Witam,
od niedawna mam podłączony kocioł Warmet Kostrzewy obsługiwany przez oryginalny sterownik (wentylator) i dodatkowo przez sterownik Unicontrol mix (pompy, cwu).
Na piecu mam ustawianą temp. 68 stopni. Na obwodzie CO 40 stopni, 45 zasobnik. dom nieocieplony, nie mieszkam tam, dokładam 2 razy na dobe jak już piec jest dośc wychłodzony i zadna temp. nie trzyma. Pogodówka na razie wyłaczona - brak czasu na dogranie ustawień.

W trybie serwisowym sterownika Unicontrol mix jest funkcja ochrona powrotu - mam ja włączoną. Jest tam tez taki parametr jak minimalna temp. powrotu - fabrycznie było 40 stopni. Uznałem że za mało i dałem 55 stopni.

Problem w tym że teraz dość długo trzeba czekać na uzyskanie zadanej temp. na kotle i na CO (priorytet cwu wyłaczony) - prawie 2 godziny. Wychodzi na to że najpierw jest podgrzewany powrót. Chciałem zapytać użytkowników majacych taki sam lub podobny sterownik z ochroną powrotu o to jak to jest u nich ustawione ? Może zostawić ustawienie 40 stopni ? W ten sposób piec sie podgrzeje szybciej a jak już będzie uzyskana zadana temp. na piecu to moze powrót i tak będzie miał wieksza temp, niż te 40 stopni (?)

A czemu upieram sie akurat przy tych 55 stopniach - a choćby dlatego że w instrukcji kotła jest zalecenie by utrzymywać ja powyżej 55. Ale wychodzi na to że ta funkcja sie nie bardzo sprawdza.
A może przy dokładaniu ustawić 40 stopni a jak sie już piec rozgrzeje dać ochrone na 55 i częściej dokładać tak by sie piec nie wychładzał ? Wtedy łatwiej będzie te 55 stopni zapewnić.


Czujnik powrotu jest zamocowany i zaizolowany troche powyżej wlotu wody do kotła.