dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Piec na paliwo stałe i regulator TANGO - help!!!!

    Witam wszystkich posiadaczy regulatorów Tango w piecach na opał stały.
    Jak to zwykle bywa piszę bo mam kłopot. Szczęśliwym trafem uruchomiliśmy nasz piec http://www.kotly-marciniak.isnet.pl/...niak/kwsp.html
    (firma spóźniła się z jego dostawą prawie 4 miesiące) i wszystko byłoby ok. gdyby nie kłopoty z ustawieniami parametrów spalania. Na dworze ciepło a piec przy temperaturze 50C spala 50 kg węgla na dobę!!!!!!!!!!!!! Szok z niedowierzaniem. Dodam, że jest to piec z podajnikiem tłokowym a węgiel kupiłem sortowany pakowany w worki o dużej kaloryczności. Czy to normalne, aby piec tyle spalał paliwa??? Poniżej opiszę to, co ponastawiałem:

    Temperatura na piecu: 50 C (na początku miałem 60 zgodnie z instrukcją, ale palił jeszcze więcej)
    Pau: 240 s
    CdP: 30 s
    PPo: 0
    Coc: 4 min
    OFS: 4
    bPo: 4

    Po dokonaniu rozruchu pieca i osiągnięciu zadanej temperatury 50 C piec przechodzi w stan podtrzymania no i temperatura rośnie sobie do 56-58C. Następnie spada i po przekroczeniu 49C załącza się podajnik i dmuchawa. Podaje węgiel raz następnie po 240s drugi raz no i temperatura dochodzi do 50C. Podajnik i dmuchawa się wyłączają i znów temperatura rośnie do 56-58C w między czasie kilka razy załącza się dmuchawa. Wszystko ładnie jak z obrazka tylko, dlaczego k..., tyle węgla bierze????!!!!!???? Przeszukałem forum i niektórzy z Was piszą, że piece biorą około 20 do 25 kg na dobę u mnie dwa razy tyle. Dodam, że piec ma 24 – 26 kW (na stronie producenta piszą 26 w instrukcji wbili 24 – no, ale niewielka to różnica) dom powierzchni mieszkalnej 160m2 + 40m2 piwnica.

    Chyba się zabiję nonstop jakieś problemy z tą budową!!!!! No, ale jestem optymistą, więc nie pozostawię Wam spadku i liczę na Waszą pomoc help!!!!

  2. #2

    Domyślnie

    Witam, ja mam co prawda kocioł w ogóle innej firmy i innego typu (na ekogroszek ze zwykłym podajnikiem), ale może coś Ci podsunę...
    1. Piszesz że przy 49 stopniach kocioł Ci się załącza, a temperaturę zadaną masz 50 stopni - czyli że histereza wynosi 1 stopień. Spróbuj ją zwiększyć - 4 stopnie powinno też być OK, a piec nie będzie tak często się załączał.
    2. Czy masz podgrzewanie CWU, a może jeszcze z cyrkulacją wody? U mnie tak jest i cyrkulacja powodowała bardzo szybkie wychlodzenie zbiornika CWU no i mnóstwo węgla szło na ciągłe podgrzewanie. Więc teraz zrobiłem załączanie cyrkulacji na pilota - przed planowanym użyciem cieplej wody włącza się po prostu cyrkulację pilotem i działa ona przez jakiś czas a potem się wyłącza.
    3. Zamontowałem termostat pokojowy - bez niego piec chodził na okrągło całą dobę, co nie zawsze było potrzebne, no i było za cieplo. Teraz ustawiłem wyższą temperaturę wody (50-55stopni) a piec działa przez około 30-40% doby. Nie przejmuj się jeśli sterownik 'Tango' nie ma możliwości podłączenia takiego termostatu - podłączasz go wtedy do pompy C.O., przy ustawionej temperaturze 50stopni zagotowanie wody nie powinno się wydarzyć (tu polecam trochę obserwacji co się dzieje gdy pompa jest wyłączona a kocioł grzeje). Ze swojego doświadczenia mogę rekomendować radiowy sterownik euroster - odpada 'ciągnięcie druta'. Na allegro kosztował mnie 280 PLN.
    W rezultacie zużycie węgla ostatnio wynosi 10-14 kg / dobę w ostatnich dniach. Piec ma 25 kW, powierzchnia ogrzewana to 180 m2. Niestety, przez zimę nie miałem tych kilku patentów i wtedy węgla szło ok 25-30 kg/dobę. No ale było wtedy o wiele zimniej.
    Mam nadzieję że choć jeden z powyższych pomysłów Ci pomoże.
    Pozdrawiam
    RG

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,

    Kosmo77 dzięki za odpowiedź.

    Ad1 Zwiększę dzisiaj histerezę i zobaczymy.
    Ad2 Nie mam cyrkulacji wody. Za piecem zamontowany jest od razu bojler, ale nie sądzę aby on odbierał tyle ciepłej wody. Ale mogę zamknąć dopływ wody z pieca i zobaczyć jaka będzie różnica.
    Ad3 Nie bardzo rozumiem jak piec może pracować 30 do 40 % doby. Jak piec wygaśnie to trzeba w nim znowu rozpalić. Chyba, że masz na myśli, że piec więcej czasu pracuje w podtrzymaniu a nie rozruchu???

    No i jeszcze jedna sprawa bo może to jest przyczyna jak to obecnie bywa mam instalację CO z wymuszonym obiegiem i pompa, która obsługuje instalację pracuje cały czas może to jest przyczyna tego problemu. Pompa pompuje piec się wychładza??? Może pompa powinna się załączyć przy określonej na piecu temperaturze np. 53C ?????

    Sam nie wiem ale myślę, że jak czegoś nie zrobię z tymi ustawieniami to będę bankrutem w niedalekiej przyszłości.

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Słuchaj, wyszukałem w google instrukcję do sterownika Tango Negro i piszą tam że termostat pokojowy można podłączyć tylko do wersji przeznaczonej do podajników ślimakowych. Ty masz tłokowy o ile się nie mylę.
    Musi być jakiś powód dla którego zrezygnowano z termostatu pokojowego przy podajniku tłokowym - najlepiej skontaktuj się z producentem i przedyskutuj sprawę zanim zrobisz tak jak napisałem wyżej. Być może przy podłączeniu regulatora pokojowego do pompy CO nic złego się nie wydarzy, ale może też być tak że inny sposób sterowania paleniem może doprowadzić do zagotowania wody. W każdym razie - lepiej sprawdź bo bardzo by mi było przykro gdyby nastąpiła u Ciebie jakaś katastrofa.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Seluch
    Witam,

    Kosmo77 dzięki za odpowiedź.

    Ad1 Zwiększę dzisiaj histerezę i zobaczymy.
    Ad2 Nie mam cyrkulacji wody. Za piecem zamontowany jest od razu bojler, ale nie sądzę aby on odbierał tyle ciepłej wody. Ale mogę zamknąć dopływ wody z pieca i zobaczyć jaka będzie różnica.
    Ad3 Nie bardzo rozumiem jak piec może pracować 30 do 40 % doby. Jak piec wygaśnie to trzeba w nim znowu rozpalić. Chyba, że masz na myśli, że piec więcej czasu pracuje w podtrzymaniu a nie rozruchu???

    No i jeszcze jedna sprawa bo może to jest przyczyna jak to obecnie bywa mam instalację CO z wymuszonym obiegiem i pompa, która obsługuje instalację pracuje cały czas może to jest przyczyna tego problemu. Pompa pompuje piec się wychładza??? Może pompa powinna się załączyć przy określonej na piecu temperaturze np. 53C ?????

    Sam nie wiem ale myślę, że jak czegoś nie zrobię z tymi ustawieniami to będę bankrutem w niedalekiej przyszłości.

    Pozdrawiam
    O, witam. To, że napisałem że piec pracuje przez 30-40% doby oznacza że przez resztę czasu jest on w podtrzymaniu. A działa to tak, że termostat pokojowy wyłącza pompę CO (ale piec nic o tym nie wie). Rezultat jest taki że temperatura na piecu przestaje spadać (spada, ale bardzo powoli) a co za tym idzie cały czas jest na podtrzymaniu. U mnie jest to bezpieczne, kiedy kocioł grzeje a pompa co zostanie nagle wyłączona przez termostat to piec osiąga temperaturę zadaną (50st) i się wyłącza, a temperatura rośnie jeszcze do ok 66-68 stopni i na tym poziomie zostaje. Więc do zagotowania jest jeszcze daleko. Co innego gdyby pracował na temperaturze zadanej np 80 st - wtedy bym się bał że się zagotuje.
    Producent mojego kotła oczywiście powiedział że takie podłączenie termostatu jest nieprawidłowe i należy go podłączać do sterownika kotła. Ale ponieważ u mnie działa to bez zarzutu a podłączenie zalecane przez producenta wymaga rozkręcania obudowy kotła to na razie zostawiłem tak jak jest.
    Ale wcześniej było tak jak u Ciebie - tzn pompa CO chodziła non stop i kaloryfery grzały bez przerwy. Przez dużą część dnia niepotrzebnie.

    Ad 2). Jeśli nie masz cyrkulacji CWU to zostaw ten temat - nie oszczędzisz już nic więcej bo zbiornik CWU jest dość dobrze izolowany i sam z siebie się szybko nie wychłodzi.

    Generalnie myślę że jeśli upewnisz się że do zagotowania wody jest jeszcze daleko to możesz zrobić tak jak piszę. Pogadaj z producentem, możesz też zrobić test własnoręczny - wyłącz na pewien czas pompę CO i patrz co się będzie działo kiedy kocioł zacznie grzać. Ja robiłem taki test: kiedy kocioł zaczynał grzać wyłączałem pompę (moja ma taki przełącznik do ustawiania szybkości pracy, w położeniu 'pośrednim' między biegami pompa nie pracuje - więc to była tylko kwestia ustawienia tego położenia pośredniego). Jak zobaczysz że temperatura niebezpiecznie rośnie to włącz pompę. Jak nie wzrośnie bardziej jak do 60-70 stopni - to powinno być OK.

    Pozdrowienia
    RG

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Seluch
    Witam,

    Kosmo77 dzięki za odpowiedź.

    Ad1 Zwiększę dzisiaj histerezę i zobaczymy.
    Ad2 Nie mam cyrkulacji wody. Za piecem zamontowany jest od razu bojler, ale nie sądzę aby on odbierał tyle ciepłej wody. Ale mogę zamknąć dopływ wody z pieca i zobaczyć jaka będzie różnica.
    Ad3 Nie bardzo rozumiem jak piec może pracować 30 do 40 % doby. Jak piec wygaśnie to trzeba w nim znowu rozpalić. Chyba, że masz na myśli, że piec więcej czasu pracuje w podtrzymaniu a nie rozruchu???

    No i jeszcze jedna sprawa bo może to jest przyczyna jak to obecnie bywa mam instalację CO z wymuszonym obiegiem i pompa, która obsługuje instalację pracuje cały czas może to jest przyczyna tego problemu. Pompa pompuje piec się wychładza??? Może pompa powinna się załączyć przy określonej na piecu temperaturze np. 53C ?????

    Sam nie wiem ale myślę, że jak czegoś nie zrobię z tymi ustawieniami to będę bankrutem w niedalekiej przyszłości.

    Pozdrawiam
    O, witam. To, że napisałem że piec pracuje przez 30-40% doby oznacza że przez resztę czasu jest on w podtrzymaniu. A działa to tak, że termostat pokojowy wyłącza pompę CO (ale piec nic o tym nie wie). Rezultat jest taki że temperatura na piecu przestaje spadać (spada, ale bardzo powoli) a co za tym idzie cały czas jest na podtrzymaniu. U mnie jest to bezpieczne, kiedy kocioł grzeje a pompa co zostanie nagle wyłączona przez termostat to piec osiąga temperaturę zadaną (50st) i się wyłącza, a temperatura rośnie jeszcze do ok 66-68 stopni i na tym poziomie zostaje. Więc do zagotowania jest jeszcze daleko. Co innego gdyby pracował na temperaturze zadanej np 80 st - wtedy bym się bał że się zagotuje.
    Producent mojego kotła oczywiście powiedział że takie podłączenie termostatu jest nieprawidłowe i należy go podłączać do sterownika kotła. Ale ponieważ u mnie działa to bez zarzutu a podłączenie zalecane przez producenta wymaga rozkręcania obudowy kotła to na razie zostawiłem tak jak jest.
    Ale wcześniej było tak jak u Ciebie - tzn pompa CO chodziła non stop i kaloryfery grzały bez przerwy. Przez dużą część dnia niepotrzebnie.

    Ad 2). Jeśli nie masz cyrkulacji CWU to zostaw ten temat - nie oszczędzisz już nic więcej bo zbiornik CWU jest dość dobrze izolowany i sam z siebie się szybko nie wychłodzi.

    Generalnie myślę że jeśli upewnisz się że do zagotowania wody jest jeszcze daleko to możesz zrobić tak jak piszę. Pogadaj z producentem, możesz też zrobić test własnoręczny - wyłącz na pewien czas pompę CO i patrz co się będzie działo kiedy kocioł zacznie grzać. Ja robiłem taki test: kiedy kocioł zaczynał grzać wyłączałem pompę (moja ma taki przełącznik do ustawiania szybkości pracy, w położeniu 'pośrednim' między biegami pompa nie pracuje - więc to była tylko kwestia ustawienia tego położenia pośredniego). Jak zobaczysz że temperatura niebezpiecznie rośnie to włącz pompę. Jak nie wzrośnie bardziej jak do 60-70 stopni - to powinno być OK.

    Pozdrowienia
    RG

  7. #7

    Domyślnie

    Regulator Tango ma możliwosc nastawienia temperatury załączenia pompy myślę że np nastawię 52C i zobaczymy wtedy ponizej tej temperatury pompa sie wyłączy i piec ni będzie szybko stygł może to pomoże. Zadzwonię zaraz do kolegi który jest na budowie i poprosze aby poprzestawiał zobaczymy co sie stanie

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,

    Więc zrobiłem tak:
    Przestawiłem pompę na pozycję nr 1 (w sumie są trzy pozycje). Ponieważ regulator pozwala na sterowanie pracą pompy (jej załączeniem i wyłączeniem) ustawiłem, że pompa włącza się przy temperaturze 57C a wyłącza przy 52C. Dzięki temu piec się szybko nie wychładza. Zmieniłem również histerezę temperatury na piecu z 1C na 5C i piec nie wchodzi już tak często w stan praca. Efekt jest taki, że z 25 kg opału na 11h otrzymałem 25kg na 19h więc widać różnice ale i tak jest to dużo za dużo. Myślę, że teraz pozostaje kwestia obserwacji i dalszych zmian poszczególnych parametrów no zobaczymy

  9. #9

    Domyślnie

    Witam
    Od miesiąca jestem posiadaczem pieca z Marmetpolu KWSP25 z podajnikiem tłokowym i regulatorem Tango. I mam kłopoty. Pali dużo i mało efektywnie . Jak go poustawiać żeby palił mniej a bardziej efektywnie?
    Temperatura na piecu: 55 C
    Pau:360 s
    CdP: 30 s
    PPo: 3
    Coc: 4 min
    OFS: 20
    bPo: 15
    Pozdrawiam
    Marcel

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    robstef

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Posty
    1

    Domyślnie KTM 25 tłokowy

    Witam serdecznie wszystkich.Posiadam piec tłokowy ktm 25.Dom do ogrzania 200 metrów.Mam pytanie odnosnie załaczania podajnika w stanie praca.a mianowicie czy podajnik powinien załączyc sie razem z dmuchawą po przejsciu w stan praca a drugi raz po ustawieniu okreslonego czasu??Pytam poniewaz u mnie po wejsciu pieca w stan praca uruchamia sie dmuchawa ale podajnik pierwszy raz podaje po upłynięciu czasu ustawionego w sterowniku.Proszę o pomoc poniewaz nie moę go dobrze ustawic i pali mi 80 kilo ekogroszku na dobeZ góry dziękuję i pozdrawiam...

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gonia223

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3

    Domyślnie USTAWIENIA REGULATORA TANGO KOCIOŁ CO STALBUD AKAL tłok

    WITAM

    Mamy problem z ustawieniam naszego pieca z regulatorem tango. Dom ocieplony o powierzchni 157 m2. Piec 20 kw przez 9 godzin zjada jakieś 35 kg eko groszku (pieklorz chyba chwałowicki lub bytomski nie pamiętam dokładnie ale o wysokiej kaloryczności. Tworzy nam sie dużo szlaki, jakby niedpoalonych kawałków. Piec ogrzewa również ciepłą wode w bojlerze. Podaję nasze sutawienia:
    Histereza 4 stopnie C
    pompa załącza sie przy temper. 50 st. C stawiona jest na I stopien
    PrA 1,2

    Pau 230 s
    CdP 30 s
    PPo 0
    CoC 5 min
    OFS 4
    bPo 4
    Wydaje mi sie ze ciągle jest za duzo groszku na palenisku i nie wypala on sie dokładnie.
    Prosze o pomoc oraz jakies rady z góry dziękuję

  12. #12

    Domyślnie ..

    pieklorz w tym roku jest do d... co już pisałem na kilku wątkach.
    Większość narzeka,że powstają duże spieki.

    Ten węgiel musi długo pozostawać w strefie żąru, aby w miarę się wypalał, co ważne nie dmuchać w niego intensywnie.

    Co do Tango:
    uniwersalne nastawy do kotła tłokowego nie istnieją

    1.Parametry Pau oraz OFS odpowiadają za porcjowanie i siłę nadmuchu przy dochodzeniu do temp. zadanej. Tym wstępnie ustawiamy dobre dopalanie.
    OFS to moc dmuchawy przy dochodzeniu do temp. zadanej, należy ustawic na tyle mocno, aby płomień był koloru intensywnie żółtego, ale aby z kotła nigdzie nie dymiło i aby nie zdmuchiwało żaru z palnika

    2.Jak dopasuje się przerwę podawania Pau i OFS można zająć się dopieszczaniem przedmuchów, na które składają się:
    CdP 15sekund- jest to czas pracy dmuchawy, gdy już osiągnęliśmy temp. zadaną i gdy ją przekroczymy. Najczęściej w zależności od instalacji ustawia się to w przedziale od 15 do 35sekund. Im większe straty ciepła lub im większy kłopot z wypalaniem węgla - tym bliżej 30-35sekund,

    PPo 7 mówi,że co 7załączenie dmuchawy w przedmuchu dodamy extra porcję paliwa. W niektórych starych instalacjach ustawia się ten parametr na 0, gdyż temp. zbyt szybko spada a ta dodatkowa porcja powoduje niedopalanie i przesypywanie. Parametr jest konieczny dla nowych instalacji, jak kocioł bardzo długo stoi na przeciągniętej temperaturze, wówczas ta dodatkowa dawka podtrzymuje żar na palniku. Trzeba zatem w zależności od instalacji ustalić sobie, czy dodatkowa dawka paliwa co dany przedmuch jest konieczna. Przy nowych instalacjach część osób ustawia tutaj 9cykl podania, czyli PPo9.

    CoC 10minut mówi z kolei, co ile minut załączyć dmuchawę w przedmuchu. Dla starych instalacji ustawia się krótkie przerwy 2-6minut a dla nowych dłuższe od ok.5 do 10minut. To zależy od tego jak bardzo kocioł przeciąga temp. zadaną, jak na przeciągnięciu stoi krótko to czas CoC skracamy, wówczas mamy szansę dopalic paliwo w przemuchu.
    jak stoi długo to czas CoC wydłużamy

    Z Wartości CoC oraz PPo można wyliczyć jak rzadko poda paliwo pod warunkiem,że temp. zadana nie spadnie poniżej nastawy. np. jak PPo = 9 a CoC 6minut, to podam co 6minut razy 9cykli, czyli co 54minuty (tylko pod warunkiem,że temp. nie spadnie!)

    Do przedmuchu trzeba jeszcze dodac moc dmuchawy dla tego cyklu - bPo, najczęściej jest ona o 1 lub 2 biegi niższa jak dla rozpalania i dochodzenia do temp. zadanej.

    ISTOTNE:
    Parametry Pau oraz OFS działają i są aktywne tylko i wyłącznie poniżej temperatury zadanej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Parametry CdP, PPo, CoC, bPo są aktywne tylko i wyłącznie po przekroczeniu temperatury zadanej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Także kwestia analizy i zrozumienia jak działa sterownik - wówczas można kombinować.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gonia223

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    dziękuję za informacje

    piec nastawilismy na 55 stopni, histereza na 2 st. a pozostałe parametry tak:
    Pau: 260 s
    CdP: 30 s
    PPo: 9
    Coc: 10 min
    OFS: 7
    bPo: 5

    Zobaczymy jak będzie teraz.
    Jaki w takim razie eko groszek jest dobry w tym roku?
    Jakie zużycie opału na dobę jest względne przy pow. domu 157 m2 i ogrzewaniu wody w bojlerze ?

  14. #14

    Domyślnie ..

    Jaret Plus, Retopal.
    Ostatnio miałem okazję oglądać jak wypala się ten pierwszy na konstrukcji tłokowej i było bardzo dobrze.

    Na dobę kocioł o mocy 20kW może spalać na maxa. coś ok.90kg- bo tyle spalić musi, aby osiągnąć moc 20kW a równie dobrze ok. 20-25kg przy pracy na 30%mocy.

    Zależy od tego jak umiemy ustawić sterownik i jakie mamy straty ciepła budynku, czy nie ma błędów wykonania instalacji.

    Zdrowe granice jak wszystko jest ok. to ok. 20-30kg w m-cach jesiennych i wiosennych oraz ok. 30-40kg w m-cach zimowych.
    Pod warunkiem dobrego wysterowania i doboru kotła.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    gonia223

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Jaret Plus, Retopal.
    Ostatnio miałem okazję oglądać jak wypala się ten pierwszy na konstrukcji tłokowej i było bardzo dobrze.

    Na dobę kocioł o mocy 20kW może spalać na maxa. coś ok.90kg- bo tyle spalić musi, aby osiągnąć moc 20kW a równie dobrze ok. 20-25kg przy pracy na 30%mocy.

    Zależy od tego jak umiemy ustawić sterownik i jakie mamy straty ciepła budynku, czy nie ma błędów wykonania instalacji.

    Zdrowe granice jak wszystko jest ok. to ok. 20-30kg w m-cach jesiennych i wiosennych oraz ok. 30-40kg w m-cach zimowych.
    Pod warunkiem dobrego wysterowania i doboru kotła.
    a więc jeszcze raz dziekuję za odpowiedż i pozdrawiam

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    naiwniak

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    łódz
    Kod pocztowy
    93-264
    Posty
    1

    Domyślnie

    Piec kmt i regulator tango
    współczuję wszystkim którzy użytkują piece na tak zwany eko-groszek,mnie chyba bug opuścił kiedy kupowałem piec kmt 20kw z regulatorem tango,palę w nim od dwóch miesiecy,w ubiegłym roku kiedy dom był w budowie przepalałem w nim trochę węglem a trochę drewnem,ale dopiero teraz kiedy przyszło w nim palić na okrągło zrozumiałem jak wielki błąd popełniłem decydując się na takie gówno.pierwszeworki wsypane i zabawa w ustawianie regulatora,godziny spędzone w kotłowni,z pieca wydobywa się dym,czuć go w całym domu.gdzie są szczęśliwcy,którzy wchodzą do kotłowni raz na 4 ,5 dni?ja spędzam mnóstwo czasu ,a to na czyszczeniu pieca ,co dzień,a w najlepszym przypadku co drugi dzień,popiół wybieram co dzień ,a raczej szlakę,gdybym policzył godziny spędzone w kotłowni i etat kominiarza!!!!!na jednym tak zwanym eko-groszku z pieca sie dymi niemiłosiernie i czuc mazutem do dupy!!!!żadne nastawy nie pomagają,drugi węgiel jeszcze gorszy bo dymi się i scianki od wewnątrz pieca ociekają smołą,już nawet nie prosze o jakieś nastawy bo po prostu się poddałem i tylko czekam ukochanej wiosny,kiedy nie bedę musiał palić w p....nym piecu .piec ,za który trzeba zapłacić 6 i więcej tyś,jak bym to wszystko wiedział to wolałbym kupic zwykły piec i palic węglem,niż wydawaćtysiące na coś co jest tylko problemem.policzyć zdrowie(wdychanie dymu)mnóstwo czasu zmarnowanego co można było by wykorzystać go na inną pracę,energia potrzebna do tego aby taki piec chodził,pompy,u mnie 3,dmuchawa i cena tego gówna co sprzedają i za to zadnej kary nie ma, płaciłem790zł za tonę,makabra i chociaż,żeby człowiek był zadowolony,a to istna loteria czy kupimy dobry ,czy zły węgiel.od nowego sezonu przechodzę na gaz,i powiem wszystkim zainteresowanym kupnem pieców na eko,lub groszek aby 100 razy się zastanowili wybierając tak kłopotliwy sposób ogrzewania zwłaszcza domu,wole dopłacić 100 lub nawet 200zł i mieć ...........spokój,czyste ręce,wolny czas nie muszę być uwiązany jak pies do domu,bo może się coś wydarzyć,szkoda życia i pieniędzy na tak niedopracowane urządzenia jak piece na eko groszek,które przynoszą tylko zyski tym co je sprzedają,a udrękę naiwniakom takim jak ja..........wszystkich nastawiaczy badziewnych sterowników piecowych pozdrawiam życząc udanych nastaw dobrego węgla mniej dymu i aby do wiosny a potem nigdy więcej wegla
    Ostatnio edytowane przez naiwniak ; 24-12-2010 o 00:25 Powód: bład

  17. #17

    Domyślnie

    Witam Świątecznie.

    Powtórzę, co odpisałem na wiadomości prywatnej.
    Gdzie Pan kupił ten kocioł?- dzwonić do producenta, niech problem rozwiązują.
    Nie może się dymic na boki czy smolić.

    Jak jest to model tłokowy, to taki trzeba naprawdę umiec ustawić. Dla osób starszych powinno sie oferować modele ze ślimakiem oraz sterowaniem automatycznym, aby praca polegała na wybraniu temperatury i niczym więcej.

    Spokojnych Świąt a po świętach proszę dzwonic do producenta, niech przyjadą i rozwiążą problem (może to być też kłopot z właściwa wentylacja kotłowni)

    To co Pan odpisał na temat producenta- ta konstrukcja nazywa się KTM a nie KMT
    Proszę po świętach dzwonic po pomoc, bo opis Pana kłopotów nie jest normalna sprawą
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  18. #18
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rajan

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Murowana Goślina
    Kod pocztowy
    62-095
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam mam piec z sterownikiem TANGO NEGRO. Piec ma 24kw, przy temperaturze 50 stopni zasobnik na ponad 100kg węgla eko-groszku starcza na 2 dni. Na piecu mam ustawienia fabryczne. Powierzchnia domu 180metrów. Eko-groszek ma 25j za tone dałem 850zł. Pau-51, Pra-11, His-1, Ppo-0, Coc-10, Cdp-10.

  19. #19

    Domyślnie

    ISTOTNE:
    Parametry Pau oraz OFS działają i są aktywne tylko i wyłącznie poniżej temperatury zadanej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Parametry CdP, PPo, CoC, bPo są aktywne tylko i wyłącznie po przekroczeniu temperatury zadanej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Nie korzystałem już od ok. 2lat z Tango, nie wiem co sie zmieniło.
    Teraz chyba jest podział na 24biegi dmuchawy zamiast 12-tu dla parametrów OFS i bPo

    Możesz sobie zostawić PrA na 10sekund
    Dobierz przerwę podawania zacznij od ok. PAu 50 do ok. PAu 60, musi być lekko wypukły kopczyk
    Do tego dobierz OFs, czyli siłę nadmuchu, jak zakres do 12 to wystarczy ok. 6-8bieg, jak zakres do 24, to musisz sam dochodzić, bo nie miałem z tą wersja kontaktu

    Dalej masz parametry przedmuchu:
    co ile minut dmuchnąć - CoC 10 oznacza 10minut
    ile sekund dmuchać - CdP 10 oznacza 10sekund
    co które podanie dokręcić paliwo PPo, masz 0, więc nie podajesz... dla ślimaków ustawia się tu od 1 do 3, aby pilnować wysokości kopczyka w trybie podtrzymania
    bPo to siła nadmuchu w trybie podtrzymania

    Reszta to cierpliwość i obserwacja.

    Ogień nie ma być biały, ale też nie czerwony i kopcący na czarno - to dobór właściwej siły nadmuchu
    Do ilości podawanego powietrza trzeba dobrac paliwo, zgranie tych rzeczy pozwala uzyskac wartość zadaną w danych warunkach pogodowych
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    rajan

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Murowana Goślina
    Kod pocztowy
    62-095
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, ustawie te parametry, to co napisałeś widzę że ma sens. Dziękuje będziemy w kontakcie

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony