dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dizers
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    zakamuflowana opcja niemiecka
    Posty
    185

    Domyślnie przepisanie domu ,darowizna, co i jak i za ile .. POMOCY

    mam pytanie odnośnie przepisania domu

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dizers
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    zakamuflowana opcja niemiecka
    Posty
    185

    Domyślnie

    chcę jeszcze dodać że razem z żona mamy mieszkanie własnościowe zapisane na mnie i żonę

  3. #3

    Domyślnie

    Najtaniej wyjdzie darowizna ojca do majatku odrębnego córki (bez podatku). A czy ona się z Toba podzieli to kto wie?!

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dizers
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    zakamuflowana opcja niemiecka
    Posty
    185

    Domyślnie

    ??

  5. #5

    Domyślnie

    Troche mnie nie zrozumiałeś, mimo dobrych intencji z mojej strony.
    Jezeli dom ojciec podaruje córce to nie bedzie żadnego podatku. Córka może podarować część domu Tobie bez podatku, bo jesteś dla niej najbliższą rodziną.
    Jezeli ojciec (teść) podaruje go WAM, to od połowy zapłacicie podatek, bo nie jesteś najbliższą rodziną dla teścia (2 grupa).

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dizers
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    zakamuflowana opcja niemiecka
    Posty
    185

    Domyślnie

    ??

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dizers
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    zakamuflowana opcja niemiecka
    Posty
    185

    Domyślnie

    i jeszcze jedno a jakie dokumenty musimy mieć u notariusza ???

  8. #8

    Domyślnie

    To, że macie juz mieszkanie i jestescie tam zameldowani niczemu nie przeszkadza.
    Kalkulator kosztow np. tu: http://www.gratka.pl/dom/kalkulatory.phtml
    Jakie dokumenty? Najlepiej spytaj notariusza w tym konkretnym przypadku, ale niewiele tego. Można pewnie znaleźć na forum.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar dizers
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    zakamuflowana opcja niemiecka
    Posty
    185

    Domyślnie

    czy to oznacza że ja bede to musiał zapłacić ?? notariusza to wiem ale podatek od czynności cywilno prawnych też ?? sporo tego

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał dizers
    czy to oznacza że ja bede to musiał zapłacić ?? notariusza to wiem ale podatek od czynności cywilno prawnych też ?? sporo tego
    Jesssoooo - no przecież dobre ludzie Ci pisały powyżej.... Dizers - wykonaj minimum pracy mózgu

    Od 1 stycznia rodzice mogą podarowac dzieciom, lub współmałzonkom co tam im się chce. Ale nie dotyczy to zięciów, synowych, teściów.
    Proste. Notariusz poda Ci jakie dokumenty potrzebujesz - za to nie zapłacisz, bo udziela takiej informacji za darmo.
    Meldunek nie stanowi o własności.

    Ustawa:

    http://bap-psp.lex.pl/serwis/podatki...4.142.1514.htm
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  11. #11

    Domyślnie

    Czy płaci sie podatek od czynności cywilno prawnych od darowizn między najbliższą rodziną?
    Może ktoś pomoże i poda konkretny punktu ustawy (jakiej?).

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Link do ustawy powyżej. Również obowiązek poinformowania US lub nie jest opisany.

    Tu jest o umowach cywilnoprawnych:

    http://www.usnowahuta.krakow.pl/inde...oprawnych,320/
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  13. #13

    Domyślnie

    Tu jest opisana Ustawa i tak samo jest zapis, który mnie zastanawia, a mianowicie:
    podatkowi podlegają... "umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy" a to by znaczyło, że pozostałe NIE!

  14. #14

    Domyślnie

    W dzisiejszej Rzeczpospolitej piszą:
    http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki...mosci_a_4.html

    Poniżej przytaczam fragment:
    Przy wspomnianej wyżej darowiźnie mieszkania (wartość ok. 300 000zł) akt notarialny można sporządzić jednocześnie dla darowizny między małżonkami oraz drugiej - od małżonka dla jego bliskiego. Koszt tej operacji zamknie się w kwocie ok. 4,5 tys. zł. Tyle mniej więcej będzie trzeba zapłacić za akt notarialny późniejszej zwrotnej darowizny. Ale jeśli Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadzi w życie swoje propozycje obniżenia stawek taksy notarialnej, to koszty te będą o połowę niższe.
    Czy małżonkowie mogą wspólnie podarować mieszkania np. matce pani Anieli? Mogą, ale nie będzie to już tak opłacalne od strony podatkowej. Chodzi o to, że darowizny na rzecz teściów nie są zwolnione z podatku. Za część mieszkania otrzymaną od zięcia matka Anieli musiałaby zapłacić daninę według zasad dla I grupy podatkowej (od wartości darowizny po odliczeniu długów i ciężarów odejmujemy kwotę wolną od podatku 9637 zł; od tego odejmujemy 20 556 zł i wynik mnożymy przez 7 proc.; dodajemy do tego 822 zł 20 gr). W naszym przykładzie byłoby to ponad 9 tys. zł podatku i ok. 3 tys. zł opłaty u notariusza. Także późniejsza zwrotna darowizna na rzecz zięcia byłaby podobnie obciążona.

    Jeżeli podatek od czynności cywilnoprawnej wynosi 2%, czyli 6000zł to jak oni wychodzą na te kwoty?!

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał MaPa
    W dzisiejszej Rzeczpospolitej piszą:
    http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki...mosci_a_4.html

    Poniżej przytaczam fragment:
    Przy wspomnianej wyżej darowiźnie mieszkania (wartość ok. 300 000zł) akt notarialny można sporządzić jednocześnie dla darowizny między małżonkami oraz drugiej - od małżonka dla jego bliskiego. Koszt tej operacji zamknie się w kwocie ok. 4,5 tys. zł. Tyle mniej więcej będzie trzeba zapłacić za akt notarialny późniejszej zwrotnej darowizny.
    To jest opłata notarialna - OK.
    Cytat Napisał MaPa
    Ale jeśli Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadzi w życie swoje propozycje obniżenia stawek taksy notarialnej, to koszty te będą o połowę niższe.
    Czy małżonkowie mogą wspólnie podarować mieszkania np. matce pani Anieli? Mogą, ale nie będzie to już tak opłacalne od strony podatkowej. Chodzi o to, że darowizny na rzecz teściów nie są zwolnione z podatku. Za część mieszkania otrzymaną od zięcia matka Anieli musiałaby zapłacić daninę według zasad dla I grupy podatkowej (od wartości darowizny po odliczeniu długów i ciężarów odejmujemy kwotę wolną od podatku 9637 zł; od tego odejmujemy 20 556 zł i wynik mnożymy przez 7 proc.; dodajemy do tego 822 zł 20 gr). W naszym przykładzie byłoby to ponad 9 tys. zł podatku i ok. 3 tys. zł opłaty u notariusza. Także późniejsza zwrotna darowizna na rzecz zięcia byłaby podobnie obciążona.

    Jeżeli podatek od czynności cywilnoprawnej wynosi 2%, czyli 6000zł to jak oni wychodzą na te kwoty?!
    Ale w artykule nie ma słowa o podatku od umowy cywilno-prawnej a o podatku od darowizny( wprzypadku teściowej, której nie obejmuje nowa ustawa o podatku) i kosztach notarialnych - takie mam wrażenie.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  16. #16

    Domyślnie

    Pracuję u notariusza i służe wyjaśnieniami.
    Jeśli chodzi o podatek od darowizny dla córki, to jest ona zwolniona na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadkow i darowizn. Zieć niestety nie jest zwolniony. Żona może później przenieść własność nieruchomości z majątku osobistego do wspólnego lub rozszerzyć wspólność ustawową umową majątkową. Jeśli chodzi o tę pierwszą opcję to musisz mieć zezwolenie naczelnika urzędu skarbowego (art. 19 ust. 6 w związku z art. 1 ustawy) - dz.u.nr 142, poz. 1514 z 2004 roku z późn. zmianami. Jeśli ta druga opcja to nie musisz. Pozdrawiam.
    p.s. jeśli masz jakieś pytania to pisz na priv postaram się pomóc.

  17. #17

    Domyślnie

    Witam,
    Szukam i szukam, czytam i czytam i.. mam pytanie - jak wygląda przepisanie połowy wartości domu na współmałżonka? Jakie są koszty? I gdzie ewentualnie mogłabym o tym poczytać?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Ewentualnie najlepiej przejść się do notariusza - taka wizyta jest darmowa - podać wszystkie informacje i on policzy.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  19. #19

    Domyślnie

    Nefer, dziękuję za wskazówkę...
    Myślałam, że gdzieś sobie mogę o tym poczytać..

  20. #20
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar ludwik_13
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    k. Kołbieli
    Kod pocztowy
    05-340
    Posty
    431
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    116

    Domyślnie

    Wiecie, niby w Polsce mamy jedno prawo a jednak niezupełnie. Szukałam kancelarii, w której sporządzimy akt rozszerzenia wspólności majątkowej tj. włączenia do majątku wspólnego nieruchomości otrzymanej w darowiźnie przez męża. Obdzwoniłam 3 kancelarie i zarówno koszty jak i dokumenty żądane były różne. Już nie pamiętam różnic, bo sobie nie zapisałam a sprawę odłożyłam do Nowego Roku. Teraz muszę wrócić do tematu i jak zrobię casting na rejenta to napiszę sprawozdanie.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony