dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Darowizna dzialki i podatek

    Ciekawa sprawa, ciekawe czy ktos o tym pomyslal.

    Mam pytanie, co o tym sadzicie.
    Kupilem dzialeczke 1,3 ha jakies 2 lata temu. Dziele ja na 13 mniejszy, nie mam zadnego problemu z WZ, zgoda na dom dwupietrowy na kazdej z dzialek. Chcac pozbyc sie tego balastu i podreperowac budzet postanawiam sprzedac 4 z nich. Ale powstaje tutaj pewien problem, mianowicie, zgodnie z ustawa o VAT powstaje tutaj czynnosc cykliczna i fiskus moze domagac sie ode mnie zaplaty VAT za kazda dzialke. Nie wspominam juz o 10% podatku od przychodu, ktory zgodnie z prawem nalezy sie fiskusowi, gdyz zbywam dzialki przed uplywem 5ciu lat.

    Co robie? Czekam do 01/01/2007 do momentu wejscia planowanych zmian w ustawie o darowiznach. Rodzicow i tesciow odarowuje dzialka, to samo robie z moim rodzenstwem. Pozbywam sie wiec 4 dzialeczek. Oni nie placa nic poniewaz darowizna jest nieopodatkowana, nawet nie musze tego zglaszac do US, bo miala ona oczywiscie forme aktu notarialnego.
    Teraz moi krewni pozbywaja sie dzialek, jak tylko najszybciej moga, nie placa oczywiscie nic od sprzedazy, poniewaz okres 5-ciu lat nie obowiazje darowizn i 10% od przychodu nie nalezy sie US. Do tego nie musza oni placic VAT, gdyz robia to tylko raz i nie ma tutaj czynnosci cyklicznej, badz jej zamierzenia. Kaska sie dzielimy pod stolem, a za zaoszczedzony VAT spedzamy na dobrej zabawie pijac za zdroie sejmu i nowych przepisow

    Jak myslicie, przejdzie? Moim zdaniem nie ma tutaj jakiegos tricku czy unikania placenia podatkow.

    Zapraszam do dyskusji

    Przemo
    Everything is possible,
    education increases probability

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie Re: Darowizna dzialki i podatek

    Cytat Napisał sliwaprz
    Ciekawa sprawa, ciekawe czy ktos o tym pomyslal.

    Mam pytanie, co o tym sadzicie.
    Kupilem dzialeczke 1,3 ha jakies 2 lata temu. Dziele ja na 13 mniejszy, nie mam zadnego problemu z WZ, zgoda na dom dwupietrowy na kazdej z dzialek. Chcac pozbyc sie tego balastu i podreperowac budzet postanawiam sprzedac 4 z nich. Ale powstaje tutaj pewien problem, mianowicie, zgodnie z ustawa o VAT powstaje tutaj czynnosc cykliczna i fiskus moze domagac sie ode mnie zaplaty VAT za kazda dzialke. Nie wspominam juz o 10% podatku od przychodu, ktory zgodnie z prawem nalezy sie fiskusowi, gdyz zbywam dzialki przed uplywem 5ciu lat.

    Co robie? Czekam do 01/01/2007 do momentu wejscia planowanych zmian w ustawie o darowiznach. Rodzicow i tesciow odarowuje dzialka, to samo robie z moim rodzenstwem. Pozbywam sie wiec 4 dzialeczek. Oni nie placa nic poniewaz darowizna jest nieopodatkowana, nawet nie musze tego zglaszac do US, bo miala ona oczywiscie forme aktu notarialnego.
    Teraz moi krewni pozbywaja sie dzialek, jak tylko najszybciej moga, nie placa oczywiscie nic od sprzedazy, poniewaz okres 5-ciu lat nie obowiazje darowizn i 10% od przychodu nie nalezy sie US. Do tego nie musza oni placic VAT, gdyz robia to tylko raz i nie ma tutaj czynnosci cyklicznej, badz jej zamierzenia. Kaska sie dzielimy pod stolem, a za zaoszczedzony VAT spedzamy na dobrej zabawie pijac za zdroie sejmu i nowych przepisow

    Jak myslicie, przejdzie? Moim zdaniem nie ma tutaj jakiegos tricku czy unikania placenia podatkow.

    Zapraszam do dyskusji

    Przemo

    Zła wiadomość jest taka, że zgłaszasz do US jeśli wartość darowanej działki przekracza kwotę wolną w I grupie (czyli jakieś 9000 z kawałkiem). I tu US może być niezbyt zadowolony z Twojego "rozdawnictwa"
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    a dobra wiadomość jest taka, że w US mają taki burdel, że pewnie w życiu nie dojdą ...
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  4. #4

    Domyślnie

    Darowizna musi w tym przypadku miec forme aktu notarialnego, gdyz jest to przeniesienie wlasnosci nieruchomosci. Wedle planowanych zmian nie trzeba bedzie zglaszac tego do US jesli darowizna ma forme aktu notarialnego.

    Co do rozdawnictwa: te 4ry dzialki to jest jakas niewielka czesc mojego majatku, tak wiec nie rozumiem, dlaczego mieliby niby sie przyczepic do wielkosci darowizny. Jej maxymalna wysokosc nie jest przeciez nigdzie uregulowana, tak wiec nie rozumiem dlaczego wdzieczny syn z corka (zona) nie moglby niby wesprzec ubogich rodzicow.

    Co o tym myslicie? Da sie powstrzymac w ten sposob pazernosc fiskusa?

    Przemo
    Everything is possible,
    education increases probability

  5. #5

    Domyślnie si

    Cytat Napisał sliwaprz
    Darowizna musi w tym przypadku miec forme aktu notarialnego, gdyz jest to przeniesienie wlasnosci nieruchomosci. Wedle planowanych zmian nie trzeba bedzie zglaszac tego do US jesli darowizna ma forme aktu notarialnego.

    Co do rozdawnictwa: te 4ry dzialki to jest jakas niewielka czesc mojego majatku, tak wiec nie rozumiem, dlaczego mieliby niby sie przyczepic do wielkosci darowizny. Jej maxymalna wysokosc nie jest przeciez nigdzie uregulowana, tak wiec nie rozumiem dlaczego wdzieczny syn z corka (zona) nie moglby niby wesprzec ubogich rodzicow.

    Co o tym myslicie? Da sie powstrzymac w ten sposob pazernosc fiskusa?

    Przemo
    jesli darowizna jest w formie aktu notarialnego (musi byc w przypadku nieruchomosci) to US i tak swoj wypis otrzymuje (przeciez placi sie za 4 czy 5 szt), a z tymi darowiznami to masz zupelnie racje, nawet jesli teraz oddal bys te dzialki to i tak sie bardziej oplaca niz zaplacic 22% vatu, jedyny minus jaki widze to koszty notarialne od 1000 zl w zwyz od dzialki
    Nie wiem jeszcze dlaczego ale przy ostatniej darowiznie notariusz pytal mnie czy to pierwsza w tym roku... moze to tez ma jakies znaczenie
    powodzenia w kombinacjach
    16-11-2010 - stan surowy, elektrycy kończą instalacje, w weekend tynki

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Coś mi się wydaje, że darowizny też "podchodzą" pod VAT. W tym przypadku VAT naliczany jest od wartości rynkowej darowanego przedmiotu. Tak, że lepiej to jeszcze sprawdź.

  7. #7

    Domyślnie

    Kilka uwag:
    - rodzeństwo według projektu MF nie jest zaliczane do 0 grupy podatkowej
    - nie wiem czy tesciowie to "wstępni" - radzilbym się upewnić
    - gdyby teściowie nie byli "wstępnymi" to bedziesz mial kłopoty z realizacja planu,
    - dodatkowo dochodzi problem zakupu ziemi przed małżeństwem czy w trakcie (wspólnota majatkowa czy nie) i zwiazane z tym darowanie swoich części i małżonka na najbliższą rodzinę swoją i małżonka
    - na koniec obdarowani zapłacą 19% od zysków ze sprzedazy dzialek, chyba że wykażą , że sprzedali po kosztach (bez zysku), ale co na to US?
    Takie uwagi mi sie nasunęły bo sam planuję podobny mechanizm wykorzystać.
    Chciałbym przynajmniej w niektorych punktach nie mieć racji!

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    "Członkowie najbliższej rodziny będą całkowicie zwolnieni z opodatkowania spadków i darowizn. Warunkiem zwolnienia będzie zgłoszenie organowi podatkowemu nieodpłatnego nabycia majątku. Jeśli darowizna dotyczyłaby środków pieniężnych, należałoby je przekazać za pośrednictwem banku, spółdzielczej kasy oszczędnościowej lub poczty"
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  9. #9

    Domyślnie

    słuchajcie a jezeli sprzedaję działki i przeznaczam kase na cele budowlane to też muszę zapłacić do US 22% vatu?
    Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego,że osiągnięcie go wymaga długiego czasu.
    Czas i tak upłynie.
    http://lupedogo.fm.interia.pl/diana.jpg

  10. #10

    Domyślnie

    c.d.
    fragment projektu MF (http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=298&id=56755 ):
    „ Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, ojczyma i macochę, jeżeli łącznie spełniają następujące warunki:......."
    Dla mnie zstępny to np. dla matki syn ale już nie wnuk. Chyba, że sie mylę!

    Istnieje tez drugi senacki projekt, może sklecą z nich jeden a co z tego wyniknie zobaczymy!

  11. #11

    Domyślnie

    niech ktos odpowie na moje pytanie
    Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego,że osiągnięcie go wymaga długiego czasu.
    Czas i tak upłynie.
    http://lupedogo.fm.interia.pl/diana.jpg

  12. #12

    Domyślnie

    aha26:

    Obowiazek zaplaty vat naezy sie tylko, jesli osoba od ktorej kupujesz jest platnikeim VAT. Dlatego na przyklad, jesli kupujesz dzialke na rynku wtornym od osoby, ktora sprzedaje tylko jedna dzialke (np. ze spadku), to nie placi ona zadnego VATu. Co innego, jesli kupujesz np. od rolnika, ktory byl szczesliwcem i gmina zatwierdzila mpzp na jego dzialce. Wowczas US generalnie wychodzi z zalozenia, iz ssprzedaz ma charakter cykliczny, badz jest zamierzenia cykliczneg charakteru sprzedazy i musi on oprorowadzic VAT od sprzedazy dzialki. VAT nie ma nic do okresu 5 lat przed zakupem dzialki.

    MaPa:

    1. nie ma czegos takiego jak 0 grupa podatkowa, masz I, II i III grupe. Poczytaj o proponowanych zmianach na http://www.senat.gov.pl/k6/dok/sejm/kosz/512.pdf Wg komentarza dolaczonego tam, rodzenstwo nalezy do I grupy podatkowej.
    2. Tesciowie tez naleza do pierwszej grupy podatkowej, jak rozumien slowa ww komentarzu.
    3. Nie rozumiem ostatniego twojego komentarza, o jakim podatku od zyskow ty mowisz? Generalnie jest teraz tak, iz jesli osoba jest obdarowana nieuchomoscia,, to przeciwnie do kupna/sprzedazy nie musi czekac 5 lat kalendarzowych by nie placic 10% od dochodu sprzedazy. Tak wiec nie wiem jak mialoby to niby wygladac przypadku darowizny i spadku? Niby mieliby placic przy sprzedazy 19% od zysku? Jakiego zysku, jesli niby nie kosztowalo to ich nic. Tak wiec wg Ciebie mieliby zaplacic 19% od przychodu? Chyba zartujesz.

    ja14:

    Dorowizny podchodza pod VAT? Kto ci to powiedzial? A niby kto mialby w tym przypadku byc platnikiem VAT wg ustawy o podatku od wartosci dodanej? Nie ma tutaj przeciez zadnej cyklicznej czynnosci.

    Zapraszam do dyskusji

    Przemo
    Everything is possible,
    education increases probability

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaPa
    c.d.
    fragment projektu MF (http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=298&id=56755 ):
    „ Art. 4a. 1. Zwalnia się od podatku nabycie rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, ojczyma i macochę, jeżeli łącznie spełniają następujące warunki:......."
    Dla mnie zstępny to np. dla matki syn ale już nie wnuk. Chyba, że sie mylę!

    Istnieje tez drugi senacki projekt, może sklecą z nich jeden a co z tego wyniknie zobaczymy!

    Zstępni to dzieci ,wnuki ,prawnuki...
    Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego,że osiągnięcie go wymaga długiego czasu.
    Czas i tak upłynie.
    http://lupedogo.fm.interia.pl/diana.jpg

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwaprz
    aha26:

    Obowiazek zaplaty vat naezy sie tylko, jesli osoba od ktorej kupujesz jest platnikeim VAT. Dlatego na przyklad, jesli kupujesz dzialke na rynku wtornym od osoby, ktora sprzedaje tylko jedna dzialke (np. ze spadku), to nie placi ona zadnego VATu. Co innego, jesli kupujesz np. od rolnika, ktory byl szczesliwcem i gmina zatwierdzila mpzp na jego dzialce. Wowczas US generalnie wychodzi z zalozenia, iz ssprzedaz ma charakter cykliczny, badz jest zamierzenia cykliczneg charakteru sprzedazy i musi on oprorowadzic VAT od sprzedazy dzialki. VAT nie ma nic do okresu 5 lat przed zakupem dzialki.

    MaPa:

    1. nie ma czegos takiego jak 0 grupa podatkowa, masz I, II i III grupe. Poczytaj o proponowanych zmianach na http://www.senat.gov.pl/k6/dok/sejm/kosz/512.pdf Wg komentarza dolaczonego tam, rodzenstwo nalezy do I grupy podatkowej.
    2. Tesciowie tez naleza do pierwszej grupy podatkowej, jak rozumien slowa ww komentarzu.
    3. Nie rozumiem ostatniego twojego komentarza, o jakim podatku od zyskow ty mowisz? Generalnie jest teraz tak, iz jesli osoba jest obdarowana nieuchomoscia,, to przeciwnie do kupna/sprzedazy nie musi czekac 5 lat kalendarzowych by nie placic 10% od dochodu sprzedazy. Tak wiec nie wiem jak mialoby to niby wygladac przypadku darowizny i spadku? Niby mieliby placic przy sprzedazy 19% od zysku? Jakiego zysku, jesli niby nie kosztowalo to ich nic. Tak wiec wg Ciebie mieliby zaplacic 19% od przychodu? Chyba zartujesz.

    ja14:

    Dorowizny podchodza pod VAT? Kto ci to powiedzial? A niby kto mialby w tym przypadku byc platnikiem VAT wg ustawy o podatku od wartosci dodanej? Nie ma tutaj przeciez zadnej cyklicznej czynnosci.

    Zapraszam do dyskusji

    Przemo

    Dzięki za info!!!!
    Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego,że osiągnięcie go wymaga długiego czasu.
    Czas i tak upłynie.
    http://lupedogo.fm.interia.pl/diana.jpg

  15. #15

    Domyślnie

    komentarz dla sliwaprz:
    Jeżeli chodzi o spadki i darowizny to są dwa projekty senacki z lutego tego roku i p.Gilowskiej z czerwca tego roku, z którego przytoczyłem fragment.
    Jezeli chodzi o podatek dochodowy to według Gilowskiej od 01.01.2007 ma zniknąć podatek zwiazany ze sprzedazą przed uplynieciem 5 lat od nabycia, ale będzie podatek od zysku.
    W przypadku darowizny nieruchomości w umowie notarialnej trzeba wymienić jakąś kwotę, chociażby po to aby notariusz mógł policzyć swoją taksę. To jest dla mnie wartość nieruchomości darowanej (np. 100 000zł). Jeżeli obdarowany po jakimś czasie ją odsprzeda np. za 120 000zł to zapłaci 19% podatek od 20 000zł. Tak przynajmnie mówiła kiedyś sama min. Gilowska. Chyba, że chodziło jej o podatek tylko od kupna i sprzedazy tej samej nieruchomości po 01.01.2007. Jeżeli tak to przepraszam za zamieszanie.

  16. #16

    Domyślnie

    W projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 01.01.2007, faktycznie jest napisane, że przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny nie będzie 19% podatku od zysku. Mam nadzieję, że tak to uchwalą

  17. #17

    Domyślnie nowa ustawa o darowiznach

    Cytat Napisał MaPa
    W projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od 01.01.2007, faktycznie jest napisane, że przy sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku lub darowizny nie będzie 19% podatku od zysku. Mam nadzieję, że tak to uchwalą

    No to uchwalili czy nie uchwalili?

  18. #18

    Domyślnie

    Oczywiscie, ze uchwalili.
    Everything is possible,
    education increases probability

  19. #19

    Domyślnie

    sliwaprz: raczej nie uchwalili. artykuł?

  20. #20

    Domyślnie

    Jesli sie zameldujesz i pomieszkasz przynajmniej 12 miesiecy, nie placisz podatku. Podobnie jesli sprzedaz po 5 latch. Poczytaj w Rzeczpospolitej, www.rp.pl dzial Prawo na codzien.
    Everything is possible,
    education increases probability

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony