dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 7
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 121

Temat: Wierzba!

  1. #81

    Domyślnie

    Mam pytanie. Mógłbymi ktoś powiedzieć co to za wierzba i jak ją przycinać, formować? Rośnie w moim ogrodzie od kilku miesięcy i tą koronę ma już gęstą i dłuższą, bo zdjęcie było dawno robione.

  2. #82

    Domyślnie

    to chyba szczepiona wierzba płacząca o dziwnych liściach też mam taką. Myślałam, że bedzie miała normalne listki jak wierzba płacząca a tu coś takiego.
    Wybudowac dom i nie kipnąc z głodu to dopiero sztuka

  3. #83

    Domyślnie

    Już wiem że jest to wierzba miniaturowa - iwa 'Pendula'.

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał GACUŚ
    Witajcie wierzbowi , jak tam rosną wasze sadzonki ? Pochwalcie się waszymi roślinkami .
    Z moich badyli 25cm wyrosły już witki o długości ok 90 cm . Postaram się zrobić fotki i je tu wkleić .
    Pozdrawiam
    No i obiecana fotka :


    Pozdrawiam

  5. #85

    Domyślnie

    Witajcie! Z zainteresowaniem przeczytałam cały watek i z niecierpliwością czekam na efekty. Gdyby ktoś z Was był kiedyś na podkarpaciu - warto zwiedzić Arboretum w Bolestraszycach. Tam zaprojektowano labirynt "wierzbowy" i osiagnięto ciekawy efekt. Niestety nie mam zdjeć z tego labiryntu ALE warto tam pojechać nawet po to, aby zobaczyć rzeźby z wikliny, pozwolę sobie wkleić kilka (Fotki pochodzą ze strony Arboretum).











    Rzeżby świetnie wpisują się w charakter ogrodów i mogą stać się inspiracją do własnych pomysłów.

    Wkleję jescze link Arboretum dla chętnych:



    http://www.bolestraszyce.com/info.html

  6. #86

    Domyślnie

    Ja jeszcze raz...........przywieźliśmy od znajomych "nakradzionych" gałązek wierzby mandżurskiej......babilońskiej .... kurczaczki...takiej pokręconej ... na razie siedzą w wodzie ale chcę wysadzić do gruntu. I czy czekać aż korzonki puszczą czy wsadzić w ukorzeniacz i do gruntu ?? a może o tej porze roku to i tak się nie przyjmie??? więc najlepiej w kupeł

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał betka35
    ..... czy czekać aż korzonki puszczą czy wsadzić w ukorzeniacz i do gruntu ??.......
    Pomocz i poczekaj aż troszkę puszczą korzonki , potem wsadź i obficie podlewaj .
    Powinny sie przyjąć , wierzba dość łatwo się przyjmuje .
    Pozdrawiam

  8. #88

    Domyślnie

    Cytat Napisał GACUŚ
    Cytat Napisał betka35
    ..... czy czekać aż korzonki puszczą czy wsadzić w ukorzeniacz i do gruntu ??.......
    Pomocz i poczekaj aż troszkę puszczą korzonki , potem wsadź i obficie podlewaj .
    Powinny sie przyjąć , wierzba dość łatwo się przyjmuje .
    Pozdrawiam
    Zajrzałam wczoraj do butli z moja wierzbą ta franca już korzonki puściła ............. tak tylko posprzątam ogród po nawałnicy która wczoraj przeszła to ją wsadzam do ziemi..........i niech sobie rośnie

  9. #89

    Domyślnie

    Na moich piachach rośnie chyba ze 3 takie wierzby, przyjmują się od razu i szybciutko rosną.

  10. #90
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Kane66

    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Posty
    351
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    http://www.rainforestinfo.org.au/good_wood/livng_fs.htm

    tu pisza ze takie zywe ogrodzenie jest dlugowieczne. W tym watku padaja informacje o koniecznosci co pare lat wyrugowania starego ogrodzenia i zasadzenia nowego (np z sadzonek pochodzacych z tego starego) a wiec jego 'odnowienia'

    Co sie stanie jesli tego nie zrobic ? Jesli pozwolic takiej wierzbie dalej rosnac (srednica sie zmieni) a jednoczesnie docinac nadal z gory by utrzymac wymiar. Rozumiem ze zmieni sie srednica 'pni' oraz rozwinie sie system korzeniowy. Jak to bedzie wygladac np za 10 lat ? Mam do ogrodzenia spora dzialke, polowa dzialki graniczy z terenami typowo uprawnymi i chetnie tam postawilbym takie zywe ogrodzenie. Niby moge zywoplot (z roznych polecanych roslin) ale zabiera on znacznie wieksza przestrzen w poziomie, pozatym taki plot z wierzby ma swoj urok

    W przyszlosci jesli chcialbym usunac takie ogrodzenie to rozumiem ze jego wycięcie nad poziomem gruntu nie rozwiazuje sprawy bo zostaje mi bardzo szeroki system korzeniowy tak ? [ktos pisal o rwaniu traktorem ]. Jak wyglada system korzeniowy takiej wierzby tzn na jakiej glebokosci rozrasta sie na boki ? Czy moge posadzic taka wierzbe przy rowie/na skarpie ?

    i pytanie techniczne:
    poza zaplataniem (tak jak na rysunkach) co jakis czas trzeba zrobic takze "słupek" ? (np dwie sadzonki pionowo ustawione, splatane ze soba). I z czego robi sie "zakonczenie" plotu ? (poziome). To cięte/martwe kawałki wierzby czy to także "żywa" sadzonka którą po prostu w pewnym momencie zaplatamy w poziomie ?
    BEZ REKLAM SWOICH USŁUG!

  11. #91
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Trochę obok tematu - bo nie o sadzonkach ale o szczepieniu: kiedy można szczepić wierzby? Mam dużo samosiejek (chyba iwy, albo jakichś mieszańców), powsadzałam je w doniczki z muślą żeby w przyszłym roku pobawić się ze szczepieniem i może sobie takie mini arboretum wierzbowe zrobić. I która technika szczepienia jest najlepsza dla wierzb?

  12. #92
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Ano nieszczególnie mi się chce pisać, lenia mam... ale poczytaj sobie tutaj:
    http://www.szkolkarstwo.pl/article.php?id=558

  13. #93
    ELITA FORUM (min. 1000)
    abromba

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    1.705
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    Wielkie dzięki! Bardzo szczegółowy materiał. Skąd Ty znasz te wszystkie linki?!

  14. #94
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Szkółkarzem jestem..

  15. #95
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Piątka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.332
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie


    dziękuję za ten wątek,
    podciągam ,
    mnie się podoba,
    może dołączę do "wierzbowych" ludzi...

  16. #96

    Domyślnie

    Witam wiosną! moje sadzonki wierzby na płotek posadzone w 2007 cienko- nie osiągnęły 0,5m wysokości. Coś zapewne zchrzaniłem. Za dni parę zacznę na nowo "cóś" sadzić. Napiszcie "wierzbowi" jak Wam to rośnie i co dalej zamierzacie z tymi płotkami? Pozdrawiam!

  17. #97
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał janusz_21
    Witam wiosną! moje sadzonki wierzby na płotek posadzone w 2007 cienko- nie osiągnęły 0,5m wysokości. Coś zapewne zchrzaniłem. Za dni parę zacznę na nowo "cóś" sadzić. Napiszcie "wierzbowi" jak Wam to rośnie i co dalej zamierzacie z tymi płotkami? Pozdrawiam!
    No i ok wierzba (jesli to była energetyczna) w pierwszym roku po posadzeniu w wielu przypadkach wcale nie rosnie zachwycajaco. U mnie w zeszłym roku wetknięte zrzezy w ziemie bez skopania w chwastach osiągnely tez taka wielkość. Gdy na polu (sadzone 2 lata wcześniej) dorosły do 1-1,5 m (gleba gliniasta, tez były problemy z chwastami). Po kolejnym sezonie na polu maja cos koło 5 m wysokosci.
    Jednym slowem spokój tylko i czas.

  18. #98

    Domyślnie

    Witam! dzięki za odpowiedź, jestem niespotykanie spokojny po przeczytaniu. Mam też samą glinę i tylko glinę i nie byłem specjalnie "troskliwy" dla tych patyków.

  19. #99

    Domyślnie

    Witam! Jak daleko od granicy posadziłeś wierzbę, jak bardzo rozrasta się na boki po przycięciu, co na to sąsiedzi?. Jakie masz dalsze plany odnośnie wysoko rosnącej wierzby? Na razie wygląda imponująco. Tych pytań aż tyle ponieważ nie chcę bałaganu z sąsiadami! Ładnie wygląd atrawnik-czy chwasty traktowałeś chemią, czy wyrywałeś z ziemi? Jak ja bym chciał mieć u siebie taki ład i porządek!

  20. #100

    Domyślnie

    Cytat Napisał janusz_21
    Witam! Jak daleko od granicy posadziłeś wierzbę, jak bardzo rozrasta się na boki po przycięciu, co na to sąsiedzi?. Jakie masz dalsze plany odnośnie wysoko rosnącej wierzby? Na razie wygląda imponująco. Tych pytań aż tyle ponieważ nie chcę bałaganu z sąsiadami! Ładnie wygląd atrawnik-czy chwasty traktowałeś chemią, czy wyrywałeś z ziemi? Jak ja bym chciał mieć u siebie taki ład i porządek!
    Wierzba zaczyna się 30-50 cm za płotem. Napewno potrzeba na nią ok 1 metra. Nierozrasta się na boki zbyt obficie. Chyba, że jej na to pozwolisz. Jeden zabieg na wiosnę i jeden w środku sezonu wystarczy aby ją opanować. Jeżeli masz problem z sąsiadami to napewno nie możesz sobie pozwoli aby rosła tak wysoko - będą krzyczeć, że ich zacienia.

    Trawnik jest założony z rolki. Ma w tej chwili 1,5 miesiąca. (na zdjęciu jest po 2 dniach od ułożenia)
    Dzięki za ten "ład i porządek". Miłe z Twojej strony.

    Pozdrawiam

Strona 5 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony