dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Co można zrobić ze służebnością?

    Witam, mam pytanie dotyczące służebności.

    Od niedawna jestem właścicielem działki, która obciążona jest służebnością przejazdu względem innej działki. Zgodnie z aktem notarialnym ustanawiającym slużebnośc na mojej działce, slużebność przejazdu dotyczy pasa o szerokości 2.5 m, który ciągnie się wzdłuż wschodniej granicy działki. W związku z tym mam pytanie:

    1. Czy właściciel tej kolejnej działki może w przyszlosci zakwestionować prawo do przejazdu przez moja dzialke jedynie na szerokosci 2.5 m działki i to w wytyczonym miejscu - np. na zasadzie, ze 2.5 m to dla niego za wąsko? Nie chcialbym, zebym za jakis czas byl zmuszony demontowac ogrodzenie, po to aby gosc mogl przejezdzac przez mój ogródek .

    2. Obecnie służebność jest nieodpłatna. Zakladając, ze wykonam drogę dojazdową do dzialki pokrywającą ww. pas (i poniosę wszystkie koszta z tym związane), to czy istnieje możliwość przeksztalcenia sluzebnosci na odplatną? Skoro sąsiad ma korzystac z utwardzonego dojazdu, to czemu mialby się don nie dolożyć?

    Z góry dziękuję za sugestie...

  2. #2

    Domyślnie

    Możesz dogada się z sąsiadem i wykona wspólnie drogę. Nie wiem czy droga nie będzie musiała mie szerokości 3,5m zgodnie z warunkami technicznymi.
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wykluczam takiej opcji, aczkolwiek wstepne rozmowy prowadzą do wniosku, że sąsiad bylby raczej zainteresowany korzystaniem - niekoniecznie ko-finansowaniem

  4. #4

  5. #5

    Domyślnie

    ja bym działkę sprzedał i następnym razem dokładnie czytał KW....
    Służebnośc jest na działce i bedziesz miał to do końca świata i o jeden dzień dłużej

  6. #6

    Domyślnie

    dzieki za praktyczną poradę, ale wspomnę tylko, ze kupując dzialkę wiedzialem o sluzebnosci i nie liczylem, ze kiedykolwiek wyparuje

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    mclear

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Łęcze
    Kod pocztowy
    82-340
    Posty
    260

    Domyślnie

    służebność to najgorsza zaraza jak może być w księgach wieczystych, przejazd przez posesje to jeszcze poł biedy ale najgorzej jak słuzebnośc tyczy się jakichś osob zamieszkałych dożywotnie, a ta osoba żyje i gdzies mieszka i nikt nie ma z nia kontaktu. W twoim przypadaku jako nowy właściciel masz prawo do nowych rozmów z sąsiadem i to on powienien się martwić czy w dalszym ciągu bedzie mógł przechadzać sie po Twoim terenie.

  8. #8

    Domyślnie

    art 145 kodeksu cywilnego mówi o drodze koniecznej poczytaj sobie
    http://prawnicze.info/ebook/Kodeks_cywilny_2006.pdf strona 20
    Teraz budując zacznę od dymu z komina

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony