dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 121

Temat: Wierzba!

  1. #101

    Domyślnie

    Jak pamiętam, dawno temu, w Muratorze był przepis na płot z białego derenia (sadzi się przeplatając jak wierzbę na zdjęciach powyżej). Przepis dziewiętnastowieczny. Jaki efekt - nie wiem.

  2. #102

    Domyślnie

    Odświerzam wątek bo ciekawy.
    Przymierzam się właśnie do takiego ogrodzenia,zasłonienia.
    Proszę o pochwalenie się zdjęciami po 2 latach.

  3. #103
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jolcia46

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Kochani jesli chodzi o żywopłot z wierzby polecam w tym tygodniu zobaczyc program ,,Maja w ogrodzie,,........dokladnie jest pokazane jak zrobic zywoplot i w jakich odleglosciach sadzic .......czytalam wypowiedzi i nie zgadzam sie ze wszystkimi ,ktos tam narzekal ze bardzo mial problem z żywoplotem .....jesli sie zrobi tak jak trzeba to nie bedzie problemu , oczywiscie trzeba dbac o niego .Ja zrobilam dokladnie jak w programie i nie mam problemu , jestem bardzo zadowolona.....pozdrawiam

  4. #104
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Jolcia46

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelm
    Cytat Napisał janusz_21
    Witam! Proszę o odpowiedź czy wierzba, o której tu mowa przycięta po wyrośnięciu na odpowiednią wysokość rozrasta się mocno na boki jak zwykły żywopłot? Biorąc pod uwagę, że być może, to w jakiej odległości od granicy działki sadzicie swoją wierzbę? Mam dość niesympatycznego sąsiada i nie chciałbym mieć z nim żadnych wspólnych tematów do rozmów i nie dawać mu do tego okazji. Tak na marginesie dzięki takim jak on ludziom funkcjonuje powiedzenie " im więcej poznaję ludzi, tym bardziej kocham zwierzęta"- taki wątek roślinno-ludzki na koniec. Pozdrawiam!
    Ja przez jakieś 3-4 lata miałem taki żywopłocik z wierzby, szczerze mówiąc, to
    przycinanie gałązek powodowało raczej stagnację.
    Wcale nie chciała uzupełniać ubytków powodowanych cięciem jakimś rozrastaniem się na boki.
    Prawdziwie duże przyrosty zaobserwowałem dopiero po zaniechaniu przycinania.
    Wierzba moim zdaniem to nie liguster niestety, jeżeli chodzi o reakcję na cięcie.
    (Ta reakcja to jakie takie zagęszczanie w miejscach ciętych, bez wyraźnej tendencji do wypuszczania gałązek w innych miejscach).
    Natomiast jeżeli dać jej trochę "odetchnąć", to i tak potrafi stworzyć sporą barierę dla wścibskiego wzroku.
    Paweł









    Polecam w tym tygodniu zobaczyc program ,,Maja w ogrodzie ,, tam jest opisane i pokazane jak sadzic zywoplot .....ja mam od 2 lat i jestem zadowolona .....pozdrawiam

  5. #105
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar farmi
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    182

    Domyślnie wierzba

    witam wszystkich - bardzo zaciekawił mnie taki żywy płot i chciałbym ruszyć z jego sadzeniem jak tylko puszczą mrozy. Mam pytanie- czy jeżeli będę miał wstępnie ukorzenioną wierzbę purpurową, mogę kolejne patyki przykładać już pod skosem do wykopanego rowka i następnie całość zasypać ziemią - czy takim sposobem płot się przyjmie???? czy lepiej posadzić sadzonki prosto i w kolejnym roku robić kratkę???
    A ma ktoś jakieś sprawdzone adresy producentów wierzby??? z góry dzięki....
    A co myślicie o takim płocie z akacji - tak mi przyszło na myśl że też wyglądałoby fajnie chyba....???

  6. #106

    Domyślnie

    czy ten płot



    jest systematycznie "ogałacany" z bocznych pedow? i scinany u gory? Podobaja mi sie jego proporcje: grube lodygi i brak bocznych pedow...

    chcialabym takim plotkiem ogrodzic ogrodek warzywny, by byla to zapora przed psem...wiec zalezy mi na tym by przepuszczal slońce, nie zacienial upraw. Ale zdaje sie ze wierzba bedzie podbierala wode i skladniki odzywcze roslinom? Wiec czy to dobry pomysl? To miala byc alternatywa dla zakupu plotkow mysliwskich

  7. #107
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kajson

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam. Jestem nowy na tym forum i noszę się z zamiarem założenia wierzbowego płota.
    Teren działki jest bardzo wilgotny, po prostu poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Musiałem nawieźć dużo ziemi żeby wogule można było na tej działce chodzić bosą stopą. Większość pytań jest zawarta w poście na który nikt nie dał odpowiedzi dlatego wykonuję-kopiuj,wklej.
    tu pisza ze takie zywe ogrodzenie jest dlugowieczne. W tym watku padaja informacje o koniecznosci co pare lat wyrugowania starego ogrodzenia i zasadzenia nowego (np z sadzonek pochodzacych z tego starego) a wiec jego 'odnowienia'

    Co sie stanie jesli tego nie zrobic ? Jesli pozwolic takiej wierzbie dalej rosnac (srednica sie zmieni) a jednoczesnie docinac nadal z gory by utrzymac wymiar. Rozumiem ze zmieni sie srednica 'pni' oraz rozwinie sie system korzeniowy. Jak to bedzie wygladac np za 10 lat ? Mam do ogrodzenia spora dzialke, polowa dzialki graniczy z terenami typowo uprawnymi i chetnie tam postawilbym takie zywe ogrodzenie. Niby moge zywoplot (z roznych polecanych roslin) ale zabiera on znacznie wieksza przestrzen w poziomie, pozatym taki plot z wierzby ma swoj urok

    W przyszlosci jesli chcialbym usunac takie ogrodzenie to rozumiem ze jego wycięcie nad poziomem gruntu nie rozwiazuje sprawy bo zostaje mi bardzo szeroki system korzeniowy tak ? [ktos pisal o rwaniu traktorem ]. Jak wyglada system korzeniowy takiej wierzby tzn na jakiej glebokosci rozrasta sie na boki ? Czy moge posadzic taka wierzbe przy rowie/na skarpie ?

    i pytanie techniczne:
    poza zaplataniem (tak jak na rysunkach) co jakis czas trzeba zrobic takze "słupek" ? (np dwie sadzonki pionowo ustawione, splatane ze soba). I z czego robi sie "zakonczenie" plotu ? (poziome). To cięte/martwe kawałki wierzby czy to także "żywa" sadzonka którą po prostu w pewnym momencie zaplatamy w poziomie ?
    Ponadto to nie wiem, która wierzba lepsza na moim terenie aby zrobić z niej płot wysokości około 2m- purpurowa czy energetyczna? Zastanawiam się również skąd wziąć słupy do płotu. Nie chcę żeby zgniły w ziemi więc najlepiej chyba wierzbowe? Nawiązuję do tematu opisanego na tej stronie:
    http://www.wymarzonyogrod.pl/1268_3660.htm
    O takie ogrodzenie mi chodzi. Sąsiad bedzie miał dużego psa i chcę żeby ten płot był na tyle mocny i stabilny aby ten pies się nie przebijał na moją stronę. Czy zgodnie z tym linkiem co podałem ciągnięcie druty między kołkami jest potrzebne czy można taki płot budować bez niego. Zrobić jeden rząd czy dwa?
    Uff.

  8. #108
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar agunia
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.

    Też przymierzam się do ogrodzenia swojej dziełeczki (prawie 4 hektry piasków VI kl) płotem z wierzby i mam nadzieje, że Kane66 i kajson doczekają się odpowiedzi na zadane pytania. Moje rozterki brzmią podobnie:
    1. Co się stanie gdy pozostawimy płot na wiele lat bez odnawiania.
    2. W jaki sposób zrobić mocny i gęsty płot.Taki który przetrwa ataki psa i troche wiekszych szkodników - koników

    Pozdrawiam...

  9. #109
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar farmi
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    182

    Domyślnie

    To ja się pochwalę, ze udało mi się zrealizować żywe ogrodzenie - mam zrobione 130 m płotu - prace trwały ok 2 tyg efekt jest moim zdaniem super...



    Ostatnio edytowane przez farmi ; 05-05-2010 o 09:14

  10. #110
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kajson

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Jejku. Super ten płotek. Proszę Ciebie napisz w jaki sposób modelowałeś go. Ja posadziłem "paliki" 3 tygodnie temu i teraz mają jakieś 10 cm. Interesuje mnie jak układałeś te gałęzie. Mi z jednego palika wyrasta po 3 gałązki i kazda w innym kierunku. Nie wiem kiedy mam uciąc te 2 niepotrzebne. Czy czekać aż podrosną czy już od razu. Po drugie i najważniejsze w jaki sposób robisz tą poziomą górną "belke". W jaki sposób ją łączysz, skąd ja masz i w jaki sposób to robisz. INteresuje mnie wszystko krok po kroku. Proszę o odpowiedź. Dzięki z góry.

  11. #111
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar farmi
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    182

    Domyślnie wierzba

    Płotka niestety sam nie robiłem - choć miałem taki zamiar -po konsultacji z fachowcem - stwierdziłem, że to nie taka prosta sprawa. Płot był robiony z gotowych kijów wierzbowych dł ok 2-2.2 m wtykanych do przygotowanego podłoża pod kątem (raz w lewo raz w prawo). Potem było przeplatanie gałązek i powiązanie na środku i na górze przez przeplot z cienkich witek. Potem przycina sie górę do jednego poziomu. Na końcu co ok 3m wbija się grubszy pal ( również wierzbowy) i wiąże z płotem w celu go usztywnienia. Potem już tylko intensywne podlewanie i właśnie pojawiają się pierwsze listki na płocie.
    Ostatnio edytowane przez farmi ; 06-05-2010 o 08:03

  12. #112

    Domyślnie

    Rozumem że macie bardzo dużo czasu wolnego, albo ogrodnika na etacie.
    Oglądałam Maje w Ogrodzi gdy była u artysty który wykonywał żywe rzeźby z wierzby - były ciekawe, ale ten pan też mówił że ma zastępy ludzi do przycinania takich form i kilka razy w roku trzeba to poprawiać.

    Dla mnie wierzba to drzewo chwast, są okazy piękne duże, stare, w parkach ale przy domu bym tego nie chciała.

  13. #113
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar farmi
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Skąd
    Poznań i okolice
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cięcie robi sie raz w roku ale zawsze pozostaje ostateczność- potrójna dawka roundapu i mam piękny płot suszony jako siatkę. Ale póki co- mi sie bardzo podoba...

  14. #114
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar duss
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Ciężkowice
    Posty
    111
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nooo to odswierzam temat.....

    - w najblizszym czasie bede zamawial wierzbe - 125 cm,
    - bede chcial jak farmiwykonac z niego rodzielenie moich 2 dzialek,
    - plan mam taki, ze na 1 mb przypadaja 4 sadzonki - wiec w najblizszym czasie bede zamawial 124 szt,
    - teren podobno trzeba przekopac,sadzonki namaczac 2 dni przed wsadzeniem, najlepszy czs na wsadzanie to podbono (marzec do maja),

    i potem tylko czekac na efekty ;P


    daniels
    Moj dziennik budowy
    Dom:
    Jest Stodoła pow.grz. 292m2,całkowita : 550m2, płyta fund. z odizolowanym gruntem 20 cm EPS,ściany silikat 24 + 20cm styro 0,031 grafit od samych fundamentów, okna 3-szyby, drzwi Delta Prestige Ud 0,64, Brama Horman.
    Dach: OSB22PW,Montana ScalaPlastic + ~30cm piany,Fakro FTT-U6,Czarny Lindab,
    CO: 100%podłogówka + PE 18kW, reku,
    Wew: KNX, alarm Grade II, multiroomy ,and HOTSPRING
    start: 14-05-2012, koniec: ~ 02.2014;D OZC~?? kWh/m2.

  15. #115

    Domyślnie

    A ktoś ma w ogrodzie wierzbę płaczącą?

  16. #116

    Domyślnie

    Ja mam
    Rottweiler to morderca....bo pożera ludziom serca. Tylko raz popatrz na niego, a już zawsze będziesz jego

  17. #117

    Domyślnie

    Prosta odpowiedź na proste pytanie . W takim razie czy mogę się dowiedzieć jak się sprawuje na dziace? Bardzo śmieci, Jak korzenie... ekspansywne? Szybko rośnie? Da sie jakoś prowadzić? Bo że robi wrażenie to wiem.

  18. #118

    Domyślnie

    Potrzebuję ogrodzić kawałek ziemi w szczerym polu. Taki wierzbowy płotek byłby idealny. Tyle że w internecie nt. temat takich płotków są głównie pytania o takie płotki Przykładem jest ot choćby ten wątek. Są pytania o odmiany, sposoby sadzenia. Ktoś wrzucił fotki po posadzeniu. I tyle w temacie. Żadnych zdjęć jak wygląda taki płotek po roku, dwóch czy pięciu a wątek ma 9 lat. Czy sprawia jakieś problemy? Czy się sprawdził? Czy ktoś z piszących wcześniej mógłby coś napisać jak potoczyła się jego "przygoda" z takim płotkiem? Wrzucić jakieś zdjęcia?

  19. #119
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    taki płot trzeba w kółko ciąć, bo roczne przyrosty wierzby wynoszą ponad 1 m.

  20. #120

    Domyślnie

    Każdy żywopłot trzeba przycinać. Tylko ten po kilku latach może wyglądać nieciekawie bo pień i część gałęzi będzie dosyć gruba. Młode płoty z wirzby wyglądają rewelacyjnie ale nigdzie nie widać takich 5-10 letnich.

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony