dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Drzewka owocowe a opryski?

    Mam pytanie:
    -kiedy należy opryskiwać drzewka owocowe przeciw szkodnikom i chorobom?
    -czym opryskiwać? jakie preparaty?
    Z góry dzięki za odpowiedź.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Teraz oprysk który uważam za najważniejszy. W pierwszym rzędzie na gołe drzewa brzoskwinie i nektaryny ( Kedzierzawość) preparatami z dodyną tj. Syllit, Efuzin Carpene. Można jak zostanie preparatu też wiśnie (monilinioza) i jabłonie oraz grusze (parch). Choć ten termin jest troszku za wczesny to i tak są pewne efekty.

    A jako dodatek do Działkowca jest taka śliczności ksiązeczka z opryskami i metodami bilogicznymi i chemicznymi itp. Ksiązeczkę tą zredagował Kowalewski. A ja mogę tylko dodać że ręczę za tego fachowca.

  3. #3

    Domyślnie

    Mozna oczywiście stosować cały program oprysków i wyjdzie tego ok. 15 rocznie. U mnie sad ekologiczny. Wolimy mieć mniej owoców i często
    z plamkami, dziurkami niz pryskać.
    teraz na przedwiośniu w fazie bezlistnej "częstujemy" robale, a właściwie ich jaja, preparatem na bazie oleju parafinowego ( np Paroil ). Jabłonie, sliwy, wisnie, ale róznież świerki ( mamy ochojnika), sosny i buki ( w maju mszyce).
    Potem po opadnięciu ok. 80 płatków kwiatów Owadofos i w sezonie ew przeciw grzybom.
    Tyle.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek1204
    Mozna oczywiście stosować cały program oprysków i wyjdzie tego ok. 15 rocznie. U mnie sad ekologiczny. Wolimy mieć mniej owoców i często
    z plamkami, dziurkami niz pryskać.
    teraz na przedwiośniu w fazie bezlistnej "częstujemy" robale, a właściwie ich jaja, preparatem na bazie oleju parafinowego ( np Paroil ). Jabłonie, sliwy, wisnie, ale róznież świerki ( mamy ochojnika), sosny i buki ( w maju mszyce).
    Potem po opadnięciu ok. 80 płatków kwiatów Owadofos i w sezonie ew przeciw grzybom.
    Tyle.
    Jacku dlatego jeśli lubisz ekologicznie proponuję wydać kilka złotych na Działkowca. Jest tam ( w dodatkowej ksiązeczce) ekologiczny program ochrony sadów warzyw itp. a oprócz tego alternatywa chemiczna. Są podane np. wyciągi z róznych roślin.

  5. #5

    Domyślnie

    Działkowca prenumerujemy od 4 lat. Miksturki i wyciagi na opryski tez produkujemy. Super działa np. z cebuli, czosnku, ostrej papryki + łyżka płynu do nayń. Albo z pokrzywy, której u nas mnóstwo. Albo ze skrzypu polnego.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek1204
    Działkowca prenumerujemy od 4 lat. Miksturki i wyciagi na opryski tez produkujemy. Super działa np. z cebuli, czosnku, ostrej papryki + łyżka płynu do nayń. Albo z pokrzywy, której u nas mnóstwo. Albo ze skrzypu polnego.
    Pochwała przed frontem kompanii, chylę czoła. Jeden rozsądny człowiek. ja ciąglle wałkuję że Działkowiec po latach zapaści od kilku lat jest w Polsce najlepszą gazetką dla ogrodników amatorów. Bo te wszystkie inne to zazwyczaj przedruki z Anglii i Niemiec itp a w sumie to więcej obrazków niż to wszysktko warte.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam to samo wrażenie. Dlatego nie kupuję już "Mój piekny ogród" oraz
    "Ogrodów".
    W ogólne to mając w sumie 2 ha ziemi, w tym 6.000 m2 ścisłego ogrodu
    nie zdecydowalismy się na projekt fachowca, ale metodą prób i błędów tworzymy ogród sami i po swojemu. Czasami to kosztowniejsze, a na pewno
    bardziej pracochonne, ale jest satysfakcja i zajęcie do emerytury !

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    w takim razie kupuję działkowca

    Jacek, a jak walczysz z ochojnikiem? Bo ja tylko zrywam i pale galasy

  9. #9

    Domyślnie

    Na przedwisniu, przed pojawieniem sie listków robie oprysk z rozcieńczonego odpowiednio preparatu Paroil lub podobnego ( zawierają olej parafinowy).
    Pryskam obficie, aby ciesz spływała sobie po galązkach. Parafina powoduje uduszenie się larw. W sezonie pryskam tym, czym mszyce, tzn. wywar cebula+czosnek+papryka ostra w proszku + łyżka np Ludwika. Lub wywarem z pokrzyw. Galasy oczywiście tez uszczykuję i palę.
    Generalnie ochojnik to mocny przeciwnik, ale mam nadzieję, że uda mi się
    walka z nim. Trwa to podobno długo, ale rośliny uczą cierpliwości.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Teraz oprysk który uważam za najważniejszy. W pierwszym rzędzie na gołe drzewa brzoskwinie i nektaryny ( Kedzierzawość) preparatami z dodyną tj. Syllit, Efuzin Carpene. Można jak zostanie preparatu też wiśnie (monilinioza) i jabłonie oraz grusze (parch). Choć ten termin jest troszku za wczesny to i tak są pewne efekty.
    czy rajska jablon tez mozna tym potraktowac? w ubieglym roku prawie w ogole nie bylo lisci i owocow z powodu szkodnikow
    Natka

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał NatkaB
    Cytat Napisał Wciornastek
    Teraz oprysk który uważam za najważniejszy. W pierwszym rzędzie na gołe drzewa brzoskwinie i nektaryny ( Kedzierzawość) preparatami z dodyną tj. Syllit, Efuzin Carpene. Można jak zostanie preparatu też wiśnie (monilinioza) i jabłonie oraz grusze (parch). Choć ten termin jest troszku za wczesny to i tak są pewne efekty.
    czy rajska jablon tez mozna tym potraktowac? w ubieglym roku prawie w ogole nie bylo lisci i owocow z powodu szkodnikow
    natko to na grzyby.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    Cytat Napisał NatkaB
    Cytat Napisał Wciornastek
    Teraz oprysk który uważam za najważniejszy. W pierwszym rzędzie na gołe drzewa brzoskwinie i nektaryny ( Kedzierzawość) preparatami z dodyną tj. Syllit, Efuzin Carpene. Można jak zostanie preparatu też wiśnie (monilinioza) i jabłonie oraz grusze (parch). Choć ten termin jest troszku za wczesny to i tak są pewne efekty.
    czy rajska jablon tez mozna tym potraktowac? w ubieglym roku prawie w ogole nie bylo lisci i owocow z powodu szkodnikow
    natko to na grzyby.
    a czym mogę (i kiedy) opryskać tę jabłonkę?
    Natka

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał NatkaB
    Cytat Napisał Wciornastek
    Cytat Napisał NatkaB
    Cytat Napisał Wciornastek
    Teraz oprysk który uważam za najważniejszy. W pierwszym rzędzie na gołe drzewa brzoskwinie i nektaryny ( Kedzierzawość) preparatami z dodyną tj. Syllit, Efuzin Carpene. Można jak zostanie preparatu też wiśnie (monilinioza) i jabłonie oraz grusze (parch). Choć ten termin jest troszku za wczesny to i tak są pewne efekty.
    czy rajska jablon tez mozna tym potraktowac? w ubieglym roku prawie w ogole nie bylo lisci i owocow z powodu szkodnikow
    natko to na grzyby.
    a czym mogę (i kiedy) opryskać tę jabłonkę?

    Jęsli były szkodniki to możesz zastosować wspomniany Paroil (olej parafinowy) teraz. Jeśli ta metoda zawiedzie to dopiero gdy zakwitną jabłonie i tu warto wejść na stronki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i znaleźć tzw. sygnalizacje. Tam będą podane dla danego regionu zgrożenia ze strony szkodników i choob i czym problem załatwić.
    Jęsli decydujemy się na metodę chemiczną to bardzo instotne są zabiegi w okresie wiosennym (tj od zielonego pąka do opadania płatków) Często dobrze ucelowany (stąd śledzenie sygnalizacji) jeden zabieg i mamy problemy z głowy.

    PS Natko koniecznie kup Działkowca - jest tam naprawdę fajne kompendium wiedzy o chorobach i szkodnikach bez zbytniej naukowości. Nie myśl że to jakaś reklama i naciągania ale uważam że jest to super sparwa za kilka zł.[/list]

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wciornastek
    PS Natko koniecznie kup Działkowca - jest tam naprawdę fajne kompendium wiedzy o chorobach i szkodnikach bez zbytniej naukowości. Nie myśl że to jakaś reklama i naciągania ale uważam że jest to super sparwa za kilka zł.[/list]
    kupię, dziękuję
    Natka

  15. #15

    Domyślnie

    • Wciornastek napisał:
      warto wejść na stronki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i znaleźć tzw. sygnalizacje. Tam będą podane dla danego regionu zgrożenia ze strony szkodników i choob i czym problem załatwić.
    Szukałem na tej stronie, o której wspominałeś, ale tam są chyba nieaktualne dane, albo wogóle jeszcze nic nie robią bo wszędzie pisze, że termin minął.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał -maro-
    • Wciornastek napisał:
      warto wejść na stronki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i znaleźć tzw. sygnalizacje. Tam będą podane dla danego regionu zgrożenia ze strony szkodników i choob i czym problem załatwić.
    Szukałem na tej stronie, o której wspominałeś, ale tam są chyba nieaktualne dane, albo wogóle jeszcze nic nie robią bo wszędzie pisze, że termin minął.
    Maro teraz tylko brzoskwinie i nektraryny na kedzierzawkę, oraz to co pisał Jacek na owody szkodliwe jakiś olej parafinowy. Ten zabieg nie podlega sygnalizacji. Jak zaczną się zielenić pąki drzew owocowych to sygnalizacja ruszy i wtedy trzeba patrzeć. Odrobina cierpliwości to dopiero 14 marca. Jak będzie ciepło (a wątpię) to pierwsze zabiegi koło połowy kwietnia jak zimno to dopiero maj. Tak więc spoko wodza i zagładać do Inspekcji raz na tydzień.[/code]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony