dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    mj
    Guest
    mj

    Domyślnie rozdzielnica elektryczna

    Mam prośbę o podanie szczegółowego podłączenia wszystkich możliwych zabezpieczeń w rozdzielnicy elektrycznej w większym domu jednorodzinnym,wraz z schematem,nigdy nie doczytałem się tego w Muratorze gdyż jest to podobno wiedza do użytku specjalistów a ja chciałem zrobić to sam i może lepiej i dokładniej .Z góry dziękuję.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Na tym trzeba się już troszeczkę znać i mieć uprawnienia (wogóle to nie masz prawa robić tego samemu) - pozatym zależy to od ilości obwodów, ilości i jakości odbiorników, itd, itp...

    Najprościej to tak:
    Szafka na/pod tynkowa 3x12 (albo większa albo mniejsza)
    1x Wyłącznik główny FR-103 100A (*
    1x Wyłącznik różnicowo-prądowy P-304
    Nx Wyłączniki S193B - 25A - na gniazda 3fazowe
    Nx Wyłączniki S191B - 16A - na gniazda
    Nx Wyłączniki S191B - 10A - na oświetlenie
    Przydałaby się też ochrona - np.: ON-314
    *) Oznaczenia FAEL

    do tego kable:
    oświetlenie 3x1,5
    gniazda 3x2,5
    gniazda 3f 5x2,5
    linie międzytablicowe 5x4

    Elektryk z uprawnieniami za takie coś - razem z papierami i odbiorem bierze 200-500 zł (u mnie za trzy tablice 600).

    Zostaw to lepiej fachowcom - źle dobierzesz parametry i będzie ci wywalac zabezpieczenia, albo popalą się kable w ścianach, albo nie zadziała różnicówka, itd... itp...
    Jasiu

  3. #3

    Domyślnie

    Zbyt wiele pytań by tak ogólnikowo doradzić .
    -Zabezpieczenie główne zależy od sumy mocy wszystkich odbiorników , ale także od warunków technicznych z energetyki.(kasują za każdy kilowat )
    -lepiej zastosować więcej wył. przeciwporażeniowych - np.osbno na łazienkę czy kuchnię a osobno na gniazda. Np.przy jednym zabezpieczeniu w łazience gdzie najwięcej wilgoci uszkodzona pralka wywala Ci zasilanie w całym domu .
    Jednak przy montażu większej ilości wył.p.porażeniowych trzeba zwrócić uwagę na selektywność.
    Ogólnie to naprawdę jest potrzebne odrobinę wiedzy i to można napisać ,ale zgłosić i tak musi to fachowiec z uprawnieniami.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam

    Skłaniam się do rady poprzedników - niech to zrobią fachowcy - dobrze zaplanowana rozdzielnia to podstawa!
    Jedyna rada - kup większą skrzynkę, jeśli kupisz "na styk" może okazać się, że będziesz miał nowy pomysł i za mało miejsca w rozdzielni, pozostanie albo wymienić skrzynkę albo podpiąć się pod istniejęce zabezpieczenie.
    Sam przez to przeszedłem - co prawda na tym nie oszczędzałem i mam dużo zabezpieczeń (3 pokoje kuchnia i łazienka i zapełniona rozdzielnia 36 modułów własnie kupiłem nową 42 moduły mam nadzieję że teraz starczy)

  5. #5

    Domyślnie

    zgadza sie ..od przybytku glowa nie boli ...lepiej miec w skrzynce kilka wolnych miejsc z napisem "rezerwa" niz pozniej kombinowac ...u mnie na dzien dobry bylo 22 obwody ...po zalozeniu instalacji wyszly 27 ...dobrze ze kupilem szafke 36..
    nie znam sie na wszystkim wiec pytam

  6. #6

    Domyślnie

    Ja kupiłem tablicę na 48 pól. Mam 18 obwodów 1-fazowych + 2 obwody 3-fazowe i jeszcze różne inne udziwnienia i wcale nie jest to za dużo.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    mj - Twoja chęć do wykonania tej pracy samodzielnie byłaby w pełni zrozumiana w czasach gdy nad licznikiem widniały tylko trzy topikowe bezpieczniki. Z zakresu Twego pytania wynika, że nie jesteś fachowcem w tej branży. Wobec tego, radzę podobnie jak poprzednicy zlecić to osobie nie tylko kompetentnej ale i odpowiedzialnej.
    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie Re: rozdzielnica elektryczna

    Cytat Napisał mj
    Mam prośbę o podanie szczegółowego podłączenia wszystkich możliwych zabezpieczeń w rozdzielnicy elektrycznej w większym domu jednorodzinnym,wraz z schematem,nigdy nie doczytałem się tego w Muratorze gdyż jest to podobno wiedza do użytku specjalistów a ja chciałem zrobić to sam i może lepiej i dokładniej .Z góry dziękuję.
    zajrzyj do "Ladnego Domu" V lub VI. ... jak krowie na rowie
    jesli czegos nie skumasz zapytaj.
    jesli duzo nie skumasz to sie za to nie bierz.
    nie zapomnij zrobic/zlecic pomiarow.

  9. #9

    Domyślnie

    Bo to jest tak: instalacja elektryczna jest stosunkowo tania i wydaje się, że jest prosta. Instalacja np. co iwod-kan waży więcej i w kg i w gotówce. Jak się spieprzy co i inne rury to grzejnik będzie chłodniejszy, woda się rozleje. Elektryka może być groźniejsza. Większość pożarów pochodzi od instalacji elektrycznej. Dom to nie choinka. Mj stanowczo odradzam. Lepiej oszczędzać na płytacg KG, gipsarach, moalowaniu ..............

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    inwestor

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    4.521

    Domyślnie

    Instalacja elektryczna nawet w domu jednorodzinnym to nie jest taka prosta sprawa. Nawet Elektrycy czasami mają problemy jak prawidłowo dobrać aparaty i polaczyć instalację z ochronnikami przeciwprzepięciowymi odgromówką, do tego prawidłowy dobór zabezpieczeń - nie jest to takie proste. Przyłaczam się do rady poprzedników i polecam zlećić sprawę elektrykowi.
    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Polecam książkę "Instalacje elektryczne w budownictwie jednorodzinnym" J. Strzyżewski, wydawn ARKADY 1998r.
    Jeżeli postawiło się już stan surowy budynku to można samemu kupić szafkę i ją obsadzić.
    Dla siebie warto kupić :
    - szafkę raczej metalową (blaszaną) niż plastikową - bo mocniejsza. Chociaż plastikowa jest izolacyjna, a więc bezpieczniejsza.
    - o wielkości nawet 4x12modułów = 48 modułów
    - w zależności od miejsca zainstalowania raczej wnękowa (podtynkowa), niż natynkowa (wystająca ze ściany).
    Należy za wczasu przemyśleć trasę doprowadzenia grubego kabla zasilającego i wykonać przepusty rurowe na ten kabel. Nie za cienkie (5cm średnicy powinno wystarczyć).

  12. #12

    Domyślnie

    Zbigniew - nie ma mowy o szafce metalowej.Nowe przepisy i normy wymagają wyłącznie tworzywa nieprzewodzącego !!!

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greg_pu
    Zbigniew - nie ma mowy o szafce metalowej.Nowe przepisy i normy wymagają wyłącznie tworzywa nieprzewodzącego !!!
    ??????????
    Jakie przepisy, jakie normy?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greg_pu
    Zbigniew - nie ma mowy o szafce metalowej.Nowe przepisy i normy wymagają wyłącznie tworzywa nieprzewodzącego !!!
    tez nie znam takich przepisow ale tworzywo (np Fael) wydaje mi duzo bardziej estetyczne

  15. #15

    Domyślnie

    Można stosować metalowe obudowy lecz muszą być uziemione wszystkie jej przewodzące elementy galwanicznie od siebie odseparowane.

  16. #16

    Domyślnie

    Podstawa to prawidłowe dobranie zabezpieczeń i średnic przewodów. Trzeba też pamiętać, że jak w każdej profesji jest tu wiele kruczków o których książki nie piszą a każdy elektryk wiedzieć powinien. Drugi poważny argument przeciwko wykonaniu tych prac przez laika to oczywiście bezpieczeństwo i to chyba jest najważniejsze.
    pozdrawiam
    Radzi0

  17. #17

    Domyślnie

    Trochę się tym param (jestem elektrykiem).
    Rozdzielnica z tworzywa - zwracajcie uwagę na głębokość - im głębsza tym lepsza, bo łatwiej ją połączyć i większy porządek w środku. Min. to 36 modułów, u mnie będzie 54 (tylko nie mówcie że to zboczenie zawodowe ).
    Wył. różnicowoprądowe min. 2 szt. 3-fazowe, elektryka który wam będzie chciał włożyć 1 szt. - siekierką po grzbiecie - wystarczy jedna upływność i domek bez prądu, obwody łączyć pod różnicówki na przemian (np. trochę gniazd parter, trochę piętro). Jak wam szkoda miejsca, to firma Schupa produkuje różnicówki 4 polowe, ale zajmujące tylko 3 moduły.
    Chyba Jasiu proponował wszystkie zabezpieczenia o charakterystyce B. Nic bardziej błędnego, to trzeba dokładnie rozważyć indywidualnie dla potrzeb każdego obwodu. I tak np. na bezpieczniku masz dużo opraw halogenowych z transformatorem, to trzeba dać charakterystykę C.
    Dużo by pisać.
    Reasumując:
    Można próbować łączyć samemu, ale jakby tak chociaż jakiś znajomy elektryk rozrysował co i jak - to unikniesz kłopotów później.

    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    KrzysiekSw

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysiekSw
    ...
    Rozdzielnica z tworzywa - zwracajcie uwagę na głębokość - im głębsza tym lepsza, bo łatwiej ją połączyć i większy porządek w środku. Min. to 36 modułów, u mnie będzie 54 (tylko nie mówcie że to zboczenie zawodowe ).
    to zalezy od ilosci obwodow i zastosowanych elementow w szafie.

    Wył. różnicowoprądowe min. 2 szt. 3-fazowe, elektryka który wam będzie chciał włożyć 1 szt. - siekierką po grzbiecie - wystarczy jedna upływność i domek bez prądu,
    dlaczego min dwie i to jeszcze trojfazowe? ile jest urzadzen trojfazowych - powiedzmy oprocz kuchenki - w przecietnym domu?
    obwody łączyć pod różnicówki na przemian (np. trochę gniazd parter, trochę piętro).
    to znacznie podraza instalacje ale ma tez swoje plusy...
    I tak np. na bezpieczniku masz dużo opraw halogenowych z transformatorem, to trzeba dać charakterystykę C. (...)
    nikt nie wlacza kilku transformatorow jednoczesnie a tylko w wyrafinowanych instalacjach widzialem zastosowane eSy <6A. charaktyrystyka C przydaje sie w przypadku obciazen indukcyjnych ale o sporej mocy wlasnej (a nie calego obwodu), np: silnika bramy, hydroforu itp

  19. #19

    Domyślnie

    Tom Soyer!

    Po pierwsze, nikt nie daje rozdzielnicy 54 przy zajętości 15 modułów, rezerwa miejsca powinna wynosić 20%, głeboka rozdzielnica daje komfort łączenia, szczególnie dla laika, poza tym trzeba myśleć o ewentualnych rozbudowach. A jak dajesz jeszcze gotowe mostki. Osobiście jestem tradycjonalistą i mostki robię ręcznie, tyle że ja nie pracuję już na codzień w fachu, pomagam po rodzinie i znajomym - więc się mogę troche pobawić.
    Min. dwie, to już napisałem dlaczego - jak różnicówka wyłącza, to zwala napięcie, jak masz jedną różnicówkę to nie masz napięcia w całym budynku. Dobry fachowiec na obwody zewnętrzne (np. lampy stojące w ogrodzie) też da ci oddzielną różnicówkę. Oczywiście można różnicówkę 1-fazową, jeśli masz tylko odbiór 3-fazowy, ale co powiesz na brak 1 fazy? - większość buduje się na wsi. Znów wyłączasz pół domu.
    Czy wpięcie kabelka na przemian podraża koszty? - chyba że masz w domu instalację jednoobwodową, w co nie wierzę
    Ostatni punkt masz rację - dałem trochę zły przykład, ale kontekst wypowiedzi podtrzymuję.

    Pozdrawiam
    Pozdrawiam
    KrzysiekSw

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysiekSw
    Tom Soyer!

    Pozdrawiam
    nie chce powiedziec nic zlego na temat twojego postu - ale nie wolno nam generalizowac w radach.
    to jakiej wielkosci powinna byc szafka zalezy na prawde od indywidualnych "upodoban". ja mam zamiar wrzucic do swojej nowej szafki sterownik BMSu i system alarmowy i zastanawiam sie nad szafka stojaca ( ). Co do zapasu miejsca - popieram cie, jako wykonawca, dla uzytkownika to moze nie jest takie istotne.
    co do roznicowek: dobiera sie je do obwodu i dlatego polecam roznicowki 25mA jako jednofazowe (3-fazowe jedynie jako przeciwpozarowe np 300mA). Jesli odbiornik jest trojfazowy nalezy dac trojfazowa roznicowke.
    Roznicowka nie zabezpiecza przed niesymetria zasilania.
    co do dlugosci kabli to jestem zwolennikiem "dwustronnego" zasilania a wiec zamknietych obwodow o malej obciazalnosci i dobrze dobranym zabezpieczeniu. moze masz racje mieszanie oswietlenia i gniazd na roznych poziomach budynku nie jest istotnym zwiekszeniem kosztow w porownaniu z "prostym" rozwiazaniem. Trudno jednak przy duzej liczbie eSow polapac sie ktora lampa/ gniazko wisi pod ktorym eSem.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony