dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin.e

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Lublin
    Dzielnica
    Dziesiąta
    Posty
    2

    Question Działka - początek

    Dzień dobry, nabyliśmy z żoną działkę lecz rośnie na niej mnóstwo skrzypu.
    Moje pytanie brzmi, jak z tym skutecznie walczyć ale nie zatruć całej gleby na najbliższe 5-10 lat?

    Słyszałem już wiele rad takich jak:

    - wypalić,
    - wyrwać
    - wykopywać z korzeniami bo mają bardzo długie i odrastają
    - tylko i wyłącznie chemia
    - zbadać odczyn gleby i prawdopodobnie nawieźć wapna ponieważ podobno skrzyp nie lubi wapiennego podłoża, ale co wy na to? Podzielcie się swoją wiedzą i doświadczeniem, liczę na was


    polecono mi środki STARANE ROUNDUP... choć czytałem że używając tego drugiego mogę zapomnieć o posadzeniu czegokolwiek przez najbliższe kilka lat...

    proszę o nieusuwanie wątku, będę regularnie zamieszczał dodatkowe pytania ponieważ jesteśmy na początku drogi działkowej

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nie jest prawdą, że po użyciu randapu nic nie będzie rosło kilka lat, ale mam gorszą wiadomość : skrzypu polnego nim nie zniszczysz. Nie wiem, czy jest jakikolwiek skuteczny środek na to cholerstwo. Zostawisz w ziemi mały korzonek i dalej bedzie rozwijał się. Także wyrazy współczucia i owocnej walki z tym intruzem. Faktem jest, że skrzyp rośnie na zakwaszonej ziemi a wapnowanie obniża odczyn PH , więc na początek dobra droga.

  3. #3

    Domyślnie

    STARANE - sprawdzilem u siebie !
    Dziennik Budowy

    Dom: 200m2 + garaż: 37m2, kubatura 455m3, projekt indywidualny; stropy mon. 18cm; płaski dach w ukł. odwróconym 20cm XPS U=0,17 W/m2K; podłoga 30cm styr. U=0,1W/m2K; ściany: Porotherm 25 P+W + 25cm styropianu Organika Platinium (grafit) λ=0,032, U= 0,11W/m2K; okna alu.Reynaers HS-CP155 & CS-86 HI, 3 szyby; piec kond. Viessmann Vitodens 200-W 19 kW, zas.120 l, podłogówka po całości; GWC glikolowe+WM Aeris 350, Zapotrzebowanie na ciepło OZC=39,17kWh/m2/rok, Fotowoltaika 5,1kW.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiesiek6308 Zobacz post
    Faktem jest, że skrzyp rośnie na zakwaszonej ziemi a wapnowanie obniża odczyn PH , więc na początek dobra droga.
    Wapno podnosi odczyn pH a nie obniża.

    Natomiast skrzyp ma gdzieś wapnowanie działki.
    Jedyne rozwiązanie to duszenie. Wyrwać/skosić i położyć czarną folię na dwa lata.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin.e

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Lublin
    Dzielnica
    Dziesiąta
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Wapno podnosi odczyn pH a nie obniża.

    Natomiast skrzyp ma gdzieś wapnowanie działki.
    Jedyne rozwiązanie to duszenie. Wyrwać/skosić i położyć czarną folię na dwa lata.
    Czarna folia na dwa lata... czyli przez ten czas mam się pożegnać z działką? Nie pasuje mi ten pomysł biorąc pod pod uwagę że skrzyp porasta praktycznie całą działkę

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin.e Zobacz post
    polecono mi środki STARANE ROUNDUP... choć czytałem że używając tego drugiego mogę zapomnieć o posadzeniu czegokolwiek przez najbliższe kilka lat...

    proszę o nieusuwanie wątku, będę regularnie zamieszczał dodatkowe pytania ponieważ jesteśmy na początku drogi działkowej
    W tym roku używałem Roundupa. Po wyschnięciu traw i innych roślin od razu zaorałem ziemię, bronowałem i natychmiast siałem gorczycę na tzw. poplon. Gorczyca rośnie jak opętana. Ponadto w ramach testu zasiałem kilkanaście m2 trawy. Również rośnie jak opętana.
    Nie wiem czy ta chemia działa na skrzyp, ale możesz być pewien, że z ziemią nic niepokojącego się nie stanie - no chyba, że chemia będzie się lała strumieniami.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    100club

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    16

    Domyślnie

    Mogę potwierdzić, że po użyciu Roundupa nie trzeba czekać kilku lat... W swoim ogrodzie stosowałam, żeby pozbyć się zielska do powiększenia powierzchni na warzywniak. Gleba była porządnie przekopana i wszystko rośnie bez problemu. W jednym miejscu dosiałam trawę i także nie zauważyłam żeby słabo rosła.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 08-11-2016 o 09:51

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Wapnowanie nic nie daje. Aby odkwasić część terenu kupiłem w Castoramie torf odkwaszony - kilkanaście worów 80l. I teraz mam plantację perzu.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Firewall - chciałeś odkwaszać torfem? LOL

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    ph 7 to niby kwaśny?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie, ale i tak się nie daje. Musiałbyś użyć kilkudziesięciu-kilkuset m3 by dało jakiś efekt.
    O wiele taniej i skuteczniej jest użyć nawozu wapniowego.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    ale chciałem żeby w tej prawie martwej glebie znalazło się trochę materiału organicznego

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Wolałabym skrzyp na działce niż rakotwórczy Roundup!
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Tyle tylko że w planach miałem coś innego niż skrzyp
    A ze skrzypem będę walczył na wiosnę. Mam nadzieję że znajdę jakąś sensowną metodę.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    ale chciałem żeby w tej prawie martwej glebie znalazło się trochę materiału organicznego
    Akurat torf to zły wybór ponieważ słabo się rozkłada, jest jałowy i ma właściwości hamujące rozwój mikroorganizmów z powodu wysokiej zawartości kwasów organicznych.
    Obornik jest lepszy, tańszy i bardziej mikrobiologiczne aktywny.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał mother_nature Zobacz post
    Wolałabym skrzyp na działce niż rakotwórczy Roundup!
    Akurat Roundap skrzypu nie zwalcza.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony