dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wiarus12

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    małopolska
    Kod pocztowy
    32-100
    Posty
    7

    Domyślnie Bufor- czy jest konieczny?

    Witam Wszystkich. Wybudowałem dom bardzo podobny do ,,Przemyślanego M42 C" w okolicach Krakowa. Mam problem z moim hydraulikiem, mianowicie sprawa wygląda tak: na całej powierzchni ma ogrzewanie podłogowe zalane anhydrytem plus dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach i dwa w garażu. Rozdzielacz ma 11 sekcji, a tak wygląda zestawienie reszty elementów układanki;
    1. zbiornik buforowy wraz ze zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową 500/300L lub 500/200L
    2. naczynie przeponowe do CO 50L + szybkozłączka
    3. naczynie przeponowe do wody użytkowej 30L + szybkozłączka
    4. zawór trójdrożny Ø 1 cal + sterownik + czujnik do sterowani
    5. zawór trójdrożny Ø 1/2 cala + sterownik + czujnik do sterowania
    6. zawór upustowy bezpieczeństwa
    7. pompa do ogrzewania podłogowego UPS 25/40 GRUNTFOS
    8. pompa do CO UPS Ø 1/2
    9. pompa do cyrkulacji Ø 1/2
    10. pompa z pieca na bufor UPS 25/40
    11. zawór mieszający do ciepłej wody 1/2 TWM
    12. stacja uzdatniania
    13. piec na układ zamknięty 14-16 kW.- ekogroszek

    Pytam więc zacne grono forumowiczów czy musi być ten bufor, bo cena mnie zabija. bardzo prosze o rady, może ktoś ma większe doświadczenie i wiedzę na ten temat, dziękuję i pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Ma ten bufor jakieś uzasadnienie ??? Inne źródło ciepła itp ???? Bo jesli nie to przy kotle na eko-groszek jest absolutnie zbędny.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Takie bufory dobre są do niskotemperaturowych źródeł jak pompa ciepła. Tu nie ma racji bytu. Chcąc podnieść sprawność pracy kotła bufor mógł by się przydać, ale większy rzędu 1000l. Moim zdaniem albo się nie zna, albo chce wyciągnąć kasę.
    Kocioł też moim zdaniem za duży jak na ten dom, lepszy byłby ok 10kW, lub w ogóle inne źródło ciepła.
    R-290 pod strzechy

  4. #4

    Domyślnie

    A jak Ci zoptymalizuje pracę kotła ne eko-groszek bufor 1000 L. Kocioł na eko się nie wygasi wcześniej czy później wejdzie w podtrzymanie wiec czy 1000 czy 500 pracy tego kotła niestety nie zoptymalizuje.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Bardzo prosto, tak samo z resztą jak w kotle peletowym. Pozwoli na pracę z pełną mocą w optymalnych warunkach i zmniejszy ilość tzw "stanów przejsciowych". W groszkowcu - wchodzenia i wychodzenia w podtrzymanie, a w peletowym rozpalania i wygaszania.
    R-290 pod strzechy

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    U mnie tylko 80l + ekogroszek i starcza na prysznice pęciu osób jeden po drugim...piec na paliwo eko nie wymaga gromadzenia ciepła, tak jak kolega pisał wcześniej, jesli nie planujesz solarów i innych niskotemperaturowych źródeł, bufor zbędny. Chyba że hydraulik zaproponuje podłączenie go jakoby zapasu do twojego pieca, ale w momencie palenia innymi paliwami (np.drewnem/śmieci- i czy będziesz miał chęć) wtedy przegrzewasz układ, gromadzisz ciepło w buforze i oddajesz przez jakiś czas, nie korzystając z groszku, to rozwiązanie ideologicznie miało by sens, ale piece na eko wymagają podawania groszku do potrzymania płomienia/są ciepłe cały czas -> stałego w nim palenia, dlatego zyski będą niższe, a z kosztami buforu pewnie nie do wyliczenia.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Możesz zacytować? Gdzie napisałem, że wymaga?
    R-290 pod strzechy

  8. #8

    Domyślnie

    no nie tak fajnie to nie jest bufof stosuje sie do peletu w przypadku palników bez modulacji z wygaszaniem. Groszek się niestety nie wygasza i po naładowaniu bufora na długi czas przejdzie w podtrzymanie i cały misterny plan z jego pracą w optymalnych warunkach coś trafi.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    niestety jest fajnie
    Jak ociepli ten dom, to przy +7C bedzie potrzebował mocy ok 1 kW, przy 0C ok 1,5kW i przy -7C 2,1 kW. Pokaż mi palnik z taką modulacją bez wygaszania i przyzwoitymi wynikami w spalaniu.
    Z groszkami jest podobnie, jak byś trochę zagłębił się w temat. Przykładowo 50/50, 12h ciąglęj pracy i 12h ciągłego podtrzymania, to daleko nie to samo, co 10min pracy i 10 min podtrzymania. Różnica polega głównie na ilości i czasie przebywania palnika w stanach przejściowych.
    R-290 pod strzechy

  10. #10

    Domyślnie

    palniki nie ale kotły które moga pracowac z taka moca to akurat znam. Na groszkach też się troche znam może nie tak jak Ty ale do groszków i niektórych kotłów peletowych nie widzę zasadności stosowania układów buforowych - niestety u nas jest tak że bufory stosuje się tam gdzie są absolutnie zbędne a tam gdzie są potrzebne nikt ich nie stosuje.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Mniejsza o większość proponuje takie podsumowanie
    tam gdzie pojawia się sens stosowania bufora, kończy się sens stosowania kotłów na paliwa stałe. Z wyjątkiem kotłów zgazowujących drzewno.
    R-290 pod strzechy

  12. #12

    Domyślnie

    no może nie do końca o takie podsumowanie mi chodziło. Niestety w 100% zgodzić się z tym nie mogę.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    Mniejsza o większość proponuje takie podsumowanie
    tam gdzie pojawia się sens stosowania bufora, kończy się sens stosowania kotłów na paliwa stałe. Z wyjątkiem kotłów zgazowujących drzewno.
    Pytanie do wcześniejszych postów: Są piece na groszek, które nie czekają na pracę z rozżarzonym węglem i temperaturą na piecu min.55st.

    Co do pieców na paliwa stałe, a kotłownia z piecem na "wszystko" węgiel, drewno, i dużym buforem, rozpalana w zależności od temperatury na zewnątrz, zimno częściej w okresach przejściowych raz na parę dni, zakładamy że inwestor akceptuje "rozpalanie", piec tanio ładuje bufor , a CO odbiera wg. potrzeb ciepło.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiarus12 Zobacz post
    Witam Wszystkich. Wybudowałem dom bardzo podobny do ,,Przemyślanego M42 C" w okolicach Krakowa. Mam problem z moim hydraulikiem, mianowicie sprawa wygląda tak: na całej powierzchni ma ogrzewanie podłogowe zalane anhydrytem plus dwa grzejniki drabinkowe w łazienkach i dwa w garażu. Rozdzielacz ma 11 sekcji, a tak wygląda zestawienie reszty elementów układanki;
    1. zbiornik buforowy wraz ze zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową 500/300L lub 500/200L
    2. naczynie przeponowe do CO 50L + szybkozłączka
    3. naczynie przeponowe do wody użytkowej 30L + szybkozłączka
    4. zawór trójdrożny Ø 1 cal + sterownik + czujnik do sterowani
    5. zawór trójdrożny Ø 1/2 cala + sterownik + czujnik do sterowania
    6. zawór upustowy bezpieczeństwa
    7. pompa do ogrzewania podłogowego UPS 25/40 GRUNTFOS
    8. pompa do CO UPS Ø 1/2
    9. pompa do cyrkulacji Ø 1/2
    10. pompa z pieca na bufor UPS 25/40
    11. zawór mieszający do ciepłej wody 1/2 TWM
    12. stacja uzdatniania
    13. piec na układ zamknięty 14-16 kW.- ekogroszek

    Pytam więc zacne grono forumowiczów czy musi być ten bufor, bo cena mnie zabija. bardzo prosze o rady, może ktoś ma większe doświadczenie i wiedzę na ten temat, dziękuję i pozdrawiam.
    witam

    jeżeli nie będziesz montował dodatkowo kominka z płaszczem wodnym to nie montuj bufora, wg mnie zbędny wydatek i to znaczący
    ja żadko montuję bufory, z kotłami na ekogroszek, żadko (kominek z płaszczem wodnym, kolektory, do wspomagania co,, dodatkowe palenisko "stałopalne, z zastrzezeniem, ze będzie często używane,, kocioł na drewno, itp.

    ile u ciebie osób będzie korzystało z cwu?

    pozdrawiam

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    wiarus12

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    małopolska
    Kod pocztowy
    32-100
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam. Dziękuję Wszystkim za pomoc, i jeszcze jeden dylemat; jakiej mocy kocioł i jakiej firmy? Z CWU korzystać będzie 5 osób.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony