dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 43
  1. #21

    Domyślnie

    Szukajcie...ja nie znalazłem.




    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

    z dnia 12 kwietnia 2002 r.

    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    (Dz. U. Nr 75, poz. 690)


    [...]

    Rozdział 8
    Instalacja elektryczna


    § 180. Instalacja i urządzenia elektryczne, przy zachowaniu przepisów rozporządzenia, przepisów odrębnych dotyczących dostarczania energii, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, a także wymagań Polskich Norm odnoszących się do tych instalacji i urządzeń, powinny zapewniać:
    1) dostarczanie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach technicznych do odbiorników, stosownie do potrzeb użytkowych,

    2) ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym, przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi, powstaniem pożaru, wybuchem i innymi szkodami,

    3) ochronę przed emisją drgań i hałasu powyżej dopuszczalnego poziomu oraz przed szkodliwym oddziaływaniem pola elektromagnetycznego.


    § 181. 1. Budynek, w którym zanik napięcia w elektrycznej sieci zasilającej może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, poważne zagrożenie środowiska, a także znaczne straty materialne, należy zasilać co najmniej z dwóch niezależnych, samoczynnie załączających się źródeł energii elektrycznej, oraz wyposażać w samoczynnie załączające się oświetlenie awaryjne (bezpieczeństwa i ewakuacyjne). W budynku wysokościowym jednym ze źródeł zasilania powinien być zespół prądotwórczy.
    2. Oświetlenie bezpieczeństwa należy stosować w pomieszczeniach, w których nawet krótkotrwałe wyłączenie oświetlenia podstawowego może spowodować następstwa wymienione w ust. 1, przy czym czas działania tego oświetlenia powinien być dostosowany do warunków występujących w pomieszczeniu i wynosić nie mniej niż 1 godzinę.
    3. Oświetlenie ewakuacyjne należy stosować:
    1) w pomieszczeniach:

    a) widowni kin, teatrów i filharmonii oraz innych sal widowiskowych,
    b) audytoriów, sal konferencyjnych, lokali rozrywkowych oraz sal sportowych przeznaczonych dla ponad 200 osób,
    c) wystawowych w muzeach,
    d) o powierzchni ponad 1.000 m2 w garażach oświetlonych wyłącznie światłem sztucznym,
    e) o powierzchni ponad 2.000 m2 w budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego,


    2) na drogach ewakuacyjnych:

    a) z pomieszczeń wymienionych w pkt 1,
    b) oświetlonych wyłącznie światłem sztucznym,
    c) w szpitalach i innych budynkach przeznaczonych przede wszystkim do pobytu ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się,
    d) w wysokich i wysokościowych budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego.
    4. Oświetlenie ewakuacyjne nie jest wymagane w pomieszczeniach, w których oświetlenie bezpieczeństwa spełnia warunek określony w ust. 5 dla oświetlenia ewakuacyjnego, a także wymagania Polskich Norm w tym zakresie.
    5. Oświetlenie ewakuacyjne powinno działać przez co najmniej 2 godziny od zaniku oświetlenia podstawowego.
    6. W pomieszczeniu, które jest użytkowane przy zgaszonym oświetleniu podstawowym, należy stosować oświetlenie przeszkodowe, zasilane napięciem bezpiecznym, służące uwidocznieniu przeszkód wynikających z układu budynku, drogi komunikacyjnej lub sposobu jego użytkowania, a także podświetlane znaki wskazujące kierunki ewakuacji.
    7. Oświetlenie bezpieczeństwa, ewakuacyjne i przeszkodowe oraz podświetlane znaki wskazujące kierunki ewakuacji należy wykonywać zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi wymagań w tym zakresie.

    § 182. Pomieszczenie stacji transformatorowej może być sytuowane w budynkach o innym przeznaczeniu, jeżeli są spełnione warunki określone w § 96 oraz:
    1) zostanie zachowana odległość pozioma i pionowa od pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi co najmniej 2,8 m,

    2) ściany i stropy będą stanowiły oddzielenia przeciwpożarowe oraz będą miały zabezpieczenia przed przedostawaniem się cieczy i gazów.


    § 183. 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
    1) złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych,

    2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych,

    3) urządzenia ochronne różnicowoprądowe lub odpowiednie do rodzaju i przeznaczenia budynku bądź jego części, inne środki ochrony przeciwporażeniowej,

    4) wyłączniki nadprądowe w obwodach odbiorczych,

    5) zasadę selektywności (wybiórczości) zabezpieczeń,

    6) przeciwpożarowe wyłączniki prądu,

    7) połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, łączące przewody ochronne z częściami przewodzącymi innych instalacji i konstrukcji budynku,

    zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów,

    9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2,

    10) urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.

    2. Przeciwpożarowy wyłącznik prądu, odcinający dopływ prądu do wszystkich obwodów, z wyjątkiem obwodów zasilających instalacje i urządzenia, których funkcjonowanie jest niezbędne podczas pożaru, należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1.000 m3 lub zawierających strefy zagrożone wybuchem.
    3. Przeciwpożarowy wyłącznik prądu powinien być umieszczony w pobliżu głównego wejścia do obiektu lub złącza i odpowiednio oznakowany.
    4. Odcięcie dopływu prądu przeciwpożarowym wyłącznikiem nie może powodować samoczynnego załączenia drugiego źródła energii elektrycznej, w tym zespołu prądotwórczego, z wyjątkiem źródła zasilającego oświetlenie awaryjne, jeżeli występuje ono w budynku.

    § 184. 1. Jako uziomy instalacji elektrycznej należy wykorzystywać metalowe konstrukcje budynków, zbrojenia fundamentów oraz inne metalowe elementy umieszczone w niezbrojonych fundamentach stanowiące sztuczny uziom fundamentowy.
    2. Dopuszcza się wykorzystywanie jako uziomy instalacji elektrycznej metalowych przewodów sieci wodociągowej, pod warunkiem zachowania wymagań Polskiej Normy dotyczącej uziemień i przewodów ochronnych oraz uzyskania zgody jednostki eksploatującej tę sieć.
    3. Instalacja piorunochronna, o której mowa w § 53 ust. 2, powinna być wykonana zgodnie z Polską Normą dotyczącą ochrony odgromowej obiektów budowlanych.

    § 185. 1. Instalacja odbiorcza w budynku i w samodzielnym lokalu powinna być wyposażona w urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej, usytuowane w miejscu łatwo dostępnym i zabezpieczone przed uszkodzeniami i ingerencją osób niepowołanych.
    2. W budynku wielorodzinnym liczniki pomiaru zużycia energii elektrycznej należy umieszczać poza lokalami mieszkalnymi, w zamykanych szafkach.

    § 186. 1. Prowadzenie instalacji i rozmieszczenie urządzeń elektrycznych w budynku powinno zapewniać bezkolizyjność z innymi instalacjami w zakresie odległości i ich wzajemnego usytuowania oraz uwzględniać warunki określone w § 164.
    2. Główne, pionowe ciągi instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej należy prowadzić poza mieszkaniami i pomieszczeniami użytkowymi, w wydzielonych kanałach lub szybach instalacyjnych, zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi wymagań w tym zakresie.

    § 187. 1. Przewody i kable elektryczne należy prowadzić w sposób umożliwiający ich wymianę bez potrzeby naruszania konstrukcji budynku.
    2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów elektrycznych wtynkowych, pod warunkiem pokrycia ich warstwą tynku o grubości co najmniej 5 mm.
    3. Przewody i kable wraz z zamocowaniami stosowane w systemach zasilania i sterowania urządzeniami służącymi ochronie przeciwpożarowej powinny zapewniać ciągłość dostawy energii elektrycznej w warunkach pożaru przez wymagany czas działania urządzenia przeciwpożarowego, jednak nie mniejszy niż 90 minut.
    4. Dopuszcza się ograniczenie czasu zapewnienia ciągłości dostawy energii elektrycznej do urządzeń służących ochronie przeciwpożarowej, o której mowa w ust. 3, do 30 minut, dla przewodów i kabli znajdujących się w obrębie przestrzeni chronionych stałym urządzeniem gaśniczym tryskaczowym oraz dla przewodów i kabli zasilających i sterujących urządzeniami klap dymowych.

    § 188. 1. Obwody odbiorcze instalacji elektrycznej w budynku wielorodzinnym należy prowadzić w obrębie każdego mieszkania lub lokalu użytkowego.
    2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.

    § 189. 1. Pomieszczenia w mieszkaniu należy wyposażać w wypusty oświetleniowe oraz w niezbędną liczbę odpowiednio rozmieszczonych gniazd wtyczkowych.
    2. Instalacja oświetleniowa w pokojach powinna umożliwiać załączanie źródeł światła za pomocą łączników wieloobwodowych.

    § 190. W budynku wielorodzinnym oświetlenie i odbiorniki w pomieszczeniach komunikacji ogólnej oraz technicznych i gospodarczych powinny być zasilane z tablic administracyjnych.

    § 191. Mieszkania w budynku wielorodzinnym i odrębne mieszkania w budynku zamieszkania zbiorowego należy wyposażyć w instalację wejściowej sygnalizacji dzwonkowej, a w razie przeznaczenia ich dla osób niepełnosprawnych - również w odpowiednią sygnalizację alarmowo-przyzywową.

    § 192. 1. W budynku wymagającym, zgodnie z § 56, przystosowania do wyposażenia w instalacje telekomunikacyjne, w tym radiowo-telewizyjne, główne ciągi tych instalacji powinny być prowadzone poza lokalami mieszkalnymi oraz pomieszczeniami użytkowymi, których sposób użytkowania może spowodować przerwy lub zakłócenia przekazywanego sygnału.
    2. Miejsce lub pomieszczenie przeznaczone na urządzenia techniczne, związane z instalacją telekomunikacyjną, w tym radiowo-telewizyjną, powinno być łatwo dostępne dla obsługi technicznej i zabezpieczone przed ingerencją osób nieuprawnionych.


    Pozdrawiam,

    Sunao

  2. #22

    Domyślnie

    u nas gniazdka 30 cm od podłogi, a włyączniki około 110 cm, tak jak klamki i jest super, nie pasowały nam uzytkowo wyłączniki na 70 cm

  3. #23

    Domyślnie

    W USA są na wys.70cm bo tam Chuck Norris włącza światło nogą ... z półobrotu.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  4. #24

    Domyślnie

    Wysokości wyłączników i gniazdek nie są (z małymi wyjątkami) normowane.
    Wysokość 130 dla wyłącznika jest dobra dla wzroku (łatwość odnalezienia usytuowania wyłącznika), oraz nie podlega zasłonięciu niskim meblem (ważne w małych, zatłoczonych mieszkaniach).
    W pomieszczeniach dla niepełnosprawnych (na wózkach) wyłączniki powinny być niżej.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał gogo5660
    To nie jest kwestia gustu to jest uwarunkowane wzgledami prawnymi... sa oddzielne przepisy ktore powinny byc podstawa do osadzania puszek a pozniej gniazdek przelacznikow itp...
    A następnie niepełnosprawni dobudowują do tego podjazd.
    Podjazd nie może być bylejaki, tylko z zachowaniem przepisów budowlanych


    Och...życie
    Po przeczytaniu czegokolwiek z Forum należy zapytać fachowca patrząc mu głęboko w oczy

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    A następnie niepełnosprawni dobudowują do tego podjazd.
    Podjazd nie może być bylejaki, tylko z zachowaniem przepisów budowlanych
    To drabina nie wystarczy??????
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  7. #27

    Domyślnie

    Ja zrobiłem na wysokości 120 i 140 (jeden na drugim) nad podłogą i jest to dla mnie stanowczo za wysoko (no ale jak się ma 168 w kapeluszu to cóż począć ). Za każdym razem gdy chcę włączyć światło klepię ścianę na wysokości ok. 110cm.
    Co do gniazdek to sprawdził mi się w 100% pomysł umiejscowienia gniazdek tuż przy oknie po lewej i prawej stronie nieco powyżej parapetu - tu ich żadne meble nie zastawiają bo ... schowane są za zasłonką.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał KASIarek
    Gniazdka - 30cm.
    Dlaczego wszyscy tak wysoko umieszczają te gniazdka? Czy tak lubicie widok przewodów biegnących po ścianach? Ja w pracy mam ok. 10 cm i jest zupełnie wystarczająco i w domu mam zamiar zrobić podobnie.

  9. #29

    Domyślnie Re: wysokość przełączników!!!!!!!!!!!!

    Cytat Napisał darekul
    ...w sumie to już kwestia gustu, ale powiedzcie jak to u Was jest. Na jakiej wysokości licząc od podłogi macie przełączniki od oświetlenia oraz na jakiej wysokości gniazdka?
    pozdrawam
    darekul
    Powinno być wg projektu.

  10. #30

    Domyślnie

    Nie musi być w/g projektu. Modyfikacja niektórych rzeczy - w tym np. umiejscowienia gniazd czy włączników mogą być zmieniane (w zakresie dopuszczalnym przez prawo) bez konieczności modyfikacji projektu.
    W praktyce chyba nigdy rozmieszczenie gniazd i włączników, czy też oświetlenia nie jest zgodne z projektem - bo nie musi.
    GL-189 Olszewnica Stara
    Hobby: zwariowane pomysły, zawracanie głowy i takie tam różne...
    Zlot Forum 2009.06.27 Urzut: http://forum.muratordom.pl/spotkanie-forum,f138.htm

  11. #31

    Domyślnie

    Moze moj pomysl sie komus przyda.
    Przy remoncie mieszkania byl problem z obnizeniem przelacznika w lazience na taka wysokosc zeby male dzieci mogly same swiecic swiatlo.Wiec zalozyl elektryk w tej puszeczce taki przelaczniczek na sznurek.Domownicy sie szybko przyzwyczaili a goscia sie mowilo jaj wlaczyc swiatelko.Teraz kiedy dzieciaki podrosly przelacznik sznureczkowy sie zlikwidowalo .Tylko goscie znowu macaja sciane i szukaja czegos za co by mogli poszarpac .

  12. #32

    Domyślnie

    Dobre, dobre z tym sznureczkiem. Właśnie jestem na etapie dorastania osobnika płci męskiej 1,5r. Zatanawiałem się jak umożliwić mu włączanie światła.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał magangs
    Gniazdka - 30cm ?
    Dlaczego wszyscy tak wysoko umieszczają te gniazdka? Czy tak lubicie widok przewodów biegnących po ścianach? Ja w pracy mam ok. 10 cm i jest zupełnie wystarczająco i w domu mam zamiar zrobić podobnie.
    10 cm jest odpowiednie, gdy odbiornik jast przyłączony stale (nie wyjmuje się wtyczki codziennie).
    Przy 30cm schylanie się nie sprawia problemu dla ludzi do 50 lat.
    W domach starców powinno być wyzej.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Leesou
    Dobre, dobre z tym sznureczkiem. Właśnie jestem na etapie dorastania osobnika płci męskiej 1,5r. Zatanawiałem się jak umożliwić mu włączanie światła.
    No pewnie .Ja juz dostawalam wariacji jak slyszalam co chwile "zaswiec mi swiatlo,zgas mi swiatlo,zaswiec...".no,moze nie co chwile,ale w najbardziej nieodpowiednim momencie.
    Pozdrawiam

  15. #35

    Domyślnie

    ...
    my plebs mamy tylko płacić PIT,CIT,ZUS,US,VAT,opłaty,koncesje,akcyzy,podatki ,zezwolenia,legalizacje,homologacje,licencje,prowi zje i wszyskie inne myta co krok, w sumie oddajemy 86%!! zarobku, w zamian co? super kolej, super drogi, super szpitale, super prawo itd itd

  16. #36

    Domyślnie

    Może zadam głupie pytanie ale czy te 0,30 dla gniazdek to od "gotowej" podłogi?

    Amor

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Amor
    Może zadam głupie pytanie ale czy te 0,30 dla gniazdek to od "gotowej" podłogi?

    Amor
    Tak

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał stuk
    Cytat Napisał Amor
    Może zadam głupie pytanie ale czy te 0,30 dla gniazdek to od "gotowej" podłogi?

    Amor
    Tak
    Niekoniecznie, mierz jak chcesz.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  19. #39

    Domyślnie

    A co to za niekonsekwencja w porównaniu z wątkiem o przekrojach?
    best regards

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał kakaowy
    A co to za niekonsekwencja w porównaniu z wątkiem o przekrojach?
    Wysokość nie ma znaczenia dla bezpieczeństwa (no , ponizej 5 cm to ma, bo tyle wody bywa po zalaniu przez sąsiada. Przekroje - mają wielkie znaczenie. Dlatego odpowiadam po raz ostatni. Więcej na zaczepki reagował nie będę.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony