cytat Napisał Wciornastek
    ..... Była historia ze pewna firma handlująca na allegro i nie tylko, sprzedawała owszem wierzbę wyciętą z rowu a nie wierzbę wiciową. A wtedy jest mierny efekt. W Polsce mamy ponad 35 gatunków wierzb dzikorosnących więc o pomyłkę łatwo.
    Co do przydatności na opał to niestey są dość cienkie patyki ale na podpałkę czy na ognisko się nadaje. ...
    na jesień zasadziłem wierzbę i dziś z tych badyli wyrastają mi bazie, takie podobne do bazi wielkanocnych, czy to napewno aby wierzba energetyczna?
    Czy to na pewno wierzba energetyczna to nikt Ci tutaj na 100% nie powie , to wie tylko ten kto Ci sprzedał . A że Twoja wierzba ma bazie to normalny objaw wierzby . Więc na pewno posadziłeś wierzbę ale czy energetyczną to się okaże jak urośnie .
    W tej aukcji masz fotki wierzby energetycznej z baziami :
    https://ssl.allegro.pl/item179231572...r_za_szt_.html
    Pozdrawiam

  10. #70

    Domyślnie

    ok dzięki nie byłem poprostu pewien czy wierzba energet. też ma bazie, więc jestem dobrej myśli

  11. #71

    Domyślnie

    to ja jeszcze w sprawie korzeni - nasłuchałam się tu o tym rujnowaniu budynków - i chciałam zapytać czy to dotyczy wszystkich wierzb - posadziłam przy samym domu pod oknem iwę szczepioną na kiju jakimś - i co przesadzać czy nie?
    pozdro K

  12. #72
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Nie.
    Nie przesadzaj kadro!To małe drzewko, a ja pisałam o wierzbie babilonce / płaczącej, która ma korzenie takie jak koronę

  13. #73

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Nie.
    Nie przesadzaj kadro!To małe drzewko, a ja pisałam o wierzbie babilonce / płaczącej, która ma korzenie takie jak koronę
    To ja jeszcze małe pytanko.......bardzo podoba mi sie wierzba babilońska....ona faktycznie dorasta tylko do 2-2,5 metra??? / tak gdzieś w katalogu ze szkółki widziałam./

  14. #74
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    DRZEWO ROKU 2005 - WIERZBA (CZ. III). GATUNKI ZAGRANICZNE

    prof.dr hab. Mieczysław Czekalski

    Na świecie niewiele jest gatunków wierzb o pokroju drzewiastym. W Polsce uprawia się ich zaledwie kilka. Najbardziej znana i dekoracyjna jest wierzba płacząca. Popularne są także liczne gatunki krzewiaste szczepione na podkładkach i prowadzone w formie małych drzewek.

    Reszta tu :

    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=531

    A u mnie:
    - w górach Tortuosa rosnie paskudnie i słabo,
    - a na Dolnym Śląsku, 8 letnie mają już 10 metrów wysokości i 4 szerokości i w zasadzie są dużymi drzewami, pod którymi...rosną w ziemnych donicach - rh.... ))

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    DRZEWO ROKU 2005 - WIERZBA (CZ. III). GATUNKI ZAGRANICZNE

    prof.dr hab. Mieczysław Czekalski

    Na świecie niewiele jest gatunków wierzb o pokroju drzewiastym. W Polsce uprawia się ich zaledwie kilka. Najbardziej znana i dekoracyjna jest wierzba płacząca. Popularne są także liczne gatunki krzewiaste szczepione na podkładkach i prowadzone w formie małych drzewek.

    Reszta tu :

    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=531

    A u mnie:
    - w górach Tortuosa rosnie paskudnie i słabo,
    - a na Dolnym Śląsku, 8 letnie mają już 10 metrów wysokości i 4 szerokości i w zasadzie są dużymi drzewami, pod którymi...rosną w ziemnych donicach - rh.... ))

    ooooooooooooooooooooo..................dzieki wielkie to ja już takiego wielkoluda nie chcę .........i patrzcie jak takiego laika ogrodnikowego takie katalogi mogą wpuścić w maliny

  16. #76

    Domyślnie

    Witam! Też zasadziliśmy, może późno bo wczoraj. Zobaczymy co z tego wyjdzie? Czy Wam już wychodzi z ziemi, po jakim czasie od posadzenia?

  17. #77
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar asia.malczewska
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.197
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    38

    Domyślnie

    [/quote]
    Na to rozwiązanie w moim przypadku raczej już za późno, ale na przyszłość się przyda. Np. chrzan tak można ograniczyć, bo też się rozrasta niemiłosiernie.[/quote]

    z tym chrzanem to super pomyśł, chyba załatwię takie cos na moje zioła - od zeszłego roku nie wiem co mam robić z melisą i miętą, które chyba postanowiły zasiedlić cały mój ogródek !!!

  18. #78

    Domyślnie

    moi rodzice zdecydowali się zadziałać z wierzbą w marcu
    sadzili zarówno badyle dwumetrowe, jak i 30cm sadzonki prosto do ziemi; w wielkopolsce jest sucho, więc nie wszystkie sadzonki przetrwały

    szkoda jedynie, że nie zastosowali się dosłownie do ich ulożenia na krzyż, ale w jedną stronę ale to się da jeszcze naprawić,
    fajnie, że od dołu wyrastają małe sadzonki i zagęszczają dziury

    innowacyjność u mojego ojca to zasadzenie badyli wokół tarasu, by z czasem zasłonić się przed sąsiadami i ostrym słońcem na południowej stronie
    wklejam co mam, działka jest jeszcze nie zamieszkana, a rodzice skupieni na wykończeniówce, stąd lekki nieporządek


    Prawo Van Herpena:
    Rozwiązanie problemu leży w znalezieniu osób, które umieją go rozwiązać

  19. #79

    Domyślnie

    Witajcie wierzbowi , jak tam rosną wasze sadzonki ? Pochwalcie się waszymi roślinkami .
    Z moich badyli 25cm wyrosły już witki o długości ok 90 cm . Postaram się zrobić fotki i je tu wkleić .
    Pozdrawiam

  20. #80

    Domyślnie

    wierzba jako zapchaj dziura od sąsiadów, nie wygląda na razie najlepiej, ale zaczyna spełniac funkcję zasłony


    Prawo Van Herpena:
    Rozwiązanie problemu leży w znalezieniu osób, które umieją go rozwiązać

Strona 4 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony