dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 57
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1130
  1. #1

    Domyślnie Obliczenia w OZC

    Witajcie,
    Zacząłem eksperymenty z Audytorem OZC i mam pytanie (przepraszam, jeżeli zły wątek).
    Jak liczyliście OZC? rozbijaliście na poszczególne pomieszczenia i przegrody czy powiedzmy, parter to 1 pomieszczenie, parter drugie? (dodatkowo oddzielnie te "słabsze" pomieszczenia, czyli garaż, wiatrołap i kotłownia).?
    Jak myślicie duże mogą być różnice, jeżeli nie uwzględnię ścian wew? Może lepiej zrobić jedno pomieszczenie, gdzie wszystkie przegrody będą sumą wszystkich ścian wew? W sumie jakąś akumulacyjność mają, czyli może się to odbić na szybszym wychładzaniu? Dobrze myślę?
    Pzdr,
    Arek

  2. #2

    Domyślnie

    Temat już był przewałkowany w kilku wątkach, poszukaj, w 30 minut wszystko znajdziesz i przeczytasz
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za info, tak przypuszczałem, tylko jak czasami "zagłębiam się" w interesujacy mnie wątek, to już przy 15 stronie padam, bo często gęsto jest mało treściwa wymiana opinii, tylko wymiany na zasadzie: "ty nie masz racji, to tylko ja mam rację".
    Dlatego też pozwoliłem sobie na oddzielny nowy wątek.
    Pzdr,
    Arek

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Kazde pomieszczenie wprowadzasz osobno jak masz w projekcie. Sciany wewnętrzne nie muisz wprowadzac jezeli temp po obu stronach jest taka sama. Przez sciane miedzy dwoma pokojami nie masz strat, przez sciane pokoj garaz masz -taka muisz wprowadzic. W OZC wazne sa tez kierunki swiata wiekosci otorów i tu znów okien a nie drzwi. Jezeli wszystko wrzucisz do jednego worka to nie bedziesz potem wiedzial co Ci wyszło, a tak a kazdym pomieszczeniu otrzymasz potrzebna moc grzejnika.
    Akumulacyjnosci przegród ten program nie bierze pod uwage. Jak chyba kazdy.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Takie było moje podejrzenie, zastanawiałem się czy nie da sie tego jakoś uprościć czyt. zredukować ilość wklepywania danych
    Cóż, do dzieła dalej.
    Pzdr,
    Arek

  6. #6

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie: czy przy liczeniu każdego pomieszczenia robiliście wszystkie przegrody, tj. kalsyczny cubic (w dużym uproszczeniu: 4xsciana, podloga i sufit)?

    Pzdr,
    Arek

  7. #7

    Domyślnie

    Dokładnie tak, na poddaszu liczyłem nawet skosy
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za uwagi.
    Co do zmiennych, czy raczej stałych. Na początku zdefiniowałem sobie powtarzające się elementy (śc. zew., wew, okna, drzwi, strop, podłogę) - faktycznie ułatwia to "wklepywanie" danych. zrobiłem już parter i dzisiaj będę się bawił poddaszem (trochę trudniej, skosy i z kubaturą będzie jazda, bo on tam sobie sam mnorzy).
    Jeszcze nie doszedłem, jak wyliczyć wymiany powietrza (ilośc jest jakoś domyślnie zdefiniowana i temp), ale po kolei, na razie wbicie danych, później dopieszczanie.
    Pozdrawiam,
    Arek

  9. #9

    Domyślnie

    No i są pierwsze wyniki - do podrasowania.
    Założenia:
    Pow. całkowita: 240mkw (w tym garaż, nieogrzewany)
    użytkowa: 181,5 mkw
    kubatura do ogrzania: 585 m3
    kubatura brutto: 1003 m3
    podłoga i ściany 20cm styro
    strop: 8 cm styro
    sufit 30 mc wełna
    okna: 1,6 (całe)
    wentylacja z odzyskiem (założyłem delikatnie odzysk 70%)

    wyniki:
    Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 17.8 W/m2
    Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 7,3 W/m3
    roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 4067 kWh
    Czyli bez CWU wychodzi 4-ro litrowy.
    Przy zmianie styro na ścianach z 20 na 15 zapotrz. wzrasta o 244kWh

    Co o tym myślicie?
    Pzdr,
    Arek

  10. #10

    Domyślnie

    I dodam jeszcze, ze zmiana temp. na wejściu z reku z 15 na 16 powoduje spadek rocznego zapotrzebowania na kWh o ..... prawie 400 kWh
    Czyli wniosek mógłby być taki, że warto zastanowić się nad wydajniejszym sys.wentylacji.
    No chyba, że gdzieś popełniłem błąd.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arek-L
    wyniki:
    Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 17.8 W/m2
    Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 7,3 W/m3
    roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 4067 kWh
    Czyli bez CWU wychodzi 4-ro litrowy.
    Przy zmianie styro na ścianach z 20 na 15 zapotrz. wzrasta o 244kWh

    Co o tym myślicie?
    Pzdr,
    Arek
    Skąd 4 litrowy Ci wyszedł ? Bo albo mam zaćmę po winie albo nie widzę i z prostego dzielenia wychodzi +/- 2 litry, coś chyba nie tak ...
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    Cytat Napisał Arek-L
    wyniki:
    Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 17.8 W/m2
    Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 7,3 W/m3
    roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 4067 kWh
    Czyli bez CWU wychodzi 4-ro litrowy.
    Przy zmianie styro na ścianach z 20 na 15 zapotrz. wzrasta o 244kWh

    Co o tym myślicie?
    Pzdr,
    Arek
    Skąd 4 litrowy Ci wyszedł ? Bo albo mam zaćmę po winie albo nie widzę i z prostego dzielenia wychodzi +/- 2 litry, coś chyba nie tak ...
    Racja. Coś za dobrze wychodzi

    Czas szukać błędów. Tylko co? Odhaczyłem "uwzględniaj mostki przy obliczaniu E", ale czy jest zaznaczone czy nie to i tak nie zmienia to wyników końcowych.
    Czyli ta: mostów nie uwzględniłem, bo nie wiem jeszcze jak je policzyć (takie standardy: balkon, okno, błędów wykonawczych nie liczę, bo to raczej b. ciężko).
    Jak myślisz, czego jeszcze mogłem nie uwzględnić?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    dobrze wyszło, przecież ciepło z parteru będzie migrować na piętro, ale ja radzę ci zwrócić uwagę na Qzc użytkowe zyski bytowe, program zakłada je na 7W/m3 to moim zdaniem zdecydowanie za dużo
    To jedno, drugie to ustawienie czy osoby przebywają 12h czy mniej, trzecie to kwestia wymiany powietrza wentylowanego.
    Ja robiłem w swoim symulacje dla nawet 50cm styropianu i różnice nie są tak wielkie, do 2litrów nigdy nie doszło bez super okien, reku w granicach 90% itp. Nie wierzę, że ten dom będzie miał 2 litry jesli nie jest budowany jak dom pasywny.
    Pozdrawiam,
    Michał

    już mieszkamy

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    adwalk

    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    341
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    100

    Domyślnie

    Arek L napisał:
    wyniki:
    Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 17.8 W/m2
    Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 7,3 W/m3
    roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 4067 kWh
    Czyli bez CWU wychodzi 4-ro litrowy.
    Przy zmianie styro na ścianach z 20 na 15 zapotrz. wzrasta o 244kWh


    A nie ma tu pomyłki w przepisywaniu wyników z OZC ?
    Te 4067 (W?)wygląda na realne, pasujące do zastosowanych środków szczytowe zapotrzebowanie budynku na ciepło.
    Tak by mi pasowało z moich zabaw z OZC.

  15. #15

    Domyślnie

    Arek L
    Zdradź z czego planujesz stawiać ściany?
    Pozdrawiam
    Bartek

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw
    Cytat Napisał Sail
    Arek L Zdradź z czego planujesz stawiać ściany?
    przecież napisał
    Cytat Napisał Arek-L
    podłoga i ściany 20cm styro
    Znaczy, że co? Ściany buduje z styropianu
    Interesuje mnie materiał ściany nośnej, bo w moim, przy podobnej powierzchni i kubaturze zapotrzebowanie wyszło 2x większe.... A styropianu też założyłem 20 cm
    Pozdrawiam
    Bartek

  17. #17

    Domyślnie

    Sciany z maxa 25, reszta mat wzięta z katalogu domyślnego Audytora, jeszcze nie bawiłem się w dodawanie produktów (lepszy syropian), strop wziąłem sobie Ackermana, bo w projekcie mam filigran, a takiego na liście nie było.
    Co do zysków bytowych: OZC zakłada 7W a mpoplaw ile bezpiecznie można przyjąć?
    Przy wentylacji założyłem 1 wymianę. reszta parametrów domyślnych z Audytora OZC. To są pierwsze wyniki, teraz będę eksperymentował z danymi wsadowymi.
    Okna założyłem 1.6 na całe okno, to chyba bezpieczne założenie.
    A jak założyć/policzyć straty na balkony?
    Aha, jeszcze jedno: na samym początku pytałem, czy warto wbijać przegrody wew (ściany wew., strop nad parterem a podłoga na poddaszu) - warto, w bilansie ogólnym pokazuje te przegrody, na których kilkaset kWh jest zysków

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mice
    ..................
    To jedno, drugie to ustawienie czy osoby przebywają 12h czy mniej, trzecie to kwestia wymiany powietrza wentylowanego.
    Ja robiłem w swoim symulacje dla nawet 50cm styropianu i różnice nie są tak wielkie, do 2litrów nigdy nie doszło bez super okien, reku w granicach 90% itp. Nie wierzę, że ten dom będzie miał 2 litry jesli nie jest budowany jak dom pasywny.
    To przebywanie ustawiałem w większości poniżej 12h. Ilośc wymiany: 1/h przy zał, że napływa 15st (ostrożnie, z odzyskiem).
    A domu pasywnego nigdy nie planowałem budować, jak na razie
    Po prostu, miałem dylemat nad sposobem ogrzewania (GZ brak), rozważania nad PC, po kilku ofertach - dość droga impreza.
    Stąd poszukiwania od drugiej strony, czyli jak ograniczyć ilości energii potrzebnej.
    Pytanie dodatkowe: jak policzyć (albo od czego wyjść) CWU? Są jakieś standardowe założenia (wg projektu 160l wody na osobę zgodnie z jakąś tam normą, ale to wody, a nie tylko ciepłej).

  19. #19

    Domyślnie

    Arek-L napisał:

    No i są pierwsze wyniki - do podrasowania.
    Założenia:
    Pow. całkowita: 240mkw (w tym garaż, nieogrzewany)
    użytkowa: 181,5 mkw
    kubatura do ogrzania: 585 m3
    kubatura brutto: 1003 m3
    podłoga i ściany 20cm styro
    strop: 8 cm styro
    sufit 30 mc wełna
    okna: 1,6 (całe)
    wentylacja z odzyskiem (założyłem delikatnie odzysk 70%)

    wyniki:
    Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej 17.8 W/m2
    Zapotrzebowanie na m3 kubatury ogrzewanej 7,3 W/m3
    roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 4067 kWh
    Czyli bez CWU wychodzi 4-ro litrowy.
    Przy zmianie styro na ścianach z 20 na 15 zapotrz. wzrasta o 244kWh

    Co o tym myślicie?
    Generalnie wynik wręcz rewelacyjny, jeśli tak jest w rzeczywistości to gratulacje za izolację Oczywiście wynik ten sugeruje również inny aspekt: dla takiego budynku tylko wentylacja mechaniczna. Inaczej skiśniesz, zagrzybiejesz, udusisz się błeee Oczywiście bez urazy. Z drugiej strony bilans jest aż nadto korzystny. Zejście z zapotrzebowaniem na m2 powierzchni poniżej 30 W/m2 jest uważane już za niezłe budownictwo energooszczędne, a tutaj nawet poniżej 20W! Być może na poddaszu zamiast powierzchni podłóg wpisałeś z projektu powierzchnię użytkową i wówczas wyszła zła kubatura?
    Lepiej wszystko sprawdzić dwa razy, ale jeśli zszedłeś poniżej 20W/m2 to jest, no przynajmniej niezły wyczyn. Chyba, że mówimy o pierwszej strefie klimatycznej, to też poprawia sytuację, bo tempe. zewnętrzna to "tylko" -16 st.C

    Pozdrawiam
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

  20. #20

    Domyślnie

    Przepraszam nie zauważyłem, Warszawa więc -20 st.C, 3 strefa klimatyczna.
    Osobiście sugeruję dobre sprawdzenie poprawności obliczeń, włącznie z "k" wprowadzanych elementów przegród budowlanych.

    Pozdrawiam
    Dopiero zaczynam, ale kiedyś trzeba

Strona 1 z 57

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony