dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie Przepis na jastrych cementowy - POMOCY !!!

    Proszę o poradę jak w tytule. Jak zrobić jastrych cementowy "kręcony" w betoniarce ? Niby sprawa prosta a na mojej budowie brak jest porozumienia w sprawie przepisu i grubości. Przejrzałem podobne tematy na forum i dalej nie mam odpowiedzi. Spór na mojej budowie jest o gatunek cementu czysty portlandzki 32.5 I czy popiołowy 32.5 II. Grubość wylewki też jest przedmiotem dyskusji kierownik budowy uważa że 4cm jest całkowicie wystarczające konstruktor twierdzi że 6...7cm to minimum. Następna dyskusja to ile dać cementu na 1m3 według konstruktora minimum 350kg, zdaniem kierownika budowy i pana z infolini z cementowni 200kg. Do tego dochodzi jeszcze sprawa dodatków uplastyczniających i dylematu co dać siatkę przeciwskurczową czy mikrowłókina? Aby jeszcze całkiem skomplikowac sprawę to są obecnie straszne upały ok 30oC. Całkiem już zgłupiałem i mam mętlik w głowie
    Podam jeszcze że sprawa tyczy się jastrychu bez ogrzewania podłogowego układanego na warstwie styropianu FS20 o grubości 15cm (podłoga poddasza nieogrzewanego).
    Bardzo proszę o konkretne recepty na jastrych.
    Z góry Wielkie dzieki za pomoc
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cześć ja opiszę Ci, w jaki sposób ja robię wylewki u mnie na budowie. Po pierwsze zakupiłem piasek i żwir płukany odpowiednio po 25 i 32 zł za tonę o frakcji piasku 0-2 mm a żwiru od 2-8 mm. Kupiłem cement portlandzki bez dodatków I 32,5 i wiaderkiem 15 litrowym odmierzyłem 2 wiadra cementu, czyli cały worek 25 kg. Następnie 5 wiader piasku i 4 wiadra kamienia. Do tego wszystkiego kupiłem plastyfikator Betonoplast z firmy MASTER z Krakowa (producent). Na worek dodawałem 110-120 ml plastyfikatora wymieszanego z wodą.
    Wylewki średnio od 3-4 cm tam gdzie gędzie parkiet niezbrojone natomiast tam gdzie będą płytki dałem siatkę stalową fi 3 mm z oczkami 10 x 10 cm. Na dole styopian FS20 gr. 10 cm na górze styropian FS 20 2-3 cm. To wszystko na nieogrzewanej podłodze. Natomiast wylewki na ogrzewaniu podłogowym robiłem z tego samego kruszca tylko zamiast 25 kg worka cementu wsypałem zaprawę do jastrychów Sopro Rapidur B-5 grubość podłogi 6,5 cm nad rurkami 4,5 cm.

    Pozdrawiam
    Piotrek

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    pphu

    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    6

    Domyślnie

    Wylewki średnio od 3-4 cm tam gdzie gędzie parkiet niezbrojone natomiast tam gdzie będą płytki dałem siatkę stalową fi 3 mm z oczkami 10 x 10 cm. Na dole styopian FS20 gr. 10 cm na górze styropian FS 20 2-3 cm. To wszystko na nieogrzewanej podłodze.


    idę o zakład że posadzka 3-4 cm na 12 cm styropianu popęka mimo zbrojenia praktyk

  4. #4

    Domyślnie

    Ciekawe po jakim czasie u mnie popęka bo jak narazie się trzyma na styropianie FS 20 grubości 12 cm jest płyta 6,5 cm z ogrzewaniem podłogowym.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi . W innych wątkach dotyczących podłóg podaje się że im większa jest grubość styropianu tym większa powinna być grubość jastrychu. Nikt jakoś nie podał konkretnie w centymetrach jak powinna wygladać ta zależność. Może Ktoś wie jak to powinno być ???
    Pozdrawiam

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    To jaka jest minimalna grubość wylewki nad ogrzewaniem podłogowym?

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie fachowcy powiedzieli że min. 5 cm ponad rurki, tak będę robił.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    Dzięki

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piotr_PA
    Cześć ja opiszę Ci, w jaki sposób ja robię wylewki u mnie na budowie. Po pierwsze zakupiłem piasek i żwir płukany odpowiednio po 25 i 32 zł za tonę o frakcji piasku 0-2 mm a żwiru od 2-8 mm. Kupiłem cement portlandzki bez dodatków I 32,5 i wiaderkiem 15 litrowym odmierzyłem 2 wiadra cementu, czyli cały worek 25 kg. Następnie 5 wiader piasku i 4 wiadra kamienia. Do tego wszystkiego kupiłem plastyfikator Betonoplast z firmy MASTER z Krakowa (producent). Na worek dodawałem 110-120 ml plastyfikatora wymieszanego z wodą.
    Piotrek
    Według moich niefachowych wyliczeń wygląda na to że dałeś ok 185...190kg cementu na 1m3 jastrychu. Najprawdopodobniej zaprawa była konsystencji "prawie suchej" . Ja będę musiał robić wylewki w te koszmarne upały które teraz nas nękają i chyba nie mogę sobie pozwolić na półsuchą konsystencję jastrychu. Czy jastrych kładłeś również w upały ???

    Czy nie uważasz, że u mnie 200kg cementu / m3 to nie będzie zbyt mało. Dodam że jastrych robię tylko z piachu płukanego 0..2mm bez żwiru .
    Pozdrawiam

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    To jaka jest minimalna grubość wylewki nad ogrzewaniem podłogowym?
    minimum to 4 cm powyżej rur co ale ta grubosc zależy też od grubości styropianu np styropian 10 beton 7 c

  11. #11

    Domyślnie

    Inwestorze. Po pierwsze jedno sprostowanie odmierzałem 10 litrowym wiadrem a nie jak pisałem 15 litrowym ale to chyba nic nie zmienia, dodam jeszcze, że na to co wsypałem do betoniarki lałem około 12 - 14 litró wody. Niewiem jak będzie u ciebie najprawdopodobniej jeżeli będziesz roboił z samego piachu dawać więcej wody. U mnie konststencja wychodziła bardzo plastyczna i raczej nienazwał bym tego półsuchą. Wylewki nadal wykonuje prace trwają od 2 tygodni cały czas gdyż zalewam etapami dzieląc np. pokój na 2 etapy z 2 dniowym okresem na związanie betonu. Jednyna niedogodność podczas wykonywania wylewek to to iż w betoniarce schnie zaprawa i tzreba ją w miarę szybko wyrobić.

    Powodzenia.

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    wyzej - kompletny brak pojęcia o temacie dobrze tylko że robisz to dla siebie , poszedłbyś z torbami gdybyś robił to zawodowo polecam przegladniecie całego forum mak

  13. #13

    Domyślnie

    Mak - dzięki za pocieszającą informację. Forum jest poto aby podzielić się swoimi doświadczeniami "Wymianiana doświadczeń". Szkoda że jak mniemam ty maż taką ogromną wiedzę i niechcesz pomóc "inwestorowi" tylko krytykujesz inne wypowiedzi. Zawsze śmieszyły mnie na forum przepychanki słowne ale dzisiaj już nie wytrzymałem.

    A jeszcze jedno większoś prac wykonałem sam bazując na własnych doświadczeniach, dom jeszcze stoi cały.

    Pozdrowionka MAK i miłego dnia.

  14. #14

    Domyślnie

    . Ja będę musiał robić wylewki w te koszmarne upały które teraz nas nękają i chyba nie mogę sobie pozwolić na półsuchą konsystencję jastrychu. Czy jastrych kładłeś również w upały ???

    jastrych kladlem w te upalne dni, za porada wykonawcy zamknalem wszystkie okna na 4 dni i polewalem obficie woda 2 razy dziennie, jastrych wyglada super, rowniutko i nie ma pekniec, ladnie schnie, przynajmniej na razie

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Piotr_PA, paj^
    Widzę że z Was ranne ptaszki (nie mylić z okaleczonymi ptaszkami)
    Dzięki za info

    Mak
    Widzę że uważasz się za zawodowca w dziedzinie jastrychów. Więc może przeczytałbyś moje pytania i jako fachowiec nie robił z tego "wiedzy tajemnej" i podał konkretne odpowiedzi a nie odsyłał do oglądania całego forum. Napisałem już że to zrobiłem.
    Pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Inwestorku a ty już kładziesz czy jeszcze ?

    Ja wczoraj przykryłem moją wylewkę folią oczywiście dopiero po 24 g od wylania. Rewelacja gdyż pod folią cały jest wilgotno.

    Pozdrowionka

    Jak zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie to napisz jak wyszło.

  17. #17

    Domyślnie

    [quote="inwestor"]Piotr_PA, paj^
    Widzę że z Was ranne ptaszki (nie mylić z okaleczonymi ptaszkami)
    Dzięki za info


    wlasnie spadam na budowe, swoja za kilka dni przychodza stolarze od podlog, tarasow, gankow itp... a tu jeszcze izolacji poziomej nie ma

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Piotr_PA
    Korekta Twojej informacji że odmierzałeś piach i żwir wiaderkiem 10l zmienia bardzo dużo !!! bo teraz wychodzi że dałeś 270...300 kg cementu na 1m3 zaprawy (przyjmuję że na 9 wiaderek piachu ze żwirem dałeś 25kg cementu). Przy takich proporcjach kruszywo/cement + woda + plastyfikator zaprawa faktycznie może być plastyczna.
    Czy nie pojawiają się jakieś rysy w miejscach gdzie jest cieniej jastrycha a grubo styropianu ?
    Czy obciążałeś już jastrych tzn. czy stawiałeś już coś ciężkiego (np paletę z cegłami taczkę z zaprawa itp.) ?
    Sorry za taka serię pytań

    Własnie w najbliższych dniach moje niedoścignione orły* będą kręcić i układać jastrych. Oczywiście nie omieszkam napisać co wydumałem.
    Pozdrawiam

    * chodzi oczywiście o moją ekipę murarzy

  19. #19

    Domyślnie

    Inwestorze, moja wylewka na ogrzewaniu podłogowym gdzie jest 6,5 cm betonu jest oczywiście bardziej stabilna od tej gdzie jest 3,5-4 cm wylewki ale nawet ta z 3,5 cm na razie nie pęka. Ponieważ jak wcześniej pisałem wylewam pasami to w niekórych przypadkach musiałem jeździć po 2 dniowej wylewce taczką - nie popękała. Pomimo to tam gdzie będą płytki dałem siatkę z oczkami 10 x 10 cm.
    Jak masz jakieś dodatkowe pytania z chęcią podzielę się swoimi doświadczeniami.

    Piotrek

  20. #20

    Domyślnie

    No Panowie, a może i Panie. Temat na czasie. od poniedziałku ja zaczynam walkę z podłogami. Na 7 cm styropianu wylejemy 4-5 cm wylewki. Zastanawiam się tylko, czy 5 cm styropianu pod podłogówkę, ktora ma tylko dodatkowo podgrzewać kuchnię wystarczy?(podloga na gruncie?
    Za to co wyczytałem serdeczne dzięki, a tak swoją drogą to u mnie na budowie też są "orły"

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony