dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 85
  1. #1
    jacek135
    Guest
    jacek135

    Domyślnie Tynk mineralny czy akrylowy???

    zamierzam docieplic dom i mam dylemat jaki wybrac tynk??mineralny czy akrylowy??ktory jest lepszy,sprawdzony,jakie sa wady i zalety mineralnego jak i zarówno akrylowego??prosze o pomoc??[/b]

  2. #2
    jacek135
    Guest
    jacek135

    Domyślnie

    Zależy na co ten tynk chcesz położyć. Generalnie do materiałów paroprzepuszczalnych (BK, wełna mineralna) zalecane są tynki mineralne, polimerowo mineralne lub silikatowe), do innych (np. styropian) - akrylowe.
    Zalety akrylowego: Znacznie szersza (niż w mineralnych) paleta kolorów, większa (podobno, bo są zbyt krótko na naszym rynku) trwałość (koloru oczywiście). Wady: Wysoki koszt jednostkowy, niska paroprzepuszczalność.

  3. #3

    Domyślnie

    Przepraszam, to powyżej jest moje. Dziwnie mnie zalogowało...
    Janu

  4. #4

    Domyślnie

    Zdecywoanie polecam akrylowy - przede wszystkim jest zmywalny (przetestowałam). Mineralne tynki chłoną brud, które nie da się już usunąć.

  5. #5
    Guest

    Domyślnie

    Mam zamiar zastosować tynk Risomur. Słyszeliście coś o nim?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Tynki akrylowe mają tylko jedną zaletę - szeroka paletra trwałych barw - pozatym same wady.

    Użyj białego tynku mineralnego - tanio i przewiewnie (jeśli wierzysz w "oddychające" ściany), a potem pomaluj to farba silikatową - zmywalne i nadal bardziej paroprzepuszczalne i tańsze od akrylowego.

    A do tego możesz sobie co kilka lat przemalować dom jak ci się stary znudzi
    Jasiu

  7. #7

    Domyślnie

    Jasiu! O ile dobrze pamiętam z naszej grupy, to Ty chyba jeszcze nie zamieszkujesz swojego domku, prawda?
    Uwierz mi, że jak już uporasz się z budowaniem, paierkami, problemami i wszystkim co z tym związane będziesz marzył, żeby usiąść w swoim domu i nic w nim nie robić (czyt. remonty, przeróbki, poprawki). Nie powiesz mi, że będziesz co kilka lat przechodził to samo, np. malując elewację.
    Podobnie jest z farbami wewnętrznymi. Warto zapłacić więcej i położyć akrylowe (zmywalne) niż malować co roku. Mogę powiedzieć, że wiem to już z dość krótkiej co prawda praktyki.
    Pozdrawiam

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Akrylowe są zmywalne i kolorowe, ale wysokoparoszczelne (dla zwolenników "oddychających" budynków to wielka wada) i elektrostatyczne - je nie MOŻNA tylko TRZEBA myć.

    Mineralne są 3-4 krotnie tańsze (zaleta) - mają mniejszą paletę barw i kolor jest mniej trwały i rónomierny (wada) - ale są paroprzepuszczalne. Można je (niedrogo) pomalować elewcyjnymi farbami silikatowymi. Farby silikatowe nie zmniejszają paroprzepuszczalności tynków mineralnych, a nadają im trwały kolor i "zmywalność". Przemalowywanie co kilka lat nie jest konieczne.

    Najlepsze są tynki silikatowe (paroprzepuszczalne, trwałe, kolorowe, itd...) tyle, że są najdroższe

    Było o tym w jednym z ostatnich muratorów.

    Kolor, ktory mi się podoba (nie mam wielkich wymagań ) jest w podstawowej palecie wszystkich tynków. Wybrałem kolorek jasny, pastelowy i przytłumiony. Nawet gdy już nie będzie pierwszej świeżości nie będzie się zbytnio różnił A gdy już całkiem mi zbrzydnie to go sobie pomaluje - ale to nie wcześniej niż za 10 lat
    Jasiu

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jasiu
    Najlepsze są tynki silikatowe (paroprzepuszczalne, trwałe, kolorowe, itd...) tyle, że są najdroższe
    Jasiu - chyba silikonowe

  10. #10

    Domyślnie

    Silikonowe są paroszczelne a silikatowe nie. A, że najdroższe to fakt.

  11. #11
    set
    Guest
    set

    Domyślnie jaka elewacja

    hmmm - ja nie wypowiem się tak jednoznacznie jak nie którzy- który leprzy tynk, zależy to od kilku czynników :
    -ile forsy mamy - akrylowy jest droższy
    -czy mamy nowy dom - akryl nie przepuszcza wilgoci więc trzeba mieć dobrze wysuszony od wewnątrz dom aby nie mieć pózniej kłopotów z grzybem
    -w jakiej okolicy mieszkamy - akryl mozna spokojnie zmyc jesli mamy okolicę gdzie się kurzy - naprwde się sprawdzaja
    osobiście wybrałem akryl na elewację a na podpiwniczenie marmolit - u mnie się sprawdził więc polecam

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał am
    Cytat Napisał Jasiu
    Najlepsze są tynki silikatowe (paroprzepuszczalne, trwałe, kolorowe, itd...) tyle, że są najdroższe
    Jasiu - chyba silikonowe
    Siur
    Się mi pozajączkowało - bo się za podobnie nazywają
    Jasiu

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    ja mam zamiar połzyc tynk silikatowy

  14. #14

    Domyślnie

    Mam podobny dylemat jak załóżyciel tego wątku... mam dom 35letni i chce go docieplić kładę właśnie styropian i zastanawiam się nad wyborem tynku ktoś ze znajomych podpowiadał mi tzw TERABONE - zwykły tynk - baranek robiony z barwnika i białego cementu.. Miałem coś takiego przez prawie 10 lat na elewacji na zwykłym tynku i spisywało się OK Co o tym sądzicie z tego co policzyłem (60gr/kg na m2 potrzeba około 5 kg = zł za m2 a przecież pod to można dać grunt zeby był mniej wodoprzepuszczalny....

  15. #15

    Domyślnie

    Set co to jest ten marmolit? Czy to sie kładzie na cokoły?
    gośka

  16. #16

    Domyślnie

    No właśnie, to mój aktualny dylemat... Nie mam pojęcia o tynkach,a wymagania jak każdy: żeby było dobrze i niedrogo!! W sklapie mówią: "Na styropian tylko akrylowy!", ale od murarzy słyszałam inne opinie.. Wiadomo, w sklepie chcą sprzedać, to, co droższe. Nie mam zaufania, czy informują rzetelnie. Dlatego chętnie czytam, co tu piszecie, ale decyzji mi to ie ułatwia - tyle samo zwolenników mają wszystkie metody!!

  17. #17

    Domyślnie

    zdecydowanie odradzam akryl , zdecydowanie polecam silikon ( jest około 5-7 razy bardziej paroprzepuszczalny niż akryl i 2-3 razy mniej niż silikat ) lub silikat. Silikon barwi się zasadniczo jak akryl , czego nie można powiedzieć o silikacie , silikat jest nasiąkliwy w przeciwieństwie do silikonu. Najlepsze rozwiązanie to tynk mineralny malowany silikonem.
    Terabona na ociepleniu to samobójstwo , spadnie po kilku latach użytkowania , to nie jest lekki tynk cienkowarstwowy.

  18. #18

    Domyślnie

    I dalej nic nie wiadomo. A ja dziś muszę podjąć decyzję . A więc który , piszcie o swoich doświadczeniach.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jasiu

    Zarejestrowany
    Jul 2002
    Posty
    2.099
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Najprościej, najtaniej i najskuteczniej - tynk mineralny malowany farbą silikonową.

    Tynk trwały kolorowy i niedrogi
    Jasiu

  20. #20

    Domyślnie

    Zaprezentowano mi działanie tynku akrylowego , mineralnego zwykłego i mineralnego silikonowego . Ten ostatni pobił wszystkie . I tak trzeba trzymać

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony