dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 92
  1. #41

    Domyślnie

    Znając życie to pewnie zaraz któryś mądry podzieli 15000 przez 150 i krzyknie, że bardzo drogo. Wg mnie to normalna cena, o ile materiały będą dobrej jakości a nie z allegro.
    best regards

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    paula_mario

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    160
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wielkopolska - dom 158 m2 +garaż - materiał (okablowanie+puszki+instalacja alarmowa +tv+ kabel główny) - 2700 zł + robobocizna 2200 zł

  3. #43

    Domyślnie

    Elektryk , który u mnie robił prad budowlany bedzie wyceniał cały dom.Pytałem się goile bierze za punkt. Wycenił 50 pln - mat. + robocizna ?


    Pozdrawiam,

  4. #44

    Domyślnie

    straszne zdźierstwo ,jezeli robi całość nie powinien brać więcej jak 35pln, oczywiście trochę więcej za tv(60), tzw siłe(80),alarmy i sterowania .dodatkowo za rozdzielnię ok 600pln,odgromy to inny temat

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał laziale
    straszne zdźierstwo ,jezeli robi całość nie powinien brać więcej jak 35pln, oczywiście trochę więcej za tv(60), tzw siłe(80),alarmy i sterowania .dodatkowo za rozdzielnię ok 600pln,odgromy to inny temat
    A czemu niby za TV więcej aniżeli za prąd? Przecież TV może położyć każdy a prąd już nie.

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał laziale
    straszne zdźierstwo ,jezeli robi całość nie powinien brać więcej jak 35pln, oczywiście trochę więcej za tv(60), tzw siłe(80),alarmy i sterowania .dodatkowo za rozdzielnię ok 600pln,odgromy to inny temat

    35 pln materiał + robocizna ? Chyba nie w tym województwie.
    Tak jak pytam innych to niejest to dużo a facet naprawdę czysty, doradzi, pierdolniku nie zostawi i załatwi sprawy w elektrowni.

  7. #47

    Domyślnie elektryka

    335 punktów (17 obwdów), materialy i robota ok 10.500, tablica w cenie, okolice Lublina, praca wykonana idealnie. wychodzi ok 31zl za punkt z materiałem.

  8. #48

    Domyślnie Re: elektryka

    Cytat Napisał Aqarius
    335 punktów (17 obwdów), materialy i robota ok 10.500, tablica w cenie, okolice Lublina, praca wykonana idealnie. wychodzi ok 31zl za punkt z materiałem.

    No to piękna cena. Ale to w tym roku było ?

  9. #49

    Domyślnie Re: elektryka

    Cytat Napisał adam2007


    No to piękna cena. Ale to w tym roku było ?


    Fachowiec robil instalacje miesiac, skonczyl w zeszlym tygodniu, w sklad punktow wchodzi TV, LAN, i rozprowadzenie dzwieku.

  10. #50

    Domyślnie

    Zloszcza mnie takie posty jak powyzsze. Wprowadzacie tylko zamieszanie i nic wiecej!

    W ten sposob, to jadac do warsztatu i wymieniajac cokolwiek w samochodzie mozna wyliczyc ze mechanik zarabia np. 10 zl na minute. To jest kompletna bzdura.

    Taka sama bzdura to liczenie instalacji na "punkty", podobna bzdura jest dzielenie kosztow calej instalacji przez liczbe "punktów". To ladnie wyglada, ale nie jest w zaden sposob miarodajne dla innych i tylko wprowadza innych w blad. Juz tlumacze dlaczego.

    W przypadku Aqariusa sprawa mogla wygladac tak. Gosc wyliczyl, ze potrzeba materialu za 6500 zl. Obliczyl, ze zajmie mu to miesiac, bo musi wykuc bruzdy w cegle, uzbroic dwie skrzynki, etc. etc. Zakladal, ze za miesiac pracy chce zarobic 4000 zl. Daje nam to sume 10500 zl, ale juz na tym etapie mozemy dojsc do dziwnych wnioskow - np. ze 2/3 ceny punktu to material. Sytuacja niespotykana.

    Druga sprawa. Aqarius wyliczyl kwote 31 zl z "punktu" z materialem. Polecil swojego elektryka kumplowi. U kumpla domek z gazobetonu, nie ma kucia bo wszystko idzie pod tynk i bez bruzd, elektryk poswieci na to wszystko 2 tygodnie. Ale jest ryzyko, ze na kolejne 2 nie znajdzie sobie roboty, a przeciez zalozeniem bylo ze ma zarabiac 4000 zl miesiecznie. Przykladowo domek kumpla Aqariusa bedzie o 1/3 mniejszy, wiec i material niech bedzie o 1/3 tanszy. Z 6500 zl robi nam sie 4000 zl + 4000 zl robocizna = 8000 zl za instalacje. "Punktow" jest tez o 1/3 mniej bo w koncu mniejszy domek, wiec 200. Kiedy podzielimy 8000 / 200 da nam to cene 40 zl za "punkt".

    I co teraz? Zalozmy, ze elektryk przechodzi z roboty u Aqariusa od razu do jego kumpla. Czy w ciagu tygodnia cena uslugi wzrosla o 25%?

    Zalozmy, ze taki domek jak u Aqariusa bedzie robic dwoch ludzi (elektryk wezmie sobie kogos do pomocy), ktorzy chca zarobic po 4000 zl za miesiac pracy. Wprawdzie we dwoch zrobia jego domek w 2,5 tygodnia, ale na pozostale 1,5 tygodnia moga nie znalesc zlecen. Zalozmy, ze ten domek to domek kolegi Aqariusa albo kogos innego, komu Aqarius polecil swojego elektryka. Zalozmy, ze ten domek jest nawet taki sam jak domek Aqariusa. Wychodzi wiec na to, ze cena za ta sama usluge rosnie z 31 zl za "punkt" do 43 zl za "punkt". To wzrost o 40%!

    I jak to teraz wyglada? Dwoch ludzi chce zrobic instalacje w takim samym domku i jeden placi o 40% wiecej niz drugi. Co w przypadku gdyby sugerowal sie cena podawana na forum, czyli te 31 zl?

    A teraz pytanie dodatkowe. Zalozmy, ze Aqarius okazuje sie dyletantem i ktos mu powiedzial, ze gniazdo silowe = punkt x3, wylacznik schodowy = punkt x3, kazda eska w skrzynce = punkt x2, etc. etc. Aqarius zaplacil elektrykowi 10500 zl, a potem przeszedl sie po domu i policzyl owe "punkty" i wyszlo mu 335. Natomiast elektryk liczyl je swoim sposobem i jest swiecie przekonany, ze zrobil instalacje skladajaca sie z 250 punktow. Jaki z tego wniosek? Ano taki, ze tak naprawde elektryk Aqariusa bierze 42 zl za "punkt", a nie 31. To jest roznica 35%.

    Czy osoby ktore przeczytaja post Aqariusa i zasugeruja sie tym co napisal skorzystaja z uslug jego elektryka? NIE.

    Te same osoby szukajac elektryka do siebie beda mu podawac ceny rzedu 31 zl za "punkt" z materialem. I nie znajda elektryka w takiej cenie, a za chwile pojawi sie tu 30 postów pomstujących na budowlańców, którym przewróciło się w głowie bo chcą zarabiać więcej niż nauczycielka albo lekarz w przychodni.

    Podobnie sprawa ma sie z kazda jedna praca. Ktos podaje tu na forum ze budowlancy robia mu gladzie gipsowe po 8 zl/m2. NIE MA TAKICH CEN. A cena 8 zl/m2, moge sie zalozyc o kazde pieniadze, bierze sie stad, ze procz tych gladzi dochodzi malowanie, gruntowanie, obsadzanie drzwi, ukladanie plytek i masa innych pierdol i KTOS TO WYLICZYL CZASOWO (wg wzoru ilość czasu potrzebna na wykonanie pracy * dniówka * ilość osób pracujących), a nie jednostkowo. Co potem sie dzieje? Inwestor szuka fachowców po 8 zl/m2 i za kazdym razem slyszy smiech w sluchawce. I gdyby zadzwonil do ekipy ktora rzekomo robila gladzie w takiej cenie, również usłyszałby ich śmiech - z powodu j/w.

    Powtarzam jeszcze raz - TO JEST TOTALNY BEZSENS. Wprowadza chaos i nic więcej, napewno nie daje rzeczywistego pojęcia o cenach na rynku.

    PS. Przepraszam, że takie długie, ale aż dziwne że żadna z osób mających pojęcie o temacie (a jest tu kilka takich osób) jeszcze na te bzdury nie zareagowała.
    best regards

  11. #51

    Domyślnie elektryk

    Nie wiem dlaczego, ale czuje sie wywolany do tablicy.
    U mojego elektryka punkt to gniazdo i punkt swietlny.

    Nie czuje sie w zaden sposob przez elektryka oszukany a wrecz przeciwnie. Nie czuje sie rowniez gorzej ze podzielilem sie z forumowiczami ta wiedza - taka byla zdaje sie prosba. Aczkolwiek nie jestem z cala pewnoscia fachowcem od elektryki postaram sie udzielic odpowiedzi na konkretne pytania - jesli sie takie pojawia.

    P.S.
    Nie bardzo rozumiem sens istnienia watku "Lista płac wykonawcow" jezeli nie mile sa widziane odpowiedzi dotyczace listy plac wykonawcow.

    Pozdrawiam

  12. #52

    Domyślnie

    Czesc,

    Zle poczytujesz moje intencje

    Nie mowie, ze nie sa mile widziane wypowiedzi forumowiczow w tym dziale. Problem polega jedynie na tym, ze wieksza czesc tych wypowiedzi wprowadza pozostalych w blad.

    Osoba, ktora stara sie w jakis sposob rozplanowac budowe (kosztowo) albo szuka konkretnego wykonawcy do konkretnej pracy przeglada potem te watki i zwraca uwage glownie na liczby, nie wczytuje sie dokladniej w tresc ale wodzi wzrokiem po liczbach.

    Taka osoba wejdzie w jeden watek wyzej i przeczyta o "ociepleniu poddasza za 32 zl/m2", ale nie doczyta juz o tym, ze to cennik z jakiejs strony www i nie wiadomo z ktorego roku. A moge sie zalozyc o duzego Jaśka, że w tej cenie nikt tego nie zrobi.
    best regards

  13. #53

    Domyślnie

    Jestem na etapie szukania dobrej oferty na "elektrykę" - wchodzę na temat - czytam ... i dochodzę do wniosku że należy przymrużyć oko (nawet mocno!) czytając niektóre posty.Temat ma tyle szczegółów ile jest sposobów ich interpretacji.Trudno jest brać poważnie wypowiedz "335 pkt /17 obw/10,5 tys dzielić przez coś tam =31/pkt"
    Jak ciął bruzdy bruzdownicą i poszło mu np.30 tarcz to wtopił ?
    Jak liczył 1pkt-żarówka+1pkt-włacznik+1pkt-bezpiecznik=3pkt to orżnął ?
    Pozdrawiam

  14. #54

    Domyślnie ele

    Witam ponownie,

    Widze ze bardziej wolicie przymknac oko - i to nawet bardzo niz zapytac o szczegoly. A wiec:

    1. Dom z bk - instalacja podtynkowa
    2. Punkt wg mojego elektryka to gniazdo, punkt swietlny, gniazko tv, gniazdo internetowe, inne wyjscie sterujace
    3. Instalacja zawiera "punkty" rozbudowanego systemu alarmowego np. czujka alarmu traktowana jako punkt
    4. W sklad instalacji wchodzi rozprowadzenie sterowania automatyki w domu, np. sterowanie niektorymi gniazdami, kazde doprowadzenie sterowania do np gniazda to punkt.
    5. Kwota za robocizne 20zl (za punkt)x335=6700 reszta to materialy

    Czy moge sluzyc jeszcze jakas informacja?

    Pozdrawiam

  15. #55

    Domyślnie

    Lepiej nie. Te "Kwota za robocizne 20zl (za punkt)" brzmi jeszcze gorzej niż poprzednie posty.
    best regards

  16. #56

    Domyślnie ele

    Witam,

    Teraz rozumiem. Wierz mi ze punkt widzenia osoby wykonujacej instalacje - czyli ciebie?, jest inny niz osoby zamawiajacej ta usluge.

    W moim regionie sa instalatorzy ktorzy podejmuja sie wykonawstwa w podawanych przeze mnie kwotach, mialem trzy takie propozycje. Wybralem fachowca ktory nie bal sie utrudnien/udziwnien i byl w stanie zagwarantowac wysokie upusty w hurtowaniach.

    W moim domu, koszt mojej instalacji wyniosl 31zl z materialem lub 20zl bez materialu. W dalszym ciagu tak twierdze i bede twierdzil. Oczywiscie mozesz przekonywac - chyba tez mnie - ze sie myle ale bedzie to jedynie umiejetna zaglerka slowami.

    P.S.
    Na pewno o wiele latwiej zanegowac tresc moich postow niz merytorycznie sie do nich odniesc. Zalozmy ze jestem DYLETANTEM i nie umiem liczyc punktow - prosze wykaz ze jest tak w istocie. Jeszcze raz powtarzam CHETNIE UDZIELE DODATKOWYCH INFORMACJI ktore pozwola sie zorientowac specjalistom za ile punktow tak naprawde zaplacilem.
    Powiem wiecej - ocieplanie poddasza kosztowalo mnie 35zl na gotowo a tynki 10zl. Czy to tez jest niemozliwe i do podwazenia ???

    Pozdrawiam

  17. #57

    Domyślnie

    Witam,

    Jak dla mnie, to mogli Ci to zrobic nawet za darmo Nie wnikam. Ja wiem, jak wycenic moja prace. Twoj elektryk tez wiedzial, bo wzial niemale pieniadze - 6700 zl - za miesiac swojej pracy. Nie w tym rzecz. Sedno sprawy lezy gdzie indziej...

    Jezeli do niego teraz zadzwonie ja, albo ktorykolwiek z forumowiczow i spytam, czy wykona mi instalacje w domu po "20 zl/punkt i tablica rozdzielcza w cenie" to podejrzewam, ze roześmieje sie i rozlaczy. W najlepszym wypadku nie zbluzga mnie za to, że go obraziłem. Myślę, że teraz rozumiesz o co mi chodzi. Lepszym rozwiązaniem było napisanie "dom 250 m2, instalacja podtynkowa, alarm + tv + internet, 5 obwodów inteligentnych = 10500 z materiałem, województwo jakieśtam" - to byłoby już miarodajne dla kogokolwiek z szukających tu informacji.

    Co do poddasza i tynków - cóż, trudno mi przyjąć do wiadomości, że ktoś jeszcze pracuje za takie stawki. Być może oni mają niższe koszty niż ja. Ja za takie stawki nie mógłbym nic zrobić z prostego powodu - pracownicy nie zarobiliby nawet na swoje pensje. A z drugiej strony może i sam jestem sobie winien, ale czułbym się po prostu źle płacąc im marnie za ich ciężką pracę. Wiem jednak, że większość takich skrupułów nie ma
    best regards

  18. #58
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar gabriela
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    869

    Domyślnie

    W zeszlym roku w maju placilismy 2200 zl za robocizne, 4050 zl za materialy, dom 320 m2, punktow bardzo duzo!
    Gabriela

  19. #59

    Domyślnie ele

    Cytat Napisał kakaowy
    Witam,


    Jezeli do niego teraz zadzwonie ja, albo ktorykolwiek z forumowiczow i spytam, czy wykona mi instalacje w domu po "20 zl/punkt i tablica rozdzielcza w cenie" to podejrzewam, ze roześmieje sie i rozlaczy.

    To sa twoje przypuszczenia do ktorych masz prawo. Ja absolutnie nie moge zagwarantowac osobie ktorej polece tego fachowca ze uda mu sie wynegocjowac taka cene. To jest zupelnie oczywiste ale NIE NIEMOZLIWE.
    Jesli obracasz sie w tym biznesie to dokladnie wiesz ze zalezec to moze nie tylko od kalkulacji matematycznej ale wielu innych czynnikow np. checi negocjacji i elastycznosci srtron
    [/quote]


    Lepszym rozwiązaniem było napisanie "dom 250 m2, instalacja podtynkowa, alarm + tv + internet, 5 obwodów inteligentnych = 10500 z materiałem, województwo jakieśtam" - to byłoby już miarodajne dla kogokolwiek z szukających tu informacji.
    Zgoda, racja.

    Dom 300m z poddaszem uzytkowym, instalacja podtynkowa, alarm, tv, internet, telefon,rozprowadzenie szeregu czujek instalacji inteligentnej, 5 obwodow sterowanych, przygotowanie zalaczanie swiatla w 4 pomieszczeniach za pomoca przekaźników bistabilnych, przygotowanie 2 obwodow do automatycznego zasilania z agregatu, rozprowadzenie instalacji multiroom, kina domowego i kontroli dostepu, sterowania klimatyzacja. Doprowadzenie zasilania do rolet z obsluga manualna plus integracja z automatyka. Przygotowanie i zintegrowanie oswietlenia schodow i oswietlenia nocnego. Przygotowanie zewnetrznego oswietlenia i instalacji monitoringu. Przygotowanie wyjsc do domofonu i sterowania bramy wjazdowej, sila.

    Cena za wszystko 6700 robocizna 3800 materialy woj lubelskie.

    To dlugi opis i wg mnie zupelnie zbedny dla osoby ktora chce sie zoorientowac, ale jesli uwazasz ze jest bardziej miarodajny nie dyskutuje.

    Nalezy dodac ze elektryk wykazal sie pomyslowoscia, sluzyl rada i cierpliwie znosil wszystkie moje dodatkowe pomysly ktore wdrazal kosztem przerabiania istniejacych juz obwodow.



    Co do poddasza i tynków - cóż, trudno mi przyjąć do wiadomości, że ktoś jeszcze pracuje za takie stawki. Być może oni mają niższe koszty niż ja. Ja za takie stawki nie mógłbym nic zrobić z prostego powodu - pracownicy nie zarobiliby nawet na swoje pensje. A z drugiej strony może i sam jestem sobie winien, ale czułbym się po prostu źle płacąc im marnie za ich ciężką pracę. Wiem jednak, że większość takich skrupułów nie ma

    I to jest uczciwe postawienie sprawy. Proponuje zeby nastepnym razem napisac na poczatku posta "Zajmuje sie zawodowo instalacjami" i z moich obserwacji wynika to i to, itd, a w podsumowaniu "dlatego zloszcza mnie takie posty". Bylo by chyba bardziej fair zarowno w stosunku do osob ktore czytaja ten watek jak i osob ktore udzielaja informacji. Dlaczego zaczynasz od deprecjonowania cudzego, byc moze w jakims sensie, subiektywnego punktu widzenia, dlaczego w dalszej czesci swojego postu okreslasz ludzi mianem DYLETANTA ? Czy fakt ze jestes zawodowcem daje Ci do tego prawo ?
    Zawsze jestem do gotowy do rzeczowej rozmowy, wymiany konkretnych argumentow.
    Wierze ze napisales ten post nie tylko ze wzgledow "marketingowych", obrony rentownosci bznesu, ale przede wszystkim po to zeby informacje byly miarodajne.

    P.S.
    Notabene, nie czuje sie inwestorem wykorzystujacym kogokolwiek (tynki, ocieplenie). Cena byla ustalana nie narzucona, jak wiesz pracy dla budowlancow nie brakuje. Dokonali wiec swiadomego wyboru kierujaca sie jakas kalkulacja i zakceptowali warunki. To nie Chiny, nic na sile.Co wiecej, w przypadku elektryka, uwazam ze zarobil adekwatnie do nakladow pracy a ja nie mam poczucia ze przeplacilem. O to chyba w calej tej zabawie chodzi.
    Aha jeszcze jedno. Preferuje firmy jednoosobowe to chyba kolejna przyczyna ich wiekszej elastycznosci.

    To tyle. Napisz prosze jaka jest twoja definicja punktu, podziel sie wiedza fachowa na pewno czytelnicy watku to docenia.

    Pozdrawiam

  20. #60

    Domyślnie Re: ele

    Cytat Napisał Aqarius
    I to jest uczciwe postawienie sprawy. Proponuje zeby nastepnym razem napisac na poczatku posta "Zajmuje sie zawodowo instalacjami" i z moich obserwacji wynika to i to, itd, a w podsumowaniu "dlatego zloszcza mnie takie posty". Bylo by chyba bardziej fair zarowno w stosunku do osob ktore czytaja ten watek jak i osob ktore udzielaja informacji. Dlaczego zaczynasz od deprecjonowania cudzego, byc moze w jakims sensie, subiektywnego punktu widzenia, dlaczego w dalszej czesci swojego postu okreslasz ludzi mianem DYLETANTA ? Czy fakt ze jestes zawodowcem daje Ci do tego prawo ?
    Nie nazwałem Cię bezposrednio dyletantem, jeżeli poczułeś się urażony to przepraszam. Po prostu ludzie różnie liczą tzw. "punkty" i dla jednego punktem jest wypust oświetleniowy, a dla drugiego punkt to wypust + wyłącznik. Jeszcze inaczej liczy się punkty jeżeli instalacja jest bezpuszkowa, bo jeżeli mamy 4 gniazdka w rzędzie i tylko do pierwszego z nich doprowadzamy zasilanie, to trudno byłoby skasować klienta x4 za przeciągnięcie metra przewodu i wywiercenie dziury pod puszkę. Podobnie sprawa ma się z obwodami siłowymi - w końcu doprowadza się jeden przewód, dlaczego więc liczyć to x3 skoro dopiero przy uzbrajaniu tablicy jest z takim obwodem wiecej pracy i wtedy też się za to liczy dodatkowo? Itp. itd.

    Dlatego własnie jestem takim przeciwnikiem owych punktów. Inny nakład pracy jest potrzebny przy układaniu instalacji wtynkowej, podtynkowej, przy robieniu bruzd w cegle czy w betonie czy w gazobetonie, albo jeśli w ogóle się tych bruzd nie robi. Gdyby wziąć pod uwagę wszelkie te czynniki, to w każdym domu musiałoby występować conajmniej 20 różnych rodzajów "punktów" i każdy z nich byłby liczony inaczej, co jest wg mnie totalnym bezsensem bo należy sobie ułatwiać życie, a nie utrudniać, szczególnie jeśli idzie o rozliczenia.

    Doskonały przykład potwierdzający moją opinię był tu jakieś pół roku temu, kiedy (chyba nawet w tym dziale) forumowiczka żaliła się, że podczas sznurowania skrzynki jej elektryk liczy wszystkie bezpieczniki 3-torowe x3, wszystkie przepięciówki x3 (osobna sprawa, że nadal niewielu inwestorów decyduje się zakładać przepięciówki), a przecież wcześniej umawiali się że punkt to punkt. Skoro podłącza 6 przewodów do przepięciówki i bierze za to 60 zł, to dlaczego chce kolejne 60 za zrobienie 3 mostków do wyłącznika głównego? Tyle tylko, że inwestorka znała trochę inną definicję punktu niż jej elektryk i stąd te nieporozumienia. Gdyby umawiali się od całości roboty, a nie za enigmatycznie wyliczoną ilość punktów x niska stawka aby skusić klienta, to problemu prawdopodobnie by nie było.
    Wierze ze napisales ten post nie tylko ze wzgledow "marketingowych", obrony rentownosci bznesu, ale przede wszystkim po to zeby informacje byly miarodajne.
    Nie uwierzysz pewnie, ale nie pisałem ani ze względów marketingowych ani ze względu na obronę rentowności czegokolwiek. Pisałem z powodu frustracji, bo nie raz spotkałem się już z "a dlaczego u pana tak drogo, na forum/w gazecie/kolega mi powiedział że to powinno być 3x taniej?". Tymczasem rozmawiam z inwestorem któremu odmówiły już 4 inne ekipy, i żadna nie chciała "3x taniej". Kolejna sprawa, że nie raz już widziałem efekt pracy takich tanich ekip i choć z zewnątrz może i wszystko wygląda ładnie, to wykonane jest niepoprawnie i nierzetelnie. Dlatego nie jestem ich zwolennikiem. Ty zapewne też nie lubisz poprawiać po kimś roboty, bo to najgorsze co może być.
    best regards

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony