dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie kiedy siać trawę i jak się do tego zabrać ;)

    Witam !
    Jestem zielona w sprawach ogrodniczych a czeka mnie (i męża) zrobienie porządku z naszym przydomowym kawałkiem ziemi.
    Sprawa wygląda tak:

    Dom już stoi od zeszłego lata. W ubiegłą jesień zebrany wcześniej humus został z powrotem rozwieziony po działce.Do tego była zamówiona wywrota piachu(albo dwie - nie pamiętam) i w tym samym czasie to wszystko nam ładnie rozwieźli i wyrównali. Wcześniej musieliśmy uporać się oczywiście z ponad metrowymi chwaściorami, które przez lato sobie urosły Pod tym humusem jest glina, także nawet teraz jak już jest przykryta tą zebraną wcześniej warstwą ziemi (na której wcześniej rosła trawa i był ogródek) i piaskiem to jak popada deszcz to robi się grząskawo a jak dłuzej pada to w niektórych miejscach woda stoi, mimo, ze działka ma spadek i na mój rozum powinna sobie spływać w dół

    Na całej powierzchni chcemy posiać trawę. I teraz pytanie do Was
    Jaką trawę wybrać. Jak przygotować podłoże ? Pograbić, powalcować czy co?
    I czy teraz jest odpowiednia pora na sianie trawy czy poczekać jeszcze trochę, żeby przypadkiem jakieś mrozy jeszcze nie przyszły(choć się nie zapowiada, ale o tej porze to nigdy nic nie wiadomo)?

    Mam nadzieję,z ę mi rozjaśnicie trochę w głowie

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    ale jesteście..

  3. #3

    Domyślnie

    Także jestem tym tematem zainteresowana, tylko u nas na razie sama glina, która nic nie przepuszcza, woda wszędzie stoi

  4. #4

    Domyślnie

    Arcobaleno!
    Z tego co zrozumiałem,to masz trzy warstwy w swoim ogrodzie:glinę,humus i na nich piasek.Czy tak?
    Nie wiem czy na jesieni,jak usuwaliście chwasty usunięte zostały z korzeniami? Jeśli nie, to wyrosną niebawem jak zrobi się ciepło!
    Dlatego uważam że należy zaczekać,póżniej usunąć c hwasty-mechanicznie lub chemicznie-"wymieszać" te trzy warstwy, posiać trawę, przykryć nasiona trawy cienką warstwą 1-2 cm piasku.
    Wybór rodzaju trawy nalęży do Ciebie w zależności od warunków jakie panują w Twoim ogrodzie i jak będzie użytkowana.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał isztar
    Także jestem tym tematem zainteresowana, tylko u nas na razie sama glina, która nic nie przepuszcza, woda wszędzie stoi

    Isztar!
    Mieszkasz na wysokości 460 m npm,w odległości kilkuset metrów od Magury ?1000m npm.w innej nieco strefie klimatycznej niż nieodległa B-B lub Zywiec.
    Glębsze warstwy gleby mogą być zamarznięte i nie przepuszczają wody która jest na powierzchni.
    Na Magurze leży jeszcze chyba śnieg?
    Zaczekaj na wiosnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Mi sasiad poradzil zeby trawe sadzic na jesien. Bo budowie przyjechala kopara, wyrownala teren, sasiad trawe zasial pozna jesienia i teraz patrze i mam juz fajna trawke

  7. #7

    Domyślnie

    Ja też mam problem z założeniem trawnika. Np. perz - dwukrotnie (zeszłej jesieni i rok wcześniej) było robione roundupem. Czy teraz muszę usuwać korzenie, czy one zostały już "unieszkodliwione"? Sprawa nie jest błaha, bo usuwanie korzeni z 800 m2 mnie przeraża

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    Mi sasiad poradzil zeby trawe sadzic na jesien
    ja do jesieni nie zamierzam czekać

    Sprawa nie jest błacha, bo usuwanie korzeni z 800 m2 mnie przeraża
    mnie też bo powierzchnię mam podobną. Z tym, ze ja nie używałam jeszcze roundupu ale chyba będę musiała już niedługo bo ziemia zaczyna się powolutku zazieleniać Ale to w sumie akurat - po odczekaniu 2 tygodni czy nawet 3, akurat zima mam nadzieję odejdzie w siną dal i można będzie spokojnie zasiać trawkę.

    Ja najgorsze korzenie mam na skarpach -staram się usuwać chwasty z korzeniami ale wiadomo - częśc zostaje - nie chciałabym tam pryskać chemią bo na tej skarpie mam już parę krzewów, drzewek i barwinek sobie rośnie (który chcialabym aby się rozprzestrzenił, ale nie wiem jak to zrobić..) i nie chcę aby im to zaszkodziło

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Oj oj, ręce mi odpadną i Mirkowi, Pinusowi etc. od pisania o trwaie.

    Dla arcobaleno. Zaorać (przkopać), zoabronować( zagrabić) zwałować, posiać trawę zgodnie z opisem na pudełku lun worku z nasionami. Wybieramy oczywiście mieszankę. Na pudełku też bedzie jasno napisane na jakie użytkowanie będzie trawa. Ja proponuję podczas budowy trawę boiskową lub parkową bo więcej wytrzyma. Siać spokojnie można już na początku maja już niemal w całej Polsce. W wielkopolsce, lubuskim tj. w zachodniej części już spokojnie w kwietniu. Przymrozki nasionom nie zaszkodzą.
    Chwasty - perz wyniesie się sam podczas koszenia, dwuliścienne zwalczamy w miarę potrzeby (nio gdy za barzdo zarastają trawę) w miarę potrzeby wyrywając lub chemicznie np. Starane, chwastoks etc.

    Dla telesforka - korzenie po Roundupie zniknęły już dawno same, chyba że były tam jakieś straszne krzaki. Ale przed siewem i tak trzeba ziemię uprawić tj przekopać. Martwe korzenie nawet jesli będą w ziemi ti dodadzą tylko żyzności ziemi rozkładając się na próchnice itp.[/list]

  10. #10

    Domyślnie

    Wciorniastek, wielkie dzięki za informację. Widzę, że mogę w spokoju dokończyć kopanie mojego ugoru

    Faktycznie, sporo się tych wątków o trawnikach namnożyło. Dobrze, że nie zakładałam własnego

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    wciorniastku !!Dzięki przepiękne za odpowiedź - oj Wy to się z nami macie
    Zrobię jak radzisz

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Przy zakładaniu ogrodów na glinie, jesli klient chce ładny trawnik to niestety trzeba nawieśc drobnego żwiru (grubego piasku) i wymieszac na dobre 30 cm. na to czarnoziem tak z 10 cm i trawka jak marzenie.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał Wciornastek
    Siać spokojnie można już na początku maja już niemal w całej Polsce. W wielkopolsce, lubuskim tj. w zachodniej części już spokojnie w kwietniu. Przymrozki nasionom nie zaszkodzą
    a co radzisz teraz w 2009 ??
    pogoda już prawie wiosenna, przymrozków chyba już nie będzie ?? siać czy czekać do kwietnia ??
    Chyba ktoś nie wychodzi z domu o świcie Codziennie w granicach 0 , i gdzieniegdzie szron. Wczoraj rano o 6 zeschłe liście chrupały.
    Ale w końcu mamy ocieplenie klimatu i fakt warunki do siewu są juz często wczesniej. Ale nie chodzi tu o przymrozki szczególnie w Wlpk. ale o wode. W ostatnich latach mieliśmy takie zjawisko jak 2 pory roku czyli zima i lato. Po pogodzie ok. zera nagle robiło sie ok 15-20 st. Dlatego myśle że na środkowym zachodzie Polski można siac trawe miedzy 20 III a 10 IV. (Zaznaczam że sa to moje dywagacje na temat poparte obserwacjami)

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Śnieg stopniał i ludzie na swoich działkach widzą szary ugór zamiast zielonego raju.
    I traca cierpliwość

  15. #15

    Domyślnie

    A jak pozbyć się skrzypu ? W ubiegłym roku działka była zielona, tak ładnie skrzyp się rozrósł.

  16. #16

    Domyślnie

    A ja jak mgę pozbyc się dzikiego szczawiu bodajże skrętnolistnego czy cuś do jedzenia się nie nadaje

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał dareks
    A jak pozbyć się skrzypu ? W ubiegłym roku działka była zielona, tak ładnie skrzyp się rozrósł.
    Wyginie od regularnego koszenia.
    Sprawdzić pH, musi niskie Zwapnować... albo i nie, jak chcesz rododendrony sadzić.
    Opryskać Starane, jak sie zazieleni ładnie.

  18. #18

    Domyślnie

    Po jakie popularniejsze w naszych ogrodach rośliny, oprócz rododendronów, nie stosować wapnowania? Jeśli tych roślin kwasolubnych nie posadzi się w tym roku to czy można zwapnować w rozsądnych ilościach całą działkę? Jaki prepaparat z wapniem kupić?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Najbezpieczniejszy jest dolomit - pokruszona skała naturalna. Działa wolno.
    A nie lubią wapiennych gleb również kaliny, bez koralowy, wrzosy, borówki, hortensje i in.

  20. #20

    Domyślnie

    A jakie zabiegi polecacie gdy grunt jest bardzo podmokły (po ostatnich opadach deszczu, woda na terenia stała 3-4 dni) minął tydzień a jak ide przez działkę wciąż się zapadam. Przeorać, uporządkować, ubić i wysiać czy coś innego? Może nawieść nowej ziemi, piasku etc?
    Trawka dla wybiegu dzieci będzie odpowiednia "sportowa" lub rekreacyjna do domku letniskowego?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony