dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 102
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie Jakie macie wymiary schodów?

    Mam w domu zaprojektowane schody o wys. stopnia 19 cm i szerokości 26 cm. Ze spocznikiem w 1/3 wysokości. Mój majster twierdzi że to są schody niewygodne i zamiast spocznika, żebym sobie zrobił zabiegowe. (czyli schodki cały czas bez wypłaszczenia zakręcające w miejscu gdzie pierwotnie był spocznik). Moja Pani architekt twierdzi z kolei że wygodniejsze będą strome ale ze spocznikiem, niż mniej strome zabiegowe.
    A co wy sądzicie? Jakie są wymiary waszych schodów i czy ktoś po nich już chodził ?

  2. #2

    Domyślnie

    O wiele wazniejsza jest szerokosc schodow. Z mojej pracy zawodowej wiem jak klopotliwe sa waskie schody, gdy trzeba babcie (a babcia zawsze mieszka na samej gorze) sciagnac po waskich schodach na noszach. No i waskie schody sa klaustrofobiczne. Dlatego moje schody maja dobry metr szerokosci. Bez spocznika. Strome schody sa niewygodne- czujesz sie na nich jak na drabinie. Polece Ci schody bez spocznika, jak zmontuja mi moje. Cierpliwosci. Dostaniesz wymiary, fotki itp. Dwa tygodnie, zgoda?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) ZŁOTOUSTY Avatar mieczotronix
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    2.203
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    29

    Domyślnie

    Moje schody mają też mieć ok metra szerokości (klatka ma 240 cm). Poczekam na zdjęcia, bo za 2 tygodnie na mojej działce nawet nie będzie jeszcze fundamentów.

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie w projekcie są schody szerokości 110 cm, wys. schodka 17, głębokość 29 cm; przy tych wymiarach (17 do 29) schody mają ok. 30 stopni spadku i są najbardziej przyjazne dla oka (bezpiecznie się na nich czujesz). I oczywiście nie zabiegowe, tylko ze spocznikami (dwa spoczniki - schody trzybiegowe).
    80 % wypadków w domu to upadki ze schodów.
    Marzyły mi się schodki 16 na 32, ale zabrakło miejsca.
    A w ogóle marzył mi się dom bez schodów, ale - jak wyżej.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Jeżeli jest taka możliwość, a w nowobudowanym domu jest zawsze, to schody trzeba zrobić jak najbardziej wygodne. Formuła na wygodne schody jest prosta 2h + s = 60 do 65cm. Odpowiada to długości kroku przeciętnego człowieka. Idąc po takich schodach człowiek się nie męczy.
    Pomimo oszczędności miejsca nie polecałbym schodów zabiegowych.
    Są one niewygodne, zwłaszcza muszą z nich korzystać osoby starsze, a każdego to kiedyś czeka.

  6. #6

    Domyślnie

    czesc ....z tego co orientuje sie typowe schodki ..."najbardziej przyjazne" maja wys 15-17 cm ..i 15-28 cm "glebokosci" ..schodki zabiegowe sa fajne ale wez pod uwage ze bedziesz je czyms obkladal ...czasami wtedy zaczynaja sie "schody" ja mam zabiegowe schody jako wejsciowe do budynku i wierz mi zaszalowanie ich zajelo mi dwa razy wiecej czasu niz proste i jak teraz pomysle o gresach ktore mam na nie polozyc to mnie ciarki przechodza...a co do szerokosci ..jesli masz takz mozliwosc dawaj jak najszersze ...wierz mi w praktyce jak trzeba cos wniesc/zniesc ...wtedy dopieroi mozna "docenic " jak wazna jest szerokosc...narka
    nie znam sie na wszystkim wiec pytam

  7. #7

    Domyślnie Re: Jakie macie wymiary schodów?

    Haaaa, każdy fachowiec powie inaczej, ale tutaj trzeba po prostu pójść do kilku znajomych, którzy mają schody w domu, przejść się po nich i zapytać ich o opinię. U mnie miały być schody 18,5cm wysokości i długość "trepa" 25 cm, szerokości 1m i ze spoczynkiem. Jak mi szalunek ułożyli przeszedłem się po konstrukcji i wzrokowo też oceniłem, że nie wygodnie i kazałem im to inaczej rozpracować. Więc zrobili mi z zabiegiem. Wyszło więcej schodków, ale niższych o 1,5cm i o długości trepa 26cm. Dalej jest nie tak jak bym chciał, ale już dużo wygodniej. Inaczej nie dało się rozpracować. Powiecie, że niewielkie różnice, ale jednak to się czuje. Pewnie, że lepiej jakby były ze spoczynkiem po 9 stopni, szerokość 1,5m, wysokość 15cm (albo mniej) i głębokość, czyli jak u nas mówią długość trepa 30cm, ale do tego trzeba mieć odpowiednio duży i ustawny korytarz, A KTO NA TO PATRZY PRZY WYBORZE PROJEKTU ??? Na wszystko patrzyłem, ale ciasne schody ??? W życiu mi to do głowy nie przyszło, teraz patrzyłbym uważniej na komunikację w holu i schody.

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    no roznice 1,5 cm faktycznie sie czuje. wiem bo mam ostatnia czesc schodow w domu tak zrobiona. Od spocznika w gore, razem z 9 stopn. Wszystkie maja po 17cm a te ostanie 9 niestety 15-15,5. No ale co zrobic.

  9. #9

    Domyślnie

    Wysokość stopnia 19cm - to największa dopuszczona przepisami.
    Schody będą nezbyt wygodne.
    Policz liczbę stopni. Nie może być w jednym ciągu więcej niż 17.
    To ważne - możesz nie dostać pozwolenia na użytkowanie.
    Jeśli cały spocznik skonsumujesz na dodatkowe stopnie zabiegowe i liczba stopni przekroczy 17 - to tak nie wolno zrobić.
    Jeśli spocznik przewidziano na całą szerokośc klatki (około 2m) to można kosztem połowy spocznika wykonać n.p. 2 stopnie zabiegowe.
    Ale trzeba koniecznie rozrysować takie schody.
    Chodzi tu o szerokość stopni zabiegowych.
    Mianowicie w odległości 40cm od poręczy ma być co najmniej 25cm (co daje po stronie poręczy około 8cm).
    Stopnie niezabiegowe powinny spełniać warunek 60<2h+s< 65cm,
    gdzie s-szerokość stopnia, h-wysokość

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zbigniew Rudnicki
    Chodzi tu o szerokość stopni zabiegowych.
    Mianowicie w odległości 40cm od poręczy ma być co najmniej 25cm (co daje po stronie poręczy około 8cm).
    Rozwiń proszę swoją myśl - jak rozumiem od strony wewnętrznej (od strony duszy) w odległości 40 cm od poręczy szerokość stopnia zabiegowego ma być min. 25cm. Ale tych 8cm już zupełnie nie mogłem rozgryźć

  11. #11

    Domyślnie

    Do mieczotronix - możesz pomyśleć o rozwiązaniu "niby spocznika - niby stopnia zabiegowego" jaki oferuje firma Rintal (zobacz zdjęcie w ich reklamówce w nr 7/2003 Muratora) - sama firma jest b. droga, ale pomysł do skopiowania

  12. #12

    Domyślnie

    Dla Bartta
    Te 8cm (w podręczniku Żeńczykowskiego nawet 10cm) to szerokość krawędzi bocznej stopnia na jego wąskim końcu (czyli od strony duszy).
    Jeśli kilka sąsiednich stopni zabiegowych miało by zbyt mały ten wymiar - stworzyła by się niebezpieczna stromość.
    Aby uzyskać te 8cm trzeba na ogół zmienić na zabiegowe sąsiednie stopnie.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Wychodzi więc, że najwygodniejsze schody to 17cm wysokości i 30cm szerokości stopnia. Ale na jaki wymiar wylewać schody w zależnosci od póżniejszego pokrycia drewno/panele/płytki ?

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    zdecydowanie polecałbym schody strome (oczywiscie mieszczące się w przepisach) zamiast zabiegów dla osób dorosłych. Jesli są to schody gdzie mają czesto biegac dzieci to sprawa sie komplikuje. Schody o wys. 19cm dla dziecka będą nie lada wyzwaniem (w obiektach opieki zdrowotnej i przedszkolach max. wysokosc stopnia to 15cm, w obiektach uzytecznosci publicznej 17cm)

    Nie rozumiem Dokiego: nawet na szerokim biegu schodów z zabiegiem bedzie trudniej znieść babcię na noszach niz na wąskich ale ze spocznikiem - wyobrazie sobie sami jak kombinujecie na zabiegu noszami (no chyba że sa to schody wachlarzowe a nie zabiegowe)

    Rocky, obłożenie schodów trzeba przewidzieć w fazie projektu/wylewania schodów - inaczej pierwszy i ostatni stopień będzie się roznić co jest bardzo denerwujące...
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  15. #15

    Domyślnie

    Moje schody są długości 110cm ze spocznikiem w sumie 16 stopni 10+6.
    Stopnie 30 szerokości i 28 wysokości. Na razie jest OK, zobaczy się jak będzie bliżej emeryturki

  16. #16

    Domyślnie

    Ja jestem po przymiarkach moich schodów - a dzisiaj montaż całości
    Stopnie maja 120 cm szerokości i 30 głębokości. Wyskokość stopnia to 17,7 cm.
    2 biegi po 10 stopni w połowie spocznik w wersji "lotnisko" - 130 x 240 cm.
    Miejsca mam na schody sporo - poza tym juz na etapie projektu się sugerowałem starym
    powiedzonkiem o schodach: "Schody mają byc tak zrobione, żeby się dało spokojnie z trumną przejść"

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofh
    Moje schody są długości 110cm ze spocznikiem w sumie 16 stopni 10+6.
    Stopnie 30 szerokości i 28 wysokości. Na razie jest OK, zobaczy się jak będzie bliżej emeryturki
    Krzysztofh - jesteś pewnie tych 28cm wysokości stopnia?
    - to daje prawie 4,5 metra między kondygnacjami
    Pewnie chodziło ci o 18 cm?

    Pozdrawiam
    RYDZU
    "Jeśli się czegoś nie da zrobić to trzeba znaleźć kogoś kto o tym nie wie"
    dziennik
    komentarze

  18. #18

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że 19 cm wysokości stopnia to zbyt dużo. Kiedyś słyszałem, że najwygodniejsze są schody o wysokości 17 cm.
    Nasze schody mają szerokości 95 cm i wysokość ok 17 - 17,5 cm, zabiegowe
    gg 5902123

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Rocky
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    z okolicy stolicy
    Posty
    654

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert skitek
    Rocky, obłożenie schodów trzeba przewidzieć w fazie projektu/wylewania schodów - inaczej pierwszy i ostatni stopień będzie się roznić co jest bardzo denerwujące...
    To znaczy, że powinienem sie juz zastanowić z czego będa podłogi i czym obłożę schody? Ile centymentrów należy przeiwdzieć w zależności od rodzaju podłogi (np. panele) i rodzaju obłożenia schodów (np. drewno)?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał RYDZU
    Cytat Napisał krzysztofh
    Moje schody są długości 110cm ze spocznikiem w sumie 16 stopni 10+6.
    Stopnie 30 szerokości i 28 wysokości. Na razie jest OK, zobaczy się jak będzie bliżej emeryturki
    Krzysztofh - jesteś pewnie tych 28cm wysokości stopnia?
    - to daje prawie 4,5 metra między kondygnacjami
    Pewnie chodziło ci o 18 cm?

    Pozdrawiam
    Sorry za mój błąd. Pewnie że jest 18cm.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony